Смяна на бащино и фамилно име на дете

  • 11 327
  • 45
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 267
Да, но делото ще е в България, трябва да се има впредвид.

# 16
  • Мнения: 18 899
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!

# 17
  • Мнения: 26
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!


5-6 годишно дете, [специално моето] дори няма представа, защо се казва така и не и прави особено впечатление.
Аз не искам детето ми да носи имената на някои които я е изоставил и забравил, а тя цял живот да пише неговите имена навсякъде, тестове, бележници документи и т.н.
Фамилиите с мъжът ми по случайност са еднакви и за мен няма значение дали ще е с моите имена или с неговите. За мен е важно детето ми да носи името на човек който се грижи за нея и я гледа.

# 18
  • Мнения: 26
Да, но делото ще е в България, трябва да се има впредвид.

Да, разбира се Simple Smile
Просто опитвам да събера малко информация от хора, които имат опит.

Отново много благодаря на всички за отговорите!

# 19
  • Мнения: 18 899
аничка, е сега вече наистина не те разбирам!!! Реално детето носи твоите имена.  Shocked Обаче ти искаш тя да носи не твоята фамилия, дето ти си и майка, а на човек, който й е втори баща от 3-4 години newsm78 Имаш ли някъде доживотна гаранция, че той ще я отгледа до пълнолетие, че искаш да правиш това?

Или май искаш да кажеш, че със сегашния ти мъж са ви еднакви фамилиите? Ако е така - разбирам  Peace Действайте и това е. Законът наистина не е справедлив, и на мен ми се налага по 4-5 пъти на ден да споменавам фамилията на бившия ми мъж покрай децата, но такъв е живота (от моите имена нямат нищо, все едно не съм им роднина  Mr. Green). Дано стане при вас, щом бащата е толкова незаинтригуван.

# 20
  • Мнения: 26
аничка, е сега вече наистина не те разбирам!!! Реално детето носи твоите имена.  Shocked Обаче ти искаш тя да носи не твоята фамилия, дето ти си и майка, а на човек, който й е втори баща от 3-4 години newsm78 Имаш ли някъде доживотна гаранция, че той ще я отгледа до пълнолетие, че искаш да правиш това?

Или май искаш да кажеш, че със сегашния ти мъж са ви еднакви фамилиите? Ако е така - разбирам  Peace Действайте и това е. Законът наистина не е справедлив, и на мен ми се налага по 4-5 пъти на ден да споменавам фамилията на бившия ми мъж покрай децата, но такъв е живота (от моите имена нямат нищо, все едно не съм им роднина  Mr. Green). Дано стане при вас, щом бащата е толкова незаинтригуван.

Вторият вариант Simple Smile

Точно това е неприятното, имената които има дъщеря ми са специфични, а не традиционно български и  не искам да мразя имената на собственото ми дете..
Грубо звучи, но почвам да се улавям, когато и пиша името някъде, че ме е яд ...

# 21
  • Мнения: 18 899
Действай и това е - дано има начин и да стане  Peace

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Има начини, ще стане. Действай  Peace

# 23
  • Мнения: 26
Много ви благодаря момичета Simple Smile

Септември се прибираме и ще разпитам адвокат.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 950
Познавам мъж на 40 години, който по името си е разбрал, че не е син на мъжа, чиито имена носи. Объркано звучи, но историята е следната:

Майката на Х. се развежда с баща му, когато той е твърде малък. Вторият мъж припознава Х. и му дава своите имена (каква е била процедурата - не мога да кажа). Междувременно в семейството се ражда второ дете.

До тийнеджърските си години Х. живее с мисълта, че това е неговият истински баща. Докато един ден не попада на документи, от които истината излиза наяве. Първото име същото, мястото на раждане - същото, ЕГН-то същото, но бащиното и фамилното име - различни.

Тогава майката му разказва всичко, и че ако иска, може да го запознае с биологичния му баща.

Пиша всичко това, за да кажа, че промяната е възможна. Но какъв е начинът - не знам Sad

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Начина е чрез съд.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 368
Трябва биологичният баща да се откаже от правата или съдът да го лиши от такива, за да може новият да го припознае и да му даде имената си.

# 27
  • Мнения: 6 856
Принципно такива дела са доста трудни и мудни. Успех на авторката, ако това мисли за правилно. А и здрави нерви и много пари.

# 28
  • Мнения: 259
Аничка, ти най-добре си знаеш какво ще решиш за детето си, но понеже и аз живея в Испания искам да ти кажа две неща.
Ако успееш да смениш имената на детето после ще трябва да обикаляш по всички институции с документ че е едно и също лице. Предполагам че живеете законно и детето вече е регистрирано и има документи. Аз си смених фамилията след като си бях извадила документи и няколко години ходех навсякъде с документ че съм едно и също лице. И между другото детето трябва вече да ходи на училище, тук започват на 3 год., значи вече в училище е записано с тези имена.
А относно второ дете и че то ще е с различна фамилия, най вероятно е това да е така дори и да смениш имената. Мойте деца са родени тук и в нашия регистър ги записаха по испанския начин - презимето е презимето на бащата а фамилията е презимето на майката.
Не се опитвам да те разубеждавам,просто исках просто да ти покажа че със смяната на имената няма да ти свършат главоболията.

# 29
  • София
  • Мнения: 16 170
Аничка, радвам се за подредения ти сегашен живот.
Помня инцидента, помня как рискува живота си за детето.
Помня и какво направи т.н. баща с даренията.
Четох репортаж за сватбата в чужбина.
Дано от тук нататък само хубави неща да ви се случват.
Може да стане, това което питаш. Аз съм го правила, не беше нито дълго, нито скъпо.
Има си тарифа на съда и се плаща по нея. Отделно хонорар на адвоката. При нас отне 9 месеца.
В първи и втори клас дъщеря ми беше с едни презиме и фамилия, в трети с други. Създадохме малко суматоха за училищните клюкарки. Имахме и документ за съответствие на имената и всичко се оправи за 6 месеца след делото.
Но това са 2 отделни дела - образно казано първо се отърваваш от биологичния баща.
Понякога е мръсна работа и трябва решителност на ръба на закона.
Детето получава презиме и име от тебе. После, ако решите може сегашния съпруг да я припознае.
Второто в България може да стане и в общината по адрес.
Писала съм в подобни теми за моята история. Да не се разпростирам ще ти копирам на ЛС.

Общи условия

Активация на акаунт