Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 453
  • 740
  •   1
Отговори
# 60
  • Бургас
  • Мнения: 6 586
Здравейте!
Бих искала и аз да се присъединя към вашата тема.
Догодина моят син иска да учи физика в Германия.Тепърва ще проучваме къде може да се кандидатства и да влезе.
Интересува ме най-вече бала,с който се влиза.Знам,че има доста промени,но се надявам с четене и с ваша помощ да вляза в час.Преди 5 години големият ми син отиде да учи в Мюнхен медицина,но оттогава има толкова нови неща ,че ми се зави свят само като попрелистих инфото от първа страница. Sad
Желая късмет на тазгодишните кандидатстуденти и се връщам пак на първа страница да се образовам малко.
Ако има майка или студент със,който да следва физика,ще се радвам да сподели нещо!

# 61
  • Мнения: 349
Здравей, slavka70! Аз също съм нова в темата, но моето момиче засега изявява желание да учи медицина в Германия, може ли на лични да ми кажеш някой подробности от кандидатстването на голямото ти момче- най-вече доволен ли е, бал и др. подобни. Ще съм ти благодарна!

# 62
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Здравей, slavka70! Аз също съм нова в темата, но моето момиче засега изявява желание да учи медицина в Германия, може ли на лични да ми кажеш някой подробности от кандидатстването на голямото ти момче- най-вече доволен ли е, бал и др. подобни. Ще съм ти благодарна!
Пишете в темата направо. Полезно е за всички четящи, а и има и други бъдещи медици.  Grinning

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 6 586
Много е доволен! Grinning
Първите две години са най-трудните.След това имат изпит и сякаш после всичко върви по-леко.
Ще отговарям на всички въпроси,но около кандидатстването и приемането съм позабравила доста неща от преди 5 години. Grinning
Сега в Мюнхен мисля,че има изпит или интервю.Когато синът ми кандидатстваше,беше само по диплома.Забравих колко приравнена беше тя,по бг стандарт към 5.90.
Ще се радвам и аз да помогна с инфо,ако не знам,ще питам детето.

Сега всички главоболия ми са свързани с малкия ми син,магарето му с магаре!Умен,обаче много особен и не комуникативен. #Cussing out
Ако някой знае как върви приема по физика,пак бих помолила да пише.
Ще пиша пак!

# 64
  • Варна
  • Мнения: 3 245
slavka70 Доколкото си спомням, в темата не пишеха родители на студенти по физика. Предполагам знаете за facebook групата? Там със сигурност ще намери физици.

anon Догодина ли ще кандидатства дъщеря ти? Избрала ли си е университети?

# 65
  • София
  • Мнения: 17 987
slavka70 Доколкото си спомням, в темата не пишеха родители на студенти по физика. Предполагам знаете за facebook групата? Там със сигурност ще намери физици.

anon Догодина ли ще кандидатства дъщеря ти? Избрала ли си е университети?

Slavka70, предполагам, че баткото е в ЛМУ. Ето една интересна оферта за малкия физик - опция за пробно следване в периода 04.09 - 08.09 2017, по време на което може да отседне при брат си.
http://www.physik.uni-muenchen.de/vor_dem_studium/probestudium/index.html
А според този линк пък, ако разбира се  Мюнхен представлява интерес, специалността физика не е с квоти, няма и изпит на входа, тоест ще са достатъчни диплома за средно и сертификат за езика.
http://www.uni-muenchen.de/studium/studienangebot/studiengaenge/ … chelor/index.html
В ТУ Мюнхен също няма квоти.
https://www.tum.de/studium/studienangebot/detail/physik-bachelor-of-science-bsc/

Ако пък детето иска в друг град, трябва конкретно да си гледате по сайтовете.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 6 586
Много ти благодаря!Златна си! Heart Eyes bouquet

Толкова полезна информация!
Затова предпочитам нашия форум.Съфорумките са по-отзивчиви и се чувствам в свои води.
Намерих ФБ група,но там инфото е противоречиво.Едни казват,че приемът по физика е свободен,а други-ограничен.Ще накарам лятото детето да проучи всяко уни,но аз много държа да отиде при брат си.Ще има кой да му помогне и няма да е сам,когато е най-трудно.
Обаче,както вече писах,голямо магаре е това момче!

Големият наистина учи в ЛМУ.Сега е на общежитие,което е специално за студенти по медицина и стоматология.

Анон,питай каквото те интересува.Мога ли-ще помагам!

Русалка,Ясмина,много ви благодаря отново! Hug

# 67
  • София
  • Мнения: 17 987
Няма за какво, нали за това е темата. Simple Smile
След 1 година само и аз ще съм отново в графата на питащите, понеже ще  се борим едновременно с две кандидатки за коренно различни специалности - едната засега се интересува от "Медицина", другата от "Приложна математика" или чиста "Математика". Но понеже имат и още един 11 клас преди последния 12-ти , в който окончателно да се ориентират, та дишам спокойно. И колкото и човек да е принципно запознат с процедурите по кандидатстването, пак си има разни детайли, за които да се допита.

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 13:20 от пенсионирана русалка

# 68
  • Мнения: 349
Ясмина, сега е 10кл. и се получава дефакто след две години. Но още от сега ми е интересно. А и  момичетата тук са добре информирани и дават ценни насоки.
slavka70, ние ходихме на консултация в офис на фирма, която подпомага кандидатстването в чужбина, но друго си е да питаш някой минал по пътеката. С какво ниво на немски език е било твоето момче, с немска гимназия ли е?

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 13:23 от anon

# 69
  • Бургас
  • Мнения: 6 586
Да,завърши немската с езикова диплома  С1.
За медицината това ниво е задължително.Ние също ползвахме фирма-Виа Германика.
Добре си се ориентирала,че започваш отсега подготовката.Аз правих всичко в последния момент.С една друга съфорумка направо се учехме една друга какво да правим преди 5 години.

# 70
  • София
  • Мнения: 17 987
Нещото, за което съм сигурна за нас (подчертвам, че ничий избор не критикувам) е, че каквато и специалност да изберат моите  девойки, ще действаме без фирма. Убедих се от опит с голямата, че е най-добре самото дете също да е ангажирано с четене, ровене по сайтовете, подаване на молби за общежития, водене на кореспонденция с унито при нужда, ходене по тукашните институции за преводи, легализация, заверки и сие като малък тренинг за това с какво ще трябва да се справи там още от първия ден на престоя си, когато фирмата-помощник я няма. Но това си е нашият избор, пак казвам, защото дори и платените за две деца към 3000 лева на фирма-посредник са  средства, които могат да бъдат вложени за друго.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 3 245
anon За медицина кандидатстването е централизирано през http://www.hochschulstart.de/ Самото кандидатстване е изключително лесно, ние се справихме без посредник. Проучете основно материалите от горния линк. Има статистики за мин.бал, брой места, търсене/предлагане и много други.
Кандидатства се с една апликация, в която се изброяват до 6 желани университети по различните квоти.

Най-важното е на първо време да се подберат университетите, които представляват интерес, и след това да се проучат техните изисквания. Много са различни - едни искат само диплома, други вземат предвид и изпит TMS, който се държи в Германия, Шарите Берлин си имат техен изпит, някъде дават бонус за стаж/практика и т.н.

Ако ще се явява на TMS трябва да се подготвя самостоятелно, не знам дали в БГ някой прави подобна подготовка. Има материали достатъчно из интернет, курсове в Германия и т.н. Но е добре да се почне колкото може по-рано.

Ако сте избрали университет, който взима под внимание само дипломата, то ви трябва диплома 1.0-1.1 по немската система. 1.0 е над 5,93 по нашата система. Като само с диплома 1.1 може да влезе евентуално на второ класиране и то не е сигурно. На първо с 1.1 само в един-два университета има шанс.

Сертификат за език задължително С1 (DSD или TestDAF, DSH (в Германия се държи)).

Друга особеност на обучението по медицина в Германия е, че има две системи: Regel и Model. По спомени от 35 университета, само 8 предлагат модулна система. Това също е важно да се отчете при избор на уни.

Отделно има и известна стратегия при подреждането на желанията, защото някои университети дават бонуси, ако ги сложиш на по-предно място в апликацията, а и класиранията по отделните квоти не излизат по едно и също време.

Ако имате въпроси, питайте. Миналата година в темата имахме трима приети студенти медицина.


Подкрепям русалката за кандидатстване без фирма. Напълно излишен разход е. Щом и аз, дето въобще не разбирам немски, успях да се ориентирам и да помогна на дъщеря ми с документите, правете си сметката. Отделно се наслушахме на объркани по вина на фирмите молби.

# 72
  • Мнения: 349
Благодаря момичета за съветите и обещавам още да разпитвам!  bouquet

# 73
  • София
  • Мнения: 17 987
Ясмина, съвсем лека поправка. DSH може да се държи и тук. Важно е да се знае от деца, неидващи от немски гимназии, че могат да  държат в България на различни места DAF, DSH, на Goethe изпитите също. За Австрия също има варианти, ÖSD може да се положи в София  към НБУ и в  пловдивска школа.
Изпитът DSH конкретно за България се провежда от преподаватели  в катедра 'Западни езици" към факултета по "Класически и нови филологии" на СУ + представители на Уни Мюнстер на устния.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Мерси за допълнението, русалке. На Goethe трябваше да е C2, нали?

Общи условия

Активация на акаунт