Какво да направим с пресни картофи?

  • 47 634
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Здравейте на всички,видях че в тази тема сте писали идеи за пресни картофи!Търсих много из нета,една рецепта,но не можах да я открия!
Знае ли някой как се правят задушени картофи с копър и чесън?Или още им казват картофи по гръцки!Благодаря предварително!:)

Скоро имаше такава тема, ЕТО

# 16
  • Мнения: 422
Аз съм почитателка на салатите и картофките и ето какво изрових миналата седмица от сайта на Бон Апети:


Салата с печени чушки и пресни картофи
 

Списък на необходимите продукти:

1 кг пресни картофи
1 връзка пресен лук
1 буркан печени чушки

за винегрета:
50 мл зехтин
50 мл слънчогледово олио
2-3 с. л. балсамов оцет
2-3 с. л. ябълков оцет
1 ч. л. босилек
1 ч. л. риган
1/2 ч. л. гранулиран чесън
1 ч. л. сол


Начин на приготвяне:


       

1. Картофите се изпичат цели с корите в микровълнова фурна под капак за 15 минути (предварително се набождат с вилица). Ако са по-едри, щом се изпекат, се нарязват на две.
       

2. Лукът се нарязва на колелца, чушките – на ивици.
       

3. Дресингът се приготвя, като зехтинът се разбърква с олиото, двата вида оцет, гранулирания чесън, ригана, босилека и солта.
       

4. Дресингът се полива върху горещите картофи. Добавят се чушките и лукът. Отлежава 2-3 часа, като се разбърква периодично.


Салата от картофи със зелен фасул


Списък на необходимите продукти:

750 г картофи
300 г зелен фасул
8 скилидки чесън
1 кубче бульон
1 ч. л. горчица
1/2 ч. л. естрагон
8 с. л. олио
2 с. л. оцет
1 ч. л. сол
черен пипер на вкус
магданоз и копър на вкус


Начин на приготвяне:


       

1. Картофите се обелват, нарязват се на кубчета и се слагат в тенджера под налягане. Добавят се зеленият фасул и кубчето бульон, след което се налива вода до нивото на зеленчуците.
       

2. Небелените скилидки чесън се поставят в тенджерата, варят се около 4 минути и се изваждат. Картофите и фасулът се варят до готовност, след това се отцеждат от водата.
       

3. Чесънът се обелва и се слага в дълбока купа. Добавят се олиото, оцетът, естрагонът, горчицата, солта и черният пипер и се разбиват много добре.
       

4. Салатата се залива с дресинга, поръсва се с магданоз и копър и се оставя да престои. При сервиране може да се декорира с маслини, яйца, кромид лук или печени червени чушки.


Салата от пролетни картофи с тиквички


Списък на необходимите продукти:

500 г пресни картофи
3 тиквички (500 г)

за дресинга:
2–3 с. л. олио
2 с. л. лимонов сок
1 с. л. винен оцет
1 щипка захар
2 стръка пресен чесън
1 зелена чушка
1/2 ч. л. червен пипер
1/2 ч. л. риган
10 стръка магданоз
1/2 ч. л. сол
2–3 стръка копър
5–6 с. л. майонеза


Начин на приготвяне:


       

1. Картофите се поставят в подходяща тенджера, посоляват се, тенджерата се захлупва и енергично се разклаща, за да се отделят люспиците. Картофите се изплакват и се поставят да се сварят в тенджера под налягане, като трябва да са покрити с вода.
       

2. В пасатор се смилат нарязаните наедро чесън и чушка, риганът, магданозът, копърът, прибавят се олиото, лимоновият сок, оцетът, захарта, червеният пипер, солта и накрая се добавя майонезата. Всичко се пасира.
       

3. Тиквичките се нарязват на кубчета, сипват се при сварените картофи и се оставят да врат 1 минута. Зеленчуците се изцеждат от водата, прехвърлят се в купа и докато са топли, се заливат с дресинга. Добре е преди консумация салатата да отлежи няколко часа в хладилник.



# 17
  • Мнения: 1 906
Сварени на пара (във водата много чубрица) и след това запържени в масълце. Готовите картофки пак се поръсват с чубрица Laughing
Обожавам ги!!!

# 18
  • Мнения: 3 927
Задушени в йена в микровелето с вода на дъното на съда, една струйка олио/зехтин и поръсени стабилно само със сол-самардала  Simple Smile......вчера се сдобих с едно кило от тазгодишната реколта от старозагорско и започвам печене на картофки на конвейр  Simple Smile Joy

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Задушени в йена в микровелето с вода на дъното на съда, една струйка олио/зехтин и поръсени стабилно само със сол-самардала  Simple Smile......вчера се сдобих с едно кило от тазгодишната реколта от старозагорско и започвам печене на картофки на конвейр  Simple Smile Joy
Кажи моля пропорции - на половин кг картофи например, колко време ги задушаваш в микровелето?

# 20
  • Мнения: 3 927
Някъде около 10-12 мин. са им достатъчни. Аз действам малко на око, т.е. измитите и необелени пресни картофчета ги режа на еднакви парчета, разпределям ги в йената, сипвам малко вода на дъното, 1-2 л. мазнина и солта. Пускам на 850 вата (това ми е максимума). Снощи ги врътнах 12 мин и бяха супер  Simple Smile, мисля че бяха не повече от 600 гр......
Но ако се съмняваш в резултата, след като фурната изключи, може да пробваш с виличка дали са готови.

# 21
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Taneto, благодаря!   bouquet

# 22
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Тази сутрин Иван Звездев даде рецепта за пресни картофки, струва ми се, че ще е вкусно:

Яхния с пролетни картофи и маслини



Рецептата вижте тук:http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=2665

Аз не мога да ги намеря тези картофи? Би ли казала рецептата? Praynig

Общи условия

Активация на акаунт