Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София II

  • 142 113
  • 1 202
  •   1
Отговори
# 1 170
  • София
  • Мнения: 5 982
Здравейте,
имам следният въпрос:
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .
. Да. Появиха се рязко многоточковци между класиранията. И онези дето ги гледахме по Тв, са се наредили, вече си траят де. Simple Smile ей, това също е за проверка, ако ме питате.

# 1 171
  • В две мънички очи...
  • Мнения: 1 272
Няма да го намериш официално. Но понеже не издържах си го изпросих и писмено, въпреки че за мен полза няма. При нас не приемаха документи, имали резерви и нямало да приемат. Изобщо РУО не знаели какво е и за какво се бори  Joy

# 1 172
  • София
  • Мнения: 170
Няма да го намериш официално. Но понеже не издържах си го изпросих и писмено, въпреки че за мен полза няма. При нас не приемаха документи, имали резерви и нямало да приемат. Изобщо РУО не знаели какво е и за какво се бори  Joy
Бихте ли ми го пратили на лично?
Благодаря!
Божееее.... вече нямам думи......

# 1 173
  • София
  • Мнения: 170
Да попитам още нещо- достатъчен ли е периодът между  първо и второ класиране , за смяна на адресна регистрация?Някой има ли представа колко дена отнема, че аман от новоизлюпилите за второ класиране многоточковци ......

# 1 174
  • София
  • Мнения: 2 316
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .
Цитат
Може
Цитат
А,случайно,да знаете,къде мога да го прочета?
Промяната в обстоятелствата е съгласно т. 5.3 отСистема за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община, приета с Решение No83 по Протокол No
29 от 23.02.2017 г.
„Когато в процеса на кандидатстване настъпи промяна в обстоятелствата, свързани с определени критерии на учениците, родителите/настойникът подават допълнително заявление до директора на училището в сроковете, посочени в графика на дейностите.“
Макар и рядко, може да има такива обстоятелства - раждане на трето дете в този период, смяна на работа, местоживеене (последните две може да се случат и доколкото няма изискване на уседналост, са напълно законни).
Аз продължавам да се чудя за следното - всяка година има  смяна на адресните регистрации с цел влизане в определени училища и това не е тайна, микрорайони пак бяха определяни, но от училищата, и братята и сестрите получаваха точки. Защо сега се получи този апокалипсис?  Различното, за  което се сещам са точките за работещи родители, за многодетни семейства и голямата недомислица с допълнителните критерии на ПС, която им позволи в някои случаи да дадат 22 т. за, например, работещи в системата на образованието. Това са повече от половината от точките за микрорайон. А учителите могат да си обикалят колкото си искат да проверяват дали адресите са фиктивни или не.

Последна редакция: чт, 15 юни 2017, 00:38 от sali

# 1 175
  • Мнения: 17
Може ли на второ класиране да се подават документи,които не си подал на първо?
Т.е.,ако на първо не са те приели,със същите документи ли участваш за второ или не?
Питам,понеже деца с по-малко точки на първо-изведнъж са приети на второ с повече .
Цитат
Може
Цитат
А,случайно,да знаете,къде мога да го прочета?
Промяната в обстоятелствата е съгласно т. 5.3 отСистема за прием на ученици в първи клас в общинските училища на територията на Столична община, приета с Решение No83 по Протокол No
29 от 23.02.2017 г.
„Когато в процеса на кандидатстване настъпи промяна в обстоятелствата, свързани с определени критерии на учениците, родителите/настойникът подават допълнително заявление до директора на училището в сроковете, посочени в графика на дейностите.“
Макар и рядко, може да има такива обстоятелства - раждане на трето дете в този период, смяна на работа, местоживеене (последните две може да се случат и доколкото няма изискване на уседналост, са напълно законни).
Аз продължавам да се чудя за следното - всяка година има  смяна на адресните регистрации с цел влизане в определени училища и това не е тайна, микрорайони пак бяха определяни, но от училищата, и братята и сестрите получаваха точки. Защо сега се получи този апокалипсис?  Различното, за  което се сещам са точките за работещи родители, за многодетни семейства и голямата недомислица с допълнителните критерии на ПС, която им позволи в някои случаи да дадат 22 т. за, например, работещи в системата на образованието. Това са повече от половината от точките за микрорайон. А учителите могат да си обикалят колкото си искат да проверяват дали адресите са фиктивни или не.

Ще дам пример със 73то. Миналата година там водещо беше брат и сестра в у-щето, което даваше 90 точки. Местоживеенето беше на зони- 1ва=60т., 2ра= 2, 3= 1т. Месторабота беше още по-малко. Имаше и разни други измислени критерии, т.е. при тях водещо беше брат/Сестра там.

# 1 176
  • Мнения: 284
Точно тия 22 точки за работещи в системата на образованието и мен най-много ме подразниха! Не виждам защо ги дадоха, като детето на учителят в училището си има точки за месторабота на родителя така или иначе. А и да нямаше, няма да го прецакат. Те си имат заделени бройки за децата на учителите им. Пък на всичкото отгоре тези 22 точки наистина са адски много.
Честно казано не виждам как точно ще проверят истински ли са адресите. Просто трябваше да оставят старият критерии - да се гледа кога е сменен адреса и ако е скоро - да нямаш същия брой точки.

# 1 177
  • София
  • Мнения: 7 277
В миналите години пак в 73-то и в подобни училища се влизаше с фалшиви адресни регистрации. Имам позната, която ми се похвали, че е регистрирала в миналото семейство на адреса си само заради училището.

# 1 178
  • Мнения: 138
Само искам да вметна, че минали години, когато всяко училище само си създаваше критериите, галимацията не бе по-малка. Много деца изпадаха от всички училища в района, защото критериите бяха поставени на различни основи.

Също така в първия вариант на системата изобщо не се включваха критериите за месторабота, предучилищна група, социални критерии и допълнителни критерии. Но тогава една друга група родители запротестираха.

Според мен единна система е много по-добрият вариант или както бе писано по-горе - директно разпределение в дадено училище. Бай дъ уей, подобно беше и предложението на Синдикат „Образование“ (синдиката на учителите и работещите в сферата на образованието), но то не бе зачетено.

Угодия на всички няма и няма и да има. Въпросът е да се постигне максимална социална справедливост.

# 1 179
  • Мнения: 284
Да направим една петиция тогава (освен жалбите). Поне за догодина да искаме изготвяне на единна система и по-добро прецизиране на критериите. Можем да предложим и директно разпределение.

# 1 180
  • София
  • Мнения: 234

Аз също ще се включа. С Ysabell поддържаме връзка. Аз лично съм пращала жалби и на СО, и на местната община - Лозенец, и до служебния министър, и до новия министър. Имам и сигнал до прокуратурата, който още не съм внесла, защото искам още някой да се присъедини към нас. Ходила съм на образователна комисия в СО, говорих пред съветниците. Но.... нищо

# 1 181
  • София
  • Мнения: 2 316
Според мен единна система е много по-добрият вариант или както бе писано по-горе - директно разпределение в дадено училище. Бай дъ уей, подобно беше и предложението на Синдикат „Образование“ (синдиката на учителите и работещите в сферата на образованието), но то не бе зачетено.
За пръв път чувам за такова предложение. Може ли линк. Между другото, директното разпределение е малко трудно, тъй като  училищата имат различна насоченост. Как може някой да ме задължи детето ми да учи немски, китайски, италиански или нещо друго?

# 1 182
  • Мнения: 6 601
сали, в профилираните и специализираните училища обикновено са с отделен статут и за тях се кандидатства. в директното разпределение са включени само общообразователните училища. приемът в специализираните училища е изтеглен по-рано, съответно ако детето е прието, родителят уведомява общината, че е записано в дадено училище и няма да участва в разпределението.
мисля, че тук във форума имаше една мама от виена (ако не се лъжа), чието дете беше разпределено в монтесори училище (което покрива държавните образователни изисквания), нямаше право на избор, а тя не е почитател на системата. та недоволни винаги ще има, няма как да се намери универсално решение.

# 1 183
  • Мнения: 13
И аз съм за петицията

# 1 184
  • София
  • Мнения: 2 316
sylviana, имам предид насоченост, а не профилиране и специализиране. В нашия квартал училищата са с английски, немски, руски от първи клас. В 18- са също с различни езици, вкл. и източни. Подобно е положението в повечето училища. Как общината ще задължи детето ми да учи точно определен език?

Общи условия

Активация на акаунт