За правото на избор да нямаш деца

  • 14 088
  • 476
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 555
Какво мислите по тази тема  ?
На обществото му е трудно да приеме такова решение от една жена . Повечето казват "Ще си промениш решението" или пък "Ще ти дойде времето" или пък " Не си срещнала правилния човек". За мнозинството смисълът на живота са именно децата.
Мъжете, които не искат да имат деца също са обект на критика, но не така силна както при жените. При жените сякаш масово се налага мнението,че не си истинска жена, ако не си майка. Не трябва ли майчинството да бъде избор , а не обществото да го очаква от теб при определена възраст?

Последна редакция: нд, 01 май 2022, 01:07 от Marilyn3

# 1
  • Мнения: 40 868
Е, все пак никой не те насилва да раждаш, нали? Имаме свобода и на контрацепция, и на абортите и никой не е против тези права на жените, тоест никой не те задължава да раждаш.

А иначе е съвсем нормално хората да съдят по себе си. Аз например смятам, че ако нямах дете животът ми щеше да е бил празен. И респективно дудна на дъщеря си, че искам внуци, ама то е защото от височината на опита си знам, че някои истини се осмислят по-късно, ама деца не се ли родят навреме после влакът е заминал. Та ако някой ти натяква то е по-скоро от загриженост, макар и да ти е досадна.
А и хората се променят. Ние също не сме изгаряли от някакви мераци за дете (а то и как да изгаряме като не знаем какво е да имаш дете), но някак си знаехме - на подходящата възраст сме, обичаме се, осигурени сме, трябва и дете да си направим. А после вече кат го гушнеш всичко се променя. И хората го знаят и знаят (или поне предполагат), че в момента си заблудена и затова пак за добро ти говорят. Но накрая решението си е твое и никой не може да ти отнеме това.

# 2
  • Мнения: 1 555
Не съм визирала себе си 😆 Само споменах на каква тема си говорихме с ММ. И двамата искаме деца.

# 3
  • Мнения: 40 868
И така да е, написаното пак си е валидно.

# 4
  • Мнения: 4 008
Ти правото на избор си го имаш, никой не може насила да те заплоди, не живееш в краварник. Както и кой какво си дудне си е твой избор дали да слушаш или не.

# 5
  • Мнения: 31 654
Лично аз натиск от обществото не усещам.

# 6
  • Мнения: 18 497
Избор имаш и сега, вече какво не ти харесва у околните е друг въпрос.

# 7
  • Мнения: 8 239
Естествено, че е право на избор но и на възможности. Понякога когато избора стигне до дете възможностите са изчерпани.
Рядко има жени, които истински не желаят да имат деца. Все пак това е природа. Все едно заек да реши, че ще живее в езеро защото има избор.
Рано или късно жената осъзнава /не обществото/, че в живота няма нищо по-стойностно от това. И спира да си задава въпроси за избора.
При нас избора беше осъзнат, учене, кариера, семейство, деца.
От позицията на възрастта бих го променила, за да има шанса да родя още поне 3 Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 13 090
Обществото (поне засега) няма как да наложи действия на зрели индивиди. Когато някой се оправдава с обществото, обичайно страда от липса на самочувствие да защитава собствената си воля.
Дали да има, да няма и колко точно деца си е избор на индивида и (евентуално) на партньора му в съглашение.
Никога не съм плащала данък обществено мнение и са ми смешни хора, които се водят по това какво ще каже стрина Пенка, а не по собствените си чувства, желания, убеждения.

# 9
  • Мнения: X
Не е задължително и необходимо всеки да има деца. Има хора, които са си самодостатъчни, аз съм малко като тях. За мен пък е непонятно как така някои искат да имат много деца, например 4 или 5...

# 10
  • Мнения: 8 799
Обществото (поне засега) няма как да наложи действия на зрели индивиди.
Дали да има, да няма и колко точно деца си е избор на индивида и (евентуално) на партньора му в съглашение.
в Китай нямаше ли преди време някаква горна граница колко деца да имаш, наложена от общесвото? Сега май политиката им е обратната по този въпрос.

# 11
  • Мнения: 3 746
Няма драма в нашето общество по тази тема. Който иска има, който не иска не прави деца. Отдавна няма посочване с пръст.
Темата се повдига от жени, които така и не намират сигурен партньор и търсят официализиране на това им решение. Ако се чувства една жена ОК с това решение, тя не го дискутира. Тя си живее живота и му се наслаждава. Покрай мен е пълно с такива жени, че и двойки и ясно се вижда кой го е решил твърдо и се наслаждава на живота. Удовлетвореният от решенията си човек, винаги си личи.
А данък общественно мнение отдавна не се плаща в България.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 219
Marilyn Хората казват цитираните от теб реплики, защото обикновено така се случва. Обаче за нещо интимно като имането или нямането на деца няма какво да се пита “обществото” в днешно време.

За мен тая работа с децата е въпрос на момент, партньор, късмет, външни условия и какво ли още не. Понякога въпреки нежеланието се случва, а друг път за съжаление след положени години усилия - не се. На мен по-скоро ми прави впечатление, че това понякога е фикс идея на жената или на мъжа в една връзка - а тогава, когато няма синхрон в това решение, отглеждането на детето е тегаво.

Не съм съгласна, че не се плаща данък обществено мнение тук, обаче. В големите градове - да, има свобода. В по-малките обаче и в селата тези неща си се обсъждат и се прилага натиск. Семействата с репродуктивни проблеми го отнасят… според мен, защото хорските приказки бият по най-чувствителните места.

# 13
  • Мнения: 31 654
Обществото (поне засега) няма как да наложи действия на зрели индивиди. Когато някой се оправдава с обществото, обичайно страда от липса на самочувствие да защитава собствената си воля.
Дали да има, да няма и колко точно деца си е избор на индивида и (евентуално) на партньора му в съглашение.
Никога не съм плащала данък обществено мнение и са ми смешни хора, които се водят по това какво ще каже стрина Пенка, а не по собствените си чувства, желания, убеждения.

Тамън това щях да пиша.
Едно време е имало ергенски данък.
Но пък хората са различни. Има хора упражняват голям натиск върху децата си. И даже получават обратния ефект от толкова наглост.
Имам близка роднина,  която с мъжа си са взели решение от години да нямат деца. Това е тяхно право, тяхна преценка, ама майката години надигаше вой и всеки път като се прибере щерката от чужбина я тормози и се стига до скандали.
Същата,  която ми е леля се опита и на мен да намекне, но аз съм доста рязък и директен човек и знае, че с мен трудно се спори.
Случвало се е външни хора, познати, колеги да проявяват нездраво любопитство и да задават такива въпроси. Отговарям - че такива въпроси може да задава на по-близките си и че обяснения дали ще имам или не деца не дължа на никого.
Авторката явно има нужда от одобрение за всяко си действие.

# 14
  • Мнения: 7 261
Всеки сам си решава и си носи последиците. Да решиш да нямаш деца или да решиш да имаш 4- 5 деца за мен е крайност, но не ми пречи.

Общи условия

Активация на акаунт