Шеф, мултиварка или както ние го наричаме КУКЪР - Тема 4

  • 99 435
  • 771
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 22 036
Честито. Аз съм супер доволна, а бях скептична при покупката. Картофите соте, стават страхотни.

За винен кебаб не съм се сещала. Дай рецепта.
Класическата......
Скрит текст:
на програма Соте, /ти вероятно имаш fry/ запържвам  месото.  След като се запържи /може и с малко вода, ако не запържваш, за да се задуши/ месото, добавям лука и моркова към него да се запържат и те за няколко минути.След това прибавям брашното и разбърквам. Добавям виното, доматеното пюре и вода. Ако не ползвате доматено пюре и с червен пипер става..... Wink Подправките са дафинов лист и бахар, ако не ядете такива не слагай. Разбърквам добре и пускам на програма meat/stew за около 30-40 минути/зависи от месото, до колко е крехко/. Вадя едната купа, аз понеже имам две Wink и на втората зареждам ориза, чашка ориз, чашка и малко вода, сол, черен пипер и  на програма ориз, т е 12 минути и готово! Снощи хапваха у нас и си облизаха пръстите! Flutter
Не мога да се сетя твоят точно какви програми имаше, ако ти се разправя да постнеш линк на модела, помня, че беше филипс под налягане и ми беше харесал! Но май такъв из Амазона нямаше? newsm78 Но ппрограма ориз трябва да има!


Супер. Ще го забъркам. Одавна не бях правила, а детето обича ориз. Имам соте програма. Оризът става страхотно, не че и на котлон не става, ама в пъти по-лесно се мие купата.

# 736
  • София
  • Мнения: 580
Обмислям да сменя кукъра с такъв под налягане, 6 л., 1000 w, 0.8 бара, марката не е от особено значение, червен е 😅. Като характеристики това добре ли е и какво трябва да имам предвид при готвене под налягане, че ще ми е за първи път и не искам да се изгоря или да ми гръмне в ръцете (простете невежеството ми тук, но нямам никакъв опит в готвене под налягане). Купата достатъчно голяма ли е ? Има ли и някаква разлика при приготвянето на храната откъм време ? Може ли линк с рецепти ? В общи линии съм все още доволна от първия кукър, но се оказа малък. Хубав ден !

# 737
  • Paris, France
  • Мнения: 14 135
спайдъруман, Ако има програми за пържене и печене ще замени напълно стария кукър.

Различни са времената, да. Не всички ястия стават добре под налягане. Гювеч, спанак, дори с месо, никога няма да тръгна да готвя под високо налягане. Може частично да приготвя под налягане, месото и картофите, примерно, но след това, като добавя зеленчуците като патладжан, баня, спанак, слагам във фурна. Или на най-ниските налягане готвя 2-3 минути.

Налягане от 0.8 бара е добре. Долу горе такава е и моята. Оля и Инстант пот вдигат по-високо налягане от моята и съответно са по-бързи.

Обем - течността не бива да излиза на повече от половината от купата, което лимитира обема на супите и кашите до 3 литра. С мусака я пълня до горе, но слагам само 250-300мл вода на дъното, колкото да вдигне пара. Не заливам до горе с вода никога. Става много добре. Ако залееш до горе намираш супа, защото водата не се изпарява.

Накратко - ако има функциите на старата, вземай я! Много по-бързо и чисто е и няма пари и води из кухнята.

Вчера готвих мусака в тенджера на котлона, че дъщеря ми пече кекс. Лелеее еее, няма такава гадост. Картофите се развалиха, дъното загоряло и никой не я хареса. Никога повече!

Този кукър е най+ценното в кухнята. Днес правих сърми. Наредих в кукъра, сложих обем вода колкото поема ориза - 300мл, включих, като вдигна налягането изключих напълно и излязохме. Като се върнахме ни чакаха готови врели сърми. ММ не беше разбрал, че съм сготвила.

# 738
  • Мнения: 28 762

Този кукър е най+ценното в кухнята. Днес правих сърми. Наредих в кукъра, сложих обем вода колкото поема ориза - 300мл, включих, като вдигна налягането изключих напълно и излязохме. Като се върнахме ни чакаха готови врели сърми. ММ не беше разбрал, че съм сготвила.
Невена,  с тези машинарии толкова съм отвикнала да гледам яденето и да вардя да не загори, че един ден си пишех нещо на масата и като никога бях сложила пържолите на фурната, по едно време започна да мирише особено, за малко да се овъглят......смятай да си до фурната и да ги изгориш! ooooh! hahaha Аз и по принцип ястия които изискват стояне повече от 5 минути край котлона не готвя! Та затуй кукъра ми е страхотно улеснение! Забравих да кажа и малиновото сладко направих там, на манюал......докато се посгъсти, лъжичка лимонтозу накрая и готово, без вода! Naughty

# 739
  • Paris, France
  • Мнения: 14 135
Супер е, да. Браво за сладкото! Аз тази година няма да правя.

# 740
  • София
  • Мнения: 1 979
Здравейте.Имам въпрос кой от двата мултикукъра да избера според Вас Redmond RMC-M4502E или PHILIPS HD4749/70
Ако някой може да ми даде повечв инфо за тях ще съм благодарна.В интернет пише колко програми имат,но не пише какви са.
Досега не съм имала мултикукър,но след четене и размисъл стигнах за себе си до следните изводи.
Искам да може да пържи,пече,вари и задушава,да има програма за хляб и кисело мляко,да има отложен старт и да печв с 3Д технологията,за да ее равномерно и влусно.
Някой от тези двата отговаря ли на всички тези неща,ако не дайте съвети за други марки или модели,които да отговарят на ъсловията ми.Благодаря предварително!😊

# 741
  • Paris, France
  • Мнения: 14 135
Искам да може да пържи,пече,вари и задушава,да има програма за хляб и кисело мляко,да има отложен старт и да печв с 3Д технологията,за да ее равномерно и влусно.

програма за хляб - никой от показаните не меси хляб. Някои видове хляб се изпичат в кукъри, но никога не може да се постигне тънката, хрупкава кора от сготещена фурна.

кисело мляко - пас съм. Пиши на wafi или wa_fi и беше ника. Тя купи кукър като Редмонда, който искаш. Във всеки кукър става квасене на мляко като се налее вода на дъното и се стопли и се остави известно време на режим Дръж топло. В 3 кукъра съм пробвала и стана. Трябва, обаче, ръчно да изключиш след около час.

пържене - Оля и Инстанта имат. Във Филипса температурата не е достатъчна, 160° е максималната. За другия не знам, но уафи писа, че става.

печене - да не се залъгваме, не може да замени фурната, дори с капак за печене.

е мижи да те лажим. Всички кукъри го имат. Затова в кукър кексът хваща кора а в оризоварката не.

отложен старт имат всички кукъри, макар на някои да не е описано как става. За моя разбрах от книжката на Инстант кука.

Филипса ми харесва повече, но понеже и двата са без налягане не бих купила нито единия, нито другия.

Загледах Олята, която прави всичко, което правят тези двата, но има налягане. Тя прави кисело мляко със сигурност. Olla GM потърси.

Последна редакция: пн, 27 авг 2018, 13:25 от Nevena Virolan

# 742
  • Мнения: 28 762
Всичко което е написала Невена е така, само да уточня, температурата за пържене на програма фрай на Филипса  е висока, достига до 250 градуса, температурата на програма печене е максимум 180 градуса, пише го в книжката, която аз имам!

# 743
  • София
  • Мнения: 1 979
Благодаря ви за съветите.Олата доколкото знам не се продавав България,а аз държа да имам сервиз и гаранцияна територията на страната.
За хлябът знам,ч ене месят,идеята ми е повече да може да втасва там и да се изпече после.
Вие предимно какво готвите в кукърите,след като не пекат и пържат.Горе долу ме интересува.
Аз четох,че някои и пица правят в къкър у вече сбъвсем се зачудих възможно ли е и в кой уред точно.

# 744
  • София
  • Мнения: 580
Според вас, пълнени чушки в кукър ще станат ли на програма яхния или печене е по-подходяща ?

# 745
  • София
  • Мнения: 1 979
Знам че много нахалствам,но на Редмънда му пуше,че има програма бейк и е нарисуван корасан както и фрай и дори има метална кошничка като на фритюрник,т.е. трябва да може да пържи и пече?Thinking

# 746
  • Varna
  • Мнения: 2 596
Във Филипса съм пекла хляб и става страхотен.
Синковеца пече пък чудесни кексчета в него. Пиша кексчета, защото като количество
не е като този който пека във фурна.
За Редмънд-а съм чела, че и той пече, а и във старите теми от преди доста години съм
виждала какъв хляб печеше Джемма. Очите ми останаха в този хляб. И щом във
старите модели е имало опция печене на хляб,  надявам се и сега има.

# 747
  • Paris, France
  • Мнения: 14 135
Дами и господа, извинявам се, че в предния ми пост, вместо думата кукър често излизат думите лукът и култура. Това се дължи на нахалния ми редактор. Надявам се, че сте разбрали за какво става дума.

мими, мерси. Щом вдига до 250° замества фритюрник напълно.

Според вас, пълнени чушки в кукър ще станат ли на програма яхния или печене е по-подходяща ?

Стават и на двете програми, но на печене може да ги поизгори отдолу ако не сложиш вода, та да са като от фурна. Аз не пека чушки в кукъра, защото мястото е малко. Като правя чушки искам да поберат поне 8 броя. Моя приятелка ги прави в кукъра, Но слага и капак накрая, за да имат кора отгоре.

хетера, кукърът, който имам е с налягане и го ползувам предимно като тенджера под налягане и за печене на тутманик, доста кексове, крем карамел (частично), бавно готвене. Моят има програма за печене. Преди него тествах стария Деликук и един от Алди и никак не останах очарована. Доста питах и аз, като тебе, в стари теми и доста ми се караха, хаха.

Проблемът с кукърите без налягане е, че от тях на някои програми от капака направо се лее вода. Също излиза доста пара. Не са и особено бързи.

втасване и печене на хляб - в моя става. Аз втасвам на студено, но пробвах  и на топло. Включваш на дръж топло 1-2 минути да се загрее плочата. Може да намажеш купата с мазнина или да сложиш хартия, но може и да не я мажеш. Слагаш тестото и като втаса включваш програма печене. Това е. Долната кора става малко дебела. Ако имаш капак за печене, след 20-30 минути го слагаш и него. Аз нямам и като свърши програмата вадя от кофата и слагам под газовия грил 3-4 минути за да е зачервена отгоре.

пица - ако наричаш пица дебелото, кексово творение с малко кашкавал и домат отгоре, което се продава на доста места в България - да, става. Моите деца много обичат. Слагаш хлебното тесто, отгоре мажеш с доматена паста, нареждаш каквото искаш и печеш. Обаче отгоре не се запиша никак. Допълнителен капак за печене е задължителен. Той струва пари и заема място  Ако искаш истинска, италианска пица, с голям диаметър и тънка кора, бухнала в краищата, не няма да стане. В силната ми газова фурна едвам става, като топля на максимум камък за поне 40-50 минути.

Какво готвя:

1) бобови - нахут, боб всякакъв, леща - зелена, кафява, червена, счукан грах сух. Идеално става. За закуска правих фул медамес с варени яйца и салата от магданоз и домати. Чили кон карне. Едно ястие, което е от нахут и бакла, може и с месо. Крем супа от счукан сух зелен и жълт грах - по 100мл от всеки, магданоз, лук чесън смелените, сол, черен пипер и литър вода. Излиза на супа или каша. Това, обаче, в обикновен кукър се готви поне 3-4 часа на бавно. Готвя харира от месо, нахут, леща, домати и подправки

2) Сърца, бели дробове и бъбреци за дроб сърма. Твърдо месо от буза, телешки език. Страхотно става и се топи в устата а е лесно. Нарязваш езика на тънки филийки и сипваш топено масло и сол, чер пипер, гарнитура от ориз и пържени картофи и салата и готово. Големи парчета месо и картофи за гювеч, който довършвам във фурна. Пак на програма максимално налягане

3) сърми - лозови, зелеви. Руладки от филе телешко с кисели краставици, завързани с конец. Мусака от кайма и картофи, която после може да се растели в тава и да се залее и пекне под грила. Така не топля цяла фурна. Нищо не мирише. Мога да сготвя кисело зеле в спалнята и никой не разбира какво съм наготвила. Кисело зеле с нахут или едър боб, зеле с ориз може. Пак с налягане, в друг е бавно и излиза миризма.

4) Супи и крем супи. Нарязаните гъби заливам със 250мл вода и сто са готови досипвамм прясна сметана, накълцан магданоз и чесън, чер пипер и с ръчен блендер направо бъркам в тенджерата и пасирам.

на пара - картофи, червено цвекло, агнешки и кози ребра, едно тунизийски ядене от ориз, спанак и агнешко. Стерилизирам си такъмите за нокти, биберони.

Манджа - пиле с бамя, пилето го запържваме и без вода под налягане го подготвям 5-6 минути. Добавям бамията и доматите и оставям на бавно 30-40 Мин за вкус. Пълнени чушки.

Басмати ориз, овесени ядки, жито като за панахида.

Мармалад - плодовете със много малко захар и лимонов сок, без вода и после с пасатора. Кайсии и малини съм правила.

Солени кексове - тутманик, тортия от яйца, шунка, картофи Итн.

Кексове - карамел отгоре кайсии, тестото и после като се обърне се сиропира. Кекс с ябълки, шоколадов, яйца и цедено мляко с малини. Кекс от ананас. Има много рецепти в нета, особено в руски и френски сайтове, но и испянски. Крем карамел като в експрес тенджера и после само започвам под грила.

Хляб - ръжен със закваска става перфектен. Овесен с орехи и други ядки. Бял, болярска Вита питка. Харесва ми. Но допичах под грила.

Ако имаш питане за конкретни ястия ще ти отговоря.

Последна редакция: пн, 27 авг 2018, 15:24 от Nevena Virolan

# 748
  • Мнения: 28 762
Невена, не стават хубави като фритюрник...аз не го ползвах да пържа картофи, довечера пак ще проверя за температурата да не ви объркам!
Филипса има програма пържене и печене! Ани Шакарян верно печеше хляб, ама трябва да се обърне!

Последна редакция: пн, 27 авг 2018, 15:34 от mimi.7299

# 749
  • Мадрид / София
  • Мнения: 6 026
Здравейте.Имам въпрос кой от двата мултикукъра да избера според Вас Redmond RMC-M4502E или PHILIPS HD4749/70
Ако някой може да ми даде повечв инфо за тях ще съм благодарна.В интернет пише колко програми имат,но не пише какви са.
Досега не съм имала мултикукър,но след четене и размисъл стигнах за себе си до следните изводи.
Искам да може да пържи,пече,вари и задушава,да има програма за хляб и кисело мляко,да има отложен старт и да печв с 3Д технологията,за да ее равномерно и влусно.
Някой от тези двата отговаря ли на всички тези неща,ако не дайте съвети за други марки или модели,които да отговарят на ъсловията ми.Благодаря предварително!😊
Редмонд има всички тези изброени програми.

Общи условия

Активация на акаунт