За изчезващото Л в българския език

  • 28 294
  • 291
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 62 595
някои логопеди ще кажат на някои социолози, които не са журналисти, нито логопеди, нито филолози, че не става въпрос за логопедия, а за български език и в частност за фонетика. И специално предоставям източник - Фонетика на Тилков и Бояджиев, може и всяка друга фонетика. Това всеки студент по филолоогия го учи, всеки журналист, новече знаем защо някои са го пропуснали - защото никога не са го учили. Затова нека поне някои социолози да имат доблестта да си стоят при социологията ии да не пишат глупости. Или не, нека ги пишат, а за някоилогопеди ще остане усоволствието да ги поправят. Дори самият факт, че отнася Л-то към логопедията, а не към фонетиката вече е срамота. Да не говорим социолог да има нагостта да се прави на логопепд и без никакво право, дори в нарушение, да се прави на логопед. И на всичко отгоре от висотата на некомпетентността си твърди някакви неща, дето не са му работта.

Няма мързел, а има неправилно научено произнасяне на звука. Няма какво повече да му се разсъждава. Който веднъж е научил правилното произнасяне, дори при най-големия си мързел пак ще го произнася правилно. Единствено може да има изключение при човек, който е уъкал, после е започнал да казва хубаво Л, но не го е  вкарал в речта достатъчно стабилно и прави рецидив - не се контролира за хубавото Л и пак започва да уъка.

Последна редакция: вт, 16 май 2017, 17:24 от Andariel

# 271
  • Мнения: 21 745
Че то не е по лесно да се произнесе  у вместо л. Какъв мързел има в случая.  От мързел се изпуска, а не се замества. Лъв и без това се чува лъф. Значи ако е от мързел ще казва ъф, ъ не уъф. Когато хората то произнасят така, това е защото имат трудности, а не че ги мързи.


Като нашата учителка, дето нищо не и се разбира, като диктува на децата.

# 272
  • София
  • Мнения: 12 799

Като нашата учителка, дето нищо не и се разбира, като диктува на децата.
Не мисля, че ти пишеш дето, вместо където, защото имаш проблем с клавиатурата, както не използваш "където", вместо "на която" по същата причина. Просто обстановката е неформална и го пишеш, както го мислиш.
И не се заяждам, това са навици на изразяване, произнасяне/писане, затова е по-лесно, а не, защото човек технически не може иначе, или не знае как е правилно. Обикновено може, но трябва да си промени навиците за целта.


Андариел, професионално рентабилно е да се смята, че всички хора, които говорят на жаргон или просто не владеят достатъчно добре правоговора, за да ги пуснеш от улицата в ТВ студио, са за логопед. Това са си колко сесии и всичките платени. Разбираемо.
Личните нападки по начало не блестят като аргумент, освен че са против правилата на форума, та тях няма да ги коментирам. Peace


# 273
  • София
  • Мнения: 62 595
Бояна, можеш да си приказваш колко си щеш за кво  щеш, но нямаш право нито по закон, нито по морал, нито професионално да се правиш на логопед. Нали си радетел на дипломите - ти нямаш диплома, която да ти позволява да вършиш работатата на логопеда. Твоите търдения истинн и надеждност нула. Повтарям - нула. Ти си адски некомпетентна по въпросите с български език и поради това, че не си минала съответното обучение, нямаш базови знания за нещата, и всичките ти писаници тук са ярки докателства. Можеш да поправяш говор само на детето си и на мъжа си, но не и на трети лица, да не говорим професионално. И тъй като си стар потребител и имах положително мнение за теб, последнит положителен жест, който ще направя е да те помоля да прекратиш уверената си излагация откъм знания и обвинения. Не ти отиват на имиджа. Гледай си социологията, изразявай собственмени, но не се излагай повече да се правиш на компетентна в неща, които не само не са ти ясни, а и лесно можеш да бъдеш хваната. Особено щом толковадържиш на дипломите.

# 274
  • Мнения: 21 745

Като нашата учителка, дето нищо не и се разбира, като диктува на децата.
Не мисля, че ти пишеш дето, вместо където, защото имаш проблем с клавиатурата, както не използваш "където", вместо "на която" по същата причина. Просто обстановката е неформална и го пишеш, както го мислиш. 
И не се заяждам, това са навици на изразяване, произнасяне/писане, затова е по-лесно, а не, защото човек технически не може иначе, или не знае как е правилно. Обикновено може, но трябва да си промени навиците за целта.


Андариел, професионално рентабилно е да се смята, че всички хора, които говорят на жаргон или просто не владеят достатъчно добре правоговора, за да ги пуснеш от улицата в ТВ студио, са за логопед. Това са си колко сесии и всичките платени. Разбираемо.
Личните нападки по начало не блестят като аргумент, освен че са против правилата на форума, та тях няма да ги коментирам. Peace




Къде съм използвала "където" вместо "на която"?  newsm78 

# 275
  • Мнения: 3 784
Ами аз например не отворих клиповете, не ми бяха интересни и ме домързя. Приемам, че говорят така, както разказвате. Това не променя факта, че "уъ" на живо съм чувала само веднъж.



Ами идеята е да ги чуеш, за да разбереш дали ти прави впечатление, защото ако не ти прави впечатление в клипа, няма да ти прави впечатление и в ежедневието, тоест, то си е масово около теб, но ти не го чуваш

Е, нали написах - хората, с които общувам много, не говорят неправилно, а в магазина и в банката е напълно възможно да не ми прави впечатление, защото са 2-3 изречения и то в момент, когато вниманието ми е насочено основно към друго.

# 276
  • София
  • Мнения: 12 799

Къде съм използвала "където" вместо "на която"?  newsm78 
Ето тук.


Като нашата учителка, дето нищо не и се разбира, като диктува на децата.
Разговорно е популярно да се използва "дето", а иначе може да бъде "на която нищо не и се разбира". И не е погрешно, въпрос на ситуация, или навик е. Ако пишеш текст по формален повод ще използваш второто, ако говориш по телевизията или радиото – също, разговорно и твоето си е ок. Peace позволих си да го дам като пример, защото е в писмена форма, а тя не е в зоната на здрача (ако ме разбираш  Wink Hug)



(Пак да кажа специално за някои логопеди в темата, това, което коментирам е правоговор, не логопедия.)



# 277
  • София
  • Мнения: 62 595
Бояна, продължаваш да упорстваш в некомпетентността си, но аз вече няма да те спирам. Лошото е, че подвеждаш хората, които четат. Няма как някой да е логопед и да не се занимава с фонетиката, то просто е част от обучението. Иначе лекарят няма да учи анатомия, а всеки ще се прави на лекар, защото знае, че има кости и мускули. Ако някой логопед не знае нормативните звукове, то трябва да си хвърли дипломата, защото това е базово знание, което е задължително. Би трябвало изобщо да не му дадат диплома, бих казала.

# 278
  • Мнения: 21 745

Къде съм използвала "където" вместо "на която"?  newsm78  
Ето тук.


Ко нашата учителка, дето нищо не и се разбира, като диктува на децата.
Разговорно е популярно да се използва "дето", а иначе може да бъде "на която нищо не и се разбира". И не е погрешно, въпрос на ситуация, или навик е. Ако пи текст по формален повод ще използваш второто, ако говориш по телевизията или радиото – също, разговорно и твоето си е ок. Peace позволих си да го дам като пример, защото е в писмена форма, а тя не е в зоната на здрача (ако ме разбираш  Wink Hug)


[



"Дето", а не "където". "Дето" се използва със значение "който, която" и според тълковния речник. Същото важи и за "като" вместо "докато, по време на".



Виж, "онзи, където' е вече израз който не понасям. Иначе нямам претенции да говоря и пиша особено правилно.

Но л казвам правилно.



# 279
  • София
  • Мнения: 12 799

"Дето", а не "където". "Дето" се използва със значение "който, която" и според тълковния речник. Същото важи и за "като" вместо "докато, по време на".



Виж, "онзи, където' е вече израз който не понасям. Иначе нямам претенции да говоря и пиша особено правилно.

Дадох го като безболезнен пример за нещо, което в ежедневието върви, във формална обстановка с изисквания за изказа не, защото "дето" и като съюз, и като наречие съществува само в разговорната реч. И си права, използва се, или като "където", или вместо всички останали наречия, частици, съюзи и прочее, включително и вместо "че".
"Онзи, където" няма какво да го коментираме, там работата е ясна.  Wink

# 280
  • Мнения: 9 052
Според мен не е мързел,а е превземка.

"дето" употребявам и не ме дразни.

"него" например  "Да, него ден имам в предвид" ... също не ме дразни

"Тъй или инак "  също не ме разстройва Simple Smile

Но ако някой ми каже , че нещо ще ми струва "уевче"  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

# 281
  • Мнения: 2 155


Но ако някой ми каже , че нещо ще ми струва "уевче"  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil

За стотен път повтарям, че не става въпрос за Л в левче, с мнооого малки изключения, то се изговаря правилно от повечето хора. Говорим за Л в думи като лъв и ластик.

Май темата вече се изчерпа и предлагам, ако я види модератор, да я заключи.  Peace

# 282
  • Мнения: 9 052
Snowche   то и в тези думи би ме метнало на палмата.

# 283
  • Русе, България
  • Мнения: 1 491
Вчера си бях пуснала Радио 1 Рок. Ако сте го слушали, знаете, че заставките и информацията за честотите на излъчване са записани от Джоко Росич, лека му пръст. Та, слушам си аз и в ухото му се набива едно много твърдо, характерно "Л", произнесено по този начин дори в думите, където би трябвало да се чуе като "Ль". Естествено, че веднага се сетих за темата, макар случаят да беше точно обратният на коментирания. Ако проявявате интерес, послушайте малко. Аз това радио си го обичам много, но никога не се бях задълбочавала как говори Джоко Росич. Той просто е себе си, разпознаваем от първата сричка, неподражаем и неповторим.

# 284
  • Мнения: 514
Мисля, че е добре, че сте вдигнали този въпрос, за това трябва да се говори. Нямам илюзии, че сега ще оправим говора на повечето "уъкащи", но както се оказа, има хора, които просто не обръщат внимание на това. Понеже БГ- мама е доста голям форум, и доста хора го четат, предполагам, че това обсъждение ще се продължи и в социалните мрежи. И, може би, това ще накара поне някои от хората да обърнат внимание на това, как говорят техните деца или самите те. Поне аз спирам да се лигавя с това "уъкане", че нещо ми става навик.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт