Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 473
  • 740
  •   2
Отговори
# 375
  • София
  • Мнения: 1 654
chrissy, благодаря, едната девойка е моята наистина.
liebesbaer, дъщеря ми си вади ЕЗОК съвсем наскоро, за две седмици стана,
според служителката нямало опция за по-кратък срок, доверихме й се, не знам дали е истина.

# 376
  • Мнения: 943
Имам въпрос за ЕЗОК- вадили ли сте наскоро и за колко време беше готова? Прочетох за срок 15 календарни дни, но не видях да има бърза поръчка...

И на нас ни казаха, че няма бърза поръчка, но беше готова на десетия ден. Дори се обаждах по телефона да питам и ми казаха да си изчакаме срока. Девойката обаче мина в същия ден и си я взе.

# 377
  • София
  • Мнения: 1 654
Благодаря много, ще си изчакаме срока пък когато тогава.
Carmela преди малко изгледах интервюто на младежите за btv. Да ти е жива и здрава, радвам се че ще ставаме колеги, избрали са си най- интересната и динамично развиваща се наука. Не случайно последните Нобелови награди са все в тази област Simple Smile Желая и много успехи!

# 378
  • Мнения: 943
Здравейте, мами и Криси. Наближава времето девойката да се мести. Седнах да пиша пълномощно. Изброих доста права и места, където да ми послужи, но съм сигурна, че има още какво да се добави. Имам нужда от помощта ви.
Включила съм НАП, НОИ, МВР, МВнР, ДАИ, НЗОК /изрично за подаване на заявление и получаване на ЕЗОК/, застрахователи, мобилни оператори, МОН, РУО, училища, Митница, Български пощи, куриерски фирми, общински и държавни институции, съд... Изброявах ли изброявах, включително и структури, които са под  шапката на други описани вече. Сещате ли се нещо, което е възнинкало при вас, а сте пропуснали да добавите  в пълномощните от децата ви.
За подаване на заявление за ЕЗОК трябва ли в пълномощното да се спомене ДСК или е достатъчно да се упомене само НЗОК?
За банката ще има отделно пълномощно. В тази връзка, някой да е чувал за БГ-банка с безплатно теглене от банкомат в Германия, освен УниКредит. Оказа се ,че в "нашия" град няма банкомат на HVB, от който да се тегли без такса и затова търсим алтернатива. Досега съм питала в Райфайзен, Пощенска. Таксите са 5 лв + 1,5 % /процента може и да варира, но и само 5 лв да е, пак не е изгодно/ Идеи?
Благодаря предварително!

Да се отчета. До момента имаме 3 успешни кандидатури. Бяхме се настроили за интервю в Мюнхен за днес, но едва преди два дни получихме документа от uni-assist за признаване на дипломата и вече ако я извикат на интервю, ще бъде чак на 7-септември, а тя тогава вече ще бъде на подготвителен курс по математика в Аахен.

Последна редакция: пт, 04 авг 2017, 11:23 от mutafova78

# 379
  • София
  • Мнения: 3 166
За подаване на заявление за ЕЗОК искат попълнено пълномощно, което е втора страница на тяхната бланка. Не е нотариално заверено. Отпечатайте няколко бланки и девойката да ги попълни и подпише. Да не забрави да остави и копие на личната карта, заверено с "Вярно с оригинала" и подпис. На мен ми отказаха издаване на ЕЗОК с нотариално заверено пълномощно.
За банката, вероятно ще е по-лесно да попитате студентите, които са вече там, отколкото да се ровите по тарифите на всички банки. Може да е вариант и пътуването, примерно веднъж месечно до съседен град, с цел теглене на пари от банкомат на HVB. В този случай е важно добре да се видят лимитите по картата. Синовете ми имат еднакви сметки, еднакви карти, но големият може да тегли по-големи суми, а картата на малкия е с ограничение до 200 евро на ден. Странното е, че според Уникредит нямал такова ограничение...

# 380
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Скоро вадих ЕЗОК. На 7мия ден беше готова като проверих.

В Аахен също няма банкомати на HVB. Решихме проблема с paysera. Превеждам без никскви такси по немска сметка на дъщеря ми, посля тя ди тегли без такси от банкоматите. Преводите пристигат в рамките на деня или най-късно на другия работен ден

# 381
  • Мнения: 943

В Аахен също няма банкомати на HVB. Решихме проблема с paysera. Превеждам без никскви такси по немска сметка на дъщеря ми, посля тя ди тегли без такси от банкоматите. Преводите пристигат в рамките на деня или най-късно на другия работен ден

Точно за там става въпрос. Ще го видя това paysera. Не съм си го записала от миналогодишните коментари. Сега се сетих, че съм срещала тази опция.
В Кьолн има банкомати на HVB. Ако има път натам, ще тегли безплатно, но през останалото време трябва да държи пари в брой /които всъшност по-добре се стопанисват от парите в карта, поне за моята девойка това важи/
Благодаря за инфото за ЕЗОК. Писах го в нотариалното пълномощно, но ще взема и бланки да разпише.

# 382
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Отиването в Кьолн отнема време. Преди да разбера за paysera, превеждах с Д Коммерс банк за 12 евро такси по немската сметка. Това са разходите за две тегления от банкомат.

# 383
  • Мнения: 34
Здравейте, синът ми е приет в Бон и Кьолн - математика. Чакаме все още класиране в Хайделберг и Констанц пак същата специалност. Проблемът е че в Кьолн трябва да потвърди в 3 дневен срок, а класирането в другите университети не е излязло. Засега не е решил кой университет и град да избере, а на мен ми е трудно да преценя. Затова моля за съвети и препоръки запознатите.

# 384
  • Мнения: 943
Потвърждението по какъв начин го ангажира? Едва ли е равносилно на записване. Ако след потвърждението отпада от по-нататъшно класиране, би било проблем, но ако е кандидатствал за всяко уни по отделно, не виждам проблем да потвърди и да почака отговор и от другите университети.
Ако е кандидатствал през хохшулстарт, мисля, че след 15 август трябва да се подреждат желанията и ако тогава избере Кьолн като първо желание - влиза в Кьолн и другите унита отпадат.
Може да постнете съдържанието на писмото, което касае това потвърждение. Така някоя мама с опит може да коментира по-конкретно. Успех!

# 385
  • Мнения: 4 936
Отиването в Кьолн отнема време. Преди да разбера за paysera, превеждах с Д Коммерс банк за 12 евро такси по немската сметка. Това са разходите за две тегления от банкомат.
едно теглене 6 ЕУР ли е? Без значение колко ЕУР тегли?

# 386
  • Мнения: 943
Отиването в Кьолн отнема време. Преди да разбера за paysera, превеждах с Д Коммерс банк за 12 евро такси по немската сметка. Това са разходите за две тегления от банкомат.
едно теглене 6 ЕУР ли е? Без значение колко ЕУР тегли?


Таксите за теглене, които съм гледала до момента в банковите сайтове, са около 5 лв+1,5% от теглената сума. Това, ако е левова сметка. За еврова - не съм сигурна.

# 387
  • Мнения: 34
Потвърдихме в Кьолн, излезе съобщение, че може да се запише до 6 септември. Кандидатства във всяко уни поотделно. Сега ще чакаме от другите резултат.
Продължавам да се колебая кой е най-подходящия университет за него. Детето се плаши от Хайделберг и смята, че там ще му е по-трудно спрямо другите университети. Клони към Констанц, а аз наистина не знам какво да го посъветвам.

# 388
  • София
  • Мнения: 11 703
Carmela Biscuit поздравления за дъщеря ти!Да продължава в този дух да покорява върхове! bouquet
Честито на новоприетите студенти! bouquet

# 389
  • София
  • Мнения: 1 654
Здравейте,
Ние сме приети в Манхайм, моля ако има мами на студенти там или наоколо - (Хайделберг)да ме посъветвате за избор на бг банка и съответно за немска. Не ми е ясно децата две карти и съответно две сметки ли трябва да имат- бг и немска или само една? При нас учебната година започва от 1 септември, има някакви семинари от 28-ми август, които доколкото разбрах са запознавателни. Очертава се скоростно заминаване, а имам толкова въпроси...Нотариалните пълномощни съответно не са ли в някакъв официален формат, защо ние трябва да съчиняваме текст? Всяка институтуция поотделно ли трябва да се цитира? А също и може ли да ни препоръчате нотариус, който има опит с този род пълномощни.
Благодаря много предварително!

Общи условия

Активация на акаунт