Частни училища - информативна тема 18

  • 116 181
  • 743
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 1 203
Моля тези, които са се насочили към това училище да споделите децата ви учили ли са немски до сега.
Моето не е, но при срещата ми с тях казаха, че не е и нужно  Peace

# 676
  • София
  • Мнения: 374
Bamboo, а ще ни кажете ли какво впечатление ви направиха в Увекинд,освен базата?
За съжаление не мога да кажа много, тъй като посещението ни не беше дълго, показаха ни базата и поговорихме накратко за условията. Да, учи се на български език, изцяло по програмата на МОН, чуждият език до 3 клас е единствено немски, по 10 часа седмично, после се включва и английски. Моето дете е на 5г. и половина и никога не е учило немски език, попитах изрично необходимо ли е да е запознато с езика - не, нямат такова изискване. Предучилищния клас е в сградата на детската градина, а от 1 клас са в основната сграда. След 7 клас са в центъра. Класовете са два - по около 20 деца. Имат възможност за толкова заради старите големи класни стаи. Малко ме подразни факта, че Яна поне три пъти подчерта че много се учи в училището и да си помислим дали детето ще издържи такова натоварване?! От сутринта до 16 часа имат часове, т.е. не до обяд, после занималня, а разпределени в този интервал учебни часове. Храната е кетъринг. Имат транспорт с бусчета, около училището има места, но бяха заети и колите трудно се разминаваха в леда. Това е за което говорихме най-общо.

# 677
  • Мнения: X
Малко ме подразни факта, че Яна поне три пъти подчерта че много се учи в училището и да си помислим дали детето ще издържи такова натоварване?!

Това е интересно развитие. Преди години, когато за първи път гледах и избирах училища за голямото си дете, Увекинд ми беше фаворит. Отказахме се заради настоятелната обратна връзка от моя близка с голямо дете там, която сподели, че всичко е прекрасно, до момента, в който установили, че отличните оценки съответстват на огромни пропуски в знанията на нейната дъщеря. Тя беше в 5 или 6 клас тогава и бях силно притеснени как ще компенсират сериозното изоставане, за да може след 7 клас да кандидатства за друго училище. Иначе споделяше, че откъм среда, отношение и забавление всичко е прекрасно, стига да нямаш конкретни образователни очаквания. Това, естествено, е една гледна точка, при това такава отпреди години. Нямам идея как са се променили нещата междувременно.

# 678
  • Мнения: X
И аз имам подобни отзиви от познати с две деца в Увекинд. Освен това конкретно бащата не е доволен и от нивото на немски. Голямото дете ходи и на уроци по немски. Споменавала съм го и преди, но отзивите през годините не са се променили.

Доста са ЧУ с подобен стил на работа. Чудесна среда, без ексцесии, чудесни условия, но.... занижени изисквания при оценяването и съответно отлични оценки.

# 679
  • София
  • Мнения: 7 277
Моето скромно мнение е, че се спекулира с прословутото натоварване - използва се като реклама, тъй като много родители търсят училище, отговарящо на представите им за стабилно учене и се радват да чуят, че децата им ще получат тази екстра. А колко да е това натоварване чак пък? Моите деца, заедно с още едно много близко дете са в училище със слава, че там се учи много, но за прекомерно натоварване и дума не може да става. Приятелското дете е по-голямо и не се чувства натоварено, няма напълно заети от домашни уикенди, справя се. Според мен е по силите на всяко нормално развиващо се дете. Факт е - почти няма пропуски във взетия материал, но това не е кой знае колко трудно постижимо, когато училищното ръководство си е поставило за цел да не се пропуска материал.

На другия полюс е широкоразпространената и повтаряна като мантра фраза за "как лишаваме децата от детство", като ги записваме да учат в някои ЧУ (че дори във всички), и върхът беше, когато много близка приятелка сподели, че такива деца са "амортизирани" от рано Scream

Аз харесвам Увекинд и ако сега трябваше да избирам, бих се замислила много (което ще ми предстои по-догодина така или иначе заради малкия, който е в детска градина). За немския не знаех, че нивото не е топ, но и с тези пропуски, пак бих предпочела училището пред много други общински, включително и пред повечето частни. Харесва ми спокойната обстановка; това че си имат сграда, която е била училище, е плюс, че е малко в периферията на града - също, отношението на директорката (макар че и на мен ми направи впечатление коментар от нейна страна относно юркането) и т.н. Много деца от детската ни градина отидоха в Увекинд (та сигурно родителите са проучили училището).

Последна редакция: пт, 02 фев 2018, 18:21 от Ashia

# 680
  • София
  • Мнения: 374
Тъй като ни предстои и тест за ПУК в Св.София ще бъда благодарна ако някой сподели впечатления как се оценяват децата, т.е. някой от наблюдавалите детето казва ли защо е прието или не, и как извеждат резултатите? При толкова малка възраст какви могат да са критериите за подбор?

# 681
  • Мнения: X
Хора, в изданията на тази тема назад във времето има безброй пъти дъвкано и предъвкано какво и как се случва и в Света София на подбора, а и в ред други училища. Напишете си домашното.  Специално на вас го казвам за втори път. Писано е милион пъти. Дори ако проследите всички теми ще си направите извода как във времето са се променяли правилата и изискванията при подбора. И как да подготвите детето за преживяването.

# 682
  • София
  • Мнения: 142
Според наскоро споделено мнение от майка на дете, което се премести от СС в Увекинд (2-ри клас), натоварването във второто съвсем не им се струва голямо, особено в сравнение с предишното училище.

# 683
  • София
  • Мнения: 374
Те нещата се развиват и променят не за години, а за месеци.  Wink Та опит с давност от преди година-две би бил доста неактуален.
Аз пък имам позната, която премести детето от Климент Охридски в Питагор. После от Питагор в друго училище.

Да за втори път ми се припомня да се върна 18 теми по 50 стр.назад, все пак нещата може и да са се променили за тези години, нали? Няма начин да не се повтори някакъв въпрос когато се коментират едни и същи училища, само че тук се търси актуална информация.

# 684
  • Мнения: 1 970
Бамбу, има една приказка за новия бардак и стария персонал. Уверявам Ви, може да звучи грубо, но важи в пълна сила за повечето ЧУ - сменят се учители, но ръководството, собствениците демек, са същите и виждането за правилно неправилно, стратегия, подход, маркетинг, ако щете, си остава. В образованието нещата са доста инертни, прочее, добре че е МОН да дава цвят с нови идеи и наредби, че да не скучаят родителите.
Казвам го като родител на две деца, едното миналои и през висше (само че висшето вече не тук, за щастие), а второто вече на път да приключи сагата средно образование в БГ.
Покрай тях едно 15 години сме в играта, минахме и през НУК и през Шилер, и през АК, най-близките ми приятели са или бяха с деца в СС , ААУ,  и според наблюденията ми който имам, дори да има някакво развитие, то е минимално.
Та, копнете назад, няма да Ви е излишно, особено за СС - това е тема на половината материал за частните училища. А немалка част от постовете за него са именно на потребителя, който Ви посъветва горе. Но има и други, та човек може да добие представа за доста неща.

Последна редакция: сб, 03 фев 2018, 01:28 от StefanB

# 685
  • София
  • Мнения: 12 038
Според наскоро споделено мнение от майка на дете, което се премести от СС в Увекинд (2-ри клас), натоварването във второто съвсем не им се струва голямо, особено в сравнение с предишното училище.

А как се справя това дете с немския? То попада в клас, в който децата са учили немски вече две години /от ПУК/, а то е учило английски в СС. Като знам с какви темпове вървят по английски в СС, не виждам как би могло да се справи дете в обратния вариант - да започне в СС от 2-ри клас, без да е учило английски.

# 686
  • Мнения: X
Тъй като ни предстои и тест за ПУК в Св.София ще бъда благодарна ако някой сподели впечатления как се оценяват децата, т.е. някой от наблюдавалите детето казва ли защо е прието или не, и как извеждат резултатите? При толкова малка възраст какви могат да са критериите за подбор?

То не е точно тест, а поредица от занимания с учител/психолог. Когато отидете да си вземете детето, няма да получите обратна връзка. Ако се е справило особено добре и покрива всички критерии, до седмица най-вероятно ще получите информация, че е прието. Също и ако категорично не се е вписало в очакванията. Ако е по средата, ще се наложи да изчакате евентуално няколко седмици, докато кампанията по прием е към финала си, за да ви дадат конкретен отговор. Това е по мои наблюдения. След като приемът приключи (някъде към април-май), ще може да видите и работните листи и материалите на вашето дете лично на място в училището. Мисля, че се записва час за среща и тогава може да получите и обратна връзка.

# 687
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Dandelion, миналата година ли кандидатства малката ти девойка? Май от тази година системата за прием е различна. Да каже някой, който е разпитвал в детайли, аз нали уж всичко си знам и не питах. Колко се изненадах като видях че са 12 кандидат ПУК-чета, които психоложката поведе към в самостоятелна стая. И самият изпит е по-различно организиран от едно време. Имаме и входящи номера с цифри и букви. Може пък да излязат с единно класиране като в Питагор. Не знам, аз не съм получила отговор, а теста ни беше преди седмица Grinning Девойката ми не е от "елитна" градина и е без подготовка, но пък ужасно прилича на голямата си сестра (а не на брат си Grinning)

# 688
  • София
  • Мнения: 142
Според наскоро споделено мнение от майка на дете, което се премести от СС в Увекинд (2-ри клас), натоварването във второто съвсем не им се струва голямо, особено в сравнение с предишното училище.

А как се справя това дете с немския? То попада в клас, в който децата са учили немски вече две години /от ПУК/, а то е учило английски в СС. Като знам с какви темпове вървят по английски в СС, не виждам как би могло да се справи дете в обратния вариант - да започне в СС от 2-ри клас, без да е учило английски.

Доколкото знам, ходи на уроци по немски, за да навакса.

# 689
  • Мнения: X
Dandelion, миналата година ли кандидатства малката ти девойка? Май от тази година системата за прием е различна. Да каже някой, който е разпитвал в детайли, аз нали уж всичко си знам и не питах. Колко се изненадах като видях че са 12 кандидат ПУК-чета, които психоложката поведе към в самостоятелна стая. И самият изпит е по-различно организиран от едно време. Имаме и входящи номера с цифри и букви. Може пък да излязат с единно класиране като в Питагор. Не знам, аз не съм получила отговор, а теста ни беше преди седмица Grinning Девойката ми не е от "елитна" градина и е без подготовка, но пък ужасно прилича на голямата си сестра (а не на брат си Grinning)

Миналата, да. Миналата година си беше като преди 5 години. За тази не знам. Но дъщеря ми сподели, че всеки ден идват по две дечица на пробен ден при тях - явно тази част се е запазила.

Общи условия

Активация на акаунт