Не особено грамотните родители. Какви са последствията?

  • 33 100
  • 331
  •   1
Отговори
# 300
  • София
  • Мнения: 62 595
И двете сте прави, защото говорите за различни неща. Работата в университета е едно нещо, а работата $за чорбаджия$ така да го кажа, е съвсем друго. Аз самата съм се чудела на самочувствието и усещането за собствена правота, сс която студенти изискват от преподавателите да не ходят в часовете, защотото били на работа, да не предават в срок домашни, защото били на работа, специално да се промени графикът на занития, защото били на работа, да не е изпитът на този, а на онзи ден, защото били на работа... Хубаво де, всеки си има живот, всеки си има работа, включително преподавателят там е на работа и той трябва да спазва някакви норми. Преподавателят не е обслужващ персонал в хотел, чията робато е да удовлетворява желанията на госта (студента). Ми, като не ти изнася графика, не записваш редовно обучение, а дистанционно или се отписваш!  Висшето образование не е задължително, щом не ти изнася - ти се изнасяш и толкова!

# 301
  • Мнения: 11 667
За различни вселени говорите - едната за България, а другата за "чужбина".

# 302
  • София
  • Мнения: 18 255
За различни вселени говорите - едната за България, а другата за "чужбина".

Разгеле, един да прочете с разбиране Simple Smile Опитах се да кажа, че успешна практика навън( в страна с безплатно образование и без  необходимост от заеми)  може да бъде прилагана тук за висшето ни образование ( в частност в отношенията студент-работодател), защото когато се говори за проблеми в  образователната ни система, те са най-осезаеми при висшето. Peace Но има да почакаме работодател тук да е гъвкав и проявяващ разбиране, тоест да се съобрази безусловно с исканите от студента часове на заетост - искани, не защото е някакъв нахален и  претенциозен младеж, а защото са съобразени с това да не пропуска лекции/упражнения/изпити.

И не, Андариел, не важи само за работа в университета.  Състуденти на дъщеря ми работят в Адидас, лепят етикети в супермаркети, работят почасово в Макдоналдс.... И не е пострадало следването им. Да не говорим за  тъкмо обратна на описаната от Кати тенденция. Там стипендия за успех се постига много трудно, но е факт, че доста от бодящите очите й с почасова работа деца взимат такава. Wink Тоест не дават вид на хора, които скоро ще са изправени пред избора или...или..

ПП Кати, със същата успеваемост мога да направя разбивка, от която ще стане ясно, че остава време и за учене, и за работа, и за спорт, и за сън, и за просто мързелуване. Но няма смисъл да се хабя..

И за да се върнем към темата, във фейсбук съществува група за студенти, следващи във въпросната държава. В нея пишат както бъдещи такива, така и настоящи. Пишат обаче и доста  родители, които искат да разберат нещо я по процедурите за кандидатстване, я за заявленията за общежитие, я за нещо друго. И точно постове на някои от тях изобилстват на грешки. А това са хора на по 40 и няколко години.  Та толкова и за грамотността, придобивана преди 20-25 години.

Последна редакция: нд, 18 юни 2017, 11:06 от пенсионирана русалка

# 303
  • София
  • Мнения: 62 595
Всеки си ги решава тези неща самостоятелно. За мен, обръщайки се назад, много често не си заслужава да лепиш етикети в супермаркет, ако си започнал да учиш и макар и скромно, родителите осигуряват издръжка. Ако толкова му се работи, да си търси работа, която спомага за обучението му чрез трупане на конкретен опит в същото поле, поне да има някаква дългосрочна полза от това, да си търси стажуване дори да е за никакви пари, да краде занаята. Ще се изразя с едно клише, което илюстрира това, което искам да кажа work smart. Да, на млади години човек иска да се доказва как може и да работи, и да учи, хваща се на каква да е работа, за да си докаже, че може да изкарва пари, но и това в един момент минава.

# 304
  • София
  • Мнения: 18 255
Разбира се, че отминава. Но докато стигнеш до етапа да намериш работа по време на следването, свързана пряко с това, което учиш, такава, която позволява  да прилагаш теоритично наученото на практика,  минава разбираемо време. Няма как младежът/девойката да очаква да го вземат  от раз в софтуерна фирма/в банка/ в известна адвокатска кантора/ в университетска клиника  още  през 1-ви, 2-ри, 3-ти семестър... Години наред работех във фирма за климатична техника, соларни инсталации и въздуховоди. Имаше работещи  от време на време  малдежи от ТУ, но 3-4 курс....

# 305
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз не говоря за банка или адвокатска фирма на някаква позиция, каквато заемат хората с диплома и опит, освен ако непременно в сивито не трябва да пише, че е работил в някой супермаркет, подреждайки стоки или да е бил сервитьор. Може да кандидатства за ниска позиция, но да е в компания, от която да може да научи нещо, дори само наблюдавайки и слушайки, докато стои на деска в коридора. За студент по право едва ли е проблем да кандидаства за секретарска позиция в правна кантора или ако е учи икономика да въвежда фактури или подобни в която и да компания. Това са примерни варианти, казвам го само за илюстрация, че ако е зорът за работа, то поне да е на една светлинна година по-близо до специалността, отколкото да е на десет извън нея. Да, няма излишен опит, но има опит с висока цена, има и опит с обучителна стойност. Има смисъл да си сервитьор известно време, ако учиш туризъм, но не и ако учиш инженерство.

# 306
  • Мнения: 11 667
Цитат на: пенсионирана русалка link=topic=980577.msg35175389#msg35175389
Разгеле, един да прочете с разбиране Simple Smile
[/quote
То четенето с разбиране идва от опита - имам поглед с образованието в, и извън България.
Да си грамотен означава да можеш да използваш писмената реч, а тя е толкова различна според целта.
Имам съмнения, че всички гениални писатели/поети, които четем със затаен дъх са били перфектни граматически. За това има редактори. Редакторите пък дори и перфектни в граматиката, едва ли биха ни запленили с писаниците си. Писането във форума е неформално и четейки избирам постовете по смисъл, а не по граматика.    
Andariel извън България, когато кандидатстваш за работа ти се иска препоръка. Може сега да кандидатсваш за управленческа позиция в банка/защото току що си придобил компетентност/, а препоръката ти да е от фермера при който си ринал на кравите през ваканцията. Дипломата показва квалификацията ти, а препоръката от фермера - дали се справяш с възложени задачи, може ли да работиш в колектив, инициативен ли си и т.н. - все личностни качества. Има огромна разлика с това, което търсят Бг работодателите от СВ-то. Тук например няма да те наемат на работа за продавачка в супера, ако напишеш в СВ-то си, че имаш диплома за учител примерно - квалификацията ти ще е по-висока от изискуемата за конкретната длъжност.

# 307
  • София
  • Мнения: 62 595
това, което пиша не противоречи на това, което ти пишеш. Ако е толкова зор да си работил каквото и да е, ок, хващаш се да си загубиш някакво време на някаква работа, колкото да имаш нещо в сивито и толкова. Жертваш два месеца да ринеш лайна и продължаваш напред.

# 308
  • UK
  • Мнения: 3 959
За съжаление позициите в сериозни фирми, като секретарка в адвокатска кантора, не са с гъвкаво работно време, студентите със сигурност биха ги предпочитали иначе. Работата в магазин на смени или в кафене е по гъвкава, често на половин работен ден, рано сутрин, късно вечер, в извънучебно време. Така се съчетават нещата. Аз работех като детегледачка между 3 и 7 следобяд, сутрин бях в университета. Не знам какво трябва да учиш, за да имаш 40 часова заетост там, на нас ни обявяваха графиците на всеки предмет и ни даваха да си избираме какво да учим, и така си намествахме всичко да ни е само сутрин или само вечер, или само от понеделник до сряда. Повечето студенти нямат избор дали да работят или не, защото все някак трябва да се плаща наем и да се яде. Едва ли на някого много му харесва идеята да отсервира мръсни чинии, облечен в пола-колан.

В сегашната ми работа има много студенти и се съобразяват с тях - едно момче работи само смени от 6 до 8 сутринта, други работят само уикенда или си ограничават смените до дни, в които не са заети с университета. Не е трудно, а и учи на разни неща. За какво й е на тая адвокатска кантора току що завършил адвокат, който не знае как да се държи с клиенти, понеже никога не е виждал такъв наживо? Или някой, който не може да търпи критика или груб тон. Това, че работиш като сервитьорка или продавачка не значи, че не добиваш ценни качества и умения.

# 309
  • София
  • Мнения: 62 595
Затова писах, че човек си решава кое му е по-важно - работата или ученето. В един момент неминуемо трябва да направи избор, защото обстоятелствата или целите го налагат.  Но идеален вариант, ако някой се опитва да обясни, че има - ми няма такъв. Винаги се правят компромиси с нещо, за да се получи нещо друго.

# 310
  • UK
  • Мнения: 3 959
Обикновено компромиса е със съня и социалния живот. Simple Smile

# 311
  • Мнения: 11 667
Andariel това за коя Вселена важи? То е ясно, че сме от различни - показват го разсъжденията ни.

# 312
  • София
  • Мнения: 62 595
С това искаш да ми кажеш, че твоята вселена е вселенаТА, правилната при това, нали? Simple Smile Кое точно от това, което написах не е вярно? Недей да ми говориш за вселени, а съвсем конкретно за написаното от мен.

# 313
  • Мнения: 11 667
Това е твоята истина, но не и моята - различни сме. Всеки е прав за себе си. Чети буквално, а не се чуди какво е искал да каже автора.

Последна редакция: нд, 18 юни 2017, 13:29 от Ladybird_

# 314
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ние всички на работа сме с дипломи (освен студентите), и нямаме проблеми с наемането на по ниска длъжност. Изобщо, говорите за някакъв идеален свят, в който ако имаш диплома за адвокат, веднага ставаш адвокат, и можеш да си избираш дали да работиш, докато учиш. Реално изобщо не е така.

Общи условия

Активация на акаунт