Университети в Германия и други държави с немски език 9

  • 77 481
  • 740
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 6
Много ми помогнахте и съм искрено благодарна!☺Лека вечер Ви пожелавам и всичко най-хубаво!

# 616
  • София
  • Мнения: 409

Меденка, за пералниъе предполагам всякакви плащания ще приемат. Интересно как ще е графика - всеки ден отделен етаж или по предварително заявен достъп?


Не се приема плащане с бг карти. В старото общежитие на дъщеря ми, което беше на хоум фор стюдантс, приемаха само безконтактна австрийска карта.
Няма график за пране. Всеки си избира кога. Изчакват се, ако всичко е заето. Обикновено повечето перат през уикенда. Моята переше през седмицата , в ден когато беше по-свободна.
В новото общежитие още не знам как ще е.

# 617
  • Мнения: 13 803
Меденка
Нямах предвид бг карта, а с австрийска или кеш докато й издадат австрийската от банката.

Това й казах на щерката,  да следи наплива и по него да се ориентира като търси свободните зони.

# 618
  • София
  • Мнения: 409
_re_ge,  кеш не става.
Иначе няма как да контролират достъпа.
Ще трябва да си изчака австрийската карта.
За около 2 седмици издадоха миналата година на дъщеря ми.

# 619
  • Мнения: 3 410
Моята девойка пък започва работа от 18 септември за 20 часа на седмица  - в Contentful като асистентка на IT пича, както ми го написа. Доволна е от приема, колегите, от заплащането. Вече си е наредила и програмата с лекции и упражнения. Доста се бори детето, даже не се прибра за лятото, ама колко пък е доволна.

# 620
  • София
  • Мнения: 18 028
Браво на момичето ти, мама  Тин Simple Smile

20 часа са си доста. Убедена съм, че девойката ти ще се справи, но проблемът с прибирането насам наистина става голям. Моята девойка хем работи само по 10 часа на седмица и пак си е проблем организацията. Уговорила се е с немска колежка да вземе и нейните часове за работните дни през септември и в началото на октомври, а като се върне на 9-ти октомври, ще работи без прекъсване 6 поредни работни дни от 8 сутринта до 8 вечерта, за да си върне "дълга". Точно това я спира още от сега да си вземе билети на Уиз за Коледа и Нова Година, не знае дали пак ще може да уреди нещата по аналогичен начин със заместник  през  първите януарски дни.

# 621
  • Мнения: 3 410
Ами да, така е, но се надявам на гъвкавост от тяхна страна. Сега примерно ще ходим с девойките за 5 дни до Барселона в края на септември, и са и казали че няма да е проблем да отсъства и то само седмица след като е започнала . Та дано и харесва, всичко останало ще се нареди.

# 622
  • Мнения: 13 803
_re_ge,  кеш не става.
Иначе няма как да контролират достъпа.
Ще трябва да си изчака австрийската карта.
За около 2 седмици издадоха миналата година на дъщеря ми.

Благодаря , ще знам  и ще кажа на детето . Тя питала момичето с което е в стая и то казало че за сега перат безплатно докато възстановят системата.

Днес се е записала , изкарала ми бележка за пред НАП че е студентка за 2017/2018 която ще преведа и ще подам в НАП да изплащат здравните осигуровки. Дори няма да се налага да ми я изпраща както мислех защото тя била с електронен подпис. Ще си я изпечатам само. Същатао ще занесе и в банката да допълнят делото за банковата карта.

Интересувала се от карти за транспорт на сайта и прочела  - 75 евро на семестър  като студент , жител на Виена. Дори подаването на документи за карта можело да стане по електронен път. Като се чуем по телефона ще ми каже подробности.

# 623
  • Мнения: 741
В търсене на общежитие в Кьолн и всевъзможни имейли, дъщеря ми има интервю днес с Campus Muengersdorf. Те първо поискаха да попълни въпросник и да им прати снимка и след това я поканиха на това интервю. От това, което видях на сайта им, мисля, че са общежитие за момичета към католическата църква.
За цена й писаха 460 евро, включваща и Halbpension, което сигурно означава закуска и вечеря.
Имате ли някакви отзиви? Дали като цена е ОК?

# 624
  • Мнения: 3 410
Много е! Нашето общежитие в Кьолн беше 250 евро. Тя отиде на 1 септември в Кьолн като една приятелка и  беше дала ключовете за общежитието си в Бон. И след 3-4 дни ходене и молби в Щудентенверт и дадоха самостоятелна стая . До 15 септември беше нанесена.

# 625
  • София
  • Мнения: 18 028
Slavina, а за колко време са договорите? Ако е краткосрочен (примерно за един семестър), при липсата на друга алтернатива вероятно бих приела с идеята междувременно да се търси друго... Но при дългосрочен - не ми се струва добър вариант. Да оставим настрана, че е към Опус Дей. За тази цена от 460 предлагат стая БЕЗ  баня, което означава, че ще се ползва обща или на етажа, или в най-добрия случай с няколко други момичета, ако стаите са във ВГ, което от сайта не става ясно. Хубаво е, че поне всички консумативи са включени. Макар за интернета  също да не става ясно дали е в самите стаи или само в учебните помещения, за които изрично е упоменато. А този полупансион от  закуска и  обяд или вечеря (второто ядене е по избор на студента) не ми се струва чак такъв бонус. Първо че не е като в  студентски стол да имаш избора да вземеш това или онова според вкусовите си предпочитания и второ - има често ранни лекции и упражнения, може човек да се налага редовно да пропуска закуската. И никъде не  намерих снимка на стая или поне описание какво включва обзавеждането й. Като иде на интервюто, да поразпита за тези въпроси...

ПП На страницата им има и даден линк към организация, раздаваща стипендии предимно на живеещите в това общежитие студентки. Има и формуляр, да разгледа девойката ти за какво иде реч и какъв е размерът на тази стипендия.

Последна редакция: ср, 13 сеп 2017, 09:51 от пенсионирана русалка

# 626
  • Мнения: 741
Slavina, а за колко време са договорите? Ако е краткосрочен (примерно за един семестър), при липсата на друга алтернатива вероятно бих приела с идеята междувременно да се търси друго... Но при дългосрочен - не ми се струва добър вариант. Да оставим настрана, че е към Опус Дей. За тази цена от 460 предлагат стая БЕЗ  баня, което означава, че ще се ползва обща или на етажа, или в най-добрия случай с няколко други момичета, ако стаите са във ВГ, което от сайта не става ясно. Хубаво е, че поне всички консумативи са включени. Макар за интернета  също да не става ясно дали е в самите стаи или само в учебните помещения, за които изрично е упоменато. А този полупансион от  закуска и  обяд или вечеря (второто ядене е по избор на студента) не ми се струва чак такъв бонус. Първо че не е като в  студентски стол да имаш избора да вземеш това или онова според вкусовите си предпочитания и второ - има често ранни лекции и упражнения, може човек да се налага редовно да пропуска закуската. И никъде не  намерих снимка на стая или поне описание какво включва обзавеждането й. Като иде на интервюто, да поразпита за тези въпроси...

ПП На страницата им има и даден линк към организация, раздаваща стипендии предимно на живеещите в това общежитие студентки. Има и формуляр, да разгледа девойката ти за какво иде реч и какъв е размерът на тази стипендия.

Аз изобщо не намирам тези подробности, явно не мога да се ориентирам съвсем:
http://www.campus-muengersdorf.de/de/international_college/profil
Ти на тази страница ли видя тези подробности  Embarassed?
А какво е Опус Дей?

# 627
  • София
  • Мнения: 18 028
Институция на Католическата църква е Опус Деи. И да, това е страницата. Simple Smile

Последна редакция: ср, 13 сеп 2017, 10:06 от пенсионирана русалка

# 628
  • София
  • Мнения: 454
Здравейте, в предишни теми бях чела за германка, която от дълги години живее в София и дава консултации за образование в Германия, но не  мога да намеря координатите. Дали някой може да помогне?

# 629
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тя май вече е във Варна. Ирис Визнер.

Общи условия

Активация на акаунт