Хърватия - Тема 2

  • 59 577
  • 762
  •   1
Отговори
# 750
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
290 е между летището и града, но в туристическия център ни предупредиха, че има ремонтни дейности и не биха разчитали. Билети се купували от вестникарските будки. Има шатъл /45 куни кеш, билет от шофьора/. Град-летище се придвижихме с Юбер за 103 куни.

# 751
  • Мнения: 2 849
Има всеки ден автобусни екскурзии до Плитвичките езера, потърсете в Гугъл и си изберете.

# 752
  • Мнения: 320
Знае ли някой дали мога с рента кар взет от летището в Загреб да премина в Словения до Любляна?

Последна редакция: нд, 10 юли 2022, 12:12 от elenky

# 753
  • Мнения: 10 981
резервирах самолетни билети за Загреб и ще имаме 3 нощувки.
Моля да кажете с кой автобус се стига до центъра. Апартамент съм резервирала в долния град.
Ще ми се да направим екскурзия до плитвички езера - има ли влакове и автобуси до там?
Не сте погледнали темата по-назад, много подробно ги обсъдихме тези неща, на няколко пъти.

Точно пред летището (леко вдясно) спират автобусите на Pleso prijevoz, през половин час са, билетите се купуват от шофьора, 35 куни бяха миналото лято, сега може да има и лека инфлация.
Имат само една спирка в Нови Загреб и после спират на главната автогара AUTOBUSNİ KOLODVOR.   На връщане пак така, като билети могат да се купят и от шофьора, и от каса на автогарата или онлайн. Много хора купуват онлайн и после само показват електронния билет на шофьора. Този автобус е климатизиран, удобен и директен.

Другият вариант е с автобус 290, който е на градския транспорт, той спира пред летището малко по-напред, 50-100 метра, там има шосе и чакате автобус, който идва от Вéлика Гóрица (дето беше голямото земетресение преди 2 години), минава покрай Зрачна лука (летището), спира на още десетина места и последната му спирка е Кватерников трг (Kvaternik square), който е също недалеч от центъра. Погледнете в гугъл мапс къде са Кватерников трг и Аутобусни колодвор, изписани на латиница и ще видите спрямо хотела ви кое е по-близо. 6 куни струваше билетчето за автобус 290 миналия август, сега може и да е повече. (1 евро е 7.5 куни), билетите се купуват от шофьора. Автобусите са стари, шумни и неклиматизирани, през лятото пътуването с тях не е най-комфортното нещо.

@Jul, не забравяй, че не всеки иска такси или UBER при работещ транспорт. Някои хора пътуват или сами, или по двама и не е изгодно с такси и uber. Те са по-удобни и изгодни за компании от 4-5 души. Само казвам

Последна редакция: нд, 10 юли 2022, 11:33 от diziler

# 754
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Изобщо не забравям, неслучайно съм написала трите варианта /2 с цени/. Всеки си преценява.

# 755
  • София
  • Мнения: 39 759
Моля пуснете нова тема.

# 756
  • Мнения: 10 981
Ще ми се да направим екскурзия до плитвички езера - има ли влакове и автобуси до там?
Влак не ходи до Плитвице. Има автобуси от автогарата (Autobusni kolodvor). Те са редовни, има няколко автобуса сутрин.
Повечето хора в автобуса, в който бях аз си бяха купили билети от сайта на автогарата https://www.akz.hr/en  и си показваха телефоните на шофьора за сканиране на билета.

Ако купите от някоя от касите на автогарата, има такса 3-4 куни за обслужване на каса.
Пътят до Плитвишките езера е малко над 2 часа, до два часа и половина, в зависимост къде слизате ,има три основни входа при езерата.
Навсякъде може да се плаща и с карта, и в брой. На касите при езерата входът беше 33 евро (в куни) за възрастен, преди 16 ч., след това цената пада почти наполовина. Препоръчително е билет за връщане към Загреб да си вземете още след като отидете при езерата, там има каси. От 17 до 20 ч. има няколко автобуса, но са пълни и по-добре от сутринта да си имате билети.

# 757
  • Sofia
  • Мнения: 358
Здравейте,

Благодаря на всички, които отговориха на въпросите ми. Да, не съм изчела цялата тема... първите 5 страници и последните 5 страници мисля, че прочетох и реших да задам въпроси. Ще изчета и останалите Simple Smile
При отваряне на следващата тема може да се постави важната информация на 1-ва страница, за да е по-лесно да се намери Simple Smile
За езерата имам въпрос -> какъв е терена? стръмно ли е? има ли пътеки и оформени стъпала? има ли пейки ако човек се умори да може да си почине?
Питам, защото дъщеря ми беше 2 месеца в гипс на счупен крак. На 16.06 свалихме гипса и сега и е трудно да ходи по неравни повърхности, особенно ако е стръмно... Четох, че на езерата има влак и корабче, което влиза в цената на билета. Възможно ли е с тях да се направят обиколки на езерата без много вървене пеша?

# 758
  • Мнения: 2 849
Не, не можете да направите обиколка с влакчето и корабчето, те са част от маршрута. Има по спомен 3 маршрута, с различна продължителност. Реално се изкачвате, езерата са каскадни, едно над друго. Пътеките са добре оформени, пейки няма. Чак стръмно не помня да е, пътеката е като горска, има и дървени пътеки на места. След корабчето има зона за пикник, както и най-горе, където тръгва влакчето, което ви връща до началото на парка. Там има и заведение. Мисля, че на сайта на езерата бяха показани маршрутите с тяхната продължителност. Определено си има ходене, така е замислено. Ходила съм през 2015-а, евентуално ако има промени, може да ме поправи някой, който е бил по-скоро.

# 759
  • Пловдив
  • Мнения: 40 761
Има пейки и обособени места тук-там...

Моля, някой да пусне тема, че ще ни заключат.

# 760
  • София
  • Мнения: 13 142
За езерата имам въпрос -> какъв е терена? стръмно ли е? има ли пътеки и оформени стъпала? има ли пейки ако човек се умори да може да си почине?
Питам, защото дъщеря ми беше 2 месеца в гипс на счупен крак. На 16.06 свалихме гипса и сега и е трудно да ходи по неравни повърхности, особенно ако е стръмно... Четох, че на езерата има влак и корабче, което влиза в цената на билета. Възможно ли е с тях да се направят обиколки на езерата без много вървене пеша?
Има и стръмни места, но като цяло е облагородено място. Има стъпала, които са добре оформени, пътеките са широки. Но все пак разстоянията не са малки. Корабчетата са част от маршрута. От тях на практика нищо не се вижда. Плават по езерото до другия бряг, където пътеката продължава. Влакчето пък служи, за да върне туристите в началната точка. Пътува по асфалтов път през гората. Улеснява много, но не е "панорамно" влакче, от което се виждат водопадите и езерата. Но пък има няколко спирки и може да върне хората както от края на маршрута, така и от някакви междинни места. Но пак казвам, че разстоянията са големи. Сама трябва да прецени дали може да издържи.

Пейки има на някои места, но обикновено там, където са стръмните участъци няма. Има на спокойни места около езерата.

Ето няколко снимки:
Скрит текст:
Тук се вижда на каква височина е входа, а колко ниско е водопада. Пътеката се вижда в средата на снимката и води в основата на големия водопад, което си е доста голяма денивелация:



А пътеките и мостчетата са такива:










# 761
  • Мнения: 2 849
Заповядайте в новата тема: https://m.bg-mamma.com/?topic=1464225.new#new

Последна редакция: пн, 11 юли 2022, 22:00 от Melusine

# 762
  • Мнения: 10 981
Пътеките са добре оформени, пейки няма. Чак стръмно не помня да е, пътеката е като горска, има и дървени пътеки на места.
Има пейки, даже на няколко места сядах за по повече време, че бяха на сянка ,а бях в най-горещия ден на август (беше 36 градуса в Загреб цяла седмица, а на езерата не знам колко, но пак.. над 30). И пред един водопад има бая места за подпиране.. всеки си прави снимки там.
 Ще ви хареса, отидете непременно.

Общи условия

Активация на акаунт