Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 500
  • 740
  •   1
Отговори
# 420
  • София
  • Мнения: 18 039
Имам нужда от помощ!
От общежитието ни искат това:
Die Unterlagen (drei Mietvertragsexemplare, Zahlungsnachweis der Kaution, SEPA-
Einzugsermächtigung, Kopie der Studienbescheinigung und 2x die Allgemeinen Mietbestimmun-
gen) müssen spätestens am 12.08.2017 hier vorliegen, da das Zimmer andernfalls an einen anderen
Bewerber vermietet wird.
Falls Sie den Termin nicht wahrnehmen können, bitten wir Sie um telefonische Rücksprache, da
Terminüberschreitungen als Absage gelten(Bewerbung erlischt dann für das ganze Semester).

Как трябва да процедирам?



Лесно е да се пратят всички искани документи с куриер и да стигнат до зададения срок... Но малко се съмнявам, че  сте в състояние да им осигурите всичките към този момент. Искат 3 екземпляра от договора за наем (подписани от студента), удостоверение за платен кауцион(платежното от банката за преведен депозит), СЕПА мандат (Тук май е първият ви проблем, ако не се лъжа това е декларацията, с която студентът позволява наемът му нататък към фиксирана дата директно да се тегли от Щудентенверк от немската сметка. Ако дадете за бг сметка, при всяко теглене ще ви натоварват с такса за превода), копие на студентската карта (това предполага студентът вече да е записан и да има пластиката, можете да пробвате с Zulassungsbescheid-a и съответно да обясните, че тепърва предстои записване), 2 екземпляра на Общите споразумения.

Дано не ви подвеждам, ама на първо четене останах с това впечатление. Ако до 12.08 наборът с документи не е при тях, ще предложат стаята на друг.

Важно е друго изречение. Пише, че ако по някаква причина не можете да спазите срока, трябва да им звъннете по тел, в противен случай действията ви (по-скоро липсата на такива) ще се считат за отказ, което ви изтрива от списъка с чакащи за този семестър.

# 421
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Жу, ама аз разбрах, че още нямате договор? Изпратени ли са ви тези док в потвърждението за стаята или ви казват да ги свалите от сайта на университета?
И кой ви пише? Надали самото общежитие...

Общо взето с 1 изречение - казват ви, че ако тези док в дадения брой екземпляри не са физически при тях до 12.08, отпадате от класиране. Studienbescheinigung може да получите едва след записване в унито. Това при вас за кога е планирано?

Ако нщ ви липсва или не можете да предатавите документите (какъвто сиг ще е вашият случай), казват да им се обадите по тел.

С др думи, следв стъпки за вас следва да са:

1. Сваляте документите от нета, подписвате и сканирате, изпращате ги на имейла.
2. Плащате кауциона по банков път и искате/принтирате от банката платежното нареждане, което също сканирате и изпращате. Трябва ясно да се вижда основание за плащане: номер на договора (ако има), име на сина ти по лична  карта, зимен семестър 2017/2018 и текст Kaution Studentenwohnheim... нещо от този род например.
3. Ако още не е записан студент: Казвате, че е студент 1. семестър, поради което още няма Studienbescheinigung, тъй като сроковете за записване, зададени от университет са хх.хх- хх.хх, пращате и линк към СОБСТВЕНИЯ им сайт, в който да го пише това или прикачвате имейл, в който сте получили точните дати за записване. Не забравяте, че германецът ако не му се опише като на малко дете, ще се обърка, и то не във ваша полза.

Преди да запичнете по стъпките, съветвам ви да се обадите и стъпка по стъпка да ги обсъдите с тях, като на всяко липсващо  или проблемно нещо (било че нямате док, било че не можете да спазите срока), давате решение и казвате, че ще го nachreich-нете, т.е. ще го представите по-късно.

Приготвяте се за хубава тел сметка накрая. :-/

Казвам го във всяка тема, ще го повторя и тук - и служебно, и лично, ежедневно се сблъсквам с различни немски институции в последните... бе около 7 години... Това, което написах тук и сиг ви се вижда излишно и повтаряне по 100 пъти, в Германия е напълно необходимо, иначе наистина не се разбираме...

# 422
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Изеинявам се за дублираното мнение, но съм през тел. Да, сепа нямате, както казва русалка. На този етап не бих ги навеждала изобщо на тази мисъл, не може да обясниш на немец, че в Бг не ползваме това "автоматично платежно нареждане" и че не е познато като услуга масово. Предложете им да им пратите Zahlungsnachweis für die beglichene  Kaution, примерно, така избягвате момента, че нямате още немска сметка.

Ако служителят е разбран, може да споделите, че още сте само с бг сметка, която не поддържа сепа, но само ако е на кеф.

# 423
  • Мнения: 5 349
По повод сметките в банките - синът ми има сметка в Крайсшпаркасе - оттам " дърпат " парите за общежитие и семестриална такса, а и на него му е по-удобно да си плаща с картата навсякъде - в магазин, поща, за билети и т.н.
Сметката в Уникредит е на мое име с две карти - едната на негово име - така не ми е нужно пълномощно, когато я захранвам, за радост в неговия град има филиал и банкомат на Хипоферайнс - тегли до 500 евро на ден и си ги внася в немската сметка.

Абсолютно , този вариант и за мен изглежда най-лек. Все още нямам студенти,. но съм ги изпращала на обучение в Германия точно с такива пластики към моя карта на Уникредит. Там си теглят без удръжки на банкомат, застават на машина и си захранват немската сметка. Толкова е лесно, че като чета за  трудностите и въпросите относно откриване на сметки и захранването им се чудя аз ли бъркам нещо... Тъй като аз съм титуляр на картата тук я захранвам безпроблемно, а техните карти ( имат виза и мастер)  са си поименни и ги ползват навсякъде в чужбина, като техлят безплатно само от банкоматите на  хипоферайнс.

# 424
  • Мнения: 592
Имам нужда от помощ!
От общежитието ни искат това:
Die Unterlagen (drei Mietvertragsexemplare, Zahlungsnachweis der Kaution, SEPA-
Einzugsermächtigung, Kopie der Studienbescheinigung und 2x die Allgemeinen Mietbestimmun-
gen) müssen spätestens am 12.08.2017 hier vorliegen, da das Zimmer andernfalls an einen anderen
Bewerber vermietet wird.
Falls Sie den Termin nicht wahrnehmen können, bitten wir Sie um telefonische Rücksprache, da
Terminüberschreitungen als Absage gelten(Bewerbung erlischt dann für das ganze Semester).

Как трябва да процедирам?



Лесно е да се пратят всички искани документи с куриер и да стигнат до зададения срок... Но малко се съмнявам, че  сте в състояние да им осигурите всичките към този момент. Искат 3 екземпляра от договора за наем (подписани от студента), удостоверение за платен кауцион(платежното от банката за преведен депозит), СЕПА мандат (Тук май е първият ви проблем, ако не се лъжа това е декларацията, с която студентът позволява наемът му нататък към фиксирана дата директно да се тегли от Щудентенверк от немската сметка. Ако дадете за бг сметка, при всяко теглене ще ви натоварват с такса за превода), копие на студентската карта (това предполага студентът вече да е записан и да има пластиката, можете да пробвате с Zulassungsbescheid-a и съответно да обясните, че тепърва предстои записване), 2 екземпляра на Общите споразумения.

Дано не ви подвеждам, ама на първо четене останах с това впечатление. Ако до 12.08 наборът с документи не е при тях, ще предложат стаята на друг.

Важно е друго изречение. Пише, че ако по някаква причина не можете да спазите срока, трябва да им звъннете по тел, в противен случай действията ви (по-скоро липсата на такива) ще се считат за отказ, което ви изтрива от списъка с чакащи за този семестър.
Обадете им се и им кажете ,че все още нямате немска сметка. Така беше при дъщеря ми, но тя щеше да пътува  два дни след срока. Обади се обясни им , че няма немска сметка и може да плати в брой на еди коя си дата. Жената и каза, че ще я изчака само искаше да подпише договора и да го изпрати сканиран. От самолета направо при отговорничката на общежиитието. Когато си извади немска сметка я занесе и нещата се подредиха.

# 425
  • София
  • Мнения: 1 654

Liebesbaer, честито на девойката!
 Но като е там да се запише, ще търси  в най-лошия случай  на място.  Hа 21.08 - на Терминал 1 Simple Smile

Благодаря, Русалке! Ще имат късмет и с общежитието, силно вярвам!
Девойката не ми е казала да си е запазвала час за записване, възможно ли е в Манхаймския университет да няма такава практика? И тя май ще замине на 21-ви. Сега се чудя между полет на Уиз и на България Ер, 1 евро им е разликата в цената...Какво ще ми препоръчате?

# 426
  • Мнения: 34
Здравейте момичета,
Благодаря за помощта! Всички документи са му изпратени като прикачен файл към имейла, който е от щудентенверк. Проблемите са следните: записването в уни е 7-8 септември, а ние сме писали начална дата 1 септември за договора за наем, няма немска сметка, хайде кауциона ще го плати навреме, ама не може да се запише преди 7-ми като студент. Утре ще звъним и сега пише имейл по вашите насоки, дано всичко се уреди.

# 427
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Jujunka В Аахен миналата година платихме кауцион преди да е приета дъщеря ми. След плащането се изготви договор, който подписахме на място като отидохме да се запише. Срокът на договора бе от 1.09, подписа го на 4.09, не са искали документ, че е записана. Тя всъщност се записа и плати таксата час преди да отидем в Щудентенверк. Там я чакаше договорът и само го подписа. После имаше някакъв срок да им предостави немска сметка.
Не знам във вашия град как е, но пишете, че ще платите кауциона в срок, а договора ще подпишете на 7.09, когато отивате за записването.

# 428
  • Мнения: 34
Благодаря, Ясмина! Имах нужда от малко успокоение. Утре ще видим какво ще се разберат. Дано да вдигнат телефона, че са посочили раб.време понеделник и вторник до 12 часа и четвъртък следобед Dizzy Face

# 429
  • София
  • Мнения: 18 039
Liebesbaer,  до къде всъщност ще лети девойката? Ако в двата случая летището е едно и също, съответно после и превозът до Манхайм, няма значение кое ще изберете при разлика от 1 евро. Ако случаят не е такъв, гледате откъде после е по-близо/по-евтино придвижването.

По повод записването в портал на ден и час с цел избягване на струпване на  новоизлюпени първокурсници - не съм чувала за другаде да процедират така, засега знам само за унито на моята девойка, така че спокойно - нищо не е пропуснала дъщеря ти Simple Smile

# 430
  • Варна
  • Мнения: 3 245
По повод записването в портал на ден и час с цел избягване на струпване на  новоизлюпени първокурсници - не съм чувала за другаде да процедират така, засега знам само за унито на моята девойка, така че спокойно - нищо не е пропуснала дъщеря ти Simple Smile
И в Аахен е с резервиране на час за записване. Но мисля, че няма да върнат и тези без час. Simple Smile 

liebesbaer Като сравнявате полетите вземете предвид и часа на кацане. Добре е да е през деня, та да имате време спокойно да се придвижите и да се ориентирате. Разлика от 1 евро е при равни условия, нали - еднакъв чекиран багаж, едно и също летище и т.н.?

Русалке Съвсем сериозно смятам, че може да се заемеш професионално с подготовка на документи за кандидатстване в Германия.

# 431
  • София
  • Мнения: 18 039
Хаха, Ясмина, мерси Simple Smile
Скрит текст:
Имам си агитка значи в твое лице, в това на СтефанБ и на майката на момчето.
 Писах, че простосамо за унито на моята девойка знам, че има такова разпределение по ден и час, явно има и на други места. Но честно казано, аз не  забелязах кой знае какво минимизиране на проблема с чакането, пак си се виеше  дълга опашка.Сега младежът ще сподели дали има разлика спрямо тогава, защото този път има и точно упомената стая за записване.
Аз пък сега четох преди малко един мейл от едно частно общежитие... Не ме учуди това, че отказаха стая, а самото съдържание на мейла. В рамките на десетина  реда един и същи глагол с фиксирана рекция е ползван с 4 различни предлога, 3 от които са грешни.Sad Казвам това като естествено продължение на написаното по-рано днес от Chrissy.  Не че навсякъде няма пишещи с грешки,  но ми се струва редно на позицията на човек, комуникиращ ежедневно с кандидати за стая, да се постави някой  относително грамотен. Хич не са толкова организирани и можещи всички, за каквито ги спрягат. Има и страхотни, разбира се, да не слагам всички под един знаменател. А за капак дойде случка, разказана преди малко от дъщеря ми. На входа на общежитието има вътрешна  врата, през която човек може да влезе или с ключ, или ако някой му отвори. Tа засякла долу тя куриер, немец, не да е чужденец....  До въпросната врата са звънците, с детайлно обяснение как се ползват, понеже има нещо като дисплей, на който да се набере един код+номера на стаята по списък с имена. И така звънецът звънва горе на получателя. Този обаче й заявил, че от 5-10 мин се бори неуспешно със звънците, та й се примолил тя да вземе двата пакета и после в групата на общежитието да информира получателите им къде да ги търсят. Тоест ако не мине някой следващия път, този другар пак няма да се справи със звънците и независимо че хората са си у дома и чакат, ще ходят другаде да си прибират пратките.. И, о, забравих, тя му предложила да го "обучи" да работи с извънземните звънци, тоест да му помогне,  но той казал, че бърза..

Последна редакция: вт, 08 авг 2017, 23:52 от пенсионирана русалка

# 432
  • София
  • Мнения: 1 654
Резервирах билет до Франкфурт с България Ер, като сложих чекирания багаж за полета на Уиз и излезе с почти 30 евро отгоре. Платих, сега чакам отговор от esky(в рамките на 48ч:angry:), че авиокомпанията потвърждава. Не ги долюбвам много, защото за едни уж евтини билети до Дортмунд преди време, след резервация ми вдигнаха цената, докато направим банковия превод. Явно за всичко трябва чакане и нерви.
Девойката каза че имало дати и часове за записване. Сега комуникира за едно WG с още 3 младежа, за 250 евро. Някакъв лъч надежда все пак.
Витаят ми много въпроси и относно окомплектоването на багажа, какво да сложим на първо време в тоя куфар макс  158см Simple Smile, но ще досаждам по- нататък.

# 433
  • София
  • Мнения: 3 167
Много е удобно детето да пътува с малко багаж, в който сте сложили най-необходимото, а основният багаж да изпратите по куриер.  - Арамекс, Интерлогистика, Спиди или някой от бусовете за превоз. Спестява се влаченето на багаж, но пък трябва да си чака куриера. Цените им са почти еднакви, но не винаги навреме се отразява движението на пратката. А немските куриери не са от най-старателните, както пише и Русалка...
За да съберете повече багаж, използвайте вакумиращи пликове.

# 434
  • Варна
  • Мнения: 3 245
liebesbaer Защо ползвате esky? Досега винаги са ми давали по-висока цена, отколкото самата авиокомпания.

vanian Напълно подкрепям мнението ти. Точно така постъпихме и ние.

Общи условия

Активация на акаунт