Отдаване и наемане на имоти под наем - какво се случва реално? - 6

  • 60 235
  • 747
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 25 791
Само че предложението за 2 год. депозит върви с предложението за основен ремонт, къртене и пр. на баня, което в огромен риск. Има няколко познати ми случая на разбита и изоставена баня след края на периода с предплатената сума. Историята познава и един известен бизнесмен, който разбива баните на наети жилища, започва мащабни промени, съседите -жалби до ДНСК, чроверки и кандардисване собствениците да му продадат апартамента за да избегмат разправии с ДНСК. Не значи, че винаги се случва, но желанието за основен ремонт на пролични помещения и то именно кардиналноважни ( на едно място ток, вода, чиста и мръсна и пр. ) е потенциален висок риск.
Ехеее, Макарон да не пада от Марс.
Ремонт на банята, единствено съгласуван с наемодателя, материали и изпълнител избрани или поне одобрени от наемодателя и така. Както и срокове, условия...Договор с фирмата, точка по точка.Абсурдно е да си оставиш имота, някой да ти го ремонтира на своя глава ей така, не и за мен. Stop

# 706
  • Мнения: 2 470
Естествено, наемодателите винаги могат да посещават собственият си апартамент. Дори е наложително, за да следят за сметки за вода, ако нещо липсва и т.н. всичко се случва! Но само в онези моменти, в които наемателите не са си вкъщи (а това ще се случва често). А едно от желанията на наемателите бе да се чисти един път седмично от хигиенист. По този начин и самите хазяи ще са спокойни и сигурни да оставят имуществото си в ръцете на "непознати". Възможни са леки закъснения със сметките за интернет и tv, примерно.


Аз не съм съгласна, че като наемодател мога да си влизам в имота когато си искам. Имотът е мой, но той става дом на квартирантите. Никога не съм си позволила да влизам докато ги няма. Ходя веднъж месечно с предварителна уговорка в удобно за всички време. Ако, не дай Боже, стане пожар или наводнение, това е вече извънредно обстоятелство.

# 707
  • Мнения: 54 638
Аз не само не съм съгласна, а съм категорично против. Naughty
Ако влизам, само в тяхно присъствие.

# 708
  • Мнения: 2 114
Само че предложението за 2 год. депозит върви с предложението за основен ремонт, къртене и пр. на баня, което в огромен риск. Има няколко познати ми случая на разбита и изоставена баня след края на периода с предплатената сума. Историята познава и един известен бизнесмен, който разбива баните на наети жилища, започва мащабни промени, съседите -жалби до ДНСК, чроверки и кандардисване собствениците да му продадат апартамента за да избегмат разправии с ДНСК. Не значи, че винаги се случва, но желанието за основен ремонт на пролични помещения и то именно кардиналноважни ( на едно място ток, вода, чиста и мръсна и пр. ) е потенциален висок риск.
Ехеее, Макарон да не пада от Марс.
Ремонт на банята, единствено съгласуван с наемодателя, материали и изпълнител избрани или поне одобрени от наемодателя и така. Както и срокове, условия...Договор с фирмата, точка по точка.Абсурдно е да си оставиш имота, някой да ти го ремонтира на своя глава ей така, не и за мен. Stop
[/size]
Няма договор, който да те спаси ако човекът просто си вдигне багажа и те остави с разбита баня.
И най-прекрасния договор с най-добрите обезщетения за неизпълнение няма да ти възстанови времето, нервите и енергията, загубени по ЧСИ, съдилища, обезпечения и пр. Дори да минеш без съд, пак цялата разправия ще ти отнеме нерви, време и енергия.
Е, ако си бандит, мутра и пр. не мога да коментирам, но не е редови случай.
А да ти остави няколко хиляди гаранция - не е реалистично да се съгласи.

# 709
  • Мнения: 25 791

Няма договор, който да те спаси ако човекът просто си вдигне багажа и те остави с разбита баня.
И най-прекрасния договор с най-добрите обезщетения за неизпълнение няма да ти възстанови времето, нервите и енергията, загубени по ЧСИ, съдилища, обезпечения и пр. Дори да минеш без съд, пак цялата разправия ще ти отнеме нерви, време и енергия.
Е, ако си бандит, мутра и пр. не мога да коментирам, но не е редови случай.
А да ти остави няколко хиляди гаранция - не е реалистично да се съгласи.
Май не ме разбра.
Кой ще те остави с разбита баня, наемателя ли? Как ако ти си избрал фирмата която ще ремонтира?
Много трябва да си тъп да кажеш на наемателите "окей разбийте банята". Аз за забит пирон им искам уведомление, та камоли ремонт да ми правят...Пък и аз отдавам, нови и ремонтирани жилища, не бих пуснала обява за  катаконмба.

# 710
  • Бургас
  • Мнения: 6 105
Добро утро:)
Да ви попитам - има ли практика да се подписват договори за наем за по-дълъг период от година? Мога ли да поставя условие, че искам поне 3-годишен договор? Много ли е утежняващо?

# 711
  • Мнения: 4 275
Идвам с въпрос. Има много изписани теми с полезна информация, но почти не съм срещала мнения за това как протичат срещите с бъдещите наематели. Ще се радвам, ако по-опитните споделят как организират тези срещи и как протичат. Ако не харесате даден кандидат, а той иска да наеме апартамента, как му отказвате? Освен за работа, какво друго е добре да се разпита? Много отдавна не съм ходила по огледи и не помня какво сме си говорили изобщо.

Искам да пусна обявата през седмицата, с условие огледите да се извършат след няколко дена, примерно, пускам обявата в петък и насрочвам огледите за понеделник. Така ще мога да опипам почвата и да разбера дали има интерес към имота, дали наемът се приема добре и дали съм в позиция да отказвам. Според приятеля ми обаче, това щяло да фрустира кандидат-наемателите (че се придава важност, поне той така ги вижда нещата и каза, че такава обява би подминал)...

Тинтина, за мен това е доста ангажиращо. Договор по-дълъг от една година ме плаши. Но пък сигурно ще има клауза с предизвестие. Та, каква е целта на този тригодишен договор?

# 712
  • Мнения: 4 442
Здравейте отново! Изненадана съм колко неща са се случили в уж считания за ''спящ'' летен период в нашата тема.
Добре дошли на новите членове на групата!
Много ми е приятно ,че открих писани преди време  от мен неща в изнесеното от Мишелин, но някои неща се промениха и трябва да се коригирам в частта че предпочитам и препоръчвам  наемателите ми да бъдат представени от брокер .
За наемодателя вече няма значение дали наемателя е дошъл сам или с брокер. За самия наемодател (ако си е направи труда да следи известно време в темата) по-добре е да избегне ''услугата'' брокер и лично да си организира огледите и  да преценява кандидатите.
Не е без значение и това че представлявайки се сам наемодателя ще избегне не особено почтената практика наетия от него брокер да реже кандидат наематели представлявани от колеги в преследване на двойна комисионна. Така да се каже интересите се разминават ,а брокерите у нас нямат мотивация да са почтени и коректни в замяна на предоставените права единствени  да  представляват вашия имот. Проблема не опира само в комисионната , а в това че няма какво да ги задължи да гонят вашия а не своя интерес след като сте ги наели.
Иначе наистина е товарещо организирането на огледи и срещи и ако в бъдеще пазара предложи механизъм който да гарантира коректност към интереса на собственика с удоволствие (вярвам в това) много от нас с удоволствие биха платили  комисионна. За съжаление в момента единствената гаранция е когато се заемеш с това лично.
През последните 2г пазара за жилища без компромиси е променен. Факт е че за  ремонтирани имоти с хубава локация са малко ,а  има страшно много кандидати за наематели което само по себе си е доста дисциплиниращо за избраните и позволява да се подписват договори с клаузи които преди време изобщо не биха били обсъждани .
Самите наематели го осъзнават и проявяват повече старание и отговорност , което съвсем не отменя необходимостта от редовен контрол.
С две думи не всеки би рискувал е така да бъде изхвърлен за некоректност ако ще трябва пак да търси ...
Изключения са заминаващите в чужбина, завършващите студенти и наскоро купилите свой имот.
Последните особено ,защото не всички но някои се изкушават да си отнесат неща които не са техни.
Случвало ми се е лично ,а и на моя близка се случи.....явно някои новодомци не смятат да се харчат за дреболии като осветителни тела ,контакти, брави...и т.на т. Внимавайте!

Дай Боже някой ден единен  регистър за коректност на наематели и наемодатели ,а защо не и за брокери!
Ех мечти!

# 713
  • Мнения: 14 440
Дано мечтите станат реалност!

# 714
  • Мнения: 6 320
Здравейте, имам следния въпрос. Чинии и прибори осигурявате ли на наметалите. Ще отдаваме жилището за първи път, чисто ново и ми е интересно, дали да взема един комплект обикновен 24 части чинии и прибори за хранене, чаши за вода. Тенджери и тави не мисля да купувам, но тези има ли смъсъл?
Мерси

# 715
  • Мнения: 2 681
Не, никакви посуди не съм оставяла.

# 716
  • Мнения: 25 791
Здравейте, имам следния въпрос. Чинии и прибори осигурявате ли на наметалите. Ще отдаваме жилището за първи път, чисто ново и ми е интересно, дали да взема един комплект обикновен 24 части чинии и прибори за хранене, чаши за вода. Тенджери и тави не мисля да купувам, но тези има ли смъсъл?
Мерси
Не съм купувала, но след като напусна една наемателка се оказа че имам тиган, тефлонова тенджера, алуминиева тенджера, кана за нагряване на вода, чаши за безалкохолно, чаши за вино, пълен набор вилици, лъжици, ножове, дъски за рязане. Laughing
 Не бих купувала комплект, ако наемателите не са поискали. Rolling Eyes

# 717
  • Бургас
  • Мнения: 6 105
Тинтина, за мен това е доста ангажиращо. Договор по-дълъг от една година ме плаши. Но пък сигурно ще има клауза с предизвестие. Та, каква е целта на този тригодишен договор?

Не искам да сменям наематели всяка година, нещо като гаранция за дългосрочност... Макар че днес говорих с една позната брокерка и тя твърди, че подобна клауза е абсурдна.
Същата ми заяви впрочем, че наемателите "се плашели" от два депозита. Макар че не виждам защо, аз не бих се "уплашила". Смятам да си държа на двата депозита и точка.

Посуда имам в апартамента, но досега се отдаваше краткосрочно и ваканционно, т.е. трябваше да ги има. Не ми пречи да ги оставя, ако наемателите държат.
mamamari, наистина съветите са доста полезни... По въпроса за брокерите - имам приятелка в София, която сама си отдава имотите. Оглежда си наемателите, избира си ги... Аз не бих си го причинила.
Смятам, че комисионната, дадена на брокера е дисциплинираща, от друга страна - нямам време и нерви да се занимавам с огледи. Досега съм отдавала винаги с брокер, безкрайно съм доволна от всичките си наематели до момента.

# 718
  • Мнения: 2 114

Няма договор, който да те спаси ако човекът просто си вдигне багажа и те остави с разбита баня.
И най-прекрасния договор с най-добрите обезщетения за неизпълнение няма да ти възстанови времето, нервите и енергията, загубени по ЧСИ, съдилища, обезпечения и пр. Дори да минеш без съд, пак цялата разправия ще ти отнеме нерви, време и енергия.
Е, ако си бандит, мутра и пр. не мога да коментирам, но не е редови случай.
А да ти остави няколко хиляди гаранция - не е реалистично да се съгласи.
Май не ме разбра.
Кой ще те остави с разбита баня, наемателя ли? Как ако ти си избрал фирмата която ще ремонтира?
Много трябва да си тъп да кажеш на наемателите "окей разбийте банята". Аз за забит пирон им искам уведомление, та камоли ремонт да ми правят...Пък и аз отдавам, нови и ремонтирани жилища, не бих пуснала обява за  катаконмба.
Лъки,

Коментирам принципно, "катакомби" не давам.
Правете разлика между коментар и лична фактология.
Ако не умеете - научете се.

# 719
  • Мнения: 5 037
Здравейте, имам следния въпрос. Чинии и прибори осигурявате ли на наметалите. Ще отдаваме жилището за първи път, чисто ново и ми е интересно, дали да взема един комплект обикновен 24 части чинии и прибори за хранене, чаши за вода. Тенджери и тави не мисля да купувам, но тези има ли смъсъл?
Мерси
Недей, може да се окаже, че те си имат или че предпочитат да си купят свои. Ако ти поискат и си склонна да им ги купиш като бонус, ОК.

Общи условия

Активация на акаунт