Майчинството счетоводно – 73

  • 53 208
  • 754
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13 937
От ГРАО се издават удостоверенията, обичайно са в общините. И не се безпокой, няма да ти вземат старата карта преди да ти дадат новата  Grinning

# 16
  • Мнения: 35 119
Аз си извадих удостоверението​ от общината.

# 17
  • Мнения: 223
Здравейте момичета.Малко информация ми трябва на мен сега, че нещо изобщо не съм ориентирана.Вчера бях при док. налага се да изляза в болничния до края.Сега не разбирам.Това кои болнични ще са?Те ми казват 30 дни..На 4 ти трябива да отида да взема болнични и да го занеса на счетоводителката...Да но кога ще започнат да ги изплащат?И тези 30 дни от онези 410 ли са? И ако са 30 дни сега всеки месец ли, ще е тази процедура,до края? Много към не ориентирана, Съжалявам. ...Но ми е за пръв път... Embarassed newsm78

# 18
  • Мнения: 39
Здравейте, извинявам се ако въпроса се повтаря. Ако детето тръгне на ясла преди да са изтекли 410 дни от първата година майчинство, трябва ли да се уведоми НОИ, защото в приложение 2 пише ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, каквато яслата не е?

Тъй като много пъти съм намирала отговор на това, което ме интересува в този форум докато бях бременна, искам и аз да съм ви полезна доколкото мога. Горе е въпросът ми от предишната тема. Отправих официално запитване до НОИ и отговорът към днешна дата е:

"Когато детето бъде настанено в детско заведение, включително детска ясла преди изтичането на срока от 410 дни, не се прекратява отпускът на майката по чл. 163 от КТ. Предвид това, тя ще има право на парично обезщетение при условията на чл. 50, ал. 1 от КСО за срок до 410 дни. Въз основа на изложеното Ви уведомяваме, че няма пречка Вие да си получавате месечното парично обезщетение за бременност и раждане и детето Ви да посещава детска ясла."

Това трябва да е някаква промяна, която аз поне не съм разбрала и на която не бих разчитала за момента.Запази си мейла, ако решат да те изненадат с честитка.
Нека колежките кажат дали са имали такъв случай напоследък.
За случаите с връщане на майчинството заедно с лихвите сме наясно.


Нямам намерение да получавам неправомерно каквото и да било. Затова се интересувам. А ако човек не разчита на официалното становище на институция като НОИ, интересно на какво да разчита.

# 19
  • Мнения: 35 119
Здравейте момичета.Малко информация ми трябва на мен сега, че нещо изобщо не съм ориентирана.Вчера бях при док. налага се да изляза в болничния до края.Сега не разбирам.Това кои болнични ще са?Те ми казват 30 дни..На 4 ти трябива да отида да взема болнични и да го занеса на счетоводителката...Да но кога ще започнат да ги изплащат?И тези 30 дни от онези 410 ли са? И ако са 30 дни сега всеки месец ли, ще е тази процедура,до края? Много към не ориентирана, Съжалявам. ...Но ми е за пръв път... Embarassed newsm78
Кога ти е термина. Сега щом ще ти дадат 30 дни, после още 30 , докато не стане време за този 45 дневен болничен.

# 20
  • Мнения: 158
Здравейте. Наскоро се говореше за начина на уведомяване на работодател при бременност. Във въпросната бланка по чл. 313 от КТ има поле за приложение на документ от компетентен орган/лекар/. Въпросът ми е какъв може да бъде този документ?

# 21
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 412
Здравейте. Наскоро се говореше за начина на уведомяване на работодател при бременност. Във въпросната бланка по чл. 313 от КТ има поле за приложение на документ от компетентен орган/лекар/. Въпросът ми е какъв може да бъде този документ?

Най-обикновена бележка с печат, в която е вписано,че си бременна и е описан термина на раждане.

# 22
  • Мнения: 10 614
Кети няколко месеца ще има обърквания с фамилията ти ама няма да се стряскащ. Само си проверявай всички документи, които ти издават. На мен така едно свидетелство за съдимост ми го издадоха със старата фамилия, въпреки, че служителката държеше новата ми лична карта и сравняваше данните от нея...
Иначе си вземи удостоверение за идентичност. Носи го със себе си и акта за граждански брак плюс няколко копия, независимо къде ходиш. Всичко се нормализира ама с времето Wink

Много се чудих какво да пиша в декларацията на ГРАОН преди да се подпишем с ММ. Добре че съм избрала да не се занимавам със смяна на фамилно име. Предполагах, че ще има много бюрокрация за уреждане, още повече, че имам и документи издадени от/в чужбина...  Crazy

# 23
  • Мнения: 22
Благодаря pantera666 за информацията  Embarassed Heart Eyes

# 24
  • Мнения: 35 119
Здравейте. Наскоро се говореше за начина на уведомяване на работодател при бременност. Във въпросната бланка по чл. 313 от КТ има поле за приложение на документ от компетентен орган/лекар/. Въпросът ми е какъв може да бъде този документ?

Най-обикновена бележка с печат, в която е вписано,че си бременна и е описан термина на раждане.
На мен вчера ми дадоха амбулаторен лист, в който пише точно това- коя седмица съм и кога ми е термина. Прилагам го към уведомлението и толкова.

# 25
  • Мнения: 223
Здравейте момичета.Малко информация ми трябва на мен сега, че нещо изобщо не съм ориентирана.Вчера бях при док. налага се да изляза в болничния до края.Сега не разбирам.Това кои болнични ще са?Те ми казват 30 дни..На 4 ти трябива да отида да взема болнични и да го занеса на счетоводителката...Да но кога ще започнат да ги изплащат?И тези 30 дни от онези 410 ли са? И ако са 30 дни сега всеки месец ли, ще е тази процедура,до края? Много към не ориентирана, Съжалявам. ...Но ми е за пръв път... Embarassed newsm78
Кога ти е термина. Сега щом ще ти дадат 30 дни, после още 30 , докато не стане време за този 45 дневен болничен.

Термина е 21.09 чак..Но не разбирам тези по 30,по 30...От 410 те дни ли са?  И всеки месец ли ще ходя така да ги взимам и да ги нося на счетоводителката?И след като сега на 27ми започва първия болничен,кога би трябвало да ми бъдат преведени?

# 26
  • Мнения: 158
Здравейте. Наскоро се говореше за начина на уведомяване на работодател при бременност. Във въпросната бланка по чл. 313 от КТ има поле за приложение на документ от компетентен орган/лекар/. Въпросът ми е какъв може да бъде този документ?

Най-обикновена бележка с печат, в която е вписано,че си бременна и е описан термина на раждане.
На мен вчера ми дадоха амбулаторен лист, в който пише точно това- коя седмица съм и кога ми е термина. Прилагам го към уведомлението и толкова.

Много благодаря за отговорите!

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 412
Agredecida , нямат връзка с отпускът за бременност и раждане.
Това е болничен за общо заболяване, в случая за проблемна бременност. Издава се БЛ по преценка на наблюдаващия гинеколог и/ или ЛКК. ЛКК може да издаде БЛ с продължителност не по-голяма от 30 дни, с изключение на случаите, в които има и болничен престой. Издадените от ЛКК непрекъснати БЛ не могат да бъдат за период по-дълъг от 180 календарни дни. И, да - всеки издаден БЛ се представя на работодателя.

НОИ превежда сумите в срок от 10 работни дни от представяне на информация от работодателя, като трябва да изтекъл периода на самия БЛ.

# 28
  • София
  • Мнения: 874

НОИ превежда сумите в срок от 10 работни дни от представяне на информация от работодателя, като трябва да изтекъл периода на самия БЛ.
Lady Brinne, правилно ли те разбрах? Ако болничния ми е примерно до края на Май, преди това да не чакам да ми бъдат преведени парите, така ли?

# 29
  • Мнения: 223
Разбрах дега. Значи живот и здраве до септември са 130 дни... Но те нямат общо със Болничния за бременност.След като подам болничния,ще чакам да изтеклата тези 30 дни +10 ..И тогава вероятно ще има плащае.Благодаря много Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт