Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 520
  • 740
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 741
Прибрахме се след 4-дневен престой в Кьолн при студентката.
Много ни се струпа на главата за тези дни. Взехме ключа от общежитието, където се оказа, че освен ужасяваща мърсотия и занемареност, и хладилник, пълен с алкохол, заварихме настанени трима младежи, заедно с нашата девойка в едно WG. 
Чистихме един цял ден /аз притеснена, как ще я оставя там сама с момчета, които очевадно не държаха на чистотата и каквато и да е подреденост/, докато вечерта получихме потвърждение и от католическото общежитие, че може да получи стая и там. При което  ooooh! стегнахме багажа обратно, натоварихме се в рент-а-кар и в 21.30 часа се появихме на вратата на общежитието. Подписа договор за един семестър веднага, подредихме багажа /това до полунощ същата вечер/ и остана там. На следващия ден ние пътувахме за България.
Изненадана останах, че в едно WG настаняват и момчета и момичета, не съм знаела. Но поне си припомних немския след обикаляне и срещи в управата на общежитията, където ни отказаха да я преместят на друго място, тъй като няма свободни стаи.

# 706
  • София
  • Мнения: 18 043
Зависи си явно от Щудентенверк-а. В града на дъщеря ми разпределението във ВГ-тата е само по пол, тоест само момичета/само момчета.  На други места също е така. Смесено ВГ знам, че има, когато студентите си го сформират сами (но това няма нищо общо с Щудентенверк), тоест един намира апартамент обазаведен  и няколко  души (обикновено  близки приятели) си разпределят стаите/наема/режийните и т.н. Но се съмнявам вашият случай да е бил такъв, понеже едва ли за съквартирант останалите ще приемат първокурсник, когото дори не са виждали.

Но доколкото разбирам, нещата са приключили добре Simple Smile.Това е важното. Успех на бъдещата зъболекарка.

# 707
  • Мнения: 741
Благодаря, русалке! Да, точно от Щудентенверк беше стаята във WG-то.

# 708
  • Мнения: 943
И дъщеря ми е в смесено ВГ - 2 момичета и 2 момчета. Всички от различни континенти. И на мен ми беше странно, но е факт. Хубавото е, че само те си ползват баня и кухня. Има приятелки в смесени 4-ВГ, но кухнята и банята се ползват от 16 души. Чак ми е трудно да си представя.
Все пак тя кандидатства отново за общежитие, за смяна - по-добър адрес, едностаен апартамент. Мърмори и за общо наемане на жилище с приятели, но ние сме против.

# 709
  • София
  • Мнения: 18 043
И на двете ви децата са в градове в Nordrhein Westfalen, вероятно си е особеност това със смесените ВГ-та  на тази конкретна провинция. Ако и в Дортмунд,  Дюселдорф,  Дуисбург  и сие са така, значи наистина си е  решение на ниво този бундесланд.

# 710
  • София
  • Мнения: 3 167
vion Честито! Успешно скорошно дипломиране на младежа. Какви са плановете му? Има ли желание за магистратура?
Големият ми син сега пише дипломна работа. Избра си трудна тема, затова бавно върви. Надявам се до края на годината и аз да се похваля с бакалавър. Няма желание за магистратура. Според него не е голяма разликата в заплащането между бакалавър и магистър на програмистите. Иска да остане в Германия и да поработи няколко години. С тази професия няма голямо значение къде ще живее, затова след няколко години може и да се върне.

Относно общежитията на Щудентенверк, в Карлсруе също не гледат пола. В един момент при големия бяха 4 момчета и едно момиче. Девойката не беше доволна, но според младежа, готвела най-много и оставяла най-мръсно.
Сега при малкият, девойките мисля, че са две - от 5. Добре се разбират.

# 711
  • Мнения: 477
Ех, че хубаво vanian - вижда му се края  bouquet

Синът ми е в смесено WG, разпределя ги Щудентенверк, 3 момичета+ 3 момчета,
три тоалетни, две бани, голям хол с кухня, много забавно, според него Simple Smile

# 712
  • Мнения: 1 355
Дааа, на нас ни се видя края на едното начало, днес мина и защитата със супер оценка /стига съм се хвалила/. От понеделник магистратура. Не можа да си почине лятото и една седмица, ама нали искаше да свърши в шест семестъра.

# 713
  • София
  • Мнения: 11 708
vion честито дипломиране на твоя младеж!Много успехи и занапред по време на магистратурата! bouquet
На този етап на мен ми се вижда безкрайно далеч дипломирането на моя син.Засега съм доволна,че успя да преодолее първата година.

# 714
# 715
  • София
  • Мнения: 3 167
vion Значи вече честито дипломиране! Не си спомням каква специалност учеше твоят младеж? Знам, че в Аахен, техническа, но не си спомням точно. Магистратурата, същата специалност ли или нещо близко?

Voxx Да, вижда му се края, но както знаем с вземането на дипломата ученето не приключва. Надявам се все пак след година-две да реши и една магистратура да изкара. Може, просто в момента не вижда смисъл.

# 716
  • Мнения: 477

Voxx Да, вижда му се края, но както знаем с вземането на дипломата ученето не приключва. Надявам се все пак след година-две да реши и една магистратура да изкара. Може, просто в момента не вижда смисъл.


Нека поработи, после ще му се изясни дали да прави магистратура, каква да бъде, къде да я прави,
на запад не бързат с магистратурата  Wink

# 717
  • София
  • Мнения: 1 654
И в Манхайм във WG на Щудентенверк настаняват смесено. Дъщеря ми е с германка и кореец. Кореецът обаче също се оказал любител готвач и току приготвят по нещо Simple Smile  Дори се беше ентусиазирал да им приготви българска кухня.
Засега и е интересно това което учи, че нали сме по второ желание. В свободното време често ходи и до Хайделберг -на разходка и да поснима.

# 718
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Ех, как се радвам на такива успешни младежи! Поздравления за синовете на vanian и vion. Само нагоре и напред!

Понеже скоро ще трябва да пусна новата тема, нека родителите на новоприетите студенти да ми пишат, за да ги включа в списъка на първа страница. Сега поглеждам, че и vanian  и vion не са там. Моля всеки, който иска да се включи, но го няма, да ми пише. 

Оня ден изпратихме нашата студентка след цели два месеца ваканция. Почина си добре след успешно приключилата година. Радвам се, че ѝ харесва и е доволна от университета и специалността, а и приятели си намери.

Carmela - къде се записа студентката ви? Мислех си скоро за вас.

# 719
  • София
  • Мнения: 1 654
Ясмина, в СУ Молекулярна биология е и след първата седмица е във възторг и от групата, и от преподавателите. Дано остане така доволна до края.
Миналата седмица получи доста неочаквано покана да се запише в TUM и за няколко дни бяхме "в оркестъра". В крайна сметка оставането в СУ събра повече плюсове (има и разни емоционални фактори в уравнението Wink ). Хем въздъхнах с облекчение; сякаш не сме готови да я изпратим надалеч; хем ме мъчи дали не пропуска сериозен шанс. При всички случаи магистратурата ще е навън, по всяка вероятност в Германия.

Общи условия

Активация на акаунт