Витамин D, децата, майките, възрастните и зимата... - 2

  • 87 517
  • 754
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 6 468
Темата на PinkPanther



Добре дошли в тема 2  Simple Smile
Здраве ви желая  Hug

Последна редакция: сб, 29 апр 2017, 00:00 от Мон...

# 1
  • София
  • Мнения: 963
Благодаря за новата тема. Документа на Министерството на Здравеопазването е доста полезен. Само не знам защо нашите лаборатории не си коригират показателите спрямо новите препоръки. Дано вземат, че го включат и по здравна каса (което силно ме съмнява).
Успех на всички в темата.

# 2
  • Мнения: 4 770
Благодаря и аз за новата тема!
Засега продължавам с  доза 2000 единици витамин D дневно и май скоро няма да я намалявам, като се има предвид слънцето как гори още от април. Наскоро приключих добавка с магнезий, който е важен за усвояване и след почивка около месец ще го включа пак. Здраве и успешен ден на всички!

# 3
  • Милано
  • Мнения: 946
Благодаря и аз за новата тема!При последния контрол на вит.Д-52.8 (30-100) и дозата от 25000 на седмица е 25000 на 10 дни.Приемах месец органичен К2 и сега почивам.Бъдете здрави!

# 4
  • Мнения: 135
За новите в темата пускам отново линка на Министерството на Здравеопазването за дефицита на витамин Д.
http://endo-bg.com/wp-content/uploads/2016/04/vitamind.pdf

Големият ми син има много тежък дефицит на витамин Д- 4,5 ng/ml. Нямам представа с какви дози Вигантол  ще го лекуват.

Последна редакция: нд, 30 апр 2017, 23:22 от lullabie

# 5
  • Мнения: 1 326
За новите в темата пускам отново линка на Министерството на Здравеопазването за дефицита на витамин Д.
http://endo-bg.com/wp-content/uploads/2016/04/vitamind.pdf

Големият ми син има много тежък дефицит на витамин Д- 4,5 ng/ml. Нямам представа с какви дози Вигантол  ще го лекуват.
Аз бях с 5.51 и лечението ми е 10 капки вигантол на 24ч. За съжаление много не ги разбирам тези единици, затова говоря в капки. Последното изследване  показваше 23.5 и продължавам същия прием до 15.05, след което до 15.06 намалям дозата на 6капки на 24ч. И от юни нататък ми казаха да го спра за лятото. Как ви се струва това?

# 6
  • Мнения: 135
1 капка Вигантол съдържа 500 IU витамин Д3. Значи първоначално са ви изписали по 5000 IU дневно. В информацията на Министерството на Здравеопазването пише, че  безопасната дневна доза витамин Д3 за възрастни  е 4000 IU дневно / 8 капки Вигантол/. За три месеца ли или за по-дълъг период ви изписаха по 10 капки Вигантол дневно?
Проследяват ли ви стойностите на калция в кръвта? Питам, защото съм чела, че при лечение на дефицит на витамин Д , калцият може да се повиши до опасно високи стойности. Получават се калцификати в меките тъкани.

Последна редакция: вт, 02 май 2017, 15:54 от lullabie

# 7
  • Мнения: 1 326
lullabie, да тази доза е за 3мес. Но калция не ми го следят... Дали да не взема да си го пусна сама да видя, макар че не знам ще мога ли да го преценя, то си има референтни граници, но не винаги само те са достатъчни. Има ли значение кога се пуска за изследване калций? Защото скоро ми предстоят други изследвания и може да ги комбинирам.

# 8
  • Милано
  • Мнения: 946
lullabie, да тази доза е за 3мес. Но калция не ми го следят... Дали да не взема да си го пусна сама да видя, макар че не знам ще мога ли да го преценя, то си има референтни граници, но не винаги само те са достатъчни. Има ли значение кога се пуска за изследване калций? Защото скоро ми предстоят други изследвания и може да ги комбинирам.
Калция се изследва винаги с фосфор.Сутрин на гладно.

# 9
  • Мнения: 1 326
Мерси, ще го проверя за всеки случай. Peace

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Здравейте. Някой давал ли е калмацин на дете (9год)?
Детето ми си счупи ръката много сериозно и въпреки че травматолога каза, че не са нужни никакви добавки, на мен ми се ще да подкрепя някак зарастването на костта.

# 11
  • Мнения: 5 589
Ендокринолог ли ви следи дефицита,или личния лекар,към кого се обръщате ?
( не визирам никой потребител,питам по принцип)

# 12
  • Мнения: 135
lullabie, да тази доза е за 3мес. Но калция не ми го следят... Дали да не взема да си го пусна сама да видя, макар че не знам ще мога ли да го преценя, то си има референтни граници, но не винаги само те са достатъчни. Има ли значение кога се пуска за изследване калций? Защото скоро ми предстоят други изследвания и може да ги комбинирам.

MOn17у, изследване за калций може да се направи самостоятелно или с други изследвания. Проблемът е, че има два вида калций , а не знам кой точно трябва да се следи.  newsm78

Последна редакция: вт, 02 май 2017, 22:48 от lullabie

# 13
  • Мнения: 135
Ендокринолог ли ви следи дефицита,или личния лекар,към кого се обръщате ?
( не визирам никой потребител,питам по принцип)

Ендокринолог трябва да лекува и следи дефицита на витамин Д.

# 14
  • Мнения: 135
Savina_33, за да се ориентирате в морето от хранителни добавки с калций, търсете добавка, на която е упоменат вида калций. Малко хора знаят, че ние усвояваме само елементарния калций, който се съдържа в добавките.
Калцият  се предлага под формата на калциев карбонат, калциев фосфат, калциев цитрат, калциев лактат, калциев глюконат и калциев глюбионат.
Калциевият карбонат съдържа 40 % елементарен калций. Той се разгражда бавно в стомаха и може да не се усвои изцяло.
Калциевият фосфат съдържа 39 % елементарен калций и фосфор.  
Калциевият цитрат съдържа 21 % елементарен калций. Разтваря се лесно и се усвоява добре.
Калциевият лактат съдържа  13 % елементарен калций. Той също се разтваря лесно и се усвоява добре.
Калциевият глюконат съдържа  9 % елементарен калций.
Калциевият глюбионат съдържа само 6,5 % елементарен калций, но е под формата на концентриран сироп и е подходящ за деца.

В костообразуването участват калция, фосфора, магнезия, витамин Д и витамин К. Някои витамини от групата В и витамин С също са важни.
Сега за калция - дете на 9 години се нуждае от 800 до 1200 мг. елементарен калций на ден / общо от храна и добавки/. При тежка фрактура нуждите от калций се увеличават, но едва ли ще попаднете на ортопед, който да ви изпише адекватна доза калций.
Независимо колко калций постъпва в организма на детето ви, без витамин Д той няма да се усвои. Възможно е синът  ви да има дефицит на витамин Д, тъй като този дефицит е масово явление по нашите географски ширини.
Най-богати на елементарен калций са млечните продукти и аз ви съветвам да наблегнете особено много на тях. От жълтите сирена най-богат на калций е пармезанът, следван от чедъра. Бялото саламурено сирене, сметаната, изварата, киселото и прясното мляко също  са много богати на калций. Други, съдържащи калций храни, са соята, бобовите храни, зърнените храни и ядките. Месото и яйцата почти не съдържат калций, но задължително трябва да присъстват в менюто на детето , защото са богати на протеини, витамини и минерали. Протеините са много важни за бързорастящия детски организъм - препоръчват се по 3 грама протеини на килограм телесно тегло на ден. Включете и много пресни плодове и зеленчуци, защото са богати на фитонутриенти.

Понеже съм минала по този път, искам да ви уверя, че колкото и тежка да е фрактурата на детето ви, ще зарастне без проблем, дори да не давате никакви добавки. Проблемите идват след свалянето на гипса /шината/ - от продължителното обездвижване на ставите се получават контрактури, които са трудно лечими. Търсете добър рехабилитатор още отсега.

Пожелавам на детето ви скорошно оздравяване и пълно възстановяване! Simple Smile


 

 

Последна редакция: ср, 03 май 2017, 10:57 от lullabie

Общи условия

Активация на акаунт