Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 465
  • 740
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 13 793
Вече сме във Виена. Малко сведение около пътуването и настаняването.

Минахме българо-сръбската граница в полунощ и чакахме малко по малко от два часа. Имаше малко български коли и много коли с френска и немска регистрация с турци с забрадени жени с малки деца или без деца. Претърсваха с фенерче микробусите и по- големите коли. По пътя  в Сърбия след границата ни спря военна полиция нo като видя децата спящи прегърнали багажа който не се побира в багажника ни пуснаха веднага.

На сръбско- унгарската граница чакахме 40-50 минути. Отваряха всички багажници. Без значение от колата и дали си гражданин на Евросъюза.

На унгарско австрийската граница чакахме половин час. Минахме в колоната на граждани на ЕС.

От там. Общежитието ни е на хоумфорстудентс в близост до университета, тиха улица.. Всичко беше подготвено знаеше се стаята, дори имаше залепени имена на пощенските кутии. Само й дадоха договора да прочете попълни и занесе на отговорника и ключове. Пететажна сграда. Всеки етаж  с два малки коридора във всеки по 5 стаи - част двойни част единични. Едната стая направена като кухня т.е по една кухня на етаж за 14-16 човека.  Имаше : печка, микровълнова два хладилника по един за всеки коридор и индивидуалнол шкафче за всеки студент  с две рафтчета ( шкафовете надписани). Освен това четири огромни шкафа за общо ползване - по два за коридор - ако не ти влезе нещо в шкафчето. Маса за четири човека, но с два стола.

От там

Стаята ни е двойна , голяма , да кажем 3,5 на три метра със санитарно помещение с тоалет и душ кабина. Естествено разделена на две половини. Във всяка половина - легло с долно багажно пространство , гардеробче доста обемно и високо, две като библиотечки едната с четири другата с осем рафта, бюро и нощно шкафче на колела.  Всичко което занесохме се побра,  а планирахме ако няма място за нещо да го върнем.

На приземния етаж имаше фитнес зала ( бягаща пътечка, велоергометър два уреда за нещо силово, гирички) и перално помещение с две огромни перални и една сушилня ( всички бяха Миеле , сушилнята нова , свалих им шапка). Имаше и един голям хоризонтален сушилник , дъска за гладене и ютия.  Прането е принципно с някаква уошкарта или жетони но за сега е безплатно. За после като стане ясен режима и плащането ще пиша.

Единственото което щерката ще трябва да си купи е лампа за бюрото, нормално беше да няма в стаята но не сме се сетили за вземем.

Настанихме я .
Направихме вчера аппойнмент за банката , ще ни приемат днес на обяд за откриване на сметка. Ще отворят сметка и без да е записана в университета. Тук имаше една неприятна неочакваност.  Графика за записване в университета беше обявен като понеделник, вторник и четвъртък. Но четвъртък им бил някакъя празник( едва в понеделник да го сложили като инфо на сайта и ние не сме го прочели )  и администрацията не работят. Ще се наложи да се записва сама в понеделник. очаквахме да е спънка в банката но не е . било им достатъчно потвърждението от университета че е приета - носихме го изпечатано.

Надявам се да съм бил полезна , ако се сетя нещо допълнително ще пиша.

Последна редакция: пт, 08 сеп 2017, 12:32 от _re_ge

# 601
  • Варна
  • Мнения: 24
Здравейте,
Ако има някой все още без стая в Аахен, моля пишете ми. Синът ми  напуска своята в частно студентско общежитие.
Стаята е с кухненски бокс и самостоятелна баня и тоалетна .

# 602
  • София
  • Мнения: 409
"Прането е принципно с някаква уошкарта или жетони но за сега е безплатно. За после като стане ясен режима и плащането ще пиша."

Прането принципно се плаща с картата, издадена от австрийска банка, както и записването в университета и картата за градския транспорт.

Не се ли настанявате доста рано?

# 603
  • Мнения: 4 936

Стаята ни е двойна , голяма , да кажем 3,5 на три метра със санитарно помещение с тоалет и душ кабина. Естествено разделена на две половини. Във всяка половина - легло с долно багажно пространство , гардеробче доста обемно и високо, две като библиотечки едната с четири другата с осем рафта, бюро и нощно шкафче на колела.  Всичко което занесохме се побра,  а планирахме ако няма място за нещо да го върнем.


т,е детето е в стая с още едно така ли? И как е разделена стаята? Параван ли ? не разбрах

# 604
  • София
  • Мнения: 409

Стаята ни е двойна , голяма , да кажем 3,5 на три метра със санитарно помещение с тоалет и душ кабина. Естествено разделена на две половини. Във всяка половина - легло с долно багажно пространство , гардеробче доста обемно и високо, две като библиотечки едната с четири другата с осем рафта, бюро и нощно шкафче на колела.  Всичко което занесохме се побра,  а планирахме ако няма място за нещо да го върнем.
т,е детето е в стая с още едно така ли? И как е разделена стаята? Параван ли ? не разбрах

Вероятно това е въпросният дуплекс, за който писах преди. Това са две отделни единични стаи с общ санитарен възел и кухненски бокс.

# 605
  • Мнения: 13 793
Ако имаше параван щях да пиша за реално делене.  Вратата и прозореца са на срещуположни стени.
Ако прекарате мислена линия от средата ма стената с вратата към средата на стената с прозореца - стаята се дели на две еднакви половини.
В едната е разположено всичко на едното дете а в другата на другото.

Единничните стаи ( уточнявам че пиша  за нашия коридор, за отсрещния не знам)  са такива като нашата по размер стаи които са разделени със стена по средата.  Изглеждат като килер с прозорец. Направо доста тесни изглеждат,  а двойните заради общото пространство в средата печелят създавайки впечатление за повече обем.

Меденка, за пералниъе предполагам всякакви плащания ще приемат. Интересно как ще е графика - всеки ден отделен етаж или по предварително заявен достъп?

За ранното настаняване - всички казаха че за да се освести малко,  да свари с бюрокрацията и др. и да почне вече посвикналта на първи октомври й трябват поне две седмици. Заради почивния ден 06.09 и понеже имаме ученик на 15.09 това беше май- удобния отрязък. Но в общежитието вече имаше настанени първокурсници вкл и доста българчета

Последна редакция: сб, 09 сеп 2017, 17:44 от _re_ge

# 606
  • Варна
  • Мнения: 3 245
_re_ge Какъв наем плащате?

# 607
  • Русе
  • Мнения: 658
Само да вметна за пералните - няма график. Не знам как успяват тия перални да им стигнат на всичките желаещи да ги ползват, но... стигат.
В общежитието на дъщеря ми цената е 1 евро за пералня и 1 евро за сушилня (да не бъркам...) Тя живее в огромен блок и имат 4 перални. И пак стигат Mask

Ама като чувам съквартирантката на дъщеря ми, която е с размерите и хигиенните навици на викинг колко често се къпеееееееееееее и ми става ясно. Поне е заела горните рафтчета на кухненските шкафчета и е решила проблема, който имахме с китайката -> как да си стигна тенджерата, която е тооолкова високо.

# 608
  • Мнения: 13 793
Ясмина - 319 евро но е за 10 месеца. За общежитието което беше харесала първоначално щерката ( както писах след основен ремонт и остава впечатление за  по- просторно и добре реновирано от снимките )  щяхме да плащаме 309 но целогодишно. Обаче тя закъсня с кандидатстването. Тук е добро от каквото съм виждала в бг като общежития,  но момента със сториджа ме притеснява. Колко ли ще е разрешено като багаж на човек да се остави там за два месеца до следващия цикъл.

Колди моята щерка съм я свикнала да се пере почти ежедневно максимум на два три дена  на по-кратки програми съответно с по- малко вода но да не се задържат мръсни дрехи. Бяхме направили последните 6 месеца "обучителна перална програма" да си следи дрехите, да ги комбинира при пране по цвят, да си пере екипа след репетиции и т.н.... тук ще трябва да свиква според ситуацията. Добре че няма да им вземат пари за всяко къпане- ще фалираме.

# 609
  • Мнения: 6
Имам една молба, не знам дали мястото й е тук. От октомври ще съм първа година студентка в Германия. Ще живея в Инголщат, но ще уча Айхщет (и двете са в Бавария). Някой ако може да препоръча начин за транспорт и някаква карта за транспорт. Много ми е важно. Disappointed Relieved

# 610
  • София
  • Мнения: 18 023
Вариант 1: със самолет на Wizz до Nürnberg и оттам с влак/рейс до Ingolstadt.
Вариант 2: със самолет на  Wizz/Ryan  до Memmingen, после с рейс до München и оттам с влак/рейс до Ingolstadt
Вариант 3: със cамолет на  Lufthansa до München и оттам с влак/рейс до Ingolstadt

Вариант 3 вероятно е най-бърз, но е най-скъп. Вариант 2 се оскъпява също заради необходимостта от придвижване между летището в Мемминген и  Мюнхен. За мен лично най-изгоден и удобен е вариант 1.

# 611
  • Мнения: 6
Благодаря, доста сте се постарали Blush , но имам предвид междуградкси транспорт. Ще пътувам от Инголщат до Айхщет през седмицата, за да ходя на лекции. Някакви карти за транспорт за студенти.

# 612
  • София
  • Мнения: 18 023
100 евро на месец за студентска карта по тарифа 6, в която се пада Eichstätt.
Доколкото виждам, няма опцията като другаде из Бавария за карта за целия семестър за област, обхващаща няколко града. С такава, за 205 евро на семестър, дъщеря ми почти ежедневно пътува същите 20-ина километра, понеже има лекции/упражнения в два града. Че и в свободното време си пътува с прители до доста градчета в областта. Гледам, че за самия Ingolstadt има за приличната сума от 110 евро на семестър, но тя не Ви решава проблема с придвижването до Eichstätt.

И честно казано, за самолетите не съм се постарала хич, просто точно тези линии и цените на полетите по тях колко пъти съм ги следила, ехе...

Последна редакция: нд, 10 сеп 2017, 02:00 от пенсионирана русалка

# 613
  • Мнения: 6
Страшно много благодаряя! HugRelieved
 А тази карта струва 100 евро на месец и си пътуваш неограничено колкото искаш от Инголщат до Айхщет ли? Или е карта за намаление и все пак плащаш за билетите, но с отстъпка? За каква карта става въпрос- за Deutsche Bahn ли?

# 614
  • София
  • Мнения: 18 023
Става дума за карта, която може да се ползва във всички дни, по всички линии на транспортната мрежа на INGV и която не може да се преотстъпва на друг. Никакви други билети не се купуват. Просто това й е таксата на месец при тарифа 6.  Купува се на автомати.Колкото по малко е принципно  числото, тарифа 5, тарифа 4, тарифа 3 и т.н, толкова по-близко е градчето/селцето до Инголщат, а оттам и по-малка сумата за месечна карта.

http://www.invg.de/FileServlet?id=3612

За 2017/2018 явно е актуализирана тази за тарифа 6 на 118,50 евро месечно.

Общи условия

Активация на акаунт