За проблемите в училище и още нещо...

  • 39 830
  • 366
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 11 747
Преди 20 години беше 97-ма и соц нямаше от 7 години. Толкова много учене къде намерихте? Жив зян бяха тия години.  Thinking

# 271
  • София
  • Мнения: 62 595
е, значи съм завършила преди почти трийсет. След нас май имаше още два или три випуска, помня, че по времето на студентската стачка заради Луканов вече бях студентнка.

# 272
  • Мнения: 1 806
Преди 20 години беше 97-ма и соц нямаше от 7 години. Толкова много учене къде намерихте? Жив зян бяха тия години.  Thinking
Не, просто си измисляме да си чешем езиците.. Laughing и да се правим на интересни колко сме умни Joy

# 273
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз съм завършила елитно училище и то преди 20 години(когато се държеше и изискаше много повече) и много добре знам за какво става  въпрос. Сега, ако мога да върна времето назад, бих си се записала в добро, но НЕелитно училище и бих се подготвяла по това, с което ще кандидатствам(използвайки това, че там няма да ме гърчат да уча по всичко и да изискват от мен по предмети, които няма да ми трябват), а не да уча по всички предмети,сякаш ще имаме докторантура по тях. (вкл. химия, физика, които мразя и, които никога не ми послужиха в живота досега). Всъщност бих се записала в НЕелитно училище точно заради истерията по елитните училища и превъзнасянето им. Андариел, не чети,следва чаршаф Laughing
Скрит текст:
Всеки нов учител(а те бяха все специалисти и професионалисти, някои от които с нам си колко квалификации и курсове по предметите си), който  постъпеше на работа в нашето училище, при среща с нас, казваше: "Ще изисквам много, защото сте елитно училище" и изискваше така, сякаш учим само по неговия предмет. По география например ни изпитваха не само на учебника, ами на лекции(тип чаршаф), които госпожата диктуваше. Учихме немски - втори чужд, по който, на моменти, учих повече от първи чужд и госпожата пишеше НУЛИ(в тефтера си), та трябваше да се потрудиш, за да имаш 2, представете си.  По математика контролните бяха на група В от сборниците по математика.Имахме по 7 часа всекидневно. Да оставим, че няма значение, че си изпитван вчера. Утре може да те вдигнат, точно защото знаят, че си се успокоил. Напрежението си казваше своето и никога няма да забравя истеричния смях на част от съучениците си преди контролно или тъпченето всяко междучасие с какво ли не,на друга част, от нерви. Не правех нито едното, нито другото, но си преживявах нещата и аз и си дадоха своето отражение.Някои ги избиваше на други неща и е нормално- защото винаги избива нанякъде, нещо, което е НЕнормално, за компенсация.Много пъти, по време на обучението си там, ми се искаше да бъда краварка или овчарка на полето- да, мечтаех си за това Laughing Laughing, само и само да не мисля за нищо умствено и да върша нещо простичко. На завършването се чувствах най, най- щастливият човек и изобщо не ми беше мъчно за нищо.Ако искайте се подигравайте, но още сънувам, че не съм завършила. CrazyПосле студентството ми беше песен в пълния смисъл на думата и истинският живот поне за мен започна тогава. Може би и затова пиша толкова разпалено, понеже ученето в това училище ми остави това лошо чувство (меко казано) за цял живот. И сега, ако някой пита кое е училището, няма да пиша, понеже бих искала да си запазя анонимността.
И аз мислех така до скоро, дори не разбирах, за какво са им тези елитни училища. До тази учебна година - в нашето квартално училище има един елитен клас на набор и няколко неелитни. Синът ми учи в неелитен не за друго, ами той е природо-математически, а на него математиката му е... не ми се говори. Иначе бал имаше да влезе в него след 4-ти клас, но реших, че за детето ще е мъчение. Това беше отклонение - та проблемите започнаха тази година по математика. Неелитните класове смениха не знам вече колко учителя по математика, половината година нямаха часове или часовете им се водеха на смени от учителките по ИТ, трима или четирима учителя уж постоянни имаха, изобщо математиката им я пиши бегала тази година от всякъде. И това важи не само за неелитните 6-ти класове, но и за неелитните 5-ти класове. Елитните обаче си имат и преподавател, и като отсъства има кой да го замества - те проблеми от нашето естество нямат.
Та поразмислих за елитността напоследък...

# 274
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Това е по-скоро проблем на конкретния директор ми се струва, едва ли зависи от елитността на училището.
В нашето училище също се сменят доста преподавателите, но аз си знам че директорката е кобра(защо ли обиждам змийчето Simple Smile).Изобщо много лошо се държи с учителите и постоянно ги държи под напрежение, дали ще работят и следващата година.

# 275
  • Мнения: 40 950
Смисълът на елитното училище е средата. Ако средата (т.е. децата) са мотивирани, дисциплинирани и умни се преподава лесно и с високо темпо и не само се покрива целият материал, а и остава време за разширяване и затвърждаване. При такива условия в училището с готовност идват и добри учители, такива които изпитват удовлетворение да виждат резултатите от труда си. И най-накрая средата формира интересите, амбициите, поведението и характера на децата. Едно е детето да ходи в училище, където готини са тройкаджиите, пушещи, пиещи и правещи секс от ранния пубертет, а съвсем друго е да се движи в среда на деца, планиращи и обсъждащи състезания, университети, кариери... В първото училище едно надарено дете ще бъде бяла врана и ще го подиграват и тормозят, ако учи и печели състезания, докато във второто за същото ще го гледат с уважение.

Та това е то смисълът на елитното училище.

# 276
  • Мнения: 1 806
Едно е детето да ходи в училище, където готини са тройкаджиите, пушещи, пиещи и правещи секс от ранния пубертет, а съвсем друго е да се движи в среда на деца, планиращи и обсъждащи състезания, университети, кариери...
Напротив- била съм свидетел как много деца с това разпускаха,за съжаление, че и по-гадни неща правеха.Имах познат в бърза помощ, който ми съобщи, без имена, че са приели дете от моето училище със свръхдоза. В моето т. нар. елитно училище двама съученика дойдоха пияни, посред бял ден на училище  Laughing Бяха симпатично пияни, де- забавни.Беше прецедент, разбира се, и дълго се говореше за това.Помня и физиономията на класната, хаха.  Sick                                                                                

# 277
  • Мнения: 1 806
И точно с това не съм съгласна, да се слагат под общ знаменател и  да се изкарват едните деца света вода ненапита, а другите - утайката на обществото.  ??
Преподавала съм(отдавна) в елитно и неелитно училище. Точно в неелитното имах страхотен клас, разбрани и умни деца, при които с кеф влизах в часовете, а за елитното не ми се говори в момента. Sad
И пак да повторя- когато има големи изисквания, напрежение и юркане- това избива рано или късно в нещо, защото винаги има компенсация.То е като да държиш куче на синджир и да му заповядваш да прави разни команди- пусни го за малко да видиш за какво иде реч.Друг е въпросът ако кучето е осъзнало, че трябва да бъде държано на синджир и е за негово добро. Laughing Не говоря да се удари през просото и от безделие да се чудиш каква глупост да направиш.

# 278
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ох и по мое време за Езиковата гимназия се разнасяше слух,че масово се дрогирали.Не съм видяла или поне не съм разбрала и никой не ми е предлагал,но така се говореше  Rolling Eyes

# 279
  • Мнения: 2 885
Ще се съглася с ЧС относно финландското образование, не е стока.

Колкото и да натискате децата за оценки, в крайна сметка все някъде ще избие. Въпросът е дали си струва когато....
Цитат
"Нито средното, нито професионалното, нито висшето образование са обвързани с търсенето на работна сила и необходимите знания и умения за пазара на труда. "
Нехайството на държавата за висшето образование

# 280
  • Мнения: 1 806
Ще се съглася с ЧС относно финландското образование, не е стока.

Колкото и да натискате децата за оценки, в крайна сметка все някъде ще избие. Въпросът е дали си струва когато....
Цитат
"Нито средното, нито професионалното, нито висшето образование са обвързани с търсенето на работна сила и необходимите знания и умения за пазара на труда. "
Нехайството на държавата за висшето образование
И друг е въпросът, че като изключим напускане на страната, много деца не виждат и смисъл. И, може би, са прави. Преди години се вайках пред една колежка в учителската стая, че еди кой си имал само двойки и не си мърда пръста. Тя ми каза:"Спокойно! После ще стане един строителен работник и ще взима повече от нас двете заедно" Crazy  Наскоро един майстор ми съобщи, че за ремонт на банята на село, ще вземе 1000 лв МИНИМУМ без материалите..Не знам дали аз не съм в час, но това ми е безумно много.

# 281
  • София
  • Мнения: 62 595
Елитността е предизвикателство за учителите, обаче. Едни по-ококорени деца и по-изискващи родители имат по-големи очаквания от учителите. С по-посредствените се кара по-леко, важното е да се мине някакъв обем материал и нито на децата им се учи особено, нито питат, нито родителите мрънкат.

Нил, по какво си била учител?

# 282
  • Мнения: 1 806
Елитността е предизвикателство за учителите, обаче. Едни по-ококорени деца и по-изискващи родители имат по-големи очаквания от учителите. С по-посредствените се кара по-леко, важното е да се мине някакъв обем материал и нито на децата им се учи особено, нито питат, нито родителите мрънкат.
Тези си бяха будни деца и имаха отличен успех- класът като цяло. Абе благодат беше да работиш с тях. Може и изключение да са били, но точно върху изключенията исках да натъртя.

Нил, по какво си била учител?
Мома англичанка съм аз

# 283
  • Мнения: 40 950
Ама разбира се, че и алкохол, и цигари, и наркотици има и в елитните училища. Ама не са правилото и не са начинът да се утвърдиш в средата. Ти казваш, че си била учителка отдавна, а пък аз съм била родител на гимназистка до миналата година и имам съвсем свежи впечатления. Сама пишеш, че двама се напили и се говорело дълго след това, защото било прецедент. Ми нали за това говорим - такива неща там са прецедент, а не ежедневие.

Прави ми впечатление, че няколко пъти говориш за големи изисквания, юркане и стрес, който трябвало да избие някъде newsm78 Ми единственият извод е, че не си била за елитно училище, а си попаднала там случайно и затова ти е било нанагорно. Как пък аз не видях такива стресове и съсипващо учене? Shocked

Даже и децата да не виждат смисъл да остават тук, а да искат да заминат в чужбина, в елитните училища тези планове пак се свързват с учене, добър университет навън, после добра работа. Нямам представа твоите спомени от какво "елитно" училище и къде са, но са много далеч от действителността в НЕГ, АК, АЕГ, СМГ... Най-малко там никой не лелее мечти да прави бани срещу 1000 лева ooooh!

Наистина не знам нито от къде си, нито от къде са ти впечатленията, но за мен са неадекватни. Ама от друга страна да се учи в елитно училище не е задължително де, не си давай детето в такова, нека си гледа кефа и стане плочкаджия. Аз не виждам проблем, щом за теб е ок Peace

# 284
  • Мнения: 1 806
Ама разбира се, че и алкохол, и цигари, и наркотици има и в елитните училища. Ама не са правилото и не са начинът да се утвърдиш в средата. Ти казваш, че си била учителка отдавна, а пък аз съм била родител на гимназистка до миналата година и имам съвсем свежи впечатления. Сама пишеш, че двама се напили и се говорело дълго след това, защото било прецедент. Ми нали за това говорим - такива неща там са прецедент, а не ежедневие.

Прави ми впечатление, че няколко пъти говориш за големи изисквания, юркане и стрес, който трябвало да избие някъде newsm78 Ми единственият извод е, че не си била за елитно училище, а си попаднала там случайно и затова ти е било нанагорно. Как пък аз не видях такива стресове и съсипващо учене? Shocked

Даже и децата да не виждат смисъл да остават тук, а да искат да заминат в чужбина, в елитните училища тези планове пак се свързват с учене, добър университет навън, после добра работа. Нямам представа твоите спомени от какво "елитно" училище и къде са, но са много далеч от действителността в НЕГ, АК, АЕГ, СМГ... Най-малко там никой не лелее мечти да прави бани срещу 1000 лева ooooh!

Наистина не знам нито от къде си, нито от къде са ти впечатленията, но за мен са неадекватни. Ама от друга страна да се учи в елитно училище не е задължително де, не си давай детето в такова, нека си гледа кефа и стане плочкаджия. Аз не виждам проблем, щом за теб е ок Peace
Смятам, че изказването ти е доста грубо. Само ще кажа, че просто има много примери на хора, които не са завършили елитно училище, но после, след университет, са станали доста успешни, с фирми, бизнес, на ръководни позиции, работещи в международни компании. Иначе- да - случайно попаднах в това училище- търсиха да запълнят бройката, хванаха първия срещнат на улицата и това бях аз. Дърпах се, но те дърпаха навътре, аз навънка и надделяха.
Аз съм човек, който може да бъде убеден, който е склонен да си променя мнението, ако му се представят съответните доводи, не съм инат в това да си отстоявам на живот и смърт тезата, ако видя, че, все пак, не съм права на 100 %, (някога споря, за да може да ме убедят в другото, не нарочно, де)така че току-виж може и да размисля за тези училища, забравяйки преди години какво е било, но не това е тонът.

Последна редакция: пн, 12 юни 2017, 15:30 от Nil desperandum!

Общи условия

Активация на акаунт