За леките наркотици и масовата употреба

  • 59 913
  • 1 192
  •   1
Отговори
# 900
  • Мнения: X
 Bella Anna, зависима от какво?

В Канада, Холандия и някои части на Америка тревата е легална. Разбирам какво се опитват да постигнат с легалността й, но дотам.
 Обезпокоителното е друго.

Не е това, че пълнолетни хора над 21 са избрали да си направят кефа 3 пъти месечно в някой бар с кока или марихуана, а широко достъпността й, която уж помага за прекратяване на нарко бизнеса на черно, а реално я прави по-срещано явление и при много младите тийнове.

Нормализирането на някои практики е същото както пиенето на ракия с шопска салата при българите на маса, по празници и с децата около тях попивайки тази култура на нормалност на пиене и пушене.

Последна редакция: пн, 17 юли 2017, 21:06 от Анонимен

# 901
  • Мнения: 6 122
Когато го правиш 4понякоа" вечеси го приел за нормално. Само че от "понякога" може лесно да стане "често" и накрая "редовно". Това са любими отговори на социолозите, но и те не знаят какво стои зад тях, защото за един "понякога" е един път годишно, а за друг е всяка седмица. На практика това нищо не означава, затова аз говоря за начин на мислене и възприемане на правилно и грешно, хубаво и лошо, полезно и вредно и т.н. Веднъж влезе ли в зоната на приемливото и нормалното, много лесно от "понякога" се стига до "редовно".

Анди, въпроса не е дали го приемаш за нормално или не, а дали имаш склонност към пристрастяване. Тази склонност за съжаление има и генетичен отенък. Аз приемам за нормално хомосексуални да се женят примерно, но аз самата не съм такава и не бих имала такава връзка. Давам ти го като пример, защото не е въпроса дали го приемаш за нормално или не. Не това те прави зависим. Аз не приемам за нормално да се пуши трева всеки ден. Категорично! И какво от това....правя го.

Цитат
Bella Anna, зависима от какво?

Всяка вечер пуша трева.

# 902
  • Мнения: X
С тази честота съдържанието на THC в кръвта ти е постоянно.
Дано не караш децата нанякъде, защото излагаш живота им на риск.
Излишно е да се величаеш като нещо по-висше от всеки срещнат алкохолик. По-добре си признай проблема и потърси помощ.
Предполагам, че не си започнала с "всяка вечер", и при тебе също отначало е било "от време на време".
Въпрос на време е да минеш на гъби или хапчета (ако вече не го правиш "от време на време").

Значението на нормализацията на дадено действие е ПРЕДИ то да стане зависимост. След това вече ти е все едно дали е нормално или не. Но ако се приема за нормално,  шансът повече хора да бъдат изложени на риска от зависимост нараства много.

# 903
  • Мнения: X
 Bella Anna, благодаря! Много смело признание от твоя страна! Hug




# 904
  • Мнения: X
Още по-смело щеше да е да престане с тия боклуци, ама нейсе. Едно голо признание е само първата и съвсем недостатъчна стъпка.

# 905
  • Мнения: X
Още по-смело щеше да е да престане с тия боклуци, ама нейсе. Едно голо признание е само първата и съвсем недостатъчна стъпка.
По принцип исках и друго да й напиша, но го изтрих.

С две думи исках да попитам това признание как да го възприемаме?
 Като доказателство на теза, зов за помощ или начална стъпка на осъзнаване на проблем? Което и да е би срещнала подкрепа в мое лице!  Hug

# 906
  • София
  • Мнения: 62 595
Напротив, точно за възприемането на нещо за нормално става въпрос, не само за зависимост. Щом нещо е нормално, то критичността в мисленето за това нещо спада. Ето, в темата за кредитните карти на мохитото - кредитната карта е нормална, и съответно човек не се замисля колко му струва и какви могат да са последствията, дори има пренебрегване на рисковете, просто защото е нормално, защото много хора я ползват, а щом я ползват, значи няма нищо, за което да се замислим. Нарочно давам пример с неща от ежедневието, които не се възприемат като пристрастяващи, за да илюстрирам схемата. Критични сме към неща, с които не сме свикнали или все още не възприемаме за нормални. Плъзгаме се по повърхността, щом възприемем нещо за обичайно, следователно за безопасно.

# 907
  • Мнения: X
Каква теза? Че тревата не е проблем? Ако такава е тезата, не се връзва много с останалите хипотези.
Ако е нещо като "Аз съм Бела Ана и съм наркоманка и днес е първият ми ден без дрога", това, разбира се, заслужава само адмирации и подкрепа.

# 908
  • Мнения: X
Андариел, не съм сигурна, че е точно така.
Много хора са просто толерантни. Живеят си живота както го разбират и не се месят на другите как те си живеят техния стига да не нарушат спокойствието и сигурността им лично.

Това, че лично аз познавам много хора пушещи трева не означава, че съм по-малко критична и го възприемам за нормално и за себе си. Просто разбирам тяхната нужда от разпускане по този начин и дотам. Ако не искат помощ от мен за справянето с това, не си изказвам мнението явно.

Последна редакция: пн, 17 юли 2017, 21:01 от Анонимен

# 909
  • София
  • Мнения: 62 595
Винаги има критична точка, отвъд която вече става нормално.  Просто трябва да мине достатъчно дълго време и да се натрупа достатъчно количество примери. Не е задължително да пуша, за да го приема за нормално, достатъчно е около мен да има пушачи, пушенето да е разрешено навсякъде и да ми обясняват през пет минути колко е готино, отпускащо и съвсем човешко да се пуши, и как пушенето е по-малко вредно, а дори безвредно от пиенето или хероина. Това е толерантност - уж не ме засяга, аз не съм от тях, обаче не виждам и защо другите да не го правят. А ако примерите са все на млади, красиви и успешни, съвсем толерантно става и нормално.  По същия начин се е изградила и толерантността към домашното насилие навремето - е, какво, жената като не слуша, ще я вразуми с два шамара, колко семейства са така, а ето ги, и деца и внуци отгледаха, и златна сватба празнуват. Да, аз моята жена не я шамаросвам, аз не съм такъв човек, но си е работа на Иван, че шамаросва жена си, няма да си развалям приятелството с него заради това".

# 910
  • Мнения: 6 122
С тази честота съдържанието на THC в кръвта ти е постоянно.
Дано не караш децата нанякъде, защото излагаш живота им на риск.
Излишно е да се величаеш като нещо по-висше от всеки срещнат алкохолик. По-добре си признай проблема и потърси помощ.
Предполагам, че не си започнала с "всяка вечер", и при тебе също отначало е било "от време на време".
Въпрос на време е да минеш на гъби или хапчета (ако вече не го правиш "от време на време").

Значението на нормализацията на дадено действие е ПРЕДИ то да стане зависимост. След това вече ти е все едно дали е нормално или не. Но ако се приема за нормално,  шансът повече хора да бъдат изложени на риска от зависимост нараства много.

Между един човек пушещ трева и един алкохолик разликата е от небето до земята. Просто и сравнение не може да става. И да, хиляди пъти аз лично, предпочитам трева, пред алкохол и цигари (най-глупавата зависимост).

# 911
  • Мнения: 6 122
Bella Anna, благодаря! Много смело признание от твоя страна! Hug






 Hug  Hug Hug Аз не се крия, да. Така ми харесва, така правя. Единственото за което наистина бих агитирала е, да не се лежи в затвора за една изпушена марихуана.

Цитат
Андариел, не съм сигурна, че е точно така.
Много хора са просто толерантни. Живеят си живота както го разбират и не се месят на другите как те си живеят техния стига да не нарушат спокойствието и сигурността им лично.

Това, че лично аз познавам много хора пушещи трева не означава, че съм по-малко критична и го възприемам за нормално и за себе си. Просто разбирам тяхната нужда от разпускане по този начин и дотам. Ако не искат помощ от мен за справянето с това, не си изказвам мнението явно.

Това, че съм, живяла с алкохолик, психопат и насилник ме е форматирало по друг тертип и имам силна аверсия към това,  но генът за зависимостта си го имам.

 Просто не е проявен в цигари, дрога, алкохол или комар. И ми е напълно ясно колко малко е нужно за да се подхлъзнеш ако си леко по-податлив.

Просто един личен пример за онагледяване на тезата, че приемайки другите с техните зависимости/пороци не е дало и не дава някакво релано отражение на мен самата. И не съм само аз така. Peace

Абсолютно.

Цитат
С две думи исках да попитам това признание как да го възприемаме?

Ми не знам. В смисъл както искате, така го възприемате. Със сигурност ще се възприеме отрицателно, но пък то и аз не възприемам положително употребата на цигари и алкохол, така че не би ме обидило и  в най-отрицателен смисъл да ме възприемате. В началото на темата също го написах, защото се твърдеше, че едва ли не всички са големи защитници на тревата, пък никой не си признава, че пуши.

Последна редакция: пн, 17 юли 2017, 12:52 от Bella Anna

# 912
  • Мнения: X
Значи ето отговор на въпроса на Контесата: признанието означава "тревата не е проблем".
И с какво по-точно се различава един зависим от тревата от един алкохолик?
Да припомним: забавени реакции и нарушени когнитивни функции, неадекватна критична оценка, затруднения при изпълнение на многостъпални задачи, толерантност (привикване на рецепторите) и абстиненция, потенциал за развитие или отключване на психози. С какво наркоманите за трева са по-велики от алкохолиците?

В сравнение с цигарите: аналогична гадна миризма, канцерогенно съдържание в пъти повече, отколкото в тютюна.

Никой не лежи в затвора за изпушена марихуана, че дори и за хероинова инжекция, спокойно.

# 913
  • София
  • Мнения: 3 824
Как ще признаят като освен, че е неприемливо, това е и криминално деяние в България.
Аз съм пушила трева. Не е кой знае какво. Повдига ти настроението, развеселен си, отпускаш се, а после нямаш махмурлук. Предпочитам това пред алкохола Simple Smile Лошото е зверският глад до който те докарва.

Разбрах от вас тук, че пушенето на трева в очите на много хора е ненормално. Въпросът ми е защо? Кое е ненормалното? Мислите, че води до физическо пристрастяване ли? Няма такова нещо.

# 914
  • София
  • Мнения: 3 824
Значи ето отговор на въпроса на Контесата: признанието означава "тревата не е проблем".
И с какво по-точно се различава един зависим от тревата от един алкохолик?
Да припомним: забавени реакции и нарушени когнитивни функции, неадекватна критична оценка, затруднения при изпълнение на многостъпални задачи, толерантност (привикване на рецепторите) и абстиненция, потенциал за развитие или отключване на психози. С какво наркоманите за трева са по-велики от алкохолиците?

В сравнение с цигарите: аналогична гадна миризма, канцерогенно съдържание в пъти повече, отколкото в тютюна.

Айде сега глупости. Първо - към марихуаната няма физическа абстиненция (за разлика от алкохолната). Второ - кое това канцерогенно съдържание повече от цигарите? Учените твърдят, че тя дори лекува астма и подтиска развитието на тумори в белите дробове. За това развитие на психози няма категорични доказателства и много се спори.

Общи условия

Активация на акаунт