Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 29

  • 146 843
  • 923
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 12
Здравейте! Имам бебе на девет месеца, за което имаме съмнение, че може да е от аутистичния спектър. Моля ви за съвет къде бихме могли да я заведем? Благодаря!
Това, което бихте могли да направите е консултация с невролог, но повярвайте ми, детето е много мъничко. Дава ли “боц”, скоро трябва да започне да сочи и с пръст, и да пляска ръчички и за чао, ако тези действия не се появят около годинка, може да си позволите да се притеснявате. Сигурна съм, че детенце е ок, но яко вие около него сте непрекъснато напрегнати и пре-ангажирани с развитието му по книга, то може да го натоварите излишно. Само по себе си напрежението около детето забавя развитието му. Насладете се на моментите с бебчо с любов и без критичност. Прегръдки и пожелания да не се “виждаме” в тази тема.

Пляска отскоро с ръце, но не много често. Не дава “боц”, не сочи, от известно време започна, като хареса нещо и го иска да гледа натам и да казва: “А-а-а” (не знам дали го описвам съвсем разбираемо това последното).
Ще следим развитието й.

Благодаря на всички за съветите!

# 481
  • Мнения: 19
Здравейте, ходихме на ТЕЛК за първи път, в решението е записано, че детето има право на чужда помощ. Какво означава това, моля за съвет как да се възползвам, защото определено имам нужда някой да ми помага?
Търсих в темите за ТЕЛК, но не успях да се ориентирам. Излиза програма "Личен асистент", мога ли аз да стана личен асистент, ако работя на 8 часов работен ден, може ли друг, на какви условия трябва да отговаря, има ли друг начин освен тази програма?
Всякакви съвети и опит са добре дошли. Благодаря!

Последна редакция: пт, 10 ное 2017, 11:06 от hedon

# 482
  • Мнения: 530
Здравейте, ходихме на ТЕЛК за първи път, в решението е записано, че детето има право на чужда помощ. Какво означава това, моля за съвет как да се възползвам, защото определено имам нужда някой да ми помага?
Търсих в темите за ТЕЛК, но не успях да се ориентирам. Излиза програма "Личен асистент", мога ли аз да стана личен асистент, ако работя на 8 часов работен ден, може ли друг, на какви условия трябва да отговаря, има ли друг начин освен тази програма?
Всякакви съвети и опит са добре дошли. Благодаря!
Ние също минахме скоро на ТЕЛК и са ни записали 80% с чужда помощ. Доколкото разбирам се полага годишна винетка, карта за транспорт, като можеш да се пишеш, че си придружител и месечна парична помощ. За личен асистент се кандидатства, когато детето е навършило 5 год. Поне аз това разбрах до този момент.

# 483
  • Мнения: 2 140
И моето дете е с ЧП, но от Общината като чуят че работим със съпруга ми и ни заявяват, че не могат да ни осигурят друго лице за личен асистент.Сега майка ми я придружава.Купих ѝ недостигащият стаж за пенсия и така се спасяваме.

# 484
  • Мнения: X
Значи ли че ако единият е безработен-може да стане личен асистент?Съпругата ми ходи януари и я отрязаха-заради новите социални помощи,вече нямало личен асистент.Били достатъчни

# 485
  • Мнения: 530
На колко години ви е детето Зарко? Според мен ще стане, някъде скоро я четох програмата личен асистент.
https://www.az.government.bg/pages/nacionalna-programa-ahu/

# 486
  • Мнения: X
На 4 г и 6 мес

# 487
  • Мнения: X
Тази информация мисля че е стара-дано греша.

# 488
  • Мнения: 530
Ами доколкото аз разбрах трябва да е на 5 години навършени, за да кандидатствате за личен асистент.

# 489
  • Мнения: X
Дано е така,ще пробваме след 6 месеца,но служителката каза,че е дастатъчно това което получаваме по новия закон и нищо не каза за годините.

# 490
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Ако мога да съм в помощ, въпреки че за децата не съм наясно.Но говорите за две различни неща.
Едната програма, която знам е за Сф, от Столична община- казва се Асистент за независимо детство.Мисля, че там децата ттябва да са навършили 5 години.Кандидатства се от септември до 31 октомври. И евентуално юни , ако има бюджет се прави доп.прием на вече класираните , но не влезли.От няколко години не е имало доп.прием обаче.За тази програма отговаря дирекция СО Соц.дейности на М.Луиза и съответните соц служби по район- поне при нас там к ъдето дават картите на хората с телк.Има изисквания по програмата, мисля детето да ходи на градина/у-ще, дейности разни, прочетете.И да не ползва други програми към момента на кандидатстване.Асистента е на ГД и парите са добри.Според броя на часовете е, но са добри.Отделно чух, че могат да се взимат и детските и парите по програма.Тоест едното не пречи на другото.
Личен асистент е към общините.Отдел Соц.дейности по район във общината!Програмата, доскоро беше с евр. пари, сега е от бюджета и до края на годината.Може би после ще удължат, незная.Там обаче, първо се поинтересувайте дали не спират детските, защото се води ползване на 2 соц услуги.И май няма много смисъл, защото парите пак са за часове, но дават макс 250 лв.Много деца са се отказали сега с новите детски, разбираемо, ако детските са примерно 500лв., нямам идея. Да, там е ТД и се води стаж и осиг.на асистента.Аз съм по тази програма именно защото се отказаха деца и взеха допъл. възрастни. В момента с 100% чп ми намалиха часовете дори н а 3ч. И асистента взима 178лв месечно.По другата програма е по добре.Но пак казвам вижте изискванията, че нон стоп измислят нещо.
Иначе, заверете си телка и в социалните за добавки и т.н. ще ви обяснят.Пак да кажа, за децата не съм наясно, но има привилегии, мизерни, но ги има.Сещам се доб.за лекарства 20 или 30 лв , ще ви обяснят, там е стандартно за хората/ деца с телк.Което се сещам, а доста хора не знаят, ако се грижиш за човек от сем.с ч.п. и не работиш на ТД, поемат здравните на този, който се грижи за болния.
И все пак, питайте да не ви заблудя нещо.Това 80% с ч п. е втора група май, та тук да няма изненада.
И дано за Сф питате, че в провинцията е още по тегаво за програми.Май няма. Освен ЛА, че и на 2 часа назначават , смехория.
Здраве ви желая на всички най- вече!

# 491
  • Мнения: 10
Здравейте, искам да попитам дали можете да ми кажете, какви продукти да давам като заместител на млякото при въвеждане на безказеинова и безглутенова диета. В момента детето ми яде много кисело мляко, а вечерта не може да заспи даже без него.

# 492
  • Мнения: 244
Здравейте отново,знам че е писано вече, но не мога да намеря информацията,от която се нуждая. Преди време една потребителка,мисля че magiiа беше писала за място в София,където персонала е свикнал да взема кръв на деца,като нашите по лесно,отколкото на други места. Ще може ли пак адрес на съответната болница или мед. център,имам нужда от него. Бих писала директно на magiiia,но не помня дали тя беше споменала за това тук...може и на лично да ми отговорите,благодаря предварително!

# 493
  • Мнения: 530
Здравейте отново,знам че е писано вече, но не мога да намеря информацията,от която се нуждая. Преди време една потребителка,мисля че magiiа беше писала за място в София,където персонала е свикнал да взема кръв на деца,като нашите по лесно,отколкото на други места. Ще може ли пак адрес на съответната болница или мед. център,имам нужда от него. Бих писала директно на magiiia,но не помня дали тя беше споменала за това тук...може и на лично да ми отговорите,благодаря предварително!
Здравей Томела Simple Smile
Предполагам, че съм била аз или поне да споделя моят опит. Звъннах в централния офис на лаборатории Бодимед и попитах взимат ли на малки деца кръв /малката беше на 3,6 г/ и те ми казаха, че най-опитната им лаборантка взима на малки деца и е в лабораторията на ул. Позитано. Реших първо да звънна да попитам там ли е да не се разкарвам с детето напразно и съм доволна. Не, че малката не се дра, като животно, но после я почерпиха близалка и бързо забрави.

# 494
  • Мнения: 244
Сега,като прочетох ул. Позитано и се сетих,че ти си била Simple Smile . За мен важното е да са опитни,както си писала, да не ми мъчат детето 15тина минути, и накрая да ми кажат, че кръвта е малко и ще изследваме само два витамина примерно...

Общи условия

Активация на акаунт