Зърната на кърмачките

  • 1 470
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 935
Искам да питам всички майки , които са кърмили , дали са имали проблеми със зърната . Имам впредвид онова разцепване , което се получава и как са се справили с него . Бях прочела , че е добре майката да подготви зърната си , чрез леко обтриване на зърната с гъба . Част от майките обаче ме разубеждават . Когато кърмих дъщеря си не бях подготвила зърната и общо взето не ги мажех с някакви специални кремове ( както разбрах има такива ) и резултатът бе седмици наред кървящи зърна и болезнено кърмене . Проблемът се реши бързо , защото на 45 -я ден ми спря кърмата . Надявам се този път да кърмя повече .
Искам да попитам и за онези силиконови накрайници за гърдите - тяхната функция каква е ?

Не подготвяй зърната,тази практика се отрича вече,може да предизвика контракции.Рагадите се получават от неправилно захапване на зърната при кърмене от бебето,неправилна стоийка на кърмене,миене на зърната преди и след кърмене.

# 16
  • Мнения: 5 103
Прочети в кърмаческият форум, аз некърмя и немога да ти отговоря.

# 17
  • София
  • Мнения: 393
Аз не си бях подготвила зърната предварително. Няколко дни след като кърмих ми се разраниха. Мажех се непрекъснато с Ласинох и ползвах силиконовите накрайници на Авент. Хубавото на Ласиноха е , че не е необходимо да го измиваш преди кърмене. След около десетина дена всичко се оправи , само дето малката свикна със силиконовите зърна и сега не иска да суче на голо. newsm78 Но това според мен е малката беля

# 18
  • Мнения: 1 284
аз ги обтривах с влажна кърпа но ефект никакъв

# 19
  • Мнения: 3 216
  Аз не съм много печена, като ги намажеш с Гармастан после как става с неизмиването?

Като мазах с Гармастан зьрната ми се оправиха за два дни(преди кьрмене сьм ги мила разбира се).След това не сьм ги мила нито преди кьрмене нито след.Мисля че е логично.

# 20
  • София
  • Мнения: 44 122
не съм си подготвяла зърната и до сега единствения ми проблем беше че ме ухапа няколко пъти със зъби дребосъка...Wink
мисля че  е много важно как поставяш бебето да суче - при правилна захапка от негова страна не би трябвало да има проблем....пове4е инфо в библютеката на кърмаческия подфорум можеш да откриеш Wink

# 21
  • Мнения: 2 353
  Амарена благодаря Simple Smile
 

# 22
  • Мнения: 522
На мен също ми се получи така първия месец.Аз не съм ги мазала с нищо,а и бях чела,че трябва да се остави кърмата да засъхне на зърното-това помагало.Неприятно беше по време на кърмене или по-скоро само докато детето засмуче добре,но стисках зъби и търпях.За 4-5 дни всичко беше ОК. 

# 23
  • Мнения: 175
Искам и още нещо да попитам . Когато ми се появи кърмата -изхвърлях по една чаша от двете гърди - приблизително по около 200 мл. от всяка гърда ( изхвърлях я , защото бях секцио и не ни носеха бебоците три дни ) . Имах страшно много кърма . Винаги след като кърмех малката ,  с помпата доизцеждах  останалото количество . Тогава ми беше обяснено , че това е правилното и така се стимулира отделянето на повече кърма . И изведнъж след около месец гърдите започнаха да си остават меки ( въпреки разранените зърна винаги съм кърмила и после доизцеждала ) . И така спря . На какво според вас се дължи това ?
Относно правилната позиция . Моята грешка ( поне според това , което описвате ) се е дължала на това , че аз давах гърдата и бебо засмукваше зърното , вместо да отъркам около устата и да го накарам да я отвори и после да сложа гърдата .  Както и да е .
Питам се как ли ще е този път . Simple Smile

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Съвсем нормално е гърдите да станат меки след първите няколко седмици Grinning След като отзвучи първоначалното свръхпроизводство на хормони и се регулира количеството, гърдите стават меки, но това няма нищо общо с количеството кърма в тях.
Нещата, които описваш, са ми ужасно познати от кърменето на баткото. Кърмех на режим, цедях след това и в началото изцеждах по 90-100мл след като съм го кърмила. Към края на първия месец след кърмене вече нищо не можех да изцедя, гърдите ми бяха станали меки като памук и понеже нямаше кой да ми каже, че е нормално и не е показател за количеството кърма, направих обичайната грешка - продължих да кърмя на режим и понеже детето недоволстваше и не усещах вече напрежение в гърдите, което да ме уверява, че мляко има, додавах АМ. После почнах да цедя, за да виждам колко яде (кой да ми каже, че това не показва колко мляко има Rolling Eyes), като цедях само когато си усещах гърдите "пълни" - и така без да знам съм давала сигнал на организма да произвежда все по-малко мляко защото задържащото се в гърдите до препълване мляко сигнализира, че не трябва да се произвежда толкова... И така за 2 седмици млякото спря Sad
С бебата вече си знаех грешките, които съм допуснала - и се кърмим вече 1г5м Grinning Така че щом искаш и се интересуваш как да организираш правилно нещата, ще се справиш и ти Grinning

# 25
  • Мнения: 2 271

Искам да попитам и за онези силиконови накрайници за гърдите - тяхната функция каква е ?


аз ползвах такива  ( на Авент), защото бебо не успяваше да захапе зърната- доста са ми плоски и така му беше по-лесно и успяваше да суче. първо имах едни малък размер, после ги смених с по-голям...  чувала съм, че ги използват и за да не се разраняват зърната, но в това не виждам много смисъл  newsm78
Аз ползвах такива по същите причини.След втория месец ги махнах и бебка си справя много добре.А до сега не са ми се нацепвали зърната.

# 26
  • София
  • Мнения: 167
И според мен трябва да прочетеш статиите в библиотеката, има много на брой и в тях е обяснено всичко за разраняването на гърдите достатъчно изчерпателно и ясно. Аз  лично въпреки съветите на акушерката и гинеколога в ЖК никак не си подготвих гърдите, само защото бях изчела темата тук във форума. И до този момент не съм имала никакъв проблем с разраняване. Не съм използвала и силиконови зърна. И може би тук е мястото да благодаря на всички, които са направили тази библиотека - изключително полезна е!!! Момичета супер сте!  smile3501
Добре че ви има, защото иначе до къде щяхме да я докараме, слушайки некомпетентните...  Confused

# 27
  • Мнения: 3 760
Моята гинеколожка ми каза от началото на 8-ми месец да мажа с Гарамастан вечер. Общо взето го правих, но тъй като никой в Шейново не се поинтересува кърмя ли, как го правя, поради лошо поставяне на бебето + млечница си докарах такива рагади, че още ми се насълзяват очите като си спомня. Повече от месец кърменето беше кошмар! Почти се налагаше мъжО да ме преследва из апартамента с бебето на ръце... Беше основно от млечницата, но и положението на бебка си казваше думата.
Купих си силиконови накрайници (ако положението стане още по-гадно), но бях чела за тях, че водят до отбиване на бебето. Затова стисках зъби. Така и не опрях до накрайниците. А от едно време насетне (не помня от кога  Embarassed) кърменето се превърна в най-приятното занимание  Thinking

# 28
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Искам и още нещо да попитам . Когато ми се появи кърмата -изхвърлях по една чаша от двете гърди - приблизително по около 200 мл. от всяка гърда ( изхвърлях я , защото бях секцио и не ни носеха бебоците три дни ) . Имах страшно много кърма . Винаги след като кърмех малката ,  с помпата доизцеждах  останалото количество . Тогава ми беше обяснено , че това е правилното и така се стимулира отделянето на повече кърма . И изведнъж след около месец гърдите започнаха да си остават меки ( въпреки разранените зърна винаги съм кърмила и после доизцеждала ) . И така спря . На какво според вас се дължи това ?
Относно правилната позиция . Моята грешка ( поне според това , което описвате ) се е дължала на това , че аз давах гърдата и бебо засмукваше зърното , вместо да отъркам около устата и да го накарам да я отвори и после да сложа гърдата .  Както и да е .
Питам се как ли ще е този път . Simple Smile

Най-доброто е гърдите да са пълни, но меки. Това да ли са пълни или не не зависи от твърдостта.
Тя се получава много често в първите дни на кърмене и още от тогава трябва да се вземат мерки /ако трябва цедене преди и след кърмене или по-често кърмене/ защото е опасно състояние. При първо кърмене обикновено няма кой да ти го каже навреме за съжаление...
Ако бебето се храни, наддава и пълни памперса в рамките на нормалното не е необходимо дохранване, както много майки мислят и не вярват, че могат да изхранят детето, защото гърдите им вече не са напрегнати... пуста липса на информация!... по-скоро трябва да се направят няколко контролни кърмения и да се подпомогне образуването на кърма ако изобщо е необходимо.

# 29
  • Мнения: 4 392
Искам и още нещо да попитам . Когато ми се появи кърмата -изхвърлях по една чаша от двете гърди - приблизително по около 200 мл. от всяка гърда ( изхвърлях я , защото бях секцио и не ни носеха бебоците три дни ) . Имах страшно много кърма . Винаги след като кърмех малката ,  с помпата доизцеждах  останалото количество . Тогава ми беше обяснено , че това е правилното и така се стимулира отделянето на повече кърма . И изведнъж след около месец гърдите започнаха да си остават меки ( въпреки разранените зърна винаги съм кърмила и после доизцеждала ) . И така спря . На какво според вас се дължи това ?
Относно правилната позиция . Моята грешка ( поне според това , което описвате ) се е дължала на това , че аз давах гърдата и бебо засмукваше зърното , вместо да отъркам около устата и да го накарам да я отвори и после да сложа гърдата .  Както и да е .
Питам се как ли ще е този път . Simple Smile

Най-доброто е гърдите да са пълни, но меки. Това да ли са пълни или не не зависи от твърдостта.
Тя се получава много често в първите дни на кърмене и още от тогава трябва да се вземат мерки /ако трябва цедене преди и след кърмене или по-често кърмене/ защото е опасно състояние. При първо кърмене обикновено няма кой да ти го каже навреме за съжаление...
Ако бебето се храни, наддава и пълни памперса в рамките на нормалното не е необходимо дохранване, както много майки мислят и не вярват, че могат да изхранят детето, защото гърдите им вече не са напрегнати... пуста липса на информация!... по-скоро трябва да се направят няколко контролни кърмения и да се подпомогне образуването на кърма ако изобщо е необходимо.

Скептично съм настроена по отношение на тези контролни кърмения.Резултатите от тях не са особено обективни.
  Амарена благодаря Simple Smile
 
Моля! Няма защо!

Общи условия

Активация на акаунт