НОВО! Пилешка супа за душата!

  • 206 496
  • 350
  •   1
Отговори
# 60
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Те може да достигнат до различни отговори за смисъла на смъртта, до различни религиозни представи от нашите.

Когато сме подтиснати, а детето ни се държи, сякаш нищо не се е случило, няма да му помогнем, ако го накараме да се чувства виновно, щом не чувства същото като нас в момента. Ако искаме да говорим, но то не иска или не може да понесе такъв разговор в момента, трябва да се съобразим с него.

2. Не трябва да изключваме детето от тъгуването ни


Когато ни е много мъчно, често искаме да се скрием вътре в себе си, но ако децата ни са малки, продължават да изискват нашето внимание. Ние може да сме разтърсвани от плач и погълнати от чувство, че вселената се разпада, а детето ни да иска да му дадем водичка или да поиграем. Затова често реакцията ни към него не е адекватна. Изглежда сякаш сме ядосани без причина или че не сме с него, когато има нужда от нас, затова то се чувства отчуждено от нас.

Ние може да споделим скръбта си с детето си и да му обясним, че нашата мъка, а не то е причината да реагираме по този начин. Децата разбират, ако им обясним, но особено ако са под 10-годишна възраст, не може да очакваме да разбират подбудите за поведението ни, както би ги разбрал възрастен човек.

Ако споделим с детето как се чувстваме и какво мислим, ние му показваме дълбината на мъката и някои начини тази мъка да бъде понесена.

ІІ.

Има няколко концепции, които ни помагат да разберем как тъгуват децата. Все пак, няма универсални идеи или поведение, защото всяко дете е на различна възраст.

Искам да изясня два въпроса - детското разбиране за смъртта и емоционалната им реакция към смъртта.

1. Детското разбиране за смъртта


Над 2-годишна възраст децата могат да разберат идеята за смъртта, ако им се обясни по подходящ начин. Но малките деца често се объркват ако им говорим по "заобиколен" начин.

Ако батерията на телефона е "умряла", а зрителите на стадиона крещят "Убийте съдията!", но пък човекът си е "отишъл" или сме го "загубили", нека не се учудваме, че децата не разбират за какво говорим.

Децата до 7-годишна възраст изглежда, че не приемат смъртта твърде сериозно, защото не разбират че това е истинска промяна и е необратима. Затова за тях мъртвите са на небето или под земята, но те ядат, спят и играят точно както щяха да правят, ако бяха живи.

Моя приятелка помагаше за организирането на рождения ден на 4-годишно момиченце, няколко седмици след смъртта на майка му. То казало съвсем практично - "Ама мама няма да може да дойде, защото умря."

Децата над 7-годишна възраст споделят нашето разбиране за смъртта и могат да разберат всяко обяснение, което им дадем.

2. Емоционалната реакция на децата към смъртта

За по-малките от 7 годинки (това е относителна цифра, всяко дете е различно) смъртта повдига проблема за раздялата и за страха от раздяла, особено с майката или гледачката. Този страх от раздяла, особено след смъртта на братче/сестриче може да бъде изразена чрез вкопчване в родителите или регресия към поведение, подходящо за по-ранна възраст, когато майката е била по-ангажирана с ежедневните дейности като ядене, ходене до тоалетна, обличане.
Смъртта може да предизвика отдръпване и желание да не се нуждае от родителите. На тази възраст децата смятат, че светът се движи заради тях. Слънцето изгрява и залязва, за да са будни и да спят. Смятат също, че думите имат магическа сила, затова наречи някого с обидна дума, или го прокълни, или му пожелай да умре и то ще се сбъдне. Ако детето е пожелавало братчето/сестричето да умре (а кой от нас не го е правил) и то наистина умре, детето се чувства причинител на смъртта.

От 7 до 12 години (ориентировъчно) смъртта предизвиква агресия у децата.
Смъртта е описвана като нещо, което идва да те вземе. В нашата култура има много такива герои: Дарт Вейдър, Скелетът с косата и пр. Смъртта  лесно се свързва с агресивните сили, които детето на тази вързаст се опитва да контролира вътре в себе си, по начин, приемлив за обществото. Ако смъртта дойде и вземе брат ми/сестра ми, тя може да дойде и да вземе и мен. Който е чел "Том Сойер" знае, че най-добрия начин да се предпазиш от силната и нападателна смърт е да казваш магически думички и да извършваш ритуали, като слагаш специални предмети на специални места. Може да сварите някой път детето си, докато извършва такъв ритуал.

Децата над 12-13 годишна възраст реагират на смъртта като възрастни. Въпросите, които смъртта повдига особено силно у тийнейджърите са философски или религиозни. Те започват да си задават сериозни въпроси за справедливостта на Господ и за смисъла на живота.

Някои отговори на тези въпроси, може да произтекат от младежката музика и литература и са вид нихилизъм, вяра, че животът няма смисъл, затова всеки трябва да се наслаждава на удоволствията на момента. Други тийнейджъри може да се ангажират сериозно с религиозна или политическа дейност, под влиянието на смъртта. Често тийнеджърите изразяват трудно емоциите си, свързани със смъртта. Може би защото се чувстват изключително изплашени, затова просто "изключват" емоциите си и се правят, че не ги изпитват. Може да се дължи и на факта, че на тази възраст човек постоянно изпитва нови и силни емоции отвътре, но не може да ги опише и затова под спокойната външност често се крие вътрешен хаос.

Някои автори пишат за възникването на продължителни психологични проблеми у деца, които не са преодоляли адекватно скръбта си. Важно е да помним, когато чуем нещо такова, че повечето деца са си здрави и ако им се дава информация и се говори с тях, те се справят добре. Но ако наблюдаваме сериозни промени в поведението на детето в рамките на 18 месеца от значима за него смърт, може би то има сериозни проблеми, породени от нея.
Сериозните проблеми са промяна в навиците за спане, ядене, приятелите, влошен успех в училище или говорене за самоубийство. Обикновено това не са проблеми само на детето, затова е добре цялото семейство да посети професионален психолог.

Но ако дадем на децата си свободата да реагират по собствения си начин на смъртта на братчето/сестричето им и ако споделяме нашата мъка с тях, то ще сме и от помощ, както и те на нас.

http://www.bereavedparentsusa.org/

# 61
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Слънчице, не знам дали на български има книги за справяне с такива мъчителни събития. Гледам в Амазон има доста заглавия, досега не съм поръчвала от там, но смятам да пробвам. Едната книжка е "Empty cradle: Broken heart".
Тези статии  ги намирам тук-таме из нета с помощта на Гугъл. Не всички ми се струват адекватни за нашите разбирания и действителност, но май са ми единствения начин да продължавам да говоря за смъртта и справянето със загубата.

# 62
  • Мнения: 273
благодаря за информацията ЛИЛИБОН.статиите,който пускаш са много добре написани и точни.

# 63
  • Мнения: 3 621
Където и да отиде,
нека си щастлива
На тази земя
съдбата ти беше написана
на бяла хартия с жълто мастило
като лимонови сълзи

http://vbox7.com/play:2910ecdf

# 64
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Едно различно дете
от Пандора Макмилън

Хората ще виждат
Специален блясък покрай теб.

Ти ще пораснеш
Сред обръч от любов.
Личи си колко силно си желан
Във погледа изпълнен с горда радост
На твоите родители.

И ако някога
Между усмивките
Видиш следи от сълзи
То може би
Ще разбереш.

Ще разбереш,
Че някога е имало друго дете
Различно дете,
В техните надежди и мечти.

Това дете никога няма да израсте бебешките си дрехи
Това дете никога няма да ги буди нощем
Това дете никога няма да безпокои никого.

Освен понякога, в тихите моменти,
Когато на мама и татко ужасно им липсва
Точно това различно дете.

Нека надеждата и любовта те обвиват
За да научиш този урок завинаги
Колко безкрайно ценен
Колко безкрайно крехък
Е животът на земята.

Един ден, когато пораснеш
Може да видиш сълзите на друга майка
Нямата тъга на друг баща
Тогава ти и само ти
ще разбереш
И ще можеш да ги утешиш.

Когато цялата надежда изглежда изгубена
Ще им кажеш
С огромно състрадание:
"Знам как се чувствате
Аз съм тук само защото
Моята майка е опитала отново."


A Different Child
poem by Pandora MacMillian

People notice
There's a special glow around you.

You grow
Surrounded by love,
Never doubting you are wanted;
Only look at the pride and joy
In your mother and father's eyes.

And if sometimes
Between the smiles
There's a trace of tears,
One day
You'll understand.

You'll understand
There was once another child
A different child
Who was in their hopes and dreams.

That child will never outgrow the baby clothes
That child will never keep them up at night
In fact, that child will never be any trouble at all.

Except sometimes, in a silent moment,
When mother and father miss so much
That different child.

May hope and love wrap you warmly
And may you learn the lesson forever
How infinitely precious
How infinitely fragile
Is this life on earth.

One day, as a young man or woman
You may see another mother's tears
Another father's silent grief
Then you, and you alone
Will understand
And offer the greatest comfort.

When all hope seems lost,
You will tell them
With great compassion,
"I know how you feel.
I'm only here
Because my mother tried again."



Последна редакция: сб, 03 май 2008, 14:09 от Lilibon

# 65
  • Мнения: 273
много е хубаво.ти ли го преведе.дай го и на англииски.мисля,че би звучало много добре.
както винаги пишеш само интересни неща,макар и толкова тьжни.

# 66
  • на дъното
  • Мнения: 1 543
Цитат на: Lilibon
Ти ще пораснеш
Сред обръч от любов
Няма да спра да те обичам Криси мое малко ангелче  Cry

Цитат
Това дете никога няма да израсте бебешките си дрехи
Това дете никога няма да ги буди нощем
Това дете никога няма да безпокои никого.

Освен понякога, в тихите моменти,
Когато на мама и татко ужасно им липсва
smile3518

Цитат
Колко безкрайно ценен
Колко безкрайно крехък
Е животът на земята.
Ако това може да се нарече живот

Цитат
Аз съм тук само защото
Моята майка е опитала отново."
Това ме крепи да продължа напред.Милата ми майчица сега разбирам как се е чуствала и тя.
 Cry

# 67
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=1138 тази книга вероятно третира и загубата и как да се справим с нея не само как да се умира...
поне по-старата книга бе такава
ще потърся каков бях чела аз и ще ви напиша

# 68
  • София
  • Мнения: 1 941
Lilibon, стихотворението е прекрасно...! Cry
В момента преживявам точно това, защото опитах отново. Лъчи е невероятно харизматичен и обаятелен и ми върна частица от Нея. В неговите очи виждам сиянието на нейните очички, блясъка им, те светеха като звездички. Той ми върна топлината и изпълни дните ми.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Тристе, замечта ме!

Да ти е живо и здраво звездното момченце!

# 70
  • София
  • Мнения: 1 941
Нека се изпълнят мечтите ти! Praynig Hug

# 71
  • Мнения: 3 166
Нека се изпълнят мечтите ти! Praynig Hug
Присъединявам се към пожеланието с цялото си сърце!

Лилибон, непонятно/непонятно, защото съм чела и много по-силни неща/ за мен самата защо, но това стихотворение ме развълнува невероятно. Сърцето ми и в момента бие някак по-силно и учестено. Не знам какво се случи, но стигна така дълбоко в душата ми... Благодаря ти за него, благодаря! Hug

# 72
  • Мнения: 210
И аз ти благодаря Лилибон. Няма как това стихче да не докосне душата на всяка една от нас и да не ни вдъхне надежди и мечти.

# 73
  • Мнения: 3 166
Като цяло няма връзка със характера на подфорума ни, но бих искала да го кажа на всички вас:

http://misli.hit.bg/hasanyonetoldyou.html

и остналаите клипчета са невероятни...

# 74
  • Мнения: 703
"- А ти ще имаш звезди, каквито никой друг няма...
- Какво искаш да кажеш?
- Тъй като аз ще живея на някоя от тях, тъй като аз ще се смея от някоя звезда - когато погледнеш небето нощем , на теб ще ти се струва, че всички звезди се смеят. Ти ще имаш звезди, които знаят да се смеят..."
/А. Екзюпери/

Общи условия

Активация на акаунт