Мнения за Санкт Петербург

  • 14 842
  • 109
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 341
О, организираните турове до Петерхоф и Царское село са чувствително по-скъпи от индивидуалното посещение.
Ние решихме да вземем организиран тур в Петерхоф с транспорт от хотела ни в Петербург уж за удобство. Скъсах си нервите с екскурзоводката( и тя с мен де🙂). Понеже беше руска група предполагам, те са свикнали да ги третират като овце и не мрънкат. Влачат ги, карат им се като се разсейват и не слушат беседата, изпитват и дуднат все едно те ми плащат да ги слушам, а не аз на тях. Обаче аз примерно искам да си направя снимка някъде, изоставам два метра и оная екскурзоводка ми нарежда с есесовски маниер да тръгвам, не можело все да ме следи и да ме чака. Това в парка, а не някъде вътре, където може и да има правила. Аз й казвам- споко, мьи от групе деляемся, знам в колко часа трябва да съм на автобуса и не съм малоумна, мога сама да намеря изхода. Тя- ще се потеряеш. Абе как ще се изгубя. Има едно дясно на замъка, дето сто пъти го повтори, че е изхода на парка. И то не е да кажеш, че някой от групата има нещо против аз да подтичвам най- отзад ида си щракам фотоси. То групата си бяхме наша си- три семейства и на никой даже не му пука, че аз изоставам.
Много объркано го писах😄, но идеята ми е, че ако можете сами си организирайте транспорт и влизане, че да не ви строяват като непослушни ученици.

# 91
  • Мнения: 636
За всички обекти могат да се купят билети онлайн,  но трябва да се следи няколко месеца по - рано. Като отвориш сайта на един обект има по няколко музея и е объркващо понякога. За много от обектите купувахме на място, а има и комбинирани за няколко музея на обекта. За наша радост все имаше гише с малка опашка и купувахме бързо -така е в Петропавловската крепост, Петерхоф.
Най-големите опашки бяха за Ермитажа и за Царско село и затова съветвам да се купят онлайн.Ермитажа е сградата в синьо-зелено боядисана, а Щаба е боядисан в бежово-кремаво /как само го описах/. С един билет може и на двете места. В щаба е по-модерно изкуство и там минахме за около час, но в Ермитажа от 11ч до 20ч преди затварянето успяхме да разгледаме етаж и половина. На входа раздават карти и в тях са описани номерата на залите. Та в началото гледахме безразборно, но после почнахме да следваме номерацията и е по-лесно.
Има много хубаво написани пътеводители за всеки град за около 500-600 рубли и вътре има за всеки обект работно време, как да стигнеш до там, а има и много красиви снимки и остават като албум за спомен.
И пак напомням за супер удобни обувки, защото на втория ден вече ми се искаше да тръгна по чорапи.Flushed

# 92
  • Мнения: 111
Много ви благодаря, момичета!
С дете на 12г. ще сме и преди всичко заради него правим програмата. На ходене ще издържи, ама на стоене по опашки часове ще е трудно.
Разбирам, че дори и самостоятелно да влезем в Царско село ще сме в група с гид и няма да можем да разглеждаме свободно, така ли е? Вероятно заради Янтарната стая, та да могат да я видят всички, а не някои да блеят там един час. Така си го обяснявам аз.
За Гл.щаб ако може малко уточнение откъде се влиза? През арката и някъде във вътрешния двор ли? И дали там не може да се вземе билет, който после да даде предимство за влизане в Зимния дворец или само обратното важи?
Дано не съм много досаден с въпросите си, но четейки за тия 3-4- часови опашки сме тука-тука да не вземем детето с нас.

# 93
  • Мнения: 1 405
Ние за Ермитажа изобщо не сме чакали най-много 5-10 минути на влизане. Билети, както казах от автоматите, а на тях нямаше никой. Може да е било късмет, но за мен си беше приятна изненада след всичко, което ми разказваха за опашките там.....
Иначе в Царское село предполагам всичко е от съображения за сигурност, а и да чуеш подробна беседа. Не мисля, че е само за Кехлибарената стая, там са злата, направо чак лошо ти става, невероятни тавани със стенописи, орнаменти, зала с прекрасни съдове и какво ли не. Дават ти калцуни да не нараниш паркетите, които също са невероятни и слушалки да слушаш беседата на твоя екскурзовод. Има възможност за снимки, дори и ние се снимахме, но вътре има много хора и на моменти е лудница. Иначе е много впечатляващо.

# 94
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 219
Разбирам, че дори и самостоятелно да влезем в Царско село ще сме в група с гид и няма да можем да разглеждаме свободно, така ли е? Вероятно заради Янтарната стая, та да могат да я видят всички, а не някои да блеят там един час. Така си го обяснявам аз.

За Царское село няма онлайн билети, чака се на опашка. Но (това е абсолютно лично мнение) не си струва, да ви кажа. Чакаш сума време да си вземеш билет, ходиш в група, раздават слушалки, в които чувате какво говори екскурзовода, но на 5 см отпред и 5 см отзад има друга група, тъпканица, претрупаност, залите за посещение са само малка част от двореца. Мечтата на приятелка беше да види янтарната стая, ами - разочарование. Нищо впечатляващо, аз лично мисля, че славата е повече от реалността. Самият дворец е пищен, но не повече от Ермитажа и Петергоф. Това висене и бутане ама хич не си струваше за това, което видяхме и не беше нещо невиждано и нечувано. Затова пък в парка с удоволствие си се разходихме и позяпахме красотите в него - Павильон «Грот», двете бани, Камеронова галерея и прекрасната й градина, абе чудна разходка, хранихме патиците, но за двореца не искам и да чувам. Комерсиална, пристисната работа. Но пък ако искате да си го отметнете Екатерининский дворец и Кехлибарената стая - направете го.

За Ермитажа си купете билети онлайн. Не искам да ви казвам колко огромни опашки са.
Огромни опашки са за тези, които ползват някакви привилегии - ученици, студенти, пенсионери и пр.
На автоматите става бързо, влиза се също бързо, от главния вход и е доста удобно. Но както и да го направите, ще ви хареса разходката из Ермитажа - независимо от тълпата, е спокойно и красиво. Обичам да го посещавам - мин. 5 пъти в различни години. Любим музей ми е.

# 95
  • Мнения: 111
Дават ти ....слушалки да слушаш беседата на твоя екскурзовод.

Групите се сформират според езика на екскурзовода ли или само на руски?

# 96
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Това не е вярно.
Билети онлайн има и за Царское село.
Трябва да се дебнат, защото пускат определен период предварително за конкретни дати и много бързо се изчерпват билетите. Не могат да се купуват онлайн билетите с намаление, но това навсякъде е така.
Що се отнася до гидовете - навсякъде се влиза в група и да, стараят се да държат групата цяла и под око - забелязах, че руснаците изключително много ценят забележителностите си и не позволяват разни шматки да обикалят, да блеят и да пипат каквото им харесва. Аз лично смятам, че така и трябва. Това е музей с експонати на десетки/стотици години, и да намериш издълбано на касата на вратата на Екатеринината спалня “СамоЛевски” или “В+Д=ВНЛ” не мисля че трябва да се позволява.

# 97
  • Мнения: 1 405
За езиците на екскурзоводите не мога да кажа със сигурност. Сред моите колеги имаше няколко с по-добър английски от руски и им казаха, че нямат на английски. Това беше преди година и половина.
Иначе в Петербург в различните събори има екскурзоводи, но те са само на руски. Там може да се разхождаш и без екскурзовод. На мен лично в Спас на крове ми допадна беседата и с удоволствие я слушах, но в Исакиевия събор ми беше скучно и се отделих от тази група, поразходих се и после ми стана интересна беседата в друга група и се присъединих към нея.
Иначе не знам какви са ви интересите, но на мен много ми допадат произведенията на Пушкин и посетих Пушкински дом на Василевския остров. Оказа се, че това е всъщност Музей на руската литература и там имаше обособени кътове на редица руски писатели. Освен това по стените имаше картини -  с портрети на писателите, семействата им, пейзажи. На мен музея много ми хареса.

# 98
  • Мнения: 111
Iki70, Клер,janiap,Радика, kokor4eto,ВЕЩИЦА,gigi-gagi,
Благодаря за подробностите!
Гледам, че има и музей на Пушкин, който е близо до Марсово поле(хубав ли е парка и освен Вечния огън какво има там?), но незнам ще имаме ли време за него. По бихме видяли Государствений музей, където са сбирките на руските художници от 18-19в.
Интересува ме ползването на електровлакчетата в Царско село и Петерхоф дали има спирки, на които може да слезеш, да се поразходиш и после  да се качиш на следващото. Нещо като във Версай. Или се качваш и след обиколката слизаш. За Петерхоф е ясно, че парка е много голям(влакчето е само в южния, нали?), но незнам в Царско село дали размерите са сходни.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 09:51 от sfumato

# 99
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 219
По времето, когато бях там, нямаше онлайн-билети (активен туристически сезон), сега може и да има, не знам. Не видях и отделен вход за такъв, но аз не съм била вчера де Grinning
Добавям - намерих онлайн закупуване на билети https://tkt.tzar.ru/en/#id=1

Имаше групи на английски, но са в определени часове. Така като гледам от линка горе - и в определени дни. Аз ползвах руски гид.

И в Екатерининския парк има влакчета, но те не обикалят целия парк (или поне така ми се стори, не съм ги ползвала, но ги срещнахме само в определени места).

За Руския музей е много добра идея, ще ви хареса, ако обичате изкуството.

Петербург е пълен с музеи - влезте в някой неизвестен, скрит между уличките, сигурна съм, че ще се очаровате от такива изненадващи открития.

# 100
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Във всеки музей, който посетихме,  беседата на руски език беше безплатна. Иначе може да се наеме аудиогайд на други езици срещу  допълнително заплащане. Екскурзовод на друг език не сме използвали и не мога да твърдя дали има или не, но пък имаше групи с техен екскурзовод, така че ако решите да си наемете за вашата група, няма да има проблем.

Влакче в Царское село не видях - ние използвахме електрическа количка като тези за голф, в които се качихме 5човека. Колата върви по определен маршрут, заедно с беседа на руски език от високоговорител в колата, спира на някои точки, които са интересни за снимки и докато бъде изговорена информацията, и след като премине по маршрута, се връща отново в изходната точка.
Не може да се качваш и слизаш (като на хоп-он/хоп-оф автобус).
В Петерхоф колите бяха същите, просто за повече хора; въпреки, че там не ползвахме, наблюденията ми са, че бяха на същия принцип.

Факт е, че дворците и музеите са изключително много. В един момент сетивата ти са пренасищат и започваш да не се впечатляваш толкова. Може би ще е добре да има градация към все по-пищното. Ние направихме грешката да идем първо в Петерхоф, после другите ги сравнявахме (дори подсъзнателно) с него. Определено ако трябва да ги наредя по пищност Царское село трябва да бъде първо, след него Ермитаж и накрая Петерхоф.
Мен ме впечатли също музеят на Фаберже за приложно изкуство - намира се на лявата страна на реката между Невский проспект и Спась на крови (май беше Фонтанка реката...?)
През Марсово поле минахме по тъмно - освен огъня друго не видях, но то е парк - да се помотаеш и да седнеш да си починеш, какво да му се гледа... Общо взето парковете към дворците са с поддържани градини и там като цяло е приятно, стига да имаш време. Като те подпират толкова много обекти, които искаш да посетиш, а времето напредва, паркът май остава на заден план... Grinning

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 12:04 от BЕЩИЦА

# 101
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 219
Мен ме впечатли също музеят на Фаберже за приложно изкуство - намира се на лявата страна на реката между Невский проспект и Спась на крови (май беше Фонтанка реката...?)
Спас на крови е на канал Грибоедова.
На Фонтанка се намира чудния "Мост с башенками" (или - официалното му име - Мост Ломоно́сова), любим ми е.
Скрит текст:
До него е една от най-малките, но уникални улици в света - Улица Зодчего Росси —  единствената напълно пропорционална улица в Санкт-Петербург и в световен мащаб. Дълга 220 м и висока 22 м, на нея има само 5 здания с еднаква фасада, едно от които е знаменитото балетното училище имени Вагановой. Непокътната от създаването й до наши дни.

Последна редакция: чт, 20 фев 2020, 12:31 от Радика

# 102
  • Мнения: 1 165
Стига с тези музеи, Simple Smile Достатъчно са ви Ермитажа, Петерхоф, Царско село. За тях по един ден. И като добавим Петропавловската крепост, Крайцера Аврора, църквата Спас на крови, Исакиевския събор с купола. Има много за гледане. Но се разходете с корабче по каналите, насладете се на Летний сад, Марсовое поле, парковете. Просто разходка сред местните. Сладолед, кафе, това е истинското удоволствие. А само тичане по музеи- няма смисъл.

# 103
  • Мнения: 1 405
А аз Ви съветвам да посетите  това място. На мен и моите колеги много ни хареса, вкусно, приятно и хубава музика, в петък вечер и в събота имаше и рок банда на живо😀 - Russian Siberian Crown Pub

https://m.vk.com/pubsk

# 104
  • Мнения: 636
Стига с тези музеи, Simple Smile Достатъчно са ви Ермитажа, Петерхоф, Царско село. За тях по един ден. И като добавим Петропавловската крепост, Крайцера Аврора, църквата Спас на крови, Исакиевския събор с купола. Има много за гледане. Но се разходете с корабче по каналите, насладете се на Летний сад, Марсовое поле, парковете. Просто разходка сред местните. Сладолед, кафе, това е истинското удоволствие. А само тичане по музеи- няма смисъл.

Много точно казано. Към днешна дата, когато се замисля какво помня ми излизат всички спомени наведнъж.
Нооо чувството, че си усетил духа на тези места е неописуемо и си е струвало това търчене по обектите от списъка.

Общи условия

Активация на акаунт