Прием на ученици в първи клас в общинските училища - София III

  • 102 808
  • 1 272
  •   1
Отговори
# 510
  • София
  • Мнения: 28 581
С тези точки има съвсем реален шанс дете от втора група да измести дете от първа. Напр.: 30 + 5 + X(за брат/сестра в същото училище) + Х (за завършване на подготвителна група в училището). И ето начин да се повтори миналогодишната простотия.

# 511
  • Sofia
  • Мнения: 4 480
Нищо справедливо няма в това друг да избира училище на детето ти. На МОН и общината им е много удобно, докато родителите се дърлят за улици и номер на блока. Така се заобикаля истинския проблем. Когато си допуснал срив на образованието, е много лесно да насъскваш хората да се разправят за второстепенни въпроси.
И какви проверки за месторабота и адрес, моля ви се. Това е смешно. Всичко живо краде, престъпниците завзеха държавата, не знаят как да открият масов убиец, а ще седнат да проверяват защо някой родител решил, че детето му има право на по-добро образование. Вие серизно ли?
Ако допуснем, че критериите започнат да се спазват, се съмнявам, че ще се стигне до някакво изразвяване на училищата. Това трудно би станало механично. По-скоро тенденцията ще върви натам хората действително да местят жилището си до добри училища. Младите семейства, които планират деца, ще търсят апартамент и според училището. Тоест ножицата в качеството пак ще остане доста отворена. Едно училище не става по-добро за 2-3 години, нужен е доста по-дълъг период. Така че усилията трябва да се съсредоточат в друга посока, а не в рестрикции на хора, които искат добро бъдеще за децата си.

# 512
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 И пак да питам за кварталите без училища, мен не ме касае, защото децата ми вече са големи. Когато ги записах в първи клас избрах училище по по месторабота, но то  беше на няколко спирки с един транспорт. Сега това училище не е в района ни, избрано е друго, което не е най-близкото. Кой и на какъв принцип избира училищата за кварталите без такива. Ако питате кои - Студентски град, Манастирски ливади, Витоша, Малинова долина. Тези деца пътуват при всички положения. И ако свършва училище с моето работно време, ще стои поне още час при охраната да ме чака.

# 513
  • Мнения: 29 384
И какво като го измести? Ако живее в квартала, брат/сестра му ходи в училището, завършило е ПГ там, явно си живее там, а не е регистрирано само за класирането.

Като ще се придържаме толкова на адреса, направо да ги разпределят. Явно няма възможност за друго освен едно квартално училище и това е....а за някои хора, които са се преместили скоро и това няма да е достижимо. Техните деца /трета група/ отпадат ли или какво?!?

Поредната необмислена система, която дори и да се приеме, догодина пак ще има нова....

# 514
  • София
  • Мнения: 28 581
И какво като го измести?
Скрит текст:
Ако живее в квартала, брат/сестра му ходи в училището, завършило е ПГ там, явно си живее там, а не е регистрирано само за класирането.

Като ще се придържаме толкова на адреса, направо да ги разпределят. Явно няма възможност за друго освен едно квартално училище и това е....а за някои хора, които са се преместили скоро и това няма да е достижимо. Техните деца /трета група/ отпадат ли или какво?!?

Поредната необмислена система, която дори и да се приеме, догодина пак ще има нова....
Е, все едно сега да отговоря "Какво като майката/бащата работят там?".

# 515
  • Мнения: 2 352
Добре де, как моето дете ще заеме мястото на детето, което живее отсреща, когато критерия за постоянен адрес винаги е бил с повече точки?
По начинът, по който миналата година 15 деца от квартала бяха приети след трето класиране в кварталното училище. Никой не вярваше, че с 43 точки няма да влязат. Сега има първи класове от по 28-30 деца. Виновни са кварталните.
Родителите избират училището на децата си. С адресът, на който са избрали да живеят. Така е и в нормалният бял свят.
Трябва да има избор между двете най-близки училища за детето и системата да бъде електронна и прозрачна.

# 516
  • Мнения: X
Изобщо не оспорвам местоживеенето да остане основен критерий. Обаче като родител, който РАБОТИ и живее в два различни района и който не разчита на баби, дядовци, лели, съседи, помощници и тн. няма как да се съглася за премахване на "местоработата". Детето ми трябва да го пусна да се предвижва само до вкъщи? Или да тичам от работа да го взема и после да се върна обратно? А дали ще "виси" то в офиса на мама, в частна занималня или в близкия парк, е решение на майката, което изобщо не подлежи на коментар от когото и да било. Смятам че,  времето от 1 до 4 клас особено важно за малчуганите и в този смисъл е решаващо дали то ще бъде в най-доброто, по-доброто или посредственото училище. И да, моето дете също трябва да има шанса да кандидатства и учи, където е възможно най-добре. Защото и аз имам училище в съседство на блока, в който живеем, обаче изобщо не ми е алтернатива, което разбира се за други родители не е така.
Не е лошо да има критерии, а е лошо да няма контрол. Децата нямат вина къде живеят и къде работят родителите. Но трябва да имат право на избор!

# 517
  • София
  • Мнения: 8 932
И какво като го измести?
Скрит текст:
Ако живее в квартала, брат/сестра му ходи в училището, завършило е ПГ там, явно си живее там, а не е регистрирано само за класирането.

Като ще се придържаме толкова на адреса, направо да ги разпределят. Явно няма възможност за друго освен едно квартално училище и това е....а за някои хора, които са се преместили скоро и това няма да е достижимо. Техните деца /трета група/ отпадат ли или какво?!?

Поредната необмислена система, която дори и да се приеме, догодина пак ще има нова....
Е, все едно сега да отговоря "Какво като майката/бащата работят там?".
Според мен няма да има нова система, защото и в закона е заложено основното изискване за прием на първокласниците - близост до дома. Това трябва да е водещ критерий. Всичко друго би могло да се приеме за дискриминация.
Все пак човек като си купува жилище или наема такова, се оглежда за прилежащата инфраструктура - улици, транспорт, градини и училища, болници - всеки каквото го касае. Това като отговор на въпроса за кварталите без училища.

# 518
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Aннa, да се натъпчат всички на едно място ли? То е ясно, че няма как да стане.
Имам инфраструктура, удобен транспорт, градината ми беше на 10 мин. пеша. Водех ги на училище до 4 клас, после започнаха да се оправят сами.  Peace

# 519
  • София
  • Мнения: 28 581
Скрит текст:
И какво като го измести?
Скрит текст:
Ако живее в квартала, брат/сестра му ходи в училището, завършило е ПГ там, явно си живее там, а не е регистрирано само за класирането.

Като ще се придържаме толкова на адреса, направо да ги разпределят. Явно няма възможност за друго освен едно квартално училище и това е....а за някои хора, които са се преместили скоро и това няма да е достижимо. Техните деца /трета група/ отпадат ли или какво?!?

Поредната необмислена система, която дори и да се приеме, догодина пак ще има нова....
Е, все едно сега да отговоря "Какво като майката/бащата работят там?".
Според мен няма да има нова система, защото и в закона е заложено основното изискване за прием на първокласниците - близост до дома. Това трябва да е водещ критерий. Всичко друго би могло да се приеме за дискриминация.
Все пак човек като си купува жилище или наема такова, се оглежда за прилежащата инфраструктура - улици, транспорт, градини и училища, болници - всеки каквото го касае. Това като отговор на въпроса за кварталите без училища.
Съгласна съм.


Лейди, дадох пример как става. Така стана миналата година – разрови се в тази и предишната тема и ще видиш как става изместването.

# 520
  • София
  • Мнения: 3 291
Несъгласните могат да възразят писмено до 05.02. Гледам, че до момента само 4 човека са изпратили възражения/становища.
https://www.sofia.bg/web/guest/project-system-for-admitting-first-class

Моето възражение го няма, но има 2 подобни. Може би избирателно ги качват. Важното е, че 3 от писмата са разумни, само едно  не е по темата.

# 521
  • София
  • Мнения: 8 932
Aннa, да се натъпчат всички на едно място ли? То е ясно, че няма как да стане.
Имам инфраструктура, удобен транспорт, градината ми беше на 10 мин. пеша. Водех ги на училище до 4 клас, после започнаха да се оправят сами.  Peace
Не всички купуващи жилище ги вълнува училището.

# 522
  • Мнения: X
Ами да направят или/ или. А не така, да отрязват изобщо възможността на детето ми да учи, защото аз няма да го запиша в ромско училище. И не, квартала не е цигански, а е съвсем нормален такъв, предимно с къщи и млади хора.

# 523
  • Мнения: X
Aннa, да се натъпчат всички на едно място ли? То е ясно, че няма как да стане.
Имам инфраструктура, удобен транспорт, градината ми беше на 10 мин. пеша. Водех ги на училище до 4 клас, после започнаха да се оправят сами.  Peace
Не всички купуващи жилище ги вълнува училището.

А би трябвало Wink ако имат или имат намерение за деца. Ще свикнат и ще разберат, че всъщност това е по-важно от иноксови парапети в сградата или мол наблизо Wink

# 524
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Aннa, да се натъпчат всички на едно място ли? То е ясно, че няма как да стане.
Имам инфраструктура, удобен транспорт, градината ми беше на 10 мин. пеша. Водех ги на училище до 4 клас, после започнаха да се оправят сами.  Peace
Не всички купуващи жилище ги вълнува училището.

 Разходете се в тези квартали, поне 70% от хората живеещи там са млади с малки деца. Интересува ги и още как, но това е положението. Не може всички да живеят до хубаво училище. А и живота доста динамично се променя. Когато преди почти 17 години купувахме този апартамент тази истерия в София я нямаше. Реших да запиша детето на ясла, отидох в най-близката, обясниха ми какви документи са необходими и след 2 седмици беше записана. Не съм събирала точки, не съм чакала точно определен месец. април ми се стори подходящ, приеха я веднага. С училището пак така - избрахме две, приеха я и в двете. Бяхме два блока и много свободно пространство. Сега сме един върху друг, двете близки градини преливат и е драма. Трябва да хвърлям боб да знам какво ще стане след 10 години ако сега избирам нещо за бъдещите си внуци ли?  Laughing Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт