Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 476
  • 740
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 654
Нещото, за което съм сигурна за нас (подчертвам, че ничий избор не критикувам) е, че каквато и специалност да изберат моите  девойки, ще действаме без фирма. Убедих се от опит с голямата, че е най-добре самото дете също да е ангажирано с четене, ровене по сайтовете, подаване на молби за общежития, водене на кореспонденция с унито при нужда, ходене по тукашните институции за преводи, легализация, заверки и сие като малък тренинг за това с какво ще трябва да се справи там още от първия ден на престоя си, когато фирмата-помощник я няма. Но това си е нашият избор, пак казвам, защото дори и платените за две деца към 3000 лева на фирма-посредник са  средства, които могат да бъдат вложени за друго.

Много се радвам, че писа  bouquet, защото това е и моята позиция и се чудех дали не съм сбъркан родител, че очаквам от девойката сама да се справи. И точно от позицията, освен финансова, че много по-тежкото я чака като студентка в Германия. Ако от тук не може да се оправя с изисквания, срокове, документи, няма кой да я държи за ръката там.
Пък ако не успее, вече е де факто приета молекулярна биология в СУ, няма да остане неизучена Simple Smile

# 76
  • Варна
  • Мнения: 124
За Австрия също има варианти, ÖSD може да се положи в София към НБУ и в пловдивска школа.
Допълвам - ÖSD може да се държи и във Варна в Математическата гимназия Simple Smile

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 15:42 от mucunkata333

# 77
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Carmela Biscuit - Дъщеря ми нямаше време да се рови във форуми и сайтове за въпроси относно кандидатстването и аз бях поела почти всичко . Тя само си попълни формуляра за кандидатстване и за общежитието. Иначе преводи, легализации, срокове, следях аз. Имах известни притеснения дали не ѝ правя лоша услуга, но още с първите дни в Германия тя си пое всичко и се справи перфектно. Така че не се притеснявайте да помагате, ако имате възможност.

# 78
  • София
  • Мнения: 18 027
Разбира се, че няма лошо и родител да помага. И едва ли има някой тук, който да не го е правил. Но пък почти всичко той или фирма да свърши ми се струва  твърде щадящо и малко рисковано. Може би с медицината е така, понеже няма 100 различни медицини, но в други специалности има съществена разлика в изучаваните дисциплини в иначе еднакви  поне като наименование специалности. На едно място се учи в Информатика примерно едно, на друго - нещо различно. И не е никак лошо ученикът да задълбае малко повечко в образователните програми, за да не остане негативно изненадан, че ще му се налага да учи неща, които не харесва.  А това задълбаване става с четене.. Дъщеря ми е сравнявала изучаваното от нея с това от нейни съученици със същата специалност другаде. Ми има съществени разминавания.. Докато медицината все пак е подчинена на един държавен изпит на финала и  в този смисъл вероятно е с по-малко различия и в курса на обучение.

Последна редакция: вт, 23 май 2017, 16:45 от пенсионирана русалка

# 79
  • Мнения: 626
Здравейте ! Въпросът ми не е много за тази тема, но знам че някои от вас можете да дадете съвет.
Имаме билети за Германия с ниско тарифна компания Ryanair и пристигаме в Берлин в полунощ на летище Шьонефелд. Настаняването в хотела е в 13 часа. Търся съвет/идея къде да отидем в това никакво време.
Пратих запитване до хотела за ранно настаняване, но не отговарят и съм скептично настроена и след телефонно обаждане.
Ако някой е попадал в подобна ситуация, моля да сподели.
PS Никога не сме ходили в Берлин .

Последна редакция: пт, 26 май 2017, 10:39 от ROKI_MAKI

# 80
  • София
  • Мнения: 4 244
Според мен ситуацията предполага още една нощувка, която може да е в хотел до летището или във вашия. Дъщеря ми е пътувала с този полет и транспорт към града има. Други вариант е да висите подремвайки /ако полицаите ви позволят Simple Smile /на летището до сутринта, след което да си оставите багажа във вашия хотел без настаняване. Берлин е град, който не спи, така че ако сте купонджии, може да изкарате нощта в някой клуб, багажът ще оставите на съхранение на жп гара.

# 81
  • Мнения: 626
Според мен ситуацията предполага още една нощувка, която може да е в хотел до летището или във вашия. Дъщеря ми е пътувала с този полет и транспорт към града има. Други вариант е да висите подремвайки /ако полицаите ви позволят Simple Smile /на летището до сутринта, след което да си оставите багажа във вашия хотел без настаняване. Берлин е град, който не спи, така че ако сте купонджии, може да изкарате нощта в някой клуб, багажът ще оставите на съхранение на жп гара.
Лошо то е, че докато се оправим на летището - багаж и т.н. ще стане 2 часа , до център вече около 3 часа сутринта, а това вече не е час за настаняване ... Четох, че летището е малко и ако е като Т1 няма да има къде да седим да чакаме до сутринта /била съм само в Мюнхен и там има къде да чакаш/. Четох също че ж.п. гарата е голяма и нова , и се чудя дали да не отидем там да висим Sad . Извинявам се , че ви занимавам с такива въпроси . Hug

# 82
  • Мнения: 3 410
Няма да е толкова дълго от кацането до вземането на багажа. Най добре намерете познат който да ви посрещне и да ви приюти до сутринта

# 83
  • Мнения: 4 204
Запис.

# 84
  • Мнения: 592
Според мен ситуацията предполага още една нощувка, която може да е в хотел до летището или във вашия. Дъщеря ми е пътувала с този полет и транспорт към града има. Други вариант е да висите подремвайки /ако полицаите ви позволят Simple Smile /на летището до сутринта, след което да си оставите багажа във вашия хотел без настаняване. Берлин е град, който не спи, така че ако сте купонджии, може да изкарате нощта в някой клуб, багажът ще оставите на съхранение на жп гара.
Лошо то е, че докато се оправим на летището - багаж и т.н. ще стане 2 часа , до център вече около 3 часа сутринта, а това вече не е час за настаняване ... Четох, че летището е малко и ако е като Т1 няма да има къде да седим да чакаме до сутринта /била съм само в Мюнхен и там има къде да чакаш/. Четох също че ж.п. гарата е голяма и нова , и се чудя дали да не отидем там да висим Sad . Извинявам се , че ви занимавам с такива въпроси . Hug
През цялата нощ има градски транпорт само петък и събота. Ryanair каца в Берлин или към 22ч. или 23,30ч. от София. Така че , ако вашия самолет каца в 23,30ч. има голяма опасност да изпуснете последния транспорт, ако е през седмицата. Сина ми веднъж пътува с по късния и обясни, че за проверка на документите имало само един служител и се наложило да чака 1час т.к. пътуваше с пълномощно и не може да мине през автоматите

# 85
  • Мнения: 158
Миналия месец пътувахме до Берлин (на гости на студента) точно с този полет на Ryanir. Кацнахме в 22,30ч.  и наистина около 30 - 40 мин чакахме за проверка на документите.  Та после се наложи да побързаме за последното влакче (мисля, че беше на S-ban, ако не греша). Багажа се въртеше на лентата и ни чакаше. В хотела се бяхме обадили предварително, че ще се настаним късно и ни бяха оставили ключ в една кутия с код. Летището не е малко, напротив в пъти по-голямо от Т2. Мисля, че бяха 4 терминала  с 60 изхода. На връщане бяхме на 58-и гейт, та го запомних.

Аз също мисля , че е добре да си резервирате и тази нощувка в хотела.

Ако искате да обсъдим нещо друго за полета, хотела или каквото и да е пишете...  Simple Smile

# 86
  • София
  • Мнения: 1 654
При нас възникна сложен казус, чудя се някой дали се е сблъсквал с подобна дилема.
Хайделберг, единствено желание на девойката, са обявили една дата за интервю - 28 юли, без изключения, точно по време на международната олимпиада по биология  Shocked
Честно казано, не виждам защо да жертва участието си в олимпиадата за университет, който
не иска да се съобрази с топ-състезателите  Thinking
Ще им пише днес, но не вярвам да й дадат друга дата, на сайта изрично са написали без изключения, че и с удивителни.
Много, много неприятно.

# 87
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Кармела, нека непременно да опише и какво я спира да участва на първоначално зададения термин и да пита за Ausweichstermin. Нека предложи и по-ранна дата, не само по-късна.

Олимпиадата по биология попринцип има ли значение? Използва ли се оценката оттам за нещо, примерно да важи като приемен изпит някъде?

И по мое мнение, непременно да подчертае как тази олимпиада е не просто олимпиада, а има връзка с ученето после.

И последно - от колко до колко часа е тази олимпиада? Ако е сутринта, със сигурност има опция да поиска възможно най-късния час и евентуално да лети на този ден след олимпиадата си...

# 88
  • София
  • Мнения: 1 654
chrissy, оценката от олимпиадата не важи, просто е важен форум, цяла година се е готвила,
това е международната олимпиада, най-важната изява за всеки състезател.
Не може да си тръгне, защото олимпиадата е цяла седмица, от 23 до 30 юли, дори и интервю по
телефона не може да даде, тъй като им е забранено да ползват интернет и телефони
по време на целия престой.

По-скоро съм склонна да започне в СУ и догодина, ако не й е минало желанието за Хайделберг, да кандидатства там или пък да изкара тук бакалавър и после там магистратура.

Чакаме отговор, но не вярвам да се съобразят, това са германци
(признавам, че нямам добро мнение за тях  Rolling Eyes)
Аз лично недоумявам как можеш да подбираш студенти за специалност биология и да не искаш
международните състезатели по биология (а девойката ми е за втори път на IBO)  Thinking

# 89
  • София
  • Мнения: 11 703
Carmela Biscuit и моят съвет е,ако девойката не е писала да пише до университета и подробно да обясни причината,както и значимостта на събитието и тясната му връзка с избраната от нея специалност.

Общи условия

Активация на акаунт