За изчезващото Л в българския език

  • 28 290
  • 291
  •   1
Отговори
# 255
  • Пловдив
  • Мнения: 14 891
Не знам какво и на кого си "пояснила", но моят пост беше към Петя Ивайлова.

# 256
  • София
  • Мнения: 11 541
Няма такова нещо. Аз напр. не умея да казвам твърде добре Л, но нямам проблем с Лев, т.е. - не казвам уев, виж при Лъв се чува нещо като Уъв, но не е нарочно.

ВафЛа, ЛеЛя, Листо и пр., не съм си и помислял да произнасям като уеуя, вафуа, уисто и пр.

Определено Л не е изчезваща буква. Виж, ако визираш хора тип СкакаУец, това е друга тема - някои наистина НЕ могат да го произнасят, но то е като Р-то. В никакъв случай никой не го прави "Нарочно". Как ти хрумна, бе!?

# 257
  • София
  • Мнения: 62 595
Обърках те с друга потребителка, сори.
Скрит текст:
По-точно с тази, която написа: "Как може да кажеш Лакалут, а не Лякалют, но сямо Л-то да е меко, а следващата гласна да е У, а не Ю?". Ю не е гласна, гласната, която е част от него, е У, и това дори се учи в училище.

Рекламите не мога да ги чуя.

Аз не споря изобщо за съгласните и гласните. Става дума за звуци, не за букви (обаче как да изпиша звука, освен с буква - знам, че има специални символи, но 1. клавиатурата ми няма такива неща и 2. това е издребняване). По-горе имаше коментар, че тъмнокожият актьор произнася меко Л, но се чува Лу, а не Лю - ако Л-то е меко, ще се чуе Льу (или Лю - все едно е).

Я пак? Какви са тези звуци и специални символи?
Когато човек иска да произнесе нещо, той се подготвя с позиция според това каква е гласната, следваща съгласната.Ю и Я имат също омекотяващ ефект. Обаче ако човек се опитва да каже ЛА, а не си сложи езика точно там, където става ЛА, е вероятно да произведе ЛЯ. Чужденците съвсем спокойно могат да си лякат и люкат, ако в техния език няма такова омекотяване, а както каза някой за индийците да си лЯВ ю, ако нямат втвърдяване на ЛА.
При диктовка от контекста детето може да се сети, че лякялют е лакалут, ако знае какво е лакалут и конеткстът на изречението му дава посока.

Последна редакция: вт, 16 май 2017, 12:06 от Andariel

# 258
  • Мнения: 3 916
Не знам какво и на кого си "пояснила", но моят пост беше към Петя Ивайлова.

Ами цитирайте, или слагайте обръщение. Твоят пост дойде веднага след моя.

Няма такова нещо. Аз напр. не умея да казвам твърде добре Л, но нямам проблем с Лев, т.е. - не казвам уев, виж при Лъв се чува нещо като Уъв, но не е нарочно.

ВафЛа, ЛеЛя, Листо и пр., не съм си и помислял да произнасям като уеуя, вафуа, уисто и пр.

Определено Л не е изчезваща буква. Виж, ако визираш хора тип СкакаУец, това е друга тема - някои наистина НЕ могат да го произнасят, но то е като Р-то. В никакъв случай никой не го прави "Нарочно". Как ти хрумна, бе!?


Ти чете ли темата?
Да, нормално е да нямаш проблем с ЛЕв, защото Л е пред Е. И с ЛИмон няма да имаш проблем. Я да те видим сега с Лулу, с Лула, с Лош.

# 259
  • София
  • Мнения: 11 541
Не знам какво и на кого си "пояснила", но моят пост беше към Петя Ивайлова.

Ами цитирайте, или слагайте обръщение. Твоят пост дойде веднага след моя.

Няма такова нещо. Аз напр. не умея да казвам твърде добре Л, но нямам проблем с Лев, т.е. - не казвам уев, виж при Лъв се чува нещо като Уъв, но не е нарочно.

ВафЛа, ЛеЛя, Листо и пр., не съм си и помислял да произнасям като уеуя, вафуа, уисто и пр.

Определено Л не е изчезваща буква. Виж, ако визираш хора тип СкакаУец, това е друга тема - някои наистина НЕ могат да го произнасят, но то е като Р-то. В никакъв случай никой не го прави "Нарочно". Как ти хрумна, бе!?


Ти чете ли темата?
Да, нормално е да нямаш проблем с ЛЕв, защото Л е пред Е. И с ЛИмон няма да имаш проблем. Я да те видим сега с Лулу, с Лула, с Лош.

A ти чете ли отговора ми внимателно - изрично съм подчертал, че имам проблем с произнасяне на Л в думи като Лъв и пр. Написал съм, че има хора (като Мишо Миков и половин перник), които изобщо не могат да казват Л дори при Лев! Викат - няколко уева, и не от мързел или леност!

Написал съм, звучи абсурдно някой от мързел да си "спестява" буквата Л

# 260
  • София
  • Мнения: 12 792


Написал съм, звучи абсурдно някой от мързел да си "спестява" буквата Л
Абсурдно или не, но е факт. И не само Л, но цели срички си спестяват хората от мързел, както и други букви. И не само на нашия език. В Андалусия всички думи, които завършват на "адо", а те на испански не са една и две, звучат "ао". Давах примери по-рано със защото, което става щото и сега, което става са или ся по същата причина.

# 261
  • Мнения: 2 155
Роналд, внимавай с тона. Не сме в махалата да си говорим на бе и на ма.

Не си разбрал правилно - иде реч точно за Л-то в лъв. Точно то се нарича мързеливо Л и това бе е измислено от мен, а от езиковедите...

# 262
  • Мнения: 3 916
Роналд, спести си гнева. Повече от половин Перник си говорят съвсем нормално. От 7 дена в седмицата, три съм там. Не съм глуха. Laughing
На Михов Л-то е различно. доста по-утежнен му е случая. Той и на Лимона казва Уимон.

# 263
  • София
  • Мнения: 62 595
Странно ми е езиковед да нарече мързеливо л. Кое му е мързеливото като то си е направо с грешна постановка!

Стига вече с тези $факт$-и! Факт е, че някои хора не произнасят звукове или срички. Това може да се измери в устната реч. Но никакъв факт не е, че првят от мързел. От какво го правят е хвърляне на боб, а не факт.

# 264
  • София
  • Мнения: 11 541
 О, Боже мой, напълно ми е ясно, че се изпускат цели срички. Но Л умишлено не мисля, че се изпуска в родината ни. По-скоро има хора, които не могат да го изрекат правилно. Но нарочно - едва ли се изпуска.

Тръгнахме оттам, че авторката смяташе, че някой нарочно казва Уъв, вместо Лъв, неясно пестейки какво, стигнахме до Андалусия, където и не само  наистина се изпускат цели срички.  Peace

# 265
  • Мнения: 2 155
Спестява се от мързел, тоест по-лесно е да се произнесе У, вместо Л, това имах предвид под нарочно, а не че, видиш ли, някой се прави на интересен и си уъка за удоволствие или да дразни някой друг.

# 266
  • София
  • Мнения: 11 541
 "Щ" по-често се спестява от мързел - "ше ходим", "ше играем" и пр. Ако щеш и "В" - "ше земем".
За "Л" не съм чувал да се спестява от мързел, но може някои да гио практикуват..... доказателства?

# 267
  • Мнения: X
Защо от мързел? Ако се наложи да уъкам, ще трябва да си изчекна устата. Много по-лесно ми е да произнеса едно нормално "л".

# 268
  • София
  • Мнения: 11 541
Защо от мързел? Ако се наложи да уъкам, ще трябва да си изчекна устата. Много по-лесно ми е да произнеса едно нормално "л".
и аз това се опитвам да обясня няколко страници; почнах да мисля че не съм в ред нещо, благодаря ти уиш - появи се на точното време и място  Grinning

# 269
  • София
  • Мнения: 12 792
"Щ" по-често се спестява от мързел - "ше ходим", "ше играем" и пр. Ако щеш и "В" - "ше земем".
За "Л" не съм чувал да се спестява от мързел, но може някои да гио практикуват..... доказателства?
По-рано казвах, че хората, които идваха на стаж в телевизиите в голямата си не говореха правилно, защото имаха навика от за по-лесно да  говорят на ше и уъ. Не лула, а луУа, по-рядко УуУа. Тези с някакъв дефект в говора и да опитват пак не могат да го произнесат правилно и отиват на логопед.  Останалите просто се научават с практиката и ако искат, в общи линии за кратко време, ако се стараят не само на запис да говорят правилно и подменят навика с нов. Спират да шекат, мекат (ходиме, правиме и прочее) и да уъкат.
Дали е техният личен мързел това или мързела на средата, която ги е учила да говорят, но им е по-лесно така, защото така са свикнали, а не, защото имат някакъв проблем. Не е да са говорили някога правилно и от мързел да започнат да уъкат, макар че и това може да стане, защото тези неща са заразни.  Laughing
(Пак да кажа специално за някои логопеди в темата, това, което коментирам е правоговор, не логопедия.)

Общи условия

Активация на акаунт