Към авторката, и според мен детето ти се развива съвсем нормално. Не сравнявай с другите деца на тази възраст и не  се филмирай излишно. Всяко дете си има собствена темпове на развитие. Синът ми е от тези, които проходиха и проговориха много рано. И не се хваля, а споделям. Всички се чудеха и ме питаха на колко е, макар и дребничък го мислеха за по-голям. По това време водех кака му на рехабилитации и ми казваха, че ще спре с едното докато усвои добре другото. Така и стана. За около месец-два говорът му зацикли на едно ниво, след като проходи стабилно и започна да се катери по секцията, на годината взе да трупа думички, и нямам предвид бебешки. На година и три месеца направи първите си изречения с допълнение от типа "Мамо, дай мляко". Винаги е използвал правилно първо и второ лице, на година и шест месеца започна да съставя изречения с по четири - пет думи. Не знам дали има връзка, но от бебе обожава класическа музика и до година и девет месеца не даваше да се пуска друг канал освен Класика, после мина на бейби тв. Днес на 3г си е едно съвсем нормално, будно, активно дете и вече няма такава разлика в развитието с връстниците си. Дори за разлика от други деца не знае нито една песен или стихотворение, обаче пее с пълно гърло някакви измислени си от него текстове или направо на "китайски", както се шегуваме в къщи. Надявам се, че като тръгне наесен на градина ще научи и истински, че от нас не ще, колкото и да му пея, или точно защото пея фалшиво, а той е музикален.
Мисля, че и твоето дете е спряло с развитието на говора, докато усвои добре движенията - ходене, тичане, катерене и едва след това ще се върне на говора и ще дръпне напред. Ако обаче забелязваш промяна в развитието или поведението, която те притеснява (теб лично, а не бабите) можеш първо да го заведеш на УНГ. Понякога се получава запушване на някое ухо и от там намален слух и това оказва влияние на говора, а ако детето не чува добре, не знае какво се случва и това го прави раздразнително. (И при възрастните е така)