Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 467
  • 740
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 52
Дъщеря ми е студентка в Манхайм от 2 години. Сега заминава за 1 семестър в университета в Бирмингам. Съответно възнамерява да преотдаде стаята си в общежитие в Манхайм до януари. Който се интересува, може да ми пише на Лични. Съответно и ние ще търсим подобен вариант за Бирмингам.
Успех на всички новоприети студенти !

# 481
  • Мнения: 13 793
Здравей,
моята дъщеря също учи във Виена, във Виенския университет. Записването при нас обаче беше на място. А ти пишеш, че сте потвърдили само. Това, съчетано с факта, че ще се нанася на общежитие още в началото на септември, ме навежда на мисълта, че дъщеря ти ще учи в друг университет. Познах ли? Или ще кара опреснителни курсове преди началото на учебната година?
Относно здравните застраховки. Тя ползва само ЕЗОК засега. Няма австрийска здравна осигуровка. Просто трябва да се посещават лекари, които работят с ЕЗОК. Доколкото знам иначе, здравната вноска е около 60 евро месечно.


много много благодаря за инфото за здравните услуги. Понеже тя е астматик на алергична основа търсим опции. минава от няколко години лечение с инжекции и получава лекарства тук. Как ще става с инжекциите за сега не знам. Ще пита като отиде на място.  Лекарствата за сега ще вземам аз и ще търся опции да й ги пращам ...  Ще го мисля че малко ми е каша...

Журналистика/връзки с обществеността  във виенския университет ще учи щерка ми ( невъзможно и е да го възпроизведа на немски, не  е моят език Simple Smile . Горе съм писала само що се касае до общежитието. Началото за кандидатстване за общежитията почва от февруари. Така пишеше на сайта. ние закъсняхме защото детето не беше включило че може да се кандидатства без да е прието.  началото на Месец март вече като се подадохме документи за общежитие ( още преди да подадем документи за кандидатстване ) ни отказаха в едното общежитие което тя беше избрала ( и то за 12 месеца )  , но пък бяхме одобрени за другото, което няма да е 12 месеца , но карай .... после другата година живот и здраве ще кандидатства вече февруари . Платихме ( , като знаехме че ако не бъде приета ще ни върнат парите в някакъв срок от няколко месеца  - не мога да спомня точно колко) .
Цялата процедура беше по спомен
- 100 евра за кандидатстване в общежитието обработка документи се води  - които няма да бъдат върнати ако детето не бъде прието.
- наемът за м. септември
- още три наема които ще стоят там като застраховка.
Последните две суми- четири наема щяха да бъдат върнати до няколко месеца ако не я приемат.

когато приеха детето  изпратихме до общежитието  както казах писмото от университета с който потвърждават приема й . Като го получиха от общежитието ни изпратиха график за нанасяне. Понеже той добре си пасва с графика за записване в университета - ще го направим някъде първата десетдневка на септември и едното и другото ( записване нанасяне) и я оставяме да свиква до началото на учебната година.

Последна редакция: нд, 20 авг 2017, 23:33 от _re_ge

# 482
  • Мнения: 943
Здравейте отново, мами. Имам спомен, че някоя от вас миналата година придружи студента си до Аахен. И ние се решихме да си направим една екскурзия. Сега умуваме и разпитваме къде е уместно да се преспи по пътя. Познати казаха, че преспиват в Унгария в Кечкемет /маршрутът е през Румъния/
Мнения и предложения приемам.

# 483
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
В Будапеща или Виена. По средата на пътя ви са, хубави градове, може да се разтъпче човек вечерта, има евтини хотели. Досега там сме нощували, когато сме нощували. Миналата седмица се върнахме от Бг с кола през Унгария. С всички граници (но знаем откъде да минем) стигнахме Будапеща за около 13 часа. От тях, границите бяха чисто 3ч. - 1,5 Калотина и 1,5ч. унгарската. Не сме бързали.

# 484
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
В Будапеща или Виена. По средата на пътя ви са, хубави градове, може да се разтъпче човек вечерта, има евтини хотели. Досега там сме нощували, когато сме нощували. Миналата седмица се върнахме от Бг с кола през Унгария. С всички граници (но знаем откъде да минем) стигнахме Будапеща за около 13 часа. От тях, границите бяха чисто 3ч. - 1,5 Калотина и 1,5ч. унгарската. Не сме бързали.

Тя пътува от Варна и нещата тогава изглеждат по друг начин Sad За да се пътува през Сърбия са още едни 500км, които в голямата си част не са са магистрала. Ние пътувахме на 5ти август от Варна и дали ни се събират и 30минути на България-Румъния и Румъния-Унгария не знам.

# 485
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
А, вече са само 150 км без магистрала, в самото начало на пътя, сърбите строят като луди. Последно бях пътувала преди към 3 години и сега вече всичко е магистрала след тунелите... Май Ниш беше, където започва.

Ние мислехме за Румъния, но ми казаха, че и там не е магистрала, някакъв 2-лентов път бил през Карпатите, а със Сърбия, тези 150км ти минават в самото начало и не ги усещаш. До Карлсруе пак така пътувахме, то не е толкова далеч от Аахен.

# 486
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
А, вече са само 150 км без магистрала, в самото начало на пътя, сърбите строят като луди. Последно бях пътувала преди към 3 години и сега вече всичко е магистрала след тунелите... Май Ниш беше, където започва.

Ние мислехме за Румъния, но ми казаха, че и там не е магистрала, някакъв 2-лентов път бил през Карпатите, а със Сърбия, тези 150км ти минават в самото начало и не ги усещаш. До Карлсруе пак така пътувахме, то не е толкова далеч от Аахен.

Аз имах предвид Варна-София Simple Smile

# 487
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Да, разбрах те, имах предвид сръбския участък без магистрала.
А как е пътят през Румъния? Магистрала или първокласен път / автомобилен път, т.е. ограничение 100?

# 488
  • Deutschland/HE
  • Мнения: 5 419
Да, разбрах те, имах предвид сръбския участък без магистрала.
А как е пътят през Румъния? Магистрала или първокласен път / автомобилен път, т.е. ограничение 100?

Има едни около 260км, които са през планината и там си е второкласен път, ние имахме късмет и нямаше ТИР-ове, но беше невероятна жега. Румънците също много строят и пускат нови участъци, но това е посока Букурещ.  Към Дунав мост 2 пътя е ужасен Sad
Другата седмица започват училище Северен Рейн Вествалия и много хора ще се връщат. Когато те излязоха във ваканция  по радиото предупреждаваха за очакваните големи задръствания. Наши познати пътуваха тогава през Сърбия, на границата Унгария-Сърбия са чакали 3часа. Когато минаваш през Румъния си спестяваш това. Ако бяхме от София или южна/северозапдна България и ние щяхме да минаваме през Сърбия.

# 489
  • Варна
  • Мнения: 3 245
mutafova78 Ние ходихме миналата година в Аахен, но се отказахме от пътуване с кола и взехме самолета. Тази година пак планирахме екскурзия с автомобила, но като сметнахме колко време ще загубим в път и как ще се изморят децата, пак си взехме билети от Райън, да са живи и здрави. 
Иначе ако не бързате и си отделите време за пътуване, може да направите по две нощувки по пътя + да разгледате градовете. Ако е за една нощувка - Будапеща се пада по средата на пътя, но ще ви се събира по 12ч. каране между спирките.

# 490
  • Мнения: 34
Мутафова, ние също ще пътуваме двамата със сина ми, но със самолет. Сякаш помня , че сте от Варна? Има чартъри Варна Кьолн, виж търсачката на Kayak за самолети. Нашият полет е за 125 евро на човек. На връщане съм сама с Райънеър до София и после Уизеър до Варна. Всичко е 65 евро, но без багаж. Багажът ще го оставя там 😉
Иначе сме спали в Будапеща в Адлер апартаменти. Препоръчвам ги! Бяха около 18 евро на човек в центъра на града.
Мога ли да те помоля и аз за текста на пълномощното? Имам само 2 седмици, а е лудница у нас... Толкова неща има да свършим. Предполагам навсякъде е така. Успех на всички!

# 491
  • Мнения: 477
Миналата година пътувахме на отиване през Сърбия - на Калотина чакахме около три часа,
на Унгарската граница към два часа,
някъде към Австрия дремахме на един паркинг / с микробус сме Wink /,
наистина в Сърбия много строят , само около тунелите не е магистрала.
На връщане през Румъния , много нови участъци на магистралата строяха, ту се качвахме, ту слизахме, но вече през Карпатите с многото селца , през които се минава не може да се кара бързо,
въпреки това в сравнение с преди десетина години , когато сме минавали беше около 12 часа, сега за 8 часа - до Русе

# 492
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Моля за помощ знаещите в темичката, особено живущите в България.
Забравих си международния паспорт, заедно с едни други документи (малки листчета) при майка ми в София, а паспортът ще ми трябва след точно 3 седмици, т.е. до 2 трябва да е тук.

Може ли да ми препоръчате начин на пращане и ориентировъчна цена? Помня, че пращаха някои от вас документи за 2-3 дни и беше към 100 лв. Sad Надявам се грешно да помня... Само по пощата не смея - нз ще дойде ли и кога, а ако не дойде, изгарям със скъпа почивка. Sad

Какви варианти имам?

# 493
  • София
  • Мнения: 11 701
chrissy DHL са към 80 лева.На другия ден са при теб.
За съжаление не бъркаш цените...

# 494
  • София
  • Мнения: 18 024
 В момента доста хора летят към Мюнхен/Мемминген с цел записване в ЛМУ или ТУ. Ако имаш познато дете/негов родител, на което можеш да се довериш, то го визма в София, донася го и си готова. Но  само ако...

Общи условия

Активация на акаунт