Притеснявам се - развитие на детето?

  • 6 738
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Кърджали
  • Мнения: 10 331
Дъщеря ми проговори на 2 г и 2 м. Дотогава и мама не казваше. Племенника на нейната възраст не спираше да дърдори... И двамата абсолютно нормални, умни и жизнени деца. Просто не са по калъп.

# 16
  • Мнения: 579
mirela_ks76 , ти ще изкараш половината деца ненормални. Всяко дете се развива по различен начин. Големият ми син проговори много рано, нямаше и 2 години, когато можеше да водиш с него истински разговор, не е употребявал разните му там бебешки думи. Почти нямаше дете около нас, което да може да говори на тази възраст. Пуснах го на ясла на 2 години и 2 месеца и учителките бяха много учудени от това, че говори толкова много. Това, че едно дете не се развива по идеална крива, не значи, че не е нормално. Не се плаши толкова  Laughing

# 17
  • Мнения: 4 708
Пишеш, че имаш дете и чак се плаша, че пишеш такива глупости за проговарянето, как може да кажеш, че до 2 години дете да не приказва е нормално, до две години детето говори, може с две думи или три но има вече макар и бедна фразова реч..... имат голям спектър от интереси а не се вълнуват само от телефони
Имам 2, и не познавам нито едно дете, което до 2 години да говори така, че чужди хора да му разбират какво говори. "Говори" според част от майките, явно и според теб е да приказва някакви бебешки неща, част от които само семейството разбират. За мен това не е говорене. И това, че може да казва 3 до 5 смислени думи от сорта на баба, мама, тате не е говорене. И това пък с телефоните откъде ти дойде на ум? Моето и до сега не ползва телефон, не знае даже, че може да се прави на телефон нещо друго освен да се говори.
И ако твоето дете е "проговорило" преди 2г, извинявай, но приеми, че повечето не говорят преди 2. И не съм си водила децата по логопеди излишно, защото според теб трябваше да съм ги обиколила още докато бяха бебета/малкото до 2г не дъвчеше, какъв ужас просто/. Малкото е на 3г и 9 м, говори всичко като голям човек, не е говорила на бебешки, голям пропуск явно. С голямата беше същото, не говореше нищо и тя. И когато тръгнаха на ясла и двете на 2г, за 3-4 месеца проговориха т.е. с дълги изречения, и без нито един грешно изговорен звук.  Всички деца в яслата на малката, че са ми по-пресни спомените не говореха, когато тръгнаха на ясла, всички бяха над 2 годишни. Сега същите са в градината, от 30 бройки има 5, на които трудно им се разбира, но поне говорят. С
Сега очаквам да прочета от теб, какво точно е глупост? Че ако не говорят на 2 имат проблем ли  ooooh! И ако са 2г и 1седмица какъв е проблемът, или на 2г и 1месец?

# 18
  • София
  • Мнения: 11 506
Моето дете на 2 години говореше с изречения, всичко, абсолютно разбираемо. Не на бебешки. Не знам на каква възраст започна да казва думички, на година и 3 месеца със сигурност казваше.
Аз пък не познавам дете, което да не е казвало и дума, и изведнъж - хоп, с дълги изречения и без грешно изговорен звук  Stop

# 19
  • Мнения: 9 276
Моите са на година и 1 месец коригирани и мамосват, бабосват и бръщолевят нещо по цял ден. Но никога не се обръщат към нещо по име, научили са се да посочват и да мрънкат или да казват ъ!
Иначе разбират страшно много, предмети и играчки  ако ги попиташ посочват или носят, части на тялото, когато разказвам приказка "и стигнал вълкът до къщичката на бабата" и започват да чукат и двамата. А дъщеря ми имитира страшно добре как казват маймуна, магаре, кон, мечка, котешко хъскане, а за патето казва "ня ня". Това брои ли се за говорене?  Laughing

# 20
  • Мнения: 4 708
Моите са на година и 1 месец коригирани и мамосват, бабосват и бръщолевят нещо по цял ден. Но никога не се обръщат към нещо по име, научили са се да посочват и да мрънкат или да казват ъ!
Иначе разбират страшно много, предмети и играчки  ако ги попиташ посочват или носят, части на тялото, когато разказвам приказка "и стигнал вълкът до къщичката на бабата" и започват да чукат и двамата. А дъщеря ми имитира страшно добре как казват маймуна, магаре, кон, мечка, котешко хъскане, а за патето казва "ня ня". Това брои ли се за говорене?  Laughing
Явно според пишещите тук - да. Само дето аз не мисля, че е говорене. Но пък ти явно й разбираш. А явно моето до 2г казваше само "мама, тате, кака" и всичко останало беше ка. Проговорила е още на годинка и малко, ама аз не съм се сетила. Голямата до 2 казваше "гън-гън за чичо и кън-кън за дядо", явно и тя така  ooooh!
miamim жалко, че вече не е на 2 да го видя, щеше да е единственото и неповторимо дете на няма и 2г говорещо със сложни изречения, което съм виждала.Иначе много съм чувала, но когато ги засека с майките някъде, изведнъж млъкват, и забравят да говорят. Ако изобщо кажат нещо, то нищо не им разбирам. Явно съм "късметлийка" само срамежливи деца познавам.
Между другото в отчетната тема, от всички деца само за 1 майката казваше, че проговорило преди 2-те години, останалите почакахме малко да минат бебешката възраст, която е 24м

# 21
  • София
  • Мнения: 11 506
Не знам защо не ми вярваш, при положение, че твоето дете е проговорило с изречения на 2 години и 3 - 4 месеца. Не е голяма разликата  Peace
А това, че моето е казвало отделни думички на година и 3 месеца, естествено, че не го броя за проговаряне.

# 22
  • Мнения: 4 708
Не знам защо не ми вярваш, при положение, че твоето дете е проговорило с изречения на 2 години и 3 - 4 месеца. Не е голяма разликата  Peace
А това, че моето е казвало отделни думички на година и 3 месеца, естествено, че не го броя за проговаряне.
Вярвам ти, но ти казвам, че всяко дете е различно и както е нормално да проговори преди 2г, така е нормално и малко след 2г.

# 23
  • София
  • Мнения: 11 506
Да, съгласна съм.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 469
И аз имам притеснения за развитието на моята дъщеря-2г.1мес.Говори още на бебешки + няколко думички,които изговаря чисто (кола,мам,кака,не,да,гол).Говорих с ЛЛ преди един месец и тя ми каза,че щом говори на бебешки и казва срички значи няма проблем.Малката тръгна на ясла преди месец и виждам минимален напредък в говора.Но също така виждам по-малки деца,които говорят вече с изречения.Говорих с лелките от яслата и те споделиха,че много деца като нея не говорили и,че нямам повод да се притеснявам,защото тя разбирала всичко.Според техните наблюдения над децата - добре говорещите на тази възраст са по-скоро изключение,отколкото правило.Не знам дали аз бъркам някъде като майка и не я насърчавам достатъчно да говори или тя още не е готова и не може да говори.Чувствам вина от една страна,а от друга виждам какво весело и жизнерадостно дете имам и си мисля,че все пак нещо съм свършила както трябва.Според вас дали родителите имат вина в забавянето на говора или каквото и да правим,детето няма да проговори докато не е готово?

# 25
  • Кърджали
  • Мнения: 10 331
Никси, децата не са роботи, няма как и да програмирани - на таиз възраст прави това, на онази -онова и никаква разлика.
Децата на тази възраст имат свой темп  на развитие. Затова и сравнението с други деца може да вкара майката в такъв филм.
Бях споменала, дъщеря ми проговори след като тръгна на ясла. Преди това и думичка не казваше. Твоята поне говори макар и по бебешки. Ще видиш как развитието ѝ ще претърпява направо скокове, после затишие и после пак скок..
В твоя случай ако се притесняваш винаги може да направиш консултация с логопед. Но според мен нямаш повод за притеснения. А за самообвиненията - избий си ги от главата.

# 26
  • Мнения: 609
Никси абсолютно е права лелята от градината. И моето момиченце до 2г и 3м не казваше почти нищичко, заведох я на логопед въпреки, че виждах, че няма нужда, но бабите настояваха... съответно логопеда ми каза, че е рано да се каже има ли проблем и ми даде срок от 6м, в които ако няма развитие и промяна вече е проблем и има нужда от помощ. Но малката се отпуши почти веднага след прегледа, а най- големия скок направи на 2г и 6м. Сега е като латерна, много неща не й се разбират, но се опитва и повтаря като папагал, запомни 4-5 песнички и стихчета (разбира се трудно й се разбира), но я усещам как бърза и това й пречи малко, но ще се оправи. Мисълта ми е, че този скок в развитието при някои идва много рано, при други по- късно, важно е детето да разбира, изпълнява команди. Преди беше и много нервна и непрестанно се тръшкаше, а сега е някак по- различна, много по- лесно се разбираме. Има дечица, които и към 3г проговарят, моят племенник беше така и всички бяха в шок и ужас, но навакса толкова бързо, че немога да ви опиша. А сега не млъква за миг. Децата са много различни. Стимулирай детенце с приказки, песнички и повече обясняване, дори и много да не обръща внимание- ще започне постепенно.

# 27
  • Мнения: 4 708
Според техните наблюдения над децата - добре говорещите на тази възраст са по-скоро изключение,отколкото правило
Слушате хората с опит, не бг-мамите, чиито деца са гении на 2г вече и съчинения по картинка правят.  ooooh! Оставете детето на мира, развива се нормално, и отново ще питам Защо очаквате да сте родили гений? Не можете ли да приемете факта, че така са почти всички нормално развиващи се деца.
Ако нямаше интернет надали щяхте да сравнявате и да се вторачвате така в детето.

# 28
  • София
  • Мнения: 11 506
Ако визираш мен, не съм твърдяла, че детето ми е гений  Peace
Просто на 2 години говореше съвсем свободно, без да преувеличавам. Възможно е пък в други неща да е назад от връстниците си. Честно казано, не се вглеждам в другите деца, не съм сравнявала. Не съм някоя амбициозна майка. Не съм я записвала на никакви извънградински занимания, а на английски - абсурд, смятам да го направя най-рано в предучилищна.

# 29
  • Мнения: 1 565
Кой ви каза че трябва от съвсем малки бебета да говорят думи ? На какво очаквате да играе едно бебе ,което не знае играчките за какво служат ?

Общи условия

Активация на акаунт