Пародонтоза

  • 123 331
  • 744
  •   1
Отговори
# 30
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Факт, че и на мен като ми чистят зъбен камък ми е по-неприятно. Може би защото в този случай очаквах нещо страховито, а то далеч не се оказа такова Laughing
НСЧ,
радвам се, че всичко върви добре. Ще има ефект със сигурност.

# 31
  • София
  • Мнения: 399
Здравейте,
след дълги години с периодично кървящи венци, жабурене със сандрин , ползване на Парадонтакс и Сплат вече  разбрах че съм с такъв проблем, предстои ми консултация с парадонтолог. Направих панорамна снимка, ще си позволя да я покажа. Ще съм благодарна ако някой запознат с проблема ми каже дали е много зле положението. Бъдещият ми преглед ще е чак септември месец.

# 32
  • София
  • Мнения: 399
Посетих специалист, зле е положението. Предстоят почистване на зъбен камък и дренажи, прием на антибиотик и накрая операция за поставяне на костно вещество. Започвам да събирам пари, че сумата няма да е малка...

# 33
  • Мнения: 68 347
Би ли споделила повече подробности..например къде и защо ще  ти слагат костно вещество? Имаш дълбоки джобове или ?

Орален АБ, поне според пародонтолога, при когото ходих, не се практикува вече. Причината - малка част от него достига до венците. Също-след спирането му микробите, ако има условия за това, като дълбоки джобове, непочистен под венеца зъбен камък и т.н..... пак ще се активират и направят възпаление. Зъбите били единственият орган, който не се самопочиствал, и венците. Както кожата например се излющва и прочее, при венците и зъбите това не става...

# 34
  • Мнения: 46 430
И на мен ми обясниха същото за оралния АБ. Но при дълбокото скалиране вкарваха някакви лекарства в джобовете, предполагам и АБ. Много добре ми се отразиха, всякакво кървене приключи още тогава.
Обаче единият джоб се оказа доста дълбок, всъщност и другите са толкова, но зъбите там са с извадени нерви и не ги усещам, този ми разказа играта. Реших, че е кариес, 2 пъти ходя при стоматоложката ми, правих и секторна снимка, но всичко по зъбите изглежда нормално, затова  отказа да го отваря, вижда се ясно оголения корен, явно е от него. Страшни болки, като ме започне та върти нагоре към окото, назад към тила, и към ухото. Не знам вече колко време бях на обезболяващи. Но от 2 дни удържам положението и ми светна пред очите, че пък малко или много ми взимаха силите и ми действаха упойващо.

На 11.09. съм на контролен преглед и ще кажат, вече предвид ефекта от лечението, какво следва, дали ще има нещо за вадене, за костно вещество, за умъртвяване...

Bom-Bi-Bom, видях снимката ти преди, но понеже не разбирам не посмях да коментирам. Горе до резците ли е за костно вещество?

# 35
  • Мнения: 68 347
Човече, ще чакам с нетърпение да споделиш какво е станало на контролата. За сверка .
Моят 9мм джоб така и не се сви след терапията и док настоява за ваденето му.
Аз се дърпам обаче, защото зъба е жив. Освен това не искам нито имплант, нито мост.
Интересно,но не ми предложи операция за свиване на джоба...не знам дали изобщо има такава де,но все пак...
Костозаместване спомена, ако го извадим и евентуално преди импланта...ако се наложило...
Човече...теб те боли самият зъб ли? Защото при мен се надуваше само венеца и там болеше..

# 36
  • София
  • Мнения: 399
Здравейте.
Джобовете ми са 3 , отпред където е най-видимо на снимката и отдолу отстрани долу при кътниците. Доктора ми обясни следното:
 Процеса за мен е започнал и трябва на първи етап да се стопира чрез почистване с упойка, същевременно АБ за изтребване на микроорганизмите. Тъй като нова кост няма да ми порасте трябва операция с костозаместващо в-во. За да се сложи, трябва процеса в устната кухина да е стопиран и да е изтребено всичко. Самата операция се извършва като се сцепва венеца, поставя се в-вото, отгоре се покрива с мембрана /резорбираща се след време/. Тя предпазва самия венец да не разруши в-вото и да го превърне от кост в пихтия, чрез епителни клетки, левкоцити и т.н. Може да бъркам медицинските термини, но ме извините не съм компетентна.
И задължителна перфектна устна хигиена от тук нататък/конци, специална четка, вода за уста, гел за венци/, като вечерното миене на зъби е най-важно. както каза доктора извинения от сорта - пиян съм не важат, зъбите се мият.

# 37
  • Мнения: 68 347
По повод това последното - аз го попитах, абе докторе, до края на живота си ли трябва да поддържам страхотна хигиена с конци и прочее, а той ме реплекира- "Не, не до края на живота, а докато имате зъби в устата си" TrollfaceTrollface  JoyJoy

Нещата, които ти е обяснил, съвпадат с казаното и от моят. С изключение на костозаместващата операция.
На мен например не ми предложи костозаместваща операция-не и преди изваждането на зъба. Мен ме интересува дали такава операция ще спомогне за запазване на зъба с дълбок джоб или не. Защото лично при мен този ми зъб не се клати, стабилен е, макар и с дълбок около 9 мм джоб, но наличието на самият джоб спомага за навлизането в него на микроби, които не могат да се почистват посредство четка и конец и постоянно се възпалява, което от своя страна неминуемо ще доведе до загуба на още костно вещество в бъдеще.

Но-пак казвам, не знам защо не ми предложи този вариант, въпреки, че подробно обсъждахме нещата и съдбата на този ми злощастен зъб...Объркана съм тук.

# 38
  • Мнения: 46 430
По повод това последното - аз го попитах, абе докторе, до края на живота си ли трябва да поддържам страхотна хигиена с конци и прочее, а той ме реплекира- "Не, не до края на живота, а докато имате зъби в устата си" TrollfaceTrollface  JoyJoy
Joy Joy Joy

Да, боли ме целия зъб. От студено или сладко, даже като спя с отворена уста от въздушната струя, влиза в джоба при корените и първо е остра болка само там, после започва да се разпростира по цялата половина на главата. Затова мислех, че е кариес, пулпит, нещо по зъба, но на снимката всичко излиза чисто, само дълбок джоб. Обясниха ми, че близостта до пулпата.

Bom-Bi-Bom, а това заместване с костно вещество значи ли, че се вадят зъбите?
За почистването преди това - ако е нехирургично опитай без упойка, усещането е като при обикновено махане на зъбен камък.

# 39
  • Мнения: 68 347
Скоро четох, по повод счупен зъб, в близост до пулпата....та се казваше, че ако пулпата е засегната, точно както го описваш, дори при поемане на въздух се усеща дискомфорт. При моят зъб счупването за щастие беше близо до пулпата, но без да е засегнат нерва. Та само теоретично говоря в момента - но такава болка описват именно при засегнат нерв.

Аз имам чувствителност в дълбокия джоб като ям сочен пъпеш, диня например, и там усещам дискомфорт. Не болка, а ямно се усеща как течността влиза вътре в джоба.

Странно, това при теб имам предвид - прилича много на пулпит някакъв, щом има болка. Тя пулпата нали е вътре в зъба, около нея има дентин и после емайл. Освен откъм корена да е развален зъба и от там да има достъп до нерва, но на снимката викаш нищо не се вижда...  Thinking
Не винаги обаче на снимка може да се види пулпита.

# 40
  • Мнения: 46 430
И мен това ме притеснява...
Ще стискам зъби до контролния и ако не спре болката ще настоявам да го умъртвят. Нетърпимо е Sad
Ако някой разбира, ето снимката (2-рия зъб от дясно наляво):
Скрит текст:

Последна редакция: пн, 21 авг 2017, 13:13 от Не се сърди, човече

# 41
  • Мнения: 68 347
Не се мъчи . 19.09. е далече. Нали пародонтолога също е от София, не се налага като мен да се разхождаш до други градове поне, обади му се и помоли да те приеме по спешност.... Хем второ мнение ще чуеш, хем ще обезболи нещо там...

# 42
  • Варна
  • Мнения: 25 212
И аз мисля, че не трябва да търпиш. Тая болка сега ли се появи, в смисъл след последното ти посещение при доктора?

# 43
  • Мнения: 46 430
На 11-ти  ми е часа.

Пародонтологът ми е в София, но аз в момента съм на другия край на България Joy
Като се върна ще му звънна, ако може да изтеглим контролата по-рано.

И аз мисля, че не трябва да търпиш. Тая болка сега ли се появи, в смисъл след последното ти посещение при доктора?
Не. Преди това. Затова всъщност отидох на стоматолог, той каза, че съм за пародонтолог и започнах лечението там.

П.П. Пуснах в предния пост снимката.

# 44
  • Мнения: 68 347
На другия край на БГ, имам предвид във Варна, също има много добри пародонтолози Sunglasses

Кофти, че си далече, да.

Аз след дълбокото почистване имах такъв дискомфорт, какъвто описах, но чак към главата не ме е боляло. Просто чувствителност от студеното. Стрелкащи болки и други подобни - категорично нямах!

А венеца там зачервен, подут нещо или хич ?

Знам, че стоматоложката ти е лична приятелка един вид, но при болка, лекар да ми твърди, че нищо няма и всичко едва ли наред е песен, не го приемам. И в другата тема имаше такива случаи - то ги боли, но според лекаря не трябвало да ги боли, щот нямало нищо ... Close

Общи условия

Активация на акаунт