? за акушерките

  • 1 373
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 546
При първото раждане не съм ангажирала никой но се случи така че акушерката,която ме изражда ми беше позната и беше на смяна.Наистина е много полезно да има такъв човек до теб.При второто раждане гинекологът ми сам ми предложи такав"услуга"-за 200лв.Дори не съм се замисляла и се съгласих.Не съжалявам.

# 16
  • Мнения: 992
раждах в бившата тина киркова и ми предложиха ако искам да си платя за акушерка понеже струва 100 лв. а лекар 500 лв. но аз не ангажирах нито лекар нито акушерка и двете с бебека сме си живи и здрави

# 17
  • София
  • Мнения: 6 260
А аз  може  ли да се  възползвам от темата да  попитам, възможно ли да се  ангажира акушерка  или сестра, която да  ти  помага в къщи за  няколко дена след  раждането?
Да следи дали бебо папа както трябва и въобще дали няма някакви проблеми след раждането , да  помога на младата майка да  влезне  в час, такива работи? Предлага  ли се  някъде такава  услуга и колко горе долу струва ?

Ще се радвам много на  всякакви отговори  Heart Eyes

Не съм сигурна, че това е добър вариант - сега си несигурна и объркана, но е много вероятно след раждането да не искаш някой да ти се бърка в нещата и да ти нарежда какво да правиш, след като вече си си вкъщи. За съжаление повечето от медицинския персонал имат навика да раздават разпореждания и уменията за общуване много им куцат, така че може да си докараш доста нерви. Отделно вероятността да не уцелиш правилния съветник - ако ще търсиш такава акушерка, търси някоя, която не само е минала през обучението в програмата Болници-приятели на бебето и си е опреснила знанията относно кърменето и какво е нормално като поведение, ами и наистина да си е променила възгледите относно прилагането на режими, подсладени води, фанатично миене на гърдите със сапун и кърмене по 5мин от гърда - защото ако попаднеш на този модел...
Друг вариант за такава помощ е детската сестра, с която работи избраният за педиатър на детето лекар. Педиатърът трябва задължително да дойде да ви види първите 24ч след изписването и може да се уговориш със сестрата за наблюдение в следващите няколко дни. Предимството на този вариант е, че можеш (и е силно препоръчително) предварително да се запознаеш с педиатъра и сестрата още преди раждането, така ще имаш ясна представа какво можеш да очакваш от тях като възгледи и подкрепа - а и те ще са тези, които ще следят бебето през първите години от живота му, така че е много разумно да се насочиш към тях още от началото.
И отново - най-важна си е твоята подготовка. Медицинските лица могат да са както от неоценима помощ, така и да нанесат много голяма вреда на самочувствието и увереността ти като кърмачка и млада майка - така че е изключително важно кого ще подбереш. Т.е. - топката пак си е у теб и трябва да си подготвена и да знаеш какво искаш и защо. А ако го знаеш, тогава няма да ти е необходима такава помощ Laughing


 Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 408
мислех да ангажирам, но не го направих. Ангажирах лекар и съм много доволна иначе те оставят като циганките да се мъчиш и ти викат и те гледат накриво.

# 19
  • Мнения: 296
Ангажираш си доктор (ако искаш и имаш такъв), той си подбира екипа, поне при мен беше така.За избор на екип плащаш сто лева на касата на болницата, за избор на доктор петстотин на ръка, но знаеш,че всичко ще мине добре и имаш сигурността при раждането и след него.Моето раждане беше тежко, но си свършиха работата професионално,за което съм им благодарна и не съжалявам нито за миг,че съм постъпила по този начин.Успех  bouquet

# 20
  • Мнения: 695
ние говорихме с една акушерка направо на място.те така се усукват около теб когато те приемат,че не е много трудно да се уговорите Mr. Green

# 21
  • Мнения: 22 893
И аз имах уговорка с акушерка и съм много доволна. Доктора само ме заши на края, всичко останало направи тя - включи ми система за предизвикване на раждането, даде ми болкоуспокояващи, проверяваше колко ми е разкритието, после като се качих на магарето вече да раждам пак тя ми направи "епизотомия" - срязват те за да намалят напрежението върху бебето. Дадохме и 200 лв, тя не ни беше искала определена сума, ние решихме да и дадем толкова. После като дойде да ме види в отделението тя ми каза,че е дала 30 лв на лекара, който ме ши.
Свързах се с нея чрез майката на моя колежка, която е пенсионерка от същата болница. После друга колежка ражда пак при нея и също е много доволна. Според мен ако всичко е наред и ще раждаш нормално е по-добре да се свържеш с акушерка.
Епизиотомията се прави не заради напрежението върху бебето,а когато има предпоставки за разкъсване,раждането е по-бавно,а напоследък е масова практика за по-бързо раждане,която аз лично не споделям.Ако ще правя уговорка с лекар,ще искам епизиотомия в краен случай. Naughty

# 22
  • Мнения: 2 672

hedra, случайно попаднах на един доста стар/ около 80-та год изд./ учебник по акушерство пишеше единствено за кърменено и плюсовете му ,и също за "вредата" ако не се кърми. Мисълта ми е, че и в Бг от доста отдавна кърменето се толерира. Досега не съм чула от някой,бил той и мед.работник, да твърди обратното, както е не съм чела в мед. литература подобно нещо.
Незнам защо постоянно се пише - тук, че мед.работници не поощряват кърменето.

# 23
# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374

hedra, случайно попаднах на един доста стар/ около 80-та год изд./ учебник по акушерство пишеше единствено за кърменено и плюсовете му ,и също за "вредата" ако не се кърми. Мисълта ми е, че и в Бг от доста отдавна кърменето се толерира. Досега не съм чула от някой,бил той и мед.работник, да твърди обратното, както е не съм чела в мед. литература подобно нещо.
Незнам защо постоянно се пише - тук, че мед.работници не поощряват кърменето.

Никъде не съм писала, че мед. работници не са привърженици на кърменето. Говоря единствено за огромната разлика между това да си принципно ЗА кърменето и това да предоставяш адекватна, съвременна и правилна информация за това как се установява и поддържа лактацията. Изрично съм изброила съветите, които все още масово се чуват в родилните отделения и от педиатрите и които са началото на края за кърменето за около 80-90% от майките - кърмене под час, подсладена вода между кърменията, нощна почивка на стомахчето, миене на гърдите със сапун преди и след кърмене и т.н. Един пример от родилното отделение, когато родих бебата (става въпрос за преди година и нещо) - минава неонатоложката и казва, че бебето се храни когато прояви признаци на глад, час не гледаме, от вода няма нужда. Пет минути по-късно минава детската сестра и започва да вика по едно от момичетата - ти защо кърмиш сега, като не е дошъл часа, край вече с режима, отиде на кино, какви деца ще отгледате с това безразборно хранене. Иначе съм 100% убедена, че и двете са поддръжнички на естественото хранене на бебетата Laughing Въпросът е чии съвети ще дадат желания резултат и чии ще доведат до проблеми с кърменето ако не още в първите дни, то до края на първия месец обикновено.
За съжаление истината е такава - много са малко здравните работници, на които може безрезервно да се разчита за адекватен съвет, реакция и подкрепа както за установяване на лактацията, така и за справяне на проблеми с кърменето - а точно това са проблемите, които обикновено има една новоизлюпена мама (както знам от собствен опит с две деца).

# 25
  • Мнения: 680
не съм,даже съм против да се ангажират акушерки,нали затова са докторите Peace

# 26
  • Мнения: 596
Бях си ангажирала лекар Simple Smile Не съм мислила никога да ангажирам акушерка newsm78

# 27
  • Мнения: 252
Благодаря много са  съветите, hedra ! Simple Smile
Наистина, това  най-вече  ме  безбокои дали бебето ще започне  да суче, дали ще го държа  правилно на  гърдата, за да  не  ме разрани и дали ще  имам достатъчно мляко...  Rolling Eyes
Аз много искам да  кърмя мойто  бебче  наясно съм с ползата, както и от тази от  късното  захранване. чета доста често форума за кърменето, но се безпокоя, да  не  объркам нещо в  страса след  раждането. Очертава се сама да се справям с всичко , бабите са далече и още работят, мъжа ще си вземе  отпуска, но той какво ще  ми помогне  с  това  незнам  Simple Smile


Извинявам се на авторката за отклонението  от темата  й  Blush

Последна редакция: пн, 08 май 2006, 14:13 от ziyah

# 28
  • София
  • Мнения: 498
Бях ангажирала акушерка, три мои приятелки родиха при нея - много е печена.... Ама то при мен стана една ....отидох уж за преглед, та ме приеха веднага и хоп "секцио", даже не можах да видя акушерката която бях ангажирала, просто не беше на смяна жената.... Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 531
на мен акушерката ми осакати бебчето. сега е с парализа на ръчичката.

Общи условия

Активация на акаунт