Предстои ми замразен трансфер, да поговорим - Тема 4

  • 67 577
  • 721
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 7 645
Гледам, че на всяка страница има въпрос какво представлява или как протича ЗЕТ.
Реших да обясня малко повече, дано е полезно:

Има 2 вида подготовка - подготовка на естествен цикъл и подготовка с естрогенов препарат (естрофем или климара).

Подготовка на естествен цикъл
- Прави се преглед в началото на цикъла, пускат се хормони, ако всичко е наред с тях се пристъпва нататък
- правят се прегледи, за да се проследи нарастването на фоликула, големината и структурата на лигавицата
- понякога се таймира овулацията при оптималната големина на фоликула и лигавицата с прегнил/хориомон/овитрел
- изследват се прогестерон - той трябва да е много нисък преди почването на прогестероновия препарат
- след овулацията (независимо дали е таймирана с инжекция или не) се започва прогестеронов препарат
- трансфер на 3-дневни ембриони се прави 3 дни след почването на прогестерона
- трансфер на 5-дневни бластоцисти се прави 5 дни след почването на прогестерона (моитя бяха и двата пъти на 6-тия ден сутринта)

Подготовка с естрогенов препарат

- Прави се преглед в началото на цикъла, пускат се хормони
- Ако всичко е на ред с хормоните - прогестерон, естрадиол, ЛХ (може и не всички, разбира се, зависи от клиниката и доктора) се почва прием на естрофем по схема определена от доктора
- Правят се 1-2-3 прегледа, за да се проследи как расте лигавицата
- Пускат се пак хормони, най-често прогестерон, който трябва да е нисък
- Когато лигавицата достигне размери над 8мм и структурно е добра и прогестерона е нисък се изписват прогестероновите препарати (утрогестан, дуфастон, кринон и т.н.т.)
- трансфер на 3-дневни ембриони се прави 3 дни след почването на прогестерона
- трансфер на 5-дневни бластоцисти се прави 5 дни след почването на прогестерона (моитя бяха и двата пъти на 6-тия ден сутринта)


При всеки трансфера може да е в различен период и ден, в зависимост от лигавицата, овулацията и т.н.т. При някои овулацията е ранна, трансфера ще е по-ранен, при други е късна - съответно ще е по-късен. А при хората на естрогенова терапия - при някои лигавицата расте по-бавно, при други по-бързо.
Ето, аз примерно съм с много късна О (около 20-ти ден ако въобще имам О), но с естрофем лигавицата си ми растеше доста добре и на 12-ти ден ми беше 9.5мм.

# 241
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Брайда,чудесно обяснение,благодаря  Hug
Аз съм все по втората схема.Мислех,че ЗЕТ ще е събота,но така обяснено,и ако в четвъртък всичко е наред,ще е в понеделник.Обаче ме гложди едно нещо-защо не ми пуснаха никакви изследвания,когато започнахме с подготовката.Сигурна съм,че предните пъти имаше,а сега не...

# 242
  • София
  • Мнения: 7 645
Последния път и на мен не ми пуснаха в началото, но после пък ми го пуснаха 3-4 пъти, доктора изчака лигавица над 9мм.
Първия ЗЕТ я направих по-рано отколкото при втория.

# 243
  • Мнения: 412
Аз от трети ден на цикъла съм на естрофем, на 10-тия лигавицата беше 7,6 мм. Продължавам с естрофем и климара, док каза за трансфер към 20-тия ден, нещо късно ми се струва при положение, че моята овулация е рано, около 12 ден  newsm78
Днес личната ми отказа направление за спин, сифилис и хепатит, били само за бременни. Има ги в сайта на здравната каса, не пише за бременни, някой пускал ли ги е с направление, да се боря с личната лекарка?

Последна редакция: вт, 06 юни 2017, 17:15 от poluks

# 244
  • София
  • Мнения: 10 642
Ти сега няма да имаш овулация.
И да тези изследвания по каса са само за бременни

# 245
  • Мнения: 412
Ти сега няма да имаш овулация.
И да тези изследвания по каса са само за бременни
Нандин, благодаря!

# 246
  • Мнения: 420
Аз от трети ден на цикъла съм на естрофем, на 10-тия лигавицата беше 7,6 мм. Продължавам с естрофем и климара, док каза за трансфер към 20-тия ден, нещо късно ми се струва при положение, че моята овулация е рано, около 12 ден  newsm78
Днес личната ми отказа направление за спин, сифилис и хепатит, били само за бременни. Има ги в сайта на здравната каса, не пише за бременни, някой пускал ли ги е с направление, да се боря с личната лекарка?
Ако не се пребориш за направление има лаборатории, в които ги пускат пакетно и излиза по-евтино. Пускахме в Цибалаб, казваше се пакет "спокойствие". А за сифилис пусках в бившето ХЕИ в София за 5-6 лева. Не се сетих да питам там за цени за спин и т.н.

# 247
  • Мнения: 412
М, доста противоречиви мнения относно тези изследвания. Ще ги пускам без направление, но ми се ще да разбера дали може, защото рядко ходя при личната, миналия месец ми даде с триста зора едно за ТСХ, сега не може, за какво са тези осигуровки тогава?

# 248
  • Мнения: 1 966
Брайда, много добре си го обяснила, точно от това имах нужда. Благодаря.

# 249
  • Мнения: 1 258
Брайда, благодаря за обяснението.  bouquet
Може ли да кажеш кой от тези двата варианта е по-добър и по-успешен?

# 250
  • Мнения: 534
Брайда, много добре си го обяснила, точно от това имах нужда. Благодаря.
+1. И аз имах нужда да прочета точно нещо такова,
благодаря Брайда   bouquet

# 251
  • София
  • Мнения: 7 645
Много се радвам, че съм успяла да отговоря на въпросите. Обяснението сигурно не е чак професионално, но поне като за нас - пациентите става.  Crazy

# 252
  • Мнения: 17
Здравейте, при проследяване за ЗЕТ на 8 ден ми откриха задържан фоликул 22 мм .Според вас може ли да се направи ЗЕТ или трябва да се спука.

# 253
  • София
  • Мнения: 7 645
Това много зависи от лекаря (преценката му) и хормоните.
Ако ЗЕТ ще е на естествен цикъл (т.е. следи се за овулация), овулацията трудно би настъпила при наличие на киста.
За това принципно е добре да се правят прегледи на 2-3 ден от цикъла, да се пуснат хормони и да се огледат яйчниците за кисти. Ако има, то да се изпишат нужните лекарства за премахване на проблема и следващия цикъл да е гарантирано без проблем.

# 254
  • Мнения: 17
Мислите ли, че може този фоликул да се спука от само себе си. Питах доктора дали е киста той каза не  е киста -дали ме лъже.Сега ме вика в четвъртък пак да види дали се е спукал. Изпадам в ужас да не е киста .

Общи условия

Активация на акаунт