Смяна на бащино и фамилно име на дете

  • 11 278
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Здравейте !

Имам следния въпрос. Как да сменя бащиното и фамилното име на моето дете?
Причините за това са, че нейният баща не се интересува от нея повече от 4 години.
Нямат абсолютно никакъв контакт.
За моето момиче Далия се грижи съпругът ми. Тя го възприема като неин баща.
Вече е на почти 6 години и ми се иска да и променя имената преди да е почнала училище.
Ако някой е имал подобен случай или знае каква е процедурата и изобщо дали е възможно това
да се случи когато се приберем в България, много моля да сподели с мен.

Благодаря предварително на всички !

# 1
  • София
  • Мнения: 7 998
А бащата припознал ли е детето, плаща ли издръжка и пр.? Въпросът не е само в имената, а в родителските права.

# 2
  • Мнения: 327
Всичко зависи от това,дали имаш пълни права над детето. Води се дело за сменяне на имената,но пак казвам трябва да имаш пълни права над детето.

# 3
  • Мнения: 26
Бащата е осъден да плаща издръжка, но НЕ е плащал нито лев никога.
Осъдих го и за пълномощно , за да мога да изведа детото в чужбина, защото живеем в Испания.
Иначе детето е припознато от него и носи неговите имена.
Но след като се разделихме [Детето беше на почти 2год] нито я е виждал, нито е звънял, нито абсолютно нищо...
Не сме имали брак също да отбележа.

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 327
Ако детето е припознато и бащата има права, трябва да се води дело да придобиеш пълни права, както са ти казали. На колко е детенце? Защо ще му причиняваш този стрес, ако вече е достатъчно голямо?

# 5
  • София
  • Мнения: 5 979
Тази работа въобще не ми се струва лесна. Най-добре е да се консултираш с адвокат. Но все пак предполагам, че за да може съпругът ти да даде имената на детето, той трябва да го осинови. При жив баща, който е вписан в акта за раждане това е невъзможно. Трябва бащата официално да се откаже от детето и след това съпругът ти да го осинови. Адвокат ще каже възможно ли е това.

# 6
  • Мнения: 26
На почти 6 god [ 14.09 ги навършва]

Мисля че по големият стрес е когато носи различни имена от моите и тези на баща и, които се грижи за нея.
За истинският и баща съм се опитвала да говорим, но явно все още е малка за да възприеме, че този баща които има не и е истински.
Искам ако някой ден има брат или сестра да се чувства като тях с техните имена, а не да бъде различна. Надявам се да ме разберете.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 998
Покрай моя приятелка, която има ядове с бащата на нейното дете, който е чужденец, знам, че родител не може да се откаже от правата върху детето си. Дори и да иска. Може единствено майката да заведе дело, за да го лиши от правата, но пак е въпрос на доказателства и усилия, за да успее.

# 8
  • Мнения: 26
Просто искам да се информирам, ако на някой му се е случвало или е чувал за подобна ситуация.
Родителските права, мисля че няма да ми е трудно да ги взема, защото наистина детето и баща му нямат никакъв контакт.
Никога не плащал издръжка или пък е правил опити да я види. Мисля че съда трябва да вземе това впредвид.
Поне аз така мисля.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 979
anichka_avon, ние те разбираме, обаче това не е толкова важно. Никой не те съди. Просто в случая е важно е какво е възможно по закон. Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 7 998
За да разбереш какво ще вземе предвид съда, трябва да заведеш дело. С него рискуваш да си влошиш отношенията с бащата, от когото си зависима за документи за извеждане на детето в чужбина. Консултирай се с адвокат, който да ти обясни какви са ти възможностите и рисковете, но при всички положения без дело за родителските права няма да минеш.

# 11
  • Мнения: 26
Точно за това питам дали някой му се е случвало или е имал познати с подобен случай Simple Smile
Наясно съм, че трябва да се мине през съда задължително

Отново много благодаря

# 12
  • Мнения: 26
Аз вече имам документи от съда за извеждането на детето от БГ.
Той не се е явявал на нито едно дело и нямаме никакви отношения, за да могат да се влошат.
Просто този човек изчезна от живота на мен и на детето.

Ние живеем в момента в Испания *

# 13
  • Мнения: 2 494
Трябва да заведеш дело за отнемане на родителски права. И след като (ако) спечелиш, настоящият ти съпруг трябва да осинови детето, за да носи неговите имена. Моя приятелка направи така.
А сегашният ти съпруг желае ли да осинови детето? Има много мъже(или жени), които приемат да гледат чужди деца, но не искат да ги осиновят.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Аз вече имам документи от съда за извеждането на детето от БГ.
Той не се е явявал на нито едно дело и нямаме никакви отношения, за да могат да се влошат.
Просто този човек изчезна от живота на мен и на детето.

Ние живеем в момента в Испания *

Чудно, това е в твой плюс, най-вероятно и на следващите дела няма да се появи.При пълна незаинтерисованост от негова страна и неплащане на издръжка  би трябвало без особени проблеми да му отнемеш бащинството.Говори с адвокат и си действай.Не виждам причина имената на детето ти да са на някой льольо,който нехае за детето си  Peace

# 15
  • Мнения: 1 267
Да, но делото ще е в България, трябва да се има впредвид.

# 16
  • Мнения: 18 717
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!

# 17
  • Мнения: 26
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!


5-6 годишно дете, [специално моето] дори няма представа, защо се казва така и не и прави особено впечатление.
Аз не искам детето ми да носи имената на някои които я е изоставил и забравил, а тя цял живот да пише неговите имена навсякъде, тестове, бележници документи и т.н.
Фамилиите с мъжът ми по случайност са еднакви и за мен няма значение дали ще е с моите имена или с неговите. За мен е важно детето ми да носи името на човек който се грижи за нея и я гледа.

# 18
  • Мнения: 26
Да, но делото ще е в България, трябва да се има впредвид.

Да, разбира се Simple Smile
Просто опитвам да събера малко информация от хора, които имат опит.

Отново много благодаря на всички за отговорите!

# 19
  • Мнения: 18 717
аничка, е сега вече наистина не те разбирам!!! Реално детето носи твоите имена.  Shocked Обаче ти искаш тя да носи не твоята фамилия, дето ти си и майка, а на човек, който й е втори баща от 3-4 години newsm78 Имаш ли някъде доживотна гаранция, че той ще я отгледа до пълнолетие, че искаш да правиш това?

Или май искаш да кажеш, че със сегашния ти мъж са ви еднакви фамилиите? Ако е така - разбирам  Peace Действайте и това е. Законът наистина не е справедлив, и на мен ми се налага по 4-5 пъти на ден да споменавам фамилията на бившия ми мъж покрай децата, но такъв е живота (от моите имена нямат нищо, все едно не съм им роднина  Mr. Green). Дано стане при вас, щом бащата е толкова незаинтригуван.

# 20
  • Мнения: 26
аничка, е сега вече наистина не те разбирам!!! Реално детето носи твоите имена.  Shocked Обаче ти искаш тя да носи не твоята фамилия, дето ти си и майка, а на човек, който й е втори баща от 3-4 години newsm78 Имаш ли някъде доживотна гаранция, че той ще я отгледа до пълнолетие, че искаш да правиш това?

Или май искаш да кажеш, че със сегашния ти мъж са ви еднакви фамилиите? Ако е така - разбирам  Peace Действайте и това е. Законът наистина не е справедлив, и на мен ми се налага по 4-5 пъти на ден да споменавам фамилията на бившия ми мъж покрай децата, но такъв е живота (от моите имена нямат нищо, все едно не съм им роднина  Mr. Green). Дано стане при вас, щом бащата е толкова незаинтригуван.

Вторият вариант Simple Smile

Точно това е неприятното, имената които има дъщеря ми са специфични, а не традиционно български и  не искам да мразя имената на собственото ми дете..
Грубо звучи, но почвам да се улавям, когато и пиша името някъде, че ме е яд ...

# 21
  • Мнения: 18 717
Действай и това е - дано има начин и да стане  Peace

# 22
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Има начини, ще стане. Действай  Peace

# 23
  • Мнения: 26
Много ви благодаря момичета Simple Smile

Септември се прибираме и ще разпитам адвокат.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Познавам мъж на 40 години, който по името си е разбрал, че не е син на мъжа, чиито имена носи. Объркано звучи, но историята е следната:

Майката на Х. се развежда с баща му, когато той е твърде малък. Вторият мъж припознава Х. и му дава своите имена (каква е била процедурата - не мога да кажа). Междувременно в семейството се ражда второ дете.

До тийнеджърските си години Х. живее с мисълта, че това е неговият истински баща. Докато един ден не попада на документи, от които истината излиза наяве. Първото име същото, мястото на раждане - същото, ЕГН-то същото, но бащиното и фамилното име - различни.

Тогава майката му разказва всичко, и че ако иска, може да го запознае с биологичния му баща.

Пиша всичко това, за да кажа, че промяната е възможна. Но какъв е начинът - не знам Sad

# 25
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Начина е чрез съд.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 358
Трябва биологичният баща да се откаже от правата или съдът да го лиши от такива, за да може новият да го припознае и да му даде имената си.

# 27
  • Мнения: 6 785
Принципно такива дела са доста трудни и мудни. Успех на авторката, ако това мисли за правилно. А и здрави нерви и много пари.

# 28
  • Мнения: 259
Аничка, ти най-добре си знаеш какво ще решиш за детето си, но понеже и аз живея в Испания искам да ти кажа две неща.
Ако успееш да смениш имената на детето после ще трябва да обикаляш по всички институции с документ че е едно и също лице. Предполагам че живеете законно и детето вече е регистрирано и има документи. Аз си смених фамилията след като си бях извадила документи и няколко години ходех навсякъде с документ че съм едно и също лице. И между другото детето трябва вече да ходи на училище, тук започват на 3 год., значи вече в училище е записано с тези имена.
А относно второ дете и че то ще е с различна фамилия, най вероятно е това да е така дори и да смениш имената. Мойте деца са родени тук и в нашия регистър ги записаха по испанския начин - презимето е презимето на бащата а фамилията е презимето на майката.
Не се опитвам да те разубеждавам,просто исках просто да ти покажа че със смяната на имената няма да ти свършат главоболията.

# 29
  • София
  • Мнения: 16 106
Аничка, радвам се за подредения ти сегашен живот.
Помня инцидента, помня как рискува живота си за детето.
Помня и какво направи т.н. баща с даренията.
Четох репортаж за сватбата в чужбина.
Дано от тук нататък само хубави неща да ви се случват.
Може да стане, това което питаш. Аз съм го правила, не беше нито дълго, нито скъпо.
Има си тарифа на съда и се плаща по нея. Отделно хонорар на адвоката. При нас отне 9 месеца.
В първи и втори клас дъщеря ми беше с едни презиме и фамилия, в трети с други. Създадохме малко суматоха за училищните клюкарки. Имахме и документ за съответствие на имената и всичко се оправи за 6 месеца след делото.
Но това са 2 отделни дела - образно казано първо се отърваваш от биологичния баща.
Понякога е мръсна работа и трябва решителност на ръба на закона.
Детето получава презиме и име от тебе. После, ако решите може сегашния съпруг да я припознае.
Второто в България може да стане и в общината по адрес.
Писала съм в подобни теми за моята история. Да не се разпростирам ще ти копирам на ЛС.

# 30
  • София
  • Мнения: 16 106
Не, ще пиша тук - може да помогне и на друга майка след време.
С адвокатката го направихме като оспорване на бащинство от негова страна.
Съответно аз не противоречах на  твърденията му. Бях сигурно единствената, довела свидетели, че по  време  на брака  са я виждали с друг мъж.
Доказахме, че съм прегрешила и съответно той не иска да бъде баща на чуждо дете. След като аз не оспорвам твърдението и съм съгласна - няма нужда да се насрочва ДНК експертиза.
Според решението на съда презимето на детето ми е производно от името ми, но с мъжко окончание.
Фамилията е моята.
За съжаление адвокатката ми вече е възрастна и не работи.
 

# 31
  • Мнения: 222
Може,консултирай се с добър адвокат.Щом не е плащал 2 мес издръжка ще я плати за 1 год назад.Ще го осъдиш и за нова издръжка за повече средства.При следващите 2 мес неплащане можеш да му отнемеш правата

# 32
  • Мнения: 22 036
Имената са най-малкия проблем. Заведи си дело за пулно попечителство и после лесно ще ги смениш.

Мен имената не ме притесняват, но има моменти с наследство и подобни, които е добре да се уредят.

# 33
  • Пловдив
  • Мнения: 14 683
Трябва биологичният баща да се откаже от правата или съдът да го лиши от такива, за да може новият да го припознае и да му даде имената си.
Новият не може да го припознае, може да го осинови - по този начин става, който пишеш, със съгласие на бащата или без съгласие, ако е лишен от родителски права или дълго време не е провявал никакъв интерес към детето, не е полагал никакви грижи и т.н. Новият трябва да има брак с майката обаче, за да се допусне такова осиновяване, поне у нас.
Осиновен е бил явно и познатият на пишещата по-горе.
Аз принципно не съм никак фенка на "заличаването" по този начин на следите за бащата, но някои татковци може би си го заслужават, както описаният в темата.

Знам два случая на само променено име - след развода майката чрез съд успява да постигне смяна само на фамилното име на детето с нейното на общите основания за промяна на име ("важни причини"), без осиновяване от друг, без лишаване от родителски права, а поне в единия случай (за другия не знам) - и без дори бащата да изчезва от живота на детето, поддържат си някакъв контакт. Лично аз това, че майката се е развела и носи вече моминската си фамилия, никак, ама никак не го намирам за важна причина за промяна на името и на детето, но хора разни, намерили са се съдилища, които са го допуснали, понеже важните причини се преценяват субективно. Не е сигурно обаче, че и при вас биха го допуснали, "сигурният" начин е осиновяването.

П.П. Айша, ти в стари теми си писала, доколкото помня, че "биологичният" баща, презумиран от брака, на твоята дъщеря не и е бил твърде биологичен. Ако греша, се извинявам, но ако не греша - не давай неприложими съвети.

Последна редакция: сб, 24 юни 2017, 08:39 от Магдена

# 34
  • Мнения: 14 966
Скрит текст:
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!


5-6 годишно дете, [специално моето] дори няма представа, защо се казва така и не и прави особено впечатление.
Аз не искам детето ми да носи имената на някои които я е изоставил и забравил, а тя цял живот да пише неговите имена навсякъде, тестове, бележници документи и т.н.
Фамилиите с мъжът ми по случайност са еднакви и за мен няма значение дали ще е с моите имена или с неговите
. За мен е важно детето ми да носи името на човек който се грижи за нея и я гледа.

С риск да си навлека гнева на съфорумките , ще кажа , че това ми направи изключително лошо впечатление , освен ако авторката не е имала предвид друго, а така да звучи. Разбирам ситуацията- бащата е дезинтересиран , тя се е опитала да обясни на детето, но то , на този етап е малко. Това не значи , че няма да порасне и да разбере нещата. Поздозирам също , че авторката го приучва да казва тати на втория съпруг. И това по принцип не го одобрявам. Не зная вторият съпруг дали ще иска да осинови това дете. Това , че се грижи за него е похвално, но осиновяването вече е наследяване и разни други неща , които , като последици може и да са чисто комерсиални. Не нападам авторката , може идеята с тези имена да е наистина само в сферата на обидата , емоциите и разсъждения на този етап. За мен трябва да се мисли в дългосрочен план. Защото тя никакъв проблем няма да има с дело за лишаване от родителски права. Но дори и в такива производства , оставят на бащата малък режим на лични контакти. То това лишаване не е завинаги. Възможно е нещата да се променят. Пък и детето си е с установен биологичен произход, един баща има , дори като генетичен материал.
Иначе юридически  при така описаната ситуация, няма проблем. Магдена го е написала. Лишаване от права, осиновяване и всичко ще е както го иска авторката. Въпросът е , че към тези производства трябва да се подхожда не емоционално , а аналитично и да се гледа в переспектива. 

# 35
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не знаем каква е историята на авторката. Изобщо не е изключена да е била подложена на психически и физически тормоз, може бившия и мъж да е бил алкохолик и т.н. Лично аз не се наемам да съдя. Задала е конкретен въпрос, който е наясно е отговорил.

# 36
  • София
  • Мнения: 16 106
tays, явно не познаваш историята на авторката.
Много се писа преди време за случая. И тук имаше тема, помагахме на лечението на Ани.
Не защитавай биологичния баща на детето - той не го заслужава.
Нито наследство, нито подкрепа ще има тя от него.
Единствено може да крои планове как да ги  наследи.
За мене майката и дъщерята трябва да скъсат всички връзки с използвача.
Но вие си пишете патетично и възвишено общи фрази.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 683
Е ми видях и аз старите мнения на авторката. Ако написаното е вярно (суми, дарени за нея за лечение на изгаряния от огън, но постъпили по неговата сметка, той ги бил изразходвал за ремонт на къщата си), човечецът наистина не заслужава много коректност и внимание. Отделно, дето бил забравил за дъщеря си. Казвам "ако е вярно", защото не знаем версията на другата страна. Аз още по-рано писах, че някои бащи си заслужават "заличаването" от името и акта за раждане на детето, макар поначало да не одобрявам тези неща.
Както и да е, на въпроса отговорихме. Успех нататък!

# 38
  • Мнения: 26
Здравейте отново Simple Smile Нямам постоянен интернет и съм изпуснала да отговоря на някои от вас.

Имената са най-малкия проблем. Заведи си дело за пулно попечителство и после лесно ще ги смениш.

Мен имената не ме притесняват, но има моменти с наследство и подобни, които е добре да се уредят.

Никога не съм искала, няма и да искам нещо каквото и да е било от такъв човек.
Не можеш да направиш нищо, когато някои не иска да ти даде нещо било то и един бонбон..


# 39
  • Мнения: 26
Скрит текст:
Какъв стрес може да има 5-6 годишно дете, задето не носело имената на майка си и втория си баща?? Аз самата никога не съм имала фамилията на първия си съпруг, респективно с децата си от първия брак имам различни фамилии. Това е било така дори по време на брака ни. Сега имам втори съпруг, не ми изглеждат особено притеснени децата, че нямат моята или неговата фамилия. Не виждам причина, освен ако някой не намила постоянно по темата. Казвам го за добро  Peace Разбирам, че бащата не е реален баща на място, но да се рови на тема фамилия и имена, просто спрете. Действайте си законово и не занимавайте детето!!!




5-6 годишно дете, [специално моето] дори няма представа, защо се казва така и не и прави особено впечатление.
Аз не искам детето ми да носи имената на някои които я е изоставил и забравил, а тя цял живот да пише неговите имена навсякъде, тестове, бележници документи и т.н.
Фамилиите с мъжът ми по случайност са еднакви и за мен няма значение дали ще е с моите имена или с неговите
. За мен е важно детето ми да носи името на човек който се грижи за нея и я гледа.

С риск да си навлека гнева на съфорумките , ще кажа , че това ми направи изключително лошо впечатление , освен ако авторката не е имала предвид друго, а така да звучи. Разбирам ситуацията- бащата е дезинтересиран , тя се е опитала да обясни на детето, но то , на този етап е малко. Това не значи , че няма да порасне и да разбере нещата. Поздозирам също , че авторката го приучва да казва тати на втория съпруг. И това по принцип не го одобрявам. Не зная вторият съпруг дали ще иска да осинови това дете. Това , че се грижи за него е похвално, но осиновяването вече е наследяване и разни други неща , които , като последици може и да са чисто комерсиални. Не нападам авторката , може идеята с тези имена да е наистина само в сферата на обидата , емоциите и разсъждения на този етап. За мен трябва да се мисли в дългосрочен план. Защото тя никакъв проблем няма да има с дело за лишаване от родителски права. Но дори и в такива производства , оставят на бащата малък режим на лични контакти. То това лишаване не е завинаги. Възможно е нещата да се променят. Пък и детето си е с установен биологичен произход, един баща има , дори като генетичен материал.
Иначе юридически  при така описаната ситуация, няма проблем. Магдена го е написала. Лишаване от права, осиновяване и всичко ще е както го иска авторката. Въпросът е , че към тези производства трябва да се подхожда не емоционално , а аналитично и да се гледа в переспектива.  
Всъщност направих темата, за да разбера дали някой е запознат с подобен случай.
Не съм искала нито да обуснявам лични взаимоотношения нито да се знае коя съм. Просто въпрос.
Но все пак ще се опитам да обясня, защото винаги съм била такава и когато искам някой да ме разбере
мога да отговарям на въпроси безкрай само и само да се изясни всичко. Simple Smile

Отначало се опитвах НАСИЛА да водя детето при баща му. Обикалях с автобуси, мъкнех багажи на детето, спеше в количката по спирки и автогари.
Давах излишни пари, за да може детето ми да види баща си. След няколко месеца опити просто спрях. Не звънях, не писах и не ходих при него повече.
Той така и не се обади. Детето тогава на 2 годинки постепенно спря и да пита за него, а аз си мълчах защото НЕ ЗНАЕХ какво да и кажа.
След година се запознах с единственият ми съпруг, друг не съм имала. Детето се привърза много към него, НО никога не съм я карала да му казва ТАТИ !
Тя го нарича Влади, тати не му е казвала никога. Simple Smile [Да вмъкна само, че нейният баща винаги е имал право да я вижда и да идва при нея когато си поиска, без условия като по филмите
за 1 месец през лятото или всяка събота и тн. НО той никога не е пожелал да я види]
 
Първоначалният ми въпрос бешe дали мога да сменя имената на детето ми, а не дали може съпругът ми да я осинови.
Никъде не съм казала, че искам детето ми да носи имената на съпругът ми. Това явно не се дооточни.
Ако има още нещо ще се радвам да отговоря.

# 40
  • Мнения: 2 123
Аничка, разбирам те много добре! Не съм запозната с предишни твои преживявания с "бащата" на детето ти. Тук няма да намериш решение на въпроса. Най-добре потърси български адвокат по семейно право, който ще те консултира за решаване на въпроса. Тук в темата ти само "чесане" на клавиатурата и свободни съчинения на твой гръб ще има.
Най-искрено ти желая успех! bouquet

# 41
  • Мнения: 26
Аничка, разбирам те много добре! Не съм запозната с предишни твои преживявания с "бащата" на детето ти. Тук няма да намериш решение на въпроса. Най-добре потърси български адвокат по семейно право, който ще те консултира за решаване на въпроса. Тук в темата ти само "чесане" на клавиатурата и свободни съчинения на твой гръб ще има.
Най-искрено ти желая успех! bouquet
Здравей Simple Smile
Наясно съм , че е най-добре да се говори с адвокат и така и ще направя.
Но имам още няколко месеца до сепрември, когато ще се приберем до България
и исках да се запозная с мнения на хора, които са запознати по-добре от мен.

# 42
  • Мнения: 2 123
Няма запознати хора с твоя казус! До септември докато си дойдеш, може твои роднини да потърсят читав адвокат, да си спестиш време. Знаеш, адвоката е много важен! Успех!

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 683
Какво значи "няма запознати хора"?
В частност аз писах, че лично знам за два такива случая на допусната промяна САМО на фамилното име без осиновяване от друг, но като цяло по-скоро моето очакване е такова искане да се отхвърли от съда, а не да се уважи. Аз също бих го отхвърлила, ако бях на мястото на съдията, и то не защото одобрявам поведението на бащата, а просто защото не смятам, че поведението на бащата само по себе си е важна причина за промяна на името (тип "татко е тъпак, значи имам право да не нося неговото име").
Авторката нека опита, но да се подготви и за евентуален неуспех.

# 44
  • Мнения: 2 123
Е-е-е, не се афектирай! Simple Smile Всеки казус е различен макари в някои отношения да има общо с такива през които са минали съфорумки. Това беше идеята ми!

# 45
  • Мнения: 36 036
Ключ по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт