Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София II

  • 142 166
  • 1 202
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 6 627
в някои държави общината разпределя децата по училища (по местоживеене) и родителите само получават писмо къде трябва да посещава детето им.
при всички изисквания и спорове мисля, че е невъзможно со да измисли критерии за прием, които да се харесват на всички. може би едно “централизирано“ разпределение би решило суматохата около приема плюс че няма да се обособяват елитни и неелитни училища.

# 1 156
  • София
  • Мнения: 7 277
На 100 процента подкрепям горното мнение!

# 1 157
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Възможно ли е да се кандидатства за 3то класиране в ново училище, за което не са подавани документи?


Според Кастрева може, но аз когато поисках да подам ми казаха че си имат резерви и аз няма къде да се включа.

# 1 158
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Според мен трябва да се хване един адвокат, който да изиска по закона за достъп до информация за всяко училище информация за подадените заявления и от общините да се изиска  направените регистрации за периода от 01.01. до 20.04. - от тук ще излезе колко хора са се пререгистрирали - само на тях може да се направи проверка на адрес. Но за месторабота ще трябва да се проверява през НАП - там фигурира адреса на който работи човека. Аз скоро преподписвах анекс точно за адреса защото се преместих в централата ни.

# 1 159
  • Мнения: 6 627
адвокатът не може да изисква такава информация - трите имена и адресите на хората са лични данни и училищата/общината могат да откажат да ги предоставят току-така. а пълните досиета на децата по подадените заявления - забравете. едва ли на някой ще му е все тая дали имената, местоработата, ЕГН-то му и данните на детето се размятат при сульо и пульо защото някой не е доволен от критериите за прием в училище или имал съмнения за нещо си.

# 1 160
  • Мнения: 423
Според мен трябва да се хване един адвокат, който да изиска по закона за достъп до информация за всяко училище информация за подадените заявления и от общините да се изиска  направените регистрации за периода от 01.01. до 20.04. - от тук ще излезе колко хора са се пререгистрирали - само на тях може да се направи проверка на адрес. Но за месторабота ще трябва да се проверява през НАП - там фигурира адреса на който работи човека. Аз скоро преподписвах анекс точно за адреса защото се преместих в централата ни.
Подписва се анекс - да, но НАП се уведомява за смяна на адреса само при смяна на населеното място.

# 1 161
  • Мнения: 1 350
silviana, права си, но съотнесено към това, че в тези страни няма частни училища и всички държавни/респ.нашите общински са като "близнаци" във всяко отношение.
Късмет, че се изместихме преди години в Люлин и сега в училищата има дори за 3то класиране по 20-24 места в повечето училища и нивото до 4 клас е горе-долу едно и също. Но сравнявайки всички училища в София, отнесено и към прилежащи квартали, първо не са разпределени равномерно, в някои дори липсват (освен частни), в други дори не могат да намерят преподаватели..
Много е трудно да се мислят критерии, когато училищата предлагат различно ниво да обучение, в някои спортът е сведен до минимум и т. н.
В някои държави от цялия куп кандидатстващи приетите се теглят на лотария, едни плачат, едни се радват, няма "дискриминирани" обаче.
Явно не сме открили още "работещ модел" в София.
Другото за мен е по-важно, в което и да е училище детето ни, да бъде възпитавано в уважение към институцията и към учителите, към себе си и околните, както и родители/ настойници да бъдат активен елемент от системата.

# 1 162
  • Мнения: 6 627
Другото за мен е по-важно, в което и да е училище детето ни, да бъде възпитавано в уважение към институцията и към учителите, към себе си и околните, както и родители/ настойници да бъдат активен елемент от системата.
веднага бих я записала в такова училище, ако съществуваше. ей на, сега ги гледах по обяд в прехваленото 133-то...  Tired ми жалка работа - “тоя па по история шъ ми оставя 4, еб@ си, брато, луд ли е“, “ейййш, копеле, онаа по математика...“ и т.н., с такова неуважение обсъждат “даскалите“, че ми иде да им перна по един зад врата. а момичетата, момичетата, малеее, полуголи са просто и в пълно бойно снаряжение - грим, маникюр, бижута, цигарки...

# 1 163
  • София
  • Мнения: 133
веднага бих я записала в такова училище, ако съществуваше. ей на, сега ги гледах по обяд в прехваленото 133-то...  Tired ми жалка работа - “тоя па по история шъ ми оставя 4, еб@ си, брато, луд ли е“, “ейййш, копеле, онаа по математика...“ и т.н., с такова неуважение обсъждат “даскалите“, че ми иде да им перна по един зад врата. а момичетата, момичетата, малеее, полуголи са просто и в пълно бойно снаряжение - грим, маникюр, бижута, цигарки...
Това е най-тъжното  Sad Аз пък като взимам дъщеря ми минавам покрай финансово-стопанската гимназия - пълен потрес е картинката... Някъде изначално всичко е много много сериозно сбъркано  Sad

# 1 164
  • Мнения: 17
По темата с фалшификациите:  директорът на училището, в което разбира се не ни приеха- от тези дето ги дават по ТВ, ми се оплака че между 1во и 2ро класиране се появили майки, които рязко осъзнали че са многодетни. Аз му казвам, че това не е възможно да се фалшифицира, ама не: правели фалшиви актове за раждане, понеже акта за раждане бил най-лесния за фалшификация документ.....

# 1 165
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
По темата с фалшификациите:  директорът на училището, в което разбира се не ни приеха- от тези дето ги дават по ТВ, ми се оплака че между 1во и 2ро класиране се появили майки, които рязко осъзнали че са многодетни. Аз му казвам, че това не е възможно да се фалшифицира, ама не: правели фалшиви актове за раждане, понеже акта за раждане бил най-лесния за фалшификация документ.....
hahaha hahaha hahaha да се смея ли да плача ли  hahaha hahaha hahaha

# 1 166
  • София
  • Мнения: 170
Здравейте,
имам следният въпрос:
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .

# 1 167
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Здравейте,
имам следният въпрос:
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .

Може.

# 1 168
  • Мнения: 17
Здравейте,
имам следният въпрос:
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .
Ако например братчето/сестричето са го приели на ясла/градина в квартала и това е критерий, който дава точки,е възможно-  подава се декларация за смяна на обстоятелство- това поне е по думите на директорка на училище.

# 1 169
  • София
  • Мнения: 170
Много благодаря за бързите отговори
А,случайно,да знаете,къде мога да го прочета?
Толкова търсих,но нищо не намирам....

Общи условия

Активация на акаунт