Какво е да си умен и какво е да си тъп?

  • 32 308
  • 567
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 909
Ми за умен се смятам много ясно  Joy
За тъп това намерих от речника За човек – умствено ограничен, несъобразителен, несхватлив, глупав.
Което мисля, че доста се доближава и за моите виждания.

# 16
  • Мнения: 4 941
Ми за умен се смятам много ясно  Joy
За тъп това намерих от речника За човек – умствено ограничен, несъобразителен, несхватлив, глупав.
Което мисля, че доста се доближава и за моите виждания.
Точно това казах по-горе, че всеки ще каже, че е умен. Но дали всеки се смята наистина за такъв? Някой може да се усети, че е глупав, че не знае много, че взема глупави решения и т.н., но да отказва да си го признае. Всеки претендира, че е умен, но дали е така? Сигурно всеки един от нас е постъпил тъпо в някаква ситуация.

# 17
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
   За мене такива определения кой е умен и тъп са безсмислени. Всеки се бори с живота по своя начин и не го прави умен или тъп. Вярно е, че има доста хора, които са тъпи, но...
Допусни, че авторът на темата е работодател, заемодател, в търсене на дългосрочен партньор и прочие ситуации в които е много важно човекът отсреща да е оправен, а не да се дъни за  щяло и нещяло.

# 18
  • Мнения: 2 909
Ми за умен се смятам много ясно  Joy
За тъп това намерих от речника За човек – умствено ограничен, несъобразителен, несхватлив, глупав.
Което мисля, че доста се доближава и за моите виждания.
Сигурно всеки един от нас е постъпил тъпо в някаква ситуация.
Е това няма как да си кривя душата, да постъпвал съм, но не и нон стоп  Mr. Green

# 19
  • Мнения: 3
Уникална рядкост е здрав/интелигентен човек да не стане финансово задоволен. Даже и да не е амбициозен ще бъде търсен и ценен кадър.

"Като си толкова умен, къде са ти парите" - стара шопска поговорка  Mr. Green

# 20
  • София
  • Мнения: 38 498
И какво провокира пускането на темата?
Замислих се над това, че попадам в различни компании, с които излизам. Едната компания е от умни, интелигентни хора, които говоря за живота, за това какво искат да постигнат и т.н. Другата компания е от не толкова умни хора, които говорят за някакви тъпотии постоянно. И оттам ми хрумна да пусна темата. Вписвам се и в двете компании, не знам дали това ме прави умна или тъпа. Понякога втората ми идва в повече, и така още повече се замислям.

Нещата не са черно-бели. Тоя е умен, тоя е тъп. Рядко се срещат абсолютно умни или абсолютно тъпи хора. Щом могат да водят смислен разговор, не са много тъпи.
Ако възгледите им не съвпадат с твоите, също не значи, че са тъпи.

Аз съм виждала едно такова същество - не можеше 2 приказки на кръст да върже и се хилеше като пача.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Това за парите обикновено го казват баш такива, дето ги нямат, ама се надуват.

# 22
  • Мнения: 12 473
Хаха, аз пък не се смятам за много умна, но пък за доста интелигентна.. Joy

# 23
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Често се бърка интелигентност с образование. Тези понятия си нямат много общо.

Познавам един катил с 3 (три) бакалавърски специалности, който обаче не може да си намери работа и живее на гърба на семейството си. Може да зубри, но не може да мисли.

# 24
  • Мнения: 12 473
Изобщо не включвам образованието в това понятие/разбиране..

# 25
  • Мнения: 4 941
Може да си образован и едновременно тъп ли? newsm78

# 26
  • Мнения: 3
Почва да се разширява темата Simple Smile
Какво е "образован" тогава? Учил? Взимал някакви изпити? Завършил (какво) ?
Човек с добра обща култура? Или само с добра памет за малкото неща, които е прочел през живота си?
Дайте дефиниция.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма разширяване. Умен е този, който има пари. Точка.

# 28
  • Монреал
  • Мнения: 1 384
Няма разширяване. Умен е този, който има пари. Точка.
Това правило също търпи изключения, но са пренебрежимо малко.

Аз за това предпочитам термина "оправен". Тоест справя се с проблемите, намира начини, не се дъни, не е беден... Изобщо противоположност на тъп/смотан/балък.

Естествено, има и средни положения. Да не кажа, че мнозинството сме средно положение.

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Все едно ми описа Тръмп. Wink

Общи условия

Активация на акаунт