Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 477
  • 740
  •   1
Отговори
# 465
  • София
  • Мнения: 1 654
Liebesbaer,  преди няколко дни още ти пратих на лични линкове към частни общежития в Манхайм. Ако не сте  им писали преди това, пробвайте и там Simple Smile. Може нещо да излезе.. Цените им не бях много по-различни от тези на Щудентенверк.
Русалке, не съм видяла Disappointed, все от телефона отварям и не мога да му свикна на форума. Благодаря много!!!Сега ще ги препратя на студентката. Тя писа вчера на АОК ползвайки твоето писмо Innocent

# 466
  • Мнения: 3 410
Здравейте, днес дъщеря ми изпраща гаджето към Холандия, остават броени дни и до нейното отлитане Flowers Four Leaf Clover
Имам въпрос по отношение на личните документи- освен ЛК и международен паспорт друго не се сещам. Тя няма шофьорска книжка. Паспорта мисля да си го вземе за всеки случай...
Общежитие нямаме засега, писа ласкателен имейл, получи и отговор даже от съответната дама- иска и телефона за да се свърже с нея ако излезе нещо. Дано, дори на такива малки неща вече хвърлям надежди!

Нищо друго не и трябва осен лична карта, паспорт и банковите карти. Червения паспорт нека си го държи в общежитието, че на моята и откраднаха чантата со все документи и ключове и добре че беше паспорта в общежитието, та се прибра без разправии с посолство и си извади нова лична карта.

# 467
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Цитат
Някоя аахенска мама знае ли колко е сумата на кауциона? Колко месечни наема? Или е различно за различните общежития?
По закон нямат право повече от 2 наема кауцион да изискват, важи за всички провинции.

Интересно ми е, ако се наеме стая, която е свободна през целия първи семестър /например на някой студент, който е на стаж, обмен в чужбина/ и през това време дадат постоянна стая - дали може да се прекрати договора за временната стая или трябва да си плаща и временната до изтичане на договора  + постоянната стая?
На този ти въпрос не може да се отг еднозначно. Ще се опитам да обобщя 2 варианта.

Пешо - заминаващ за някъде студент, примерно 1 семестър стаж
Гошо - търси стая

1. Пешо има дог за наем с наемодателя си. Когато се изнася за стаж за един семестър, казва на Гошо да се нанесе у тях и си правят договор Гошо колко да му плаща месечно. Договорът е срочен (до връщането на Пешо), но Гошо плаща месец за месец, т.е. може да се изнесе по всяко време, освен ако в дог изрично не е упоменато, че се дава за целия период. Пешо на казва на наемодателя си и продължава да си плаща най-нормално наема, все едно нищо не е станало.
2. Пешо има дог за наем с наемодателя си. Когато се изнася за стаж за един семестър, казва на наемодателя си, че иска да сключат дог стаята му да се untermiet-ва, т.е. да се дава на Гошо за периода. Препоръчва Гошо и запознава Гошо с наемодателя (ако последният поиска). Договорът на Гошо може да е до края на Пешовото пътуване, но обикновено се изготвя така, че е макс до края на Пешовото пътуване и Гошо трябва да се изнесе дотогава, но може да се изнесе и по-рано с месец предизвестие, да кажем.

2-рото би бил легалният път, 1-вото се прави за по-смотани жилища, в които наемодателят не го вълнува какво се случва с жилището, защото студентите така и така нямат претенции. Това са само най-общите положения, които обаче са и много типични. Разбира се, че има и други варианти.

На хората все още ненамерили жилище, особено пък за Мюнхен, ако можете да се комбинирате с друго дете, търсете апартаменти, които да ползват децата като ВГ. Много е вероятно да има комисион за брокера, но шансовете ви се увеличават многократно. Отделно, вие можете да си назначите брокер, който да ви търси жилище, ще платите комисиона, само ако намери нещо и се стигне до договор. Особено за Мю, 2 хубави общежития биха били към 2х400 евро (инфо от приятел, и то от преди няколко, да кажем 3-4, години). За тези пари може да се намери доста сносно жилище, и подходящо за ВГ, и на хубаво място.

Едит:
Ето малко за Мюнхен:
Общежитие близо до ЛМУ, 150 евро стаята, но сиг ще е повече:

https://www.immobilienscout24.de/expose/96973763?referrer=RESULT … 0b-7763b2597828#/
Апартамент за един човек за 350 евро, предпочитат се студенти 1ви семестър, дава се от 01.09.
https://www.immobilienscout24.de/expose/56749562?referrer=RESULT … 0b-7763b2597828#/

Дотук като цени са изключения.


Стая във ВГ за 350 евро до Октоберфеста:
https://www.immobilienscout24.de/expose/35162855?referrer=RESULT … 0b-7763b2597828#/

Едно съвсем простичко жилище, 43 квадрата, наем: 400 евро, дава се за 5 години (сиг може и за по-малко)
https://www.immobilienscout24.de/expose/98355331?referrer=RESULT … 0b-7763b2597828#/

И така нататък. Има варианти, тези всичките обяви бяха без разходи за брокер, а директно от отдаващия жилището. Не разбирам желанието за общежития, и преди съм го казвала, особено при повече от един човек. Да кажем, че за един може би е най-евтино (което за Мюнхен не е баш така), но за повече от един...

Последна редакция: чт, 17 авг 2017, 13:54 от chrissy

# 468
  • София
  • Мнения: 11 703
chrissy това ли са цените на общежитията в Мю?Бях останала с впечатление,че са по-евтини.Наскоро познат на сина ми получи общежитие,не помня точната сума,но определено беше по-малка.С уточнението,че е далеч от центъра,ако това има значение.не зная дали е хубаво и какво се разбира под хубаво.

# 469
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Знам за едни по-евтини общежития в Мюнхен, но с доста лоши условия. Аз ходих в малко по-добрите им варианти и те бяха ако не се бъркам 250 евро преди около 3 години. Пак по това време, ми дадоха горните цени за хубаво място, т.е. 350-400, но 350 с късмет или връзки.
Затова бих допуснала, че от 400 нагоре може да се намери нещо добро.

Най-евтините общежития в Карлсруе, когато аз учех, бяха 250 евро за стая от 8 кв.м. и с лоши условия, стара сграда и т.н. Тогава средното там беше към 300 евро, но Ка е малък и безинтересен град, не е Мюнхен, а аз завърших преди вече 6 години.

С оглед на обявите, които пуснах току-що в предното мнение, считам, че порядъците са тези.

# 470
  • София
  • Мнения: 11 703
chrissy мерси за инфото!Да си сверя часовника дето се казва.По-късно ще разгледам по-подробно обявите,да видя коя къде е.Уж имам някаква представа от града.
В Мю жилищният проблем е голям.Аз може би дори не го осъзнавам,защото при нас нещата се получиха,разбира се не без усилия.Но моят младеж май предпочита общежитие,нищо че районът,в който живее е добър.Но кой ли пък му дава  Joy
Иначе аз вече с нетърпение го очаквам,не съм го виждала от няколко месеца. 

# 471
  • София
  • Мнения: 1 654
Току що се обади гаджето на моята девойка от Холандия. Вече е настанен в общежитието, че и омлет си готви Simple Smile Това, което най- много ме изненада беше, че от университетита са го посрещнали на летището...

# 472
  • Мнения: 13 799
 
Здравейте
Вливам се във вашите редици, дъщеря ми ще бъде студентка във Виена . За сега се справяме със случващото се ,имахме малко поблеми със Здравна каса - информацията е доста оскъдна,  а консултатнтите юристи връзки с обществеността  НЗОК в града  ни меко казано  ме дзинформираха за това на какво има право дъщеря ми относно частта от  лекарствата за астмата които получаваме по здравна каса. С повече телефонни разговори и консултация с международния им отдел в София се оправихме. Сега на дневен ред ми е пълномощното.


Здравейте, мами и Криси. Наближава времето девойката да се мести. Седнах да пиша пълномощно. Изброих доста права и места, където да ми послужи, но съм сигурна, че има още какво да се добави. Имам нужда от помощта ви.
Включила съм НАП, НОИ, МВР, МВнР, ДАИ, НЗОК /изрично за подаване на заявление и получаване на ЕЗОК/, застрахователи, мобилни оператори, МОН, РУО, училища, Митница, Български пощи, куриерски фирми, общински и държавни институции, съд... Изброявах ли изброявах, включително и структури, които са под  шапката на други описани вече. Сещате ли се нещо, което е възнинкало при вас, а сте пропуснали да добавите  в пълномощните от децата ви.
За подаване на заявление за ЕЗОК трябва ли в пълномощното да се спомене ДСК или е достатъчно да се упомене само НЗОК?


Много много моля да ми пратите ако е възможно на лични текста на пълномощното.
Точно си блъскам главата как да го измисля защото ще имам много тичане между НАП , НЗОК и явно доста други места и се чудя как да формулирам текста че да обхваща голям брой дейности и бланки. Тя си извади сама европейската здравна карта но другата година кой знае какво може да се случи август , може и това да стане моя грижа...
Предварително благодаря.

Последна редакция: сб, 19 авг 2017, 00:29 от _re_ge

# 473
  • София
  • Мнения: 3 166
Отново да кажа: За да извадите ЕЗОК на друг човек, ви е нужно попълнено пълномощно, което е втора страница от заявлението и копие на личната карта, заверено с "Вярно с оригинала" и подпис на лицето. Не е нужна нотариална заверка!
Първата страница не Ви е нужна. В ДСК си я попълват сами.

# 474
  • Мнения: 943
Здравейте, _re_ge, ще изпратя текста на пълномощното на лични. Вече го заверихме, но незнам нотариуса дали изобщо го погледна като съдържание. За ЕЗОК аз все пак описах и в пълномощното възможността за издаване на такава, но ще вземем от ДСК  и формуляр, както е написала vanian. Подсигурявам се, защото съм се нагледала на различни тълкувания на закона, както и на различни настроения на служителите, които ни обслужват. Имам и сканирано копие на ЕЗОК, за да си го разпечатам при нужда - ако поискат да видят до кога е валидна.
Някоя мама знае ли актуалната месечна здравна осигуровка за студенти в Германия /в немска здравна каса/?

Моето момиче в малките часове се прибра от Германия. Много емоции. Нови приятелства вече се зараждат Simple Smile
Записа се, плати семестриалната такса през сметка на познат, защото по някаква причина, нелогична за мен, не можела сама да си плати в брой. Доколкото разбрах, тъй като адресът на личната карта нямал транслитерация на латински, не можело да й пуснат превода в банката. Обаче пък ще й изпратят семестъртикета по пощата, гледайки адреса, написан в бележката, взета от университета при записването. Нещо ми липсва логиката, нооо не го мисля вече.
В деня, който замина, получи предложение за общежитие и ходи на оглед. Прие предложението и сега трябва да плащаме кауцион и първи месец. Не е във възторг, защото много се надяваше на самостоятелен апартамент или поне двойно ВГ. Сега ще е в 4-но ВГ в мултиконтинетална компания. Притеснява я не компанията, а общото ползване на баня и тоалет от момичета и момчета. Иначе стаята била обзаведена и просторна.
Някой може ли да сподели дали е възможно да смени стаята по някакъв начин?  В смисъл - да подаде отново заявление за общежитие и да ходи вече на място да настоява с някакви доводи.

p.s Сега видях, че vanian е сложила линк към заявлението. Ще ми спести ходене до ДСК Simple Smile

# 475
  • София
  • Мнения: 11 703
Някоя мама знае ли актуалната месечна здравна осигуровка за студенти в Германия /в немска здравна каса/?

Без да претендирам за достоверност в главата ми се върти сумата от 80 евро/месец за немска здравна застраховка.
В нашето пълномощно ЕЗОК е записано.Целта бе да имаме пълномощно,което да ни позволява максимално да изършваме действия от името на сина ни,ако се налага,докато не е в България.
mutafova 78 браво за общежитието! Hands Clap Неприятно е общото ползване на баня и тоалетна от момчета и момичета.Мисля че отказът от стаята води до ново кандидатстване,но нека някой по-запознат да каже.
От друга страна сега се сещам за случай,в който бяха предложили общежитие,но младежът не го зае /нещо не му допадаше/ .Изчака във времето следващо предложение и вече е на общежитие.
И да се похваля моЙто "германче" вече си е вкъщи.Безкрайна е тази учебна година!

# 476
  • София
  • Мнения: 18 027
Наистина е безкрайна.. Моята девойка тепърва има още един изпит.

 За немската здравна осигуровка, в частност тази на АОК в Бавария (за която аз знам):

Der Beitrag zur Krankenversicherung bei der AOK Bayern beträgt für Studierende aktuell 73,47 Euro pro Monat. Außerdem zahlen Sie einen gesetzlich festgelegten Pflichtbeitrag zur Pflegeversicherung von 16,55 Euro pro Monat, für Versicherte ab 23 Jahren ohne Kinder 18,17 Euro.

Мутафова, честито общежитие. Simple Smile

# 477
  • София
  • Мнения: 11 703
Не че разбрах какво точно пише,но се ориентирах в сумата.Благодаря Русалке:v: /липсват ми старите емотикони,днес реших да се пробвам с новата версия на форума/.
Успешен последен изпит на дъщеря ти! Flowers Four Leaf Clover
Не знам дали съм права,но ми се върти в главата,че ако започнеш веднъж да плащаш немска здравна застраховка,след това е по-трудно да се откажеш.В смисъл такъв,че трябва да обясняваш защо се отказваш.

# 478
  • Мнения: 13 799
При нас във Виена кандидатстването за общежитие мина още март. При което дори бяхме леко закъсняли  докато се натутка детето ( не е очаквала че ще е толкова рано , от феруари започва , за нас още преди да подадем документите за университета ) . Все пак се класирахме в общежитие ( не това което искаше тя но все пак добро ) на 5-7 минути пеша от университета . Резервирахте, платихме и почнахме да чакаме резултата от приема. Като я приеха потвърдихме с писмото потвърждение за приемв университета  и сега в началото на септември ще я нанасяме.  Сега се занимаваме с багажа - Много багаж много нещо...

Някой знае ли нещо за здравните вноски в Австрия за студенти( въпросното но нека съм информирана )  или за здравни застраховки - нещо което е ми даде насока за търсене на информация. Предварително благодаря.

# 479
  • Русе
  • Мнения: 658
Здравей,
моята дъщеря също учи във Виена, във Виенския университет. Записването при нас обаче беше на място. А ти пишеш, че сте потвърдили само. Това, съчетано с факта, че ще се нанася на общежитие още в началото на септември, ме навежда на мисълта, че дъщеря ти ще учи в друг университет. Познах ли? Или ще кара опреснителни курсове преди началото на учебната година?
Относно здравните застраховки. Тя ползва само ЕЗОК засега. Няма австрийска здравна осигуровка. Просто трябва да се посещават лекари, които работят с ЕЗОК. Доколкото знам иначе, здравната вноска е около 60 евро месечно.

Общи условия

Активация на акаунт