Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 401
  • 740
  •   1
Отговори
# 135
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Вале3000, да, да се разчита на това е рисковано, даже безумно за мен, но тук Нова01 казва нещо друго - не да чакат, а да се обадят на правилния човек за чуждестранни студенти. Защото и в Карлсруе беше така - общият имейл, т.е. хората които го обслужват, могат да отговарят само на общи въпроси и да казват "не". На нещо толкова конкретно като участие в олимпиада и прием по същата специалност после, наистина може да се свържеш с други хора, които да ти кажат друго. Само трябва да ги изровиш, което обикновено не е лесно, защото макар и не като българската, и тук си има бюрокрация.

Примерно: общата секретарка на факултет Машиненбау ми отказа нещо, което после катедрата ми разреши. Когато после й казах, че онези от катедрата са разрешили (защото винаги се минава през нея), тя хвана и го свърши. Не помня какви детайли бяха вече, нещо дребно сравнително и административно, като в този случай. После, с признаването на изпити, практикуми и т.н., пак си отвисях над една година при отговорните лица да си се обясняваме защо и как и да си носим документи напред-назад, но пак накрая стана всичко точно както исках, че и повече. Но, да, отне ми над 2 семестъра почти ежеседмично посещение на съотвената отговорна комисия...

# 136
  • Мнения: 487
Вале3000, да, да се разчита на това е рисковано, даже безумно за мен, но тук Нова01 казва нещо друго - не да чакат, а да се обадят на правилния човек за чуждестранни студенти. Защото и в Карлсруе беше така - общият имейл, т.е. хората които го обслужват, могат да отговарят само на общи въпроси и да казват "не". На нещо толкова конкретно като участие в олимпиада и прием по същата специалност после, наистина може да се свържеш с други хора, които да ти кажат друго. Само трябва да ги изровиш, което обикновено не е лесно, защото макар и не като българската, и тук си има бюрокрация.

Точно това имах предвид с поста си.Може би не са попаднали на правилния човек,както ние при първите две прозвънявания.

# 137
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Да, чудесна идея е това  Peace, аз щях да го направя инстинктивно, познавайки вече системите тук, но просто не се сетих да го спомена...  Peace

# 138
  • Мнения: 11
 chrissy,   Simple Smile  правилно си ме разбрала...
Скрит текст:
[/spТрябва от някъде да тръгне за да си разреши проблема. Ясно е, че всяка катедра сформира екип по прием и подбор на кандидати, а девойката трябва да стигне до тях на много ранен етап(още преди да е изпратила документите си и да е влязла в системата им;  в стила на параграф 22). Може би е вариант да подготви CV-то, сертификати, ДАФ  и сканирани ги изпрати(след като осъществи персонален контакт!) „да се запознаят” с нея на този етап - в предвид факта, че дипломата още не е готова и ясно, че всички документи в комплект ще бъдат в уни в началото на юли. В крайна сметка, единственото което тя иска(очаква) от тях е да и променят датата на интервюто(теста за пригодност) или както там се нарича сега.
Предложих професор или научен работник, отговарящ за чуждестранните студенти в катедрата, като начална стъпка за личен контакт. Ясно е, че и трябва персонално отношение и в този смисъл пиша „да се запознаят с нея” – някой персонално, а не да праща нещо, някъде си…..
(В ТУМ, в катедрата имат двама такива - професор и научен работник за чужд. студенти. В общия случай, не бих дала такава идея - ние сме EU и нашите деца си кандидатстват буквално като местни, а тези извън EU се водят чуждестранни.)

Мисля си, че съвсем по български, може би усложняваме нещата, повече от нужното, а решението сигурно ще се окаже много просто и надявам се в интерес на девойката!
 newsm10 oiler]

# 139
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
(В ТУМ, в катедрата имат двама такива - професор и научен работник за чужд. студенти. В общия случай, не бих дала такава идея - ние сме EU и нашите деца си кандидатстват буквално като местни, а тези извън EU се водят чуждестранни.)
Съкратих цитата малко, за по-лесно четене. Wink
Да, също много точно казано, защото само чуждестранните ще ти обърнат внимание като на объркан студент/кандидатстващ, другите не можеш да стигнеш до тях, защото не ги знаеш кои са (освен ако не са ясно определени, както ти казваш, но при нас нямам спомен да е имало такива).

Лошото обаче е, че такива неща ще станат само на място и много трудно по телефон, по имейл пък още по-малко...

# 140
  • Мнения: 11
Съгласна,    отворих стр. им, нямат там обявени такива
(което разбира се не значи, че изобщо нямат, или  са скрити на друго място и не откривам, ....или пък че някой друг не би отговорил, някой от "Beratung zu Studium und Lehre")     http://www.uni-heidelberg.de/fakultaeten/biowissenschaften/kontakt.html
Мисля да не задълбавам повече темата, Carmela Biscuit ще преценят какво да правят.



Съвсем съзнателно в предишния пост използвах опцията”скрит текст”, случаят, който се коментира е много особен и вкарва в нетипични коловози.
Не искам останалите четящи да останат с погрешно впечатление за кандидатстването в Германия! Периода е натоварен и чувствителен за много деца и родители с различни терзания – дали изборът е правилен, ДАФ-а достатъчно добър (успеха обикновено е достатъчен); как ще се уреди квартирата(ооох, много болезнена тема); как ще се адаптира и прочие …
Мили мами, бъдете позитивни, търсете рационални решения и … подкрепяйте децата – те имат нужда от това! (Вече са пораснали – младежи и девойки, ама им липсва много опит…)
Успех на всички в предстоящата кампания!! newsm10

# 141
  • Мнения: 943
Здравейте, влизам с някои въпроси към запознатите.
При оглед на процедурата за прием в Тюбинген, попаднах на следния казус: предварителният подбор се осъществява на база на различни оценки от дипломата, като единият предмет е икономика. Това значи ли, че е задължителен някакъв хорариум по икономика или може да се мине без тази оценка при подбора. Дали изобщо ще се допусне до класиране, ако в гимназията не е изучавана икономика? Ще зададен въпроса и на уни-то, но помня, че преди време имаше подобни казуси във форума и може да има някой инфо.
Втори въпрос, касаещ TUM /Техническия в Мюнхен/: Документи се изпращат и в уни, и в Уни-асист. Обяснява се, че от Уни-асист проверяват съвместимостта на дипломата и изпращат отговор, който след това се изпраща на уни-то. Не разбирам немски, а девойката друга информация не намери. Някой наясно ли е с тази процедура. На мен ми се вижда логично от уни-асист да изпратят информация за съвместимостта на дипломата, но... не зная дали логиката ми е правилна.
и последно. Късно ли е да се кандидатства за общежитие в Мюнхен?
Благодаря Simple Smile

# 142
  • Мнения: 11
Здравейте  mutafova 78,

Относно ТУМ  - абсолютно правилна е логиката ви!  Всички документи се изпращат на ТУМ(като преди това са качват в портала), а на Уни-асист се изпраща само дипломата за проверка. Последните я проверяват и преобразуват по немската система(1=6); отговора изпращат по имейл на кандидата и на ТУМ. А по пощата изпращат документа на хартия на кандидата.
(Като получихме имейла от Уни-асист с прикачен файл VPD-то,  го препратихме на ТУМ с питане искат ли да им изпратим хартиения документ когато го получим  - отговориха, че не им е необходим, каквото трябва са получили по имейл).
Относно кандидатстването за общежитие – не е късно разбира се! Даже мисля, че ще участвате и в томболата за първокурсници(не помня подробности, но май подалите документи в периода 15.05-15.07 участваха в нея, а резултата обявяваха около 30 юли). Но, не разчитайте много-много на общежитие за първи семестър, освен ако сте сред късметлиите от томболата. По скоро прецизирайте добре общежитията за които кандатствате с оглед по-големи шансове и все пак местоположение(удобен транспорт).

Относно Тюбинген – не мога да бъда полезна.

Успех! newsm10

# 143
  • Мнения: 11
Допълвам се за общежитието:
на страницата на Studentenwerk Munchen намерете Wartezeiten, Mietpreise (време за изчакване, наем).
В таблица ще намерите всички общежития с: адрес; тип стая/WG; брой; наем от-до; време за изчакване. 

# 144
  • София
  • Мнения: 17 921
Mutafova 78, порталът за онлайн кандидатстване за общежитие в Мюнхен се отваря ежегодно на 15 май. Тоест вече е отворен от близо месец. Та колкото по-бързо пуснете заявлението, толкова по-добре. Има една подробност за  томболата им, в която се разиграват места  в общежития за първокурсници. Попълвате си по стандартния начин онлайн заявлението, но  в полето  за Hinweis трябва непременно да упоменете Erstsemester im Wintersemester 2017/18. Ако не го направите, молбата се приема, но без кандидатът да участва в томболата, автоматично отива във Warteliste (списък на изчакващите). Ако го попълните това поле, знае ли човек, може  и да сте сред печелившите. Успех Simple Smile

# 145
  • Мнения: 943
Благодаря за отговорите  bouquet

# 146
  • Мнения: 11
Mutafova 78,
освен общежитията на Studentenwerk,  на сайта на ТУМ има и други (Weitere Möglichkeiten eine Unterkunft zu finden) –изброени са частни общежития; към социални, католически и разни други организации; както и частни квартири. За тях се кандидатства поотделно за всяко. Някои имат точно определена форма, други не  - вие си я оформяте. Трудоемка и времеядна работа, но си струва -  даде резултат.
www.wg-gesucht.de  (wg-zimmer-in-Muenchen) - нулев резултат, но е и нормално - трябва да си там за да ходиш на определените срещи.

И отново за документите, сигурно сте наясно, но все пак да уточня: подготвяте 2бр. диплома (една за ТУМ и една за Уни-асист).

# 147
  • Мнения: 943
Mutafova 78,

И отново за документите, сигурно сте наясно, но все пак да уточня: подготвяте 2бр. диплома (една за ТУМ и една за Уни-асист).


Благодаря отново, много сте полезни.
При попълване на формуляра за общежитие се изисква документ, че лицето е кандидатствало в университет в Мюнхен. А при попълване на онлайн формата за кандидатстване се иска дата на дипломата  newsm78, която има вероятност да научим едва днес. Оказва се, че не може да се кандидатства за общежитие по-рано от датата на дипломата.
Освен това май е време да пишем мейли до здравните каси в Германия за признаване на здравното осигуряване.
Относно заверката на копия в Немското консулство /Варна/. При посещението ми там през април, казаха, че са безплатни заверките на до 5 комплекта документи. След това се плащало по 20 лв но забравих за комплект или за брой документ се отнасяше. Има ли някой информация по въпроса?
А децата ви от лайстунг паралелките получиха ли официалния сертификат вече? На нашите им връчиха някакви удостоверения, но официалните сертификати за DSD II още ги няма.

# 148
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Чакай, Leistung по мое време поне не взимаха DSD. Leistung взимаха директно немски дипломи, другите паралелки взимаха DSD, освен двете Scheißklasse-тa, те май нищо не взимаха...

# 149
  • Мнения: 41
Здравейте на всички,
Започвам да следя темата.Имам дъщеря 1 11 клас и иска да учи икономика във Франкфурт.Всъщност не съм убедена че иска точно това, но друго не може да измисли:)
Тя ми казва, че за общежитие трябва да се кандидатства почти година по-рано, с сега чета съвсем друго.Не сме наясно с нищо.Непрекъснато й казвам да започва да чете, но тя ми отговаря че има за учене и няма никакво време.
Успех на всички кандидат студенти тази година.

Общи условия

Активация на акаунт