Правата на децата ни с ТЕЛК!

  • 118 754
  • 744
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 5 682
Ние няма как да знаем дали детето може да посещава детска градина, тъй като не знаем за каква болест му е даден ТЕЛК-а. Иначе принципно може. Дори може да е без такса, зависи какво е решила Общината. Разбира се, че таткото може да се грижи. Чуждата помощ Ви е в полза ако детето кандидатства за личен асистент, за транспорт на придружителя в БДЖ два пъти годишно и при посещение в балнеосанаториум ако детето има нужда.
И все пак - хубаво е да почетете малко, така или иначе тези знания ще ви трябват занапред.

# 556
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Пепи, балнеосанаториума за деца отпадна от януари 2017г.
Има много информация в първият пост на тази тема, както и в последните няколко страници. Добре е да се чете  и после да се пита.

# 557
  • Мнения: 5 682
Раче, щом казваш значи си права. Аз честно казано никога не съм го ползвала, нищо че ни се полага от самото начало и там ми е тъмна Индия. Затова не съм и запозната с промените за там.

# 558
  • Асеновград
  • Мнения: 10
Ние няма как да знаем дали детето може да посещава детска градина, тъй като не знаем за каква болест му е даден ТЕЛК-а. Иначе принципно може. Дори може да е без такса, зависи какво е решила Общината. Разбира се, че таткото може да се грижи. Чуждата помощ Ви е в полза ако детето кандидатства за личен асистент, за транспорт на придружителя в БДЖ два пъти годишно и при посещение в балнеосанаториум ако детето има нужда.
И все пак - хубаво е да почетете малко, така или иначе тези знания ще ви трябват занапред.
Благодаря за бързия отговор. Детето има синдром Стърдж-Вебър с придружаваща епилепсия и хемиплегия. За епилепсията приема лекарства и рядко получава пристъпи. Последния път получи пристъпи от вирус.
Информация се опитвам да си набавям, но нямам много свободно време. Днес ходих в Социалните да питам какво може и какво не, но колежката, която се занимавала с ТЕЛК-овете била заета сега и не можело да говоря с нея. Иначе решението ще го нося на 31-ви, тогава изтича 14 дневния срок за обжалване.

# 559
  • Мнения: 5 682
...Информация се опитвам да си набавям, но нямам много свободно време...
В този подфорум едва ли има родител със свободно време... Neutral Face

# 560
  • Мнения: 33
Здравейте!Детето ми има ТЕЛК с крайна оценка 70% и не знам към коя група е 2 или 3 ?
Така семейството на дете със степен на увреждане 90 и повече процента ще има право на 930 лева месечно. Ако степента е между 70 и 90 процента, размерът на подпомагането ще бъде 450 лева, а между 50 и 70 процента - родителите ще получават по 350 лева.    би следвало да сте втората група от 70-90%

# 561
  • Мнения: 46
И аз так мисля, но не знам от социалните какво ще им е решението.

# 562
  • Мнения: 50
Здравейте. Имам такъв въпрос- Детето ми е с диагноза аутизъм, с  80% ТЕЛК, с придружител. Ако след завършване на основното му образование не продължи, ще се  изплащат ли тези 450лв. или са обвързани с посещението в училище?

Последна редакция: ср, 07 фев 2018, 23:08 от титана

# 563
  • Мнения: 6
Здравейте! Интересува ме,някой може ли да ми каже как седи въпроса ако бащата на детето е подал документите за Телк и в Телк решението е вписано нвговото име, след това може ли майката да подаде документите в социалните или трябва задължително бащата? Благодаря предварително!

# 564
  • Мнения: 2 069
М

Последна редакция: пт, 09 фев 2018, 00:43 от Аляна-Галяна

# 565
  • Мнения: 5 682
Здравейте. Имам такъв въпрос- Детето ми е с диагноза аутизъм, с  80% ТЕЛК, с придружител. Ако след завършване на основното му образование не продължи, ще се  изплащат ли тези 450лв. или са обвързани с посещението в училище?
Според Наредбата тези пари се изплащат до 18 годишна възраст на детето ИЛИ до завършване на средното образование /но тогава вече ще трябва и бележка от у-ще/, но не повече от 20 годишна възраст.
 

# 566
  • Мнения: 50
Здравейте. Имам такъв въпрос- Детето ми е с диагноза аутизъм, с  80% ТЕЛК, с придружител. Ако след завършване на основното му образование не продължи, ще се  изплащат ли тези 450лв. или са обвързани с посещението в училище?
Според Наредбата тези пари се изплащат до 18 годишна възраст на детето ИЛИ до завършване на средното образование /но тогава вече ще трябва и бележка от у-ще/, но не повече от 20 годишна възраст.
 

Благодаря. Значи до 18г. ги изплащат, независимо дали детето посещава училище.

# 567
  • Мнения: 5 682
Поне аз така го разбирам. Вие обмисляте детето да спре учение ли? Защо? Питам не от излишно любопитство, а защото може да ви дам/дадем идеи за продължаване на образованието. Моето дете също е с аутизъм.

# 568
  • Мнения: 50
Поне аз така го разбирам. Вие обмисляте детето да спре учение ли? Защо? Питам не от излишно любопитство, а защото може да ви дам/дадем идеи за продължаване на образованието. Моето дете също е с аутизъм.
Да, обмислям го. На 13год. е сега- 6 клас. индивидуално обучение. Но той не говори. Само с по една или две думи
Но всичко разбира. Не може да пише и чете и изобщо не му е интересно. Ако продължава така не виждам смисъл от училището след основно образование.

# 569
  • Мнения: 5 682
Ясно. По-лошото е , че той самия няма интерес към ... да кажем учебния процес, контакта с учителите. Моя син също е на индивидуална форма на обучение. В момента е 8 клас и правих струвах, но държах да е индивидуална и то домашна форма. Учителите идват у дома, но на моя му е интересно, чака ги. Не по всички предмети са часовете му. Малко са, но са достатъчни, за да не се изнервя и да му се поддържа интереса към учението. Имате още една година - дано се променят нещата през това време.

Общи условия

Активация на акаунт