Майчинството счетоводно – 73

  • 53 276
  • 754
  •   1
Отговори
# 615
  • Мнения: 53
Вече съм в болничен след раждане,т.е. последния преди майчинство.Някой знае ли защо всички  досега болнични ми се изплащат различно?За април на 25.56ле. на ден,за май 23.00 лв. И сега за юни ми е 20.91лв.

# 616
  • Мнения: 467
Защото сте на минимално обезщетение 460лв. Когато месеца има 20 работни дни - 460:20, когато месеца има 21 работни дни- 460:21

# 617
  • Мнения: 53
Извинете ме за невежеството,но не съм много наясно с нещата..По трудов договор ме осигуряват на 545 лв.Защо да се делят на 460?Или е различно?! ooooh!

# 618
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Брутният/осигурителен доход ти е 545, но обезщетението ти е изчислено и се пада 460лв.

# 619
  • Мнения: 53
Мерси за отговора!А майчинството след това как се изчислява?

# 620
  • Мнения: 259
Мерси за отговора!А майчинството след това как се изчислява?

На същата база, защото майчинството започва още от 45 дневния болничен преди раждане и обезщетението е едно и също до края на първата година.

# 621
  • Мнения: 135
Здравейте,

Предполагам е обсъждано, но от търсенето ми по въпроса намерих какви ли не различни тези и затова се обръщам към вас за следното:

В момента съм в първата си година от майчинството. Искам да започна работа при друг работодател на 01.08., когато детето ще бъде на 11 месеца. Доколкото разбрах, мога да подам предизвестие при настоящия работодател, което да тече докато съм в майчинство, или пък да напусна по взаимно съгласие ако работодателят се съгласи. Така ли е? Ако пусна предизвестие на 03.07., това означава, че датата на напускане би била 03.08. и след като аз желая да започна нова работа от 01.08. това означава ли, че дължа обезщетение на работодателя за неспазен срок на предизвестие за дните 01.08. и 02.08.? Ако да, каква е логиката, при положение, че аз няма как да отработя дните, защото така или иначе съм в отпуск по майчинство? Защо един работодател в тази ситуация би държал да се спази срокът на предизвестие? Искам да бъда подготвена за всички варианти и все пак се надявам да се споразумеем по чл.325.
Необходимо ли е да подавам молба за прекратяване на отпуска по майчинство и декларация за промяна на обстоятелствата, след като няма да има промеждутък между двете работи? Има ли още нещо, което трябва да знам и документи, които ще са необходими?

Много благодаря на всички компетентни дами, които ще се отзоват по моя казус  bouquet

# 622
  • София
  • Мнения: 8 718
Здравейте, бременна съм за втори път. Почти цялата първа бременност изкарах в болничен и тогава те се внасяха до 15 число на месеца и се изплащаха после в началото на следващия месец.
Сега бях изненадана, че двата досега(14 дневен и един с ЛК от 12 Юни и после от 26 Юни) са внесени и са с дата 30 Юни. Кога се превеждат парите в такъв случай? Юли...или началото на Август?
Струва ми се, че по едно време промениха сроковете за изплащане на болничен, но по това време бях в майчинство и не се поинтересувах.
Със счетоводителката не мога да комуникирам, има малко бебе и не вдига телефон. Та и затова бях изненадана, че е внесла документа, очаквах да е средата на Юли.

# 623
  • София-Младост
  • Мнения: 23 391
Срокът за подаване в НОИ е до 10-то число на месеца следващ този, през който вие сте го предали на работодателя. Тъй като има вече опция ел.подаване е доста по-лесно и всеки сам си преценява кога да ги подаде.
Плащане в рамките на 10 работни дни от подаването.

# 624
  • Мнения: 154
Надявам се някой да може да ми отговори - в 45 дневен болничен съм от 09.07.  Болничния обаче ми го написаха чак на 20.07 защото лекаря беше отпуска. Предаден е веднага на работа. Въпроса е, че не го виждам в системата на НОИ.  По принцип предните ми болнични излизаха чак когато срока им изтече. Предполагам че така ще стане и с този. Но дали ще ми изплатят този месец половината или да очаквам че ще съм без пари до Септември ??

# 625
  • Мнения: 35 194
Предполага че имаш предвид месец Юни?

# 626
  • Мнения: 154
Ох да. Извинявам се, просто този месец трябва раждам и все Юли ми е в устата. Болничните за които говоря за за Юни месец.

# 627
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 443
Ох да. Извинявам се, просто този месец трябва раждам и все Юли ми е в устата. Болничните за които говоря за за Юни месец.

Работодателят трябва да подаде данни до 10.07.2017 г. В срок от 10 работни дни НОИ ще плати частта от БЛ, която се отнася за м.06.2017 или целия, ако е изтекъл периодът му.

# 628
  • Мнения: 154
Благодаря ти.  Аз в последствие най накрая разбрах защо още нямам пари. Оказа се че работодателят ми в подал по късно болничния.

# 629
  • Мнения: 2 802
Аз имам въпрос; ще се върна на работа след една година майчинство, да кажем 1 ноември.
Смятам да запиша детето на ясла пак тогава (ноември), но нали трябва да се адаптира няколко дни/седмици преди това? Как стои въпроса с майчинството тогава, ако тръгне на 15 октомври newsm78

Общи условия

Активация на акаунт