Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 46

  • 71 872
  • 744
  •   1
Отговори
# 315
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Може и да е от Хашимото.
Не се дозирай само спрямо ТСХ (ако си само на Л-тироксин), а спрямо ФТ4 и ФТ3 най-вече, и съотношението между тях.
Трябва да са примерно и двата малко над средата, или ФТ4 по средата или малко над нея, а ФТ3 към горна граница - даже това е по-желателно, това значи, че ФТ4 се преобразува в ФТ3 добре. И двата се гледат къде седят в референтните си граници нали. Но ако ФТ4 е много висок спрямо ФТ3, нищо чудно, че имаш още симптоми. Това значи, че не се преобразува достатъчно в ФТ3 и ето ти симптоми. Или пък ако ФТ4 е по средата, но пък ФТ3 е към долна граница, пак значи, че не се преобраузва адекватно. Трябва да са минимум на едно ниво, да седят на едно ниво, всеки спрямо своите референтни граници - минимум, даже ФТ3 трябва да е по-нависоко - спрямо своите референтни граници.
А и всеки си има свое си съотношение между ФТ4 и ФТ3, на което му е добре. Това съотношение не е общовалидно, но във всички случаи ФТ4 не трябва да е по-нависоко от ФТ3, дори и на едно ниво не трябва да са двата много-много.

Последна редакция: пн, 29 май 2017, 11:31 от afrikancho

# 316
  • София
  • Мнения: 808
В този ред на мисли и аз скоро трябва да си ги пусна freeT3 и freeT4, май ще трябва и реверсивния T3 да проверя..

# 317
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Ще дам пример със себе си:
Миналата година преди терапия, на спрян Л-Т4:
TSH 3
FT4 15.74 (12-22)
FT3 5.11 (3.10 - 7.10) - имам си симптоми на хипофункция.
месец по-късно, пак без терапия:
TSH 1.64 - прословутата точност на ТСХ!!!
FT4 15
FT3 4.59 - засилващи се симптоми на хипофункция. Тук почвам терапия с 50 мкг Л-тироксин.
Контролата след 40 дни показва:
ТСХ 0.5
ФТ4 19.10 (12-22)
ФТ3 4.90 (3.10-7.10) - тук съм зле естествено.

Ето пример за това как терапитя с Т4 не ми е достатъчна. Преди терапия съм имала добро конвертиране на ФТ4 в ФТ3, макар че съм била в хипофункция. След терапията - само ФТ4 се покачва и продължавам да седя в хипофункция. Конвертирането се прецаква.

Последна редакция: пн, 29 май 2017, 11:45 от afrikancho

# 318
  • Мнения: 267
Момичета,
преди да забременея бях с ТСХ 3.067 и започнах да пия Еутирокс 25 мкгр.
Сега съм в 12-та седмица бреми, днес пуснах ТСХ и резултатъте 2.23! Да се радвам ли? Май това е прилично ниво?? Утре ще имам консултация с ендото...

# 319
  • Мнения: 681
Аз ще сложа за 2 седмици 11 инжекции.
И аз отдавах симптомите на Хашимото, но и съм сигурна, че са от него защото се проявяват само когато се вдигне tsh.
Имайки в предвид, че сега ми е 26 пак не мога да се оплача много - горе долу съм добре - като изключим умората и адското стягане в гушата...

# 320
  • Мнения: X
afrikancho, признавам, че не съм много на ясно със съотношението на ФТ4 и ФТ3...ти в такъв случай какво правиш? Приемаш ФТ3 ли? Дето го нямаше в България или се бъркам нещо?  Rolling Eyes Иначе напълно възможно е и моя случай да е като твоя, аз ФТ3 не помня даже дали съм го изследвала  Embarassed То ТСХ нали показва само дали нивото на ФТ4 е добро...то човек половин лекар трябва да стане с тези заболявания и да се оправя сам  ooooh!

Иначе смятам, че симптомите се дължат по - скоро на дефицита, защото с Хашимото съм поне от 8 години, а тези проблеми ги имам от 1 година и 8 месеца, т.е откакто родих. Преди това само имах сърцебиене от време на време (ако ми е висока дозата на еутирокса предимно) и мускулни болки в краката, но много рядко, като цяло се чувствах добре.
Дефицита сигурно съм го развила през бременността, защото спрях да ям месо и не съм приемала добавки с Б12. Хемоглобина ми падна, желязото беше на горната граница, но пак продължаваха да ме тъпчат с него без резултат, ама кой да се сети да изследва Б12...отидох да раждам с нисък хемоглобин, детето беше и то с анемия  ooooh!

В тази връзка - почти всички лаборатории, които питах в града (Русе) ми отказват да вземат венозна кръв на детето и казват, че до 3 години било лекарска манипулация. Дали бих могла да й давам добавки с Б12 без да съм я изследвала?  Rolling Eyes Мога да питам педито, ама и тя никак не е в час горката...

veseto5775, какъв витамин Д приемаш и в каква доза? Лекар ли ти го предписа или ти сама? Тези дни ще го пусна и аз, ама за него не знам на какъв лекар се ходи?

Anna02, сигурно ще ти вдигнат малко дозата на хормона, добре е да е по - ниско ТСХ, но като цяло не е зле...

# 321
  • Мнения: 911
Калина, на мен витамините ми ги назначи имунолог. Съответно и той определи какви дози да приемам.
  Peace
Анна, според мен ТСХ е добре, но пак се консултирай с док. Пиши да кажеш какво те е посъветвал, за да трупаме опит.  Hug

# 322
  • Мнения: 681
Днес сложих 4 - та инжекция Б12 и няколко часа по-късно буквално щях да припадна от сърцебиене и виене на свят.
Изтръпнаха ни ръцете и краката, пречерня ми, пулсът ми беше 100.
Според вас това с Б12 ли е свързано или високото ми tsh почна да дава по-сериозни отражения?

# 323
  • Мнения: 267
Благодаря, Kalina.  и Сова Закрилница! Утре ще споделя какви указания съм получила... Wink

# 324
  • Мнения: X
Днес сложих 4 - та инжекция Б12 и няколко часа по-късно буквално щях да припадна от сърцебиене и виене на свят.
Изтръпнаха ни ръцете и краката, пречерня ми, пулсът ми беше 100.
Според вас това с Б12 ли е свързано или високото ми tsh почна да дава по-сериозни отражения?

Каква доза ти е инжекцията? Пишеш 11 инжекции за 2 седмици, през какъв интервал ги слагаш? Да не би да ти идва много висока дозата?  Rolling Eyes Четох, че при хора със сърцебиене и болки в сърдечната област трябва да се внимава с приема на Б12, но аз също имам подобни симптоми, засега не съм забелязала инжекциите да ги засилват, но съм сложила само 2  Rolling Eyes

Иначе може да е както от ТСХ, така и от дефицита на Б12...

# 325
  • Мнения: 681
Ами всеки ден по 1 за една седмица, което прави 7
Другата седмица през ден - 3 или 4 зависи как ги броят
Не знам аз чак се уплаших толкова зле ми стана ...
Инжекция 1000

# 326
  • Мнения: 448
Момичета някой от вас приемал ли е водораслите КЕЛП. Какво е мнението ви за тях. Позната ми ги предложи за щитовидната, но аз не бях чувала за тях. С хипофункция съм.
Благодаря

# 327
  • София
  • Мнения: 808
"veseto5775, какъв витамин Д приемаш и в каква доза? Лекар ли ти го предписа или ти сама? Тези дни ще го пусна и аз, ама за него не знам на какъв лекар се ходи?"

Първоначално отидох при gp-то, но понеже ми се стори недостатъчно запозната сама си определих дозата и след околко два месеца си пуснах контролно изследвание. В момента съм с нормални стойности и си пия поддържаща доза 6 капки Вигантол (3000 IU). Есента пак ще изследвм контролно..

 Polqrna zvezda, щом е станало непосредствено след инжекцията логиката е да са свързани. Да не би наистина да ти е висока дозата  Shocked

# 328
  • Мнения: X
Ами всеки ден по 1 за една седмица, което прави 7
Другата седмица през ден - 3 или 4 зависи как ги броят
Не знам аз чак се уплаших толкова зле ми стана ...
Инжекция 1000

Не знам...както казах на мен ми е изписана една инжекция от 1000 на седмица, а на теб същата - на ден  Rolling Eyes на мен моето ми се вижда малко, а твоето - много. Къде е истината не знам...
Сигурно са ти вдигнали дозата и на Еутирокса (или Л-тироксина), може и това да има връзка, или просто да ти е паднало кръвното...
Дано не е от инжекциите!

veseto5775, благодаря за отговора! И аз мисля за Вигантол или вит. Д на Джеймисън капки, но ще реша след изследването...

# 329
  • Мнения: 681
Явно е комплексно - вдигната доза л тироксин, инжекции, пия и естрадиол - то този моя организъм явно се ошашави от толкова изкуствено вкарани хормони и витамини и като бонус от утре ще пия и прогестерон към всичко това...
Иначе за дозата не знам изписа ми я ендокринолога, като каза, че нивата са ми потресаващо ниски.

Общи условия

Активация на акаунт