Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 516
  • 740
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 592
Привет!
Абсолтно начинаеща съм по кандидатстудентските въпроси , а ми се иска да помогна на сина ми. Моля за малко помощ! Той си е попълнил формуляра за кандидатстване в общежитие и го е изпратил, но не е получил никакъв имейл. В какъв срок трябва да получи потвърждаващ имейл? Дали не е прекалено рано още ?! Моля, дайте някакви идеи!
Добро утро,
моя син също е първа година студент в FU Берлин. Няма общежитие. Разговаря с хората от studenwerg-berlin, не е класиран. Доколкото разбирам, от другите мами и от студентите, с които той е разговарял, много рядко първата година имат общежитие. Той усилено търси квартира, но засега без резултат.

Да пробва по системата обаждане по телефона с много молби, как няма много пари, а много държи да учи в Германия и не може да си позволи да праща на хотел и т.н. директно на госпожата която отговаря за общежитието. Дъщеря ми се беше ориентирала към общежития с най- много стаи и най-малко чакане. В сайта има таблица за всички общежития със брои стаи, време за чакане и телефон и имейл на отговорничката. Вярно далеч и е от университета, но има покрив над главата.

# 691
  • Мнения: 943
Дъщеря ми е първа година в Аахен. Кандидатства през февруари, а през март добави още желани стаи. Въпреки настояването ми, тя категорично отказа да кандидатства в някои общежития, но впоследствие съжали, защото се оказа, че е пропуснала шанса си за много удобно разположени такива. Дъщеря ми има няколко приятели, които ще са първи семестър и които са кандидатствали заедно с нея за общежитие, но не са получили предложение за постоянно настаняване, а за временно. В списъка с чакащи са. Един приятел пък е пропуснал навреме да актуализира кандидатурата си с линка, който идва всеки месец на 15-то число, та трябва да се следят нещата.
Още имате много време, можете спокойно да проучите къде най-често ще са занятията на студента и да насочите предпочитанията си към определени адреси. Напр. ако е медицина - Каво -тата са добър вариант, ако е архитектура като нас - трябва да се избира от общежитията, които са по-близо до централната сграда на унито. Разбира се, с наближаването на щудиума, всеки гледа да се настани някъде и претенциите намаляват, но е хубаво да има някаква ориентация човек.
И да, дъщеря ми е с договор от 1 септември, но хаусмайстера разреши да се настани от 31.08. Отиде месец по-рано заради предварителните курсове по математика и CAD, но честно казано има толкова задачки за отмятане, че няма никакво време за скучаене. Мисля, че по - ранното настаняване спестява доста стрес на младежите в началото на семестъра.
Към това, което са писали Криси и Ясмина, мога да добавя само, че може да се търси вариант и във Ваалс. Има едно ново общежитие там, в което дори има българи. Семестъртикетът покрива транспорта до там.

# 692
  • София
  • Мнения: 11 708
Дъщеря ми кандидатства за общежитие в Аахен през октомври, а нейни познати и преди това. Всеки месец на 15-то число получавате имейл дали продължавате да участвате. Имате известен период, в който трябва да потвърдите, ако не - отпадате от класирането.

Получаването на тези мейли само общежията в Аахен ли касае или и в останалите градове?
В Мюнхен порталът отваря на 15.03 в полунощ.Такива са ми спомените.

# 693
  • Мнения: 943
За общежитията в Мюнхен получихме имейл, за да ни уведомят, че не сме спечелили от лотарията. Такъв тип имейли като в Аахен, няма.
За района на Тюбинген също ежемесечно получавахме имейл с линк за потвърждаване на кандитатурата.
За Фракфурт не мога да се сетя, но там късно кандидатства, а и не съм ги следила много много, защото там унито не беше с приоритет.

# 694
  • София
  • Мнения: 18 042
Дъщеря ми кандидатства за общежитие в Аахен през октомври, а нейни познати и преди това. Всеки месец на 15-то число получавате имейл дали продължавате да участвате. Имате известен период, в който трябва да потвърдите, ако не - отпадате от класирането.

Получаването на тези мейли само общежията в Аахен ли касае или и в останалите градове?
В Мюнхен порталът отваря на 15.03 в полунощ.Такива са ми спомените.

Moите са за  15.05. И гарантирано в Мюнхен няма ежемесечни мейли като описаните за Аахен, те дори отказват при официално отправено запитване да отговорят под кой номер е кандидатът в листата с чакащи.

# 695
  • Мнения: 30
Привет!
Само да информирам набързо,че успешно се регистрирахме за общежитието в Аахен. Не разбрахме каква беше причината да не се получи от първия път. Той получи имейл и успешно влезе в профила си. Най -ранната му позиция в листата на чакащите е 802. Аахен не му е приоритетно желание , но за сега само там може да се кандидатства Simple Smile
Благодаря на всички за инфото!!!

# 696
  • Мнения: 4 936
stangel7 какво ще учи детето?

# 697
  • Мнения: 30
Не,че одобрявам много избора му,но пък си е негов................Global Business and Economics (Bachelor of Science) и то на английски в Германия...................

# 698
  • Мнения: 263
Момичета, извинете че нахълтвам във вашата тема, но имам нужда от помощ за намирането на квартира в Берлин за близък младеж. Синът на мой приятел заминава другата седмица за магистратура в Техническия университет в Берлин, но още не е успял да намери квартира, а не говори и немски. Ще бъда много благодарна ако може да подскажете как и къде да търси. Ако има търсачка на английски или още по-добре - българска група, форум или друго, което може да му помогне в търсенето , би било идеално. Предварително благодаря!

# 699
  • Варна
  • Мнения: 3 245
lyusi фейсбук групите "Помощ за кандидатстване в Германия/Австрия", "Българи в Берлин", "Българи в Германия" претърсиха ли?

# 700
  • Мнения: 1 355
Преди три години синът ми изпадна в трудната ситуация да търси общежитие в Аахен, та разбирам притесненията ви. За девойките съм чувала, че е по-лесно, или може би той не извади късмет.
Хубавата новина при нас е, че утре предава бакалавърската работа  Praynig.
Колко бързо се изтърколиха три години...

# 701
  • Под гъбата
  • Мнения: 1 457
В кой клон на НАП е подала дъщеря ти, Вале? В нашия едно момче пред девойката ми беше с такъв превод и го върнаха. За пореден път се убеждавам, че всеки клон си действа по своему.
Аз нееднократно съм се оплаквала от нашите служителки на НАП! Към Велико Търново сме и винаги правят проблем. Даже сега ми правиха справка дали има прекъсване между периодите на подаване. Задължително искат да пише в превода редовна форма на обучение или очаквана дата на завършване! Ако няма едно от двете ме карат да попълвам декларация на ръка свободен текст, че не учи задочно! Радвам се, че приключвам вече с тях!

# 702
  • Мнения: 263
lyusi фейсбук групите "Помощ за кандидатстване в Германия/Австрия", "Българи в Берлин", "Българи в Германия" претърсиха ли?

Много благодаря за идеята! Heart Exl

# 703
  • Мнения: 592
Момичета, извинете че нахълтвам във вашата тема, но имам нужда от помощ за намирането на квартира в Берлин за близък младеж. Синът на мой приятел заминава другата седмица за магистратура в Техническия университет в Берлин, но още не е успял да намери квартира, а не говори и немски. Ще бъда много благодарна ако може да подскажете как и къде да търси. Ако има търсачка на английски или още по-добре - българска група, форум или друго, което може да му помогне в търсенето , би било идеално. Предварително благодаря!
Ако нищо не намери във фейсбук групите, може да пробва временно от https://www.airbnb.com . За по дълъг период мисля че правят отстъпки.

# 704
  • Мнения: 263
Благодаря на всички отзовали се! Страхотни сте. За момента си е намерил стая за едни месец точно през airbnb, за по-нататък ще търси по другите канали.

Общи условия

Активация на акаунт