Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 46

  • 72 002
  • 744
  •   1
Отговори
# 330
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Цитат
afrikancho, признавам, че не съм много на ясно със съотношението на ФТ4 и ФТ3...ти в такъв случай какво правиш? Приемаш ФТ3 ли? Дето го нямаше в България или се бъркам нещо?  Rolling Eyes Иначе напълно възможно е и моя случай да е като твоя, аз ФТ3 не помня даже дали съм го изследвала  Embarassed То ТСХ нали показва само дали нивото на ФТ4 е добро...то човек половин лекар трябва да стане с тези заболявания и да се оправя сам 

Да, Т3 сваля нивото на ФТ4.

Може и от Хашимото да са ти симптомите, защото след като го имаш от 8 години, то прогесира с годините, излизат нови и нови симптоми. Ням как да знаеш дали не е от него, защото не си изследвала ФТ3, не си гледала отношението на трите хормона, и най-вече на двата - ФТ4 и ФТ3.
А съм почти убедена, че и твоят ФТ3 е нисък между другото.
Просто единици са хората, които успяват за дълго време да поддържат хубаво отношение между ФТ4 и ФТ3 само на терапия с Тироксин.
Аз успявах през някои месеци на бременността, когато бебето и организмът ми теглеха здраво ФТ4 и нивата му бяха много по-ниски от в небременно състояние. Това не позволявше на ФТ4 да се натрупа и да се вдигне много, въпреки че бях само на Тироксин. И той от своя страна се преобразуваше в ФТ3. Просто имаше динамика в посока надолу в стойността на ФТ4 заради самата бременност. И това ме спаси да изкарам малко повече от половината бременност не в хипофункция.
Впрочем правилото е, че при високи нива на ФТ4 конвертирането на ФТ4 в ФТ3 в периферията се прецаква. При по-ниски нива на ФТ4 конвертирането е по-добро. Разбира се - не говоря за ниски НИСКИ нива на ФТ4, а за такива, които не са към горна граница, зашото тогава ФТ3 отива под средата на реф.граници  - това, ако си на Тироксин само. Това е физиология просто.

И моето педи не знае нищо.
На сина си (3 години и 6 месеца) планирам да му давам от моя Б12, който е на капсула с прах вътре, да сипвам част от праха в някаква напитка. Не знам дали ще свърши нещо, ама поне да опитам. Страх ме е да му капя директно назални капки по 1000 мкг и повече. И няма, за жалост, кого да попитам. Питала съм ралзични лекари, вигат се рамена.

Последна редакция: пн, 29 май 2017, 15:00 от afrikancho

# 331
  • Мнения: 2 453
Аз когато се консултирах с д-р Кадъм за моя дефицит на б12 тя ми каза ако кърмя да си капвам две капки от назалния б12(5000) а ако бебето е на адаптирано мляко през ден по една капка в неговата ноздра. Та консултирайте се с нея за дете какво е подходящо но това ми каза на мен

# 332
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Niss , можеш ли да ми оставиш някакви координати на д-р Кадъм? Ти на преглед ли ходи? Търсих в интернет, намерих, но живея в Бс и на този етап заради един Б12 няма да се помъкна да пътувам и деца да влача с мен за консултация. По телефона не е удобно да я занимавам от разстояние, искаше ми се да пиша, но актуален мейл или нещо такова не открих.

Иначе, afrikancho, не трябва да те е страх от капките, а от незапълнен дефицит на Б12. Първо, навсякъде пише, че излишното се изхвърля и едва ли не няма как да се предозира. Второ, реф.стойности за деца са с много висока горна граница /около 800-1000 pg/ml, което ще рече 750 pmol/l /. При стойност около 350 на моите деца ми препоръчаха по една капка само в една ноздра през 2 дни. Капките са от  5000 mcg обаче.
Аз имах две опаковки подезични метилкобаламин и сега им давам тях. Аз също вземам. Ще пусна контрола и тогава ако пак има нужда ще взема и капки.
Не дръж децата в дефицит /ако имат такъв/, няма от какво да те е страх  Peace

# 333
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Мон, мен ме е страх от странични реакции, че като се сетя аз как щях да умра от инжекциите Б12. Такава тежка дехидратация не си бях докарвала, такова разстройство и повръщане, най-вече първото. Та ме е страх на малко дете да бухам толкова много.
Предозирането и страничните реакции са две различни неща.

Чудех се за тия капки, но марката не знам колко е читава.

https://www.zoya.bg/Vitasorb%C2%AE-B12-(%D1%82%D0%B5%D1%87%D0%B5 … %D0%BC%D0%BB.7939

# 334
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Пробвай постепенно с капки или с назални капки, от тях почти не съм срещала странични ефекти, повечето хора от реакции от инжекциите се оплакват. Добре звучат капките, които си показала. Не съм срещала обаче отзиви за тях.

# 335
  • Мнения: X
Добре де, има ли лекар в България, който да предписва Т3? Независимо в кой град? И само от чужбина ли си го купувате? Това такова ли е или нещо друго - https://www.bezglad.com/shop/t3-liothyronine-%D1%823-%D0%BB%D0%B … D0%B0-uni-pharma/

# 336
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Пробвай постепенно с капки или с назални капки, от тях почти не съм срещала странични ефекти, повечето хора от реакции от инжекциите се оплакват. Добре звучат капките, които си показала. Не съм срещала обаче отзиви за тях.
Може би ще рискувам и ще ги купя. Да, вярно е, че от инжекции до капки има голяма разлика.

Калина, да, това е хормонът. Тодорова го изписва. За друг не знам. Ама може да си го купиш и без рецепта.

# 337
  • Мнения: X
А Тодорова сега последно къде е? В София ли, че по едно време бях чела че е в Плевен?
Иска ми се да ми го предпише лекар все пак, не ми се рискува сама да нацелвам дози поне в началото...

# 338
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Ти ако мислиш, че лекар може да ти нацели дозите...
Ако ще да е блестящ, той не е в теб, за да знае симптомите ти. Най-хубаво би било да работиш с лекар, разбира се.
Трябва някаква страшна синхронна работа между лекар и пациент, за което никой лекар няма време.
А и примерно на мен Тодорова ми изписа Т3 и Т4 в такова съотношение и в толкова ниска доза, особено Т4, че щях да преритам. Изобщо беше много, ама много грешна доза. Затова се отказах да ходя повече. Не знам ако бях продължила да ходя, дали щеше да оправи дозата де, не мога да гадая. Доколкото разбрах, тя не изписва май повече от 25 Т3, дали не са и 12.5 мкг, а на мен лично ми трябват около 30 мкг средно дневно.
Друга грешка, която тя прави, е да намалява Т4, като вкарва Т3 - еми, това вкарва в още по-голяма хипофункция пациента. Трябва двете дози да се увеличават паралелно - до облекчаване на симптомите. Или - ако си на висока доза Тироксин (от порядъка на 87.5 - 100 мкг нагоре), да увеличаваш само Т3 - пак до намаляване на симптомите.

# 339
  • Мнения: X
 Т.е. тироксина не трябва да се спира? Аз съм на доста висока доза - 112,5 мкг. Просто нищо с тоя Т3 не ми е ясно, затова искам поне в началото лекар да ми го предпише и предполагам, че с времето и според изследванията ще схвана как да ги дозирам сама, но сега всичко ми е в мъгла...

# 340
  • Мнения: 4 350
Kalina.,преди 3 мес и аз се тресох като теб в същите съмнения и страхове.Африканчо ме надъха и опитах.И аз съм на 100мг л тироксин.Оказа се,че първия месец ги пиех по погрешно и двата сутринта заедно.Но с изследвания си ги пипам сама вече.И аз исках д-р да ме посъветва,но ударих на камък.

# 341
  • София - Варна
  • Мнения: 4 177
Не, не трябва. Ако спреш Тироксина и почнеш Т3, ще станеш много, ама много хипо. Не си го причинявай.
Повечето хора имат нужда от Т4 към Т3 в отношение 4 към 1. То варива - при някои може да е 3.5 към 1, при други - 5 към 1. Но общо взето може 4 към 1 да ти е нещо като ориентир и така да нагласяваш дозите, докато намериш своето си съотношение. Може да се наложи да намалиш тироксина на 100 например, може да се наложи да го увеличиш и над 112.5 мкг, но едва ли ще се наложи да го намалиш под 87.5 или 75 например, докато пиеш Т3. Камо ли да го спираш.
Никой не може д ати каже колко ти трябва от Т4 и Т3 и в какво съотношение. Това се научава на база опит-грешка.

Sun.sea, защо да е било грешно, че си ги пила заедно?

# 342
  • Мнения: 2 453
Мон не съм била на преглед писах и на мейла hadil@abv.bg.

# 343
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Благодаря  bouquet

# 344
  • Мнения: 6 002
Аз лично от повече от месец приемам T3, паралелно с T4, но не усещам абсолютно никакво подобрение. Sad А много се надявах. Е, не съм се и влошила, де, поне това е положителното.

И аз ще сменям схемата на прием, но първо ще пусна едни изследвания, да видя как вървят нещата.

sun sea, и аз не разбрах защо считаш за грешно да приемаш заедно двата хормона, сутрин? На мен Тодорова така ми каза да процедирам, а и не съм чела / чувала за друга схема на прием.

Общи условия

Активация на акаунт