Автоимунен тиреоидит на Хашимото - тема 47

  • 49 081
  • 749
  •   2
Отговори
# 375
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Чак пък да го изписват под път и над път Simple Smile Даже бегло споменават, и то една определена марка...
Странно. Досега съм забелязала, че на всеки с хипофункция бухат и селен за разкош. Grinning като задължителната добавка е. Дори първо правят проба със селен да ”подобрят функцията на жлезата„.


Аз при когото съм ходила, все са ми изписвали селен. Без Начев впрочем.

# 376
  • София
  • Мнения: 808
Happy_mama, FT4 10.22 не е супер нисък, но не е и съвсем добре май. При твоите референтни граници около 11 е средата, където би било по-добре да бъде FT4, относително разбира се..

Имаш и други доста ниски нива - на B12, вит. D, желязо и особено феритин (много нисък). За тях предполагам взимаш мерки.. Simple Smile

# 377
  • Мнения: 197
Дами, моля, не ми се смейте, но косата възстановява ли се?

# 378
  • Мнения: 70
Благодаря на всички Ви за коментарите. Пообърках се. Не ми е  ясен този тиреоидит на Хашимото.

Мислех че Селенът помага , поне с такова впечетление останах от прочетеното тук и щях взема  200мкг. Ами витамин С и Е да пие ли?
Желязо ясно, че трябва да си пие. Почнахме и витамин В12  - 1000мкг подезика.
Цинк добре лие да се включи. Витамин Д мисля,   че е добре?

Ето част от резултатите :
(Fe) 8.13 μmol/l    / 6,6-26/
 ЖСК 75.29 μmol/l     /44.8-80.6/
(Ferritin) 5.10 μg/L  /13.00 - 150.00/


FT 3    5.70 pmol/L / 3.10 - 6.80/
FT 4   15.140 pmol/l   /12.00 - 22.00/
TSH  3.000 mIU/l       / 0.27 - 4.20/
TAT (Anti TG) 518.70 IU/ml   до 115
MAT (Anti TPO) 456,40 IU/ml  до 34

 фолат в серум 16.73 nmol/l  / 10.4 - 42.4/
Витамин D total (25-OH) 91.54 nmol/l     /50 - 120/

Да кажа, че изследвахме и алергия към глутен - Gluten (f79) <0.35 kUA/l
 референтни стойности-  по-малко от 0,35- отрицателен

Всички мнения и коментари са изключително важни за мен.
Личния лекар  каза няма нищо притеснително . Ендокринологът- в септември ще повторим TSH и ако е над 3  ще дадем малко хормони.. И това е .  Друго нищо .  Моля Ви за мнение

# 379
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Галя, и септември ТСХ дори да е под 2, момичето пак ще е с хипофункция. За мен си е за хормон.  Peace
На много от нас така са ни загубили по 1-2 години.
Няма смисъл да чакате. Хипофунцкията си я има. И да падне ТСХ, ще е просто временно.
Ето, моят така падаше до 1.60, на Не се сърди, Човече също е падал с по 2 единици. Но това не значи, че ти няма нищо.
ФТ3 също е висок, ненормално висок. Заради завишения ТСХ е такъв. Тоест има си дисбаланс в хормоните.
Защо не вземат да научат тия лекари, кои са оптималните стойности на всеки хормон?!?! Не е толкова трудно. Така ще спестят на доста хора мъките.
ФТ3 при здрав човек се върти около 4.5-5 (зиме-лете), с плюс минус нещо. Индивидуално е все пак.
Дори разлика от 0.10 може да предизвиква симптоми.
Аз понеже много неща усещам, а и си водя дневник, и примерно при ФТ3 под 4.40 (дори на 4.30) имам едни симптоми (хипо), при ФТ3 4.50 - други (хипер).
А какво остава за разлика от поне половин единица във ФТ3. Нейният е 5.70. Дори сега е лято и би следвало ФТ3 да е под 5 дори повече към 4.50. Значи разлика и единица. Искам да кажа, че би следвало дъщеря ти да има симптоми на тия нива на хормони. Как лекарите казват, че няма нищо притеснително не знам...
И ФТ3 е висок, защото тялото усеща, че жлезата не може да произведе достатъчно ФТ4 (това го показва и завишеният ТСХ) и качва ФТ3, чрез ТСХ главно. ФТ3 е активният хормон, от него зависят главно симптомите ни и това как се чувстваме. Както и, обаче, от баланса между ФТ4, ФТ3, и ТСХ.

Ако искате, пийте витамин Ц и Е, цинк (може да има дефицит на цинк, има някакъв баланс/дисбаланс с мед-цинк). Но витамините няма да оправят функцията на жлезата. Но са полезни в някакви разумни дози. Нека другите кажат в какви. Аз съм ги пила в много ниски (Геритамин). Цинк съм пила от 15 мг само. Сега имам таблетки от 22 и ги цепя.
Резултатът на витамин Д е превъзходен!

Sarania, проблеми със съня са много характерни за дисбаланс в Щ хормони.

Трада, не знам за тази добавка. Не съм много по добавките. Grinning

Последна редакция: ср, 09 авг 2017, 21:38 от afrikancho

# 380
  • Мнения: 46 520
Съгласна съм.
При мен се появиха други здравословни проблеми и отложих ендокринолога, после уж падна и се успокоих, до след няколко месеца, когато направо започнах да се задушавам, цикълът ми полудя, надух се и т.н.
Затова - не чакайте като мен - и да падне, проблем има, не го пренебрегвайте без лечение...

# 381
  • София
  • Мнения: 808
Галя, вит. D е доста добре, не е нужна добавка, мисля. Но желязо и феритин са ниски. Обаче, дозите на желязото е хубаво лекар да ги предпише. С тези антитела и тсх, и изобщо дисбалансът на щитовидните хормони, си е за хормон, дано ендокринологът ви е свестен.. Селен ви съветвам да изследвате преди да взимате като добавка. Simple Smile

Цинк взимам пиколинат от 50 мг, и то чист, без мед понеже имам дисбаланса, за който Africancho спомена. Но това е много голяма доза (аз имам силен дефицит с нива под долна граница), по-добре до 15-20 мг.. и то след изследване на цинк и мед. Може да взима и метафолат (метилирана фолиева киселина) по 400 мгр, заради ниските й нива.

За глутена най-добре лекар да каже или, ако има някой по-запознат, да се включи..

Bitter chocolate, силно се надявам да се възстановява косата! Grinning Или поне в случай, че има поне някакъв относителен хормонален баланс, липсите са позапълнени (особено желязото) и примерно пием биотин (уж помагал..), хахах Simple Smile

Последна редакция: чт, 10 авг 2017, 01:00 от veseto5775

# 382
  • Мнения: 197
veseto5775, много сте мила, благодаря за окуражението. Надявам се и аз, от коса под раменете, сега съм с такава до ушите и ми се плаче Sad , целият офис е осеян с моя коса. Колкото до глутена, дъщеря ми е с доказана цьолиакия с биопсия и съм спец, мога да бъда полезна, ако някой има въпроси.

Ето и последните ми изследвания след ремисия. Няма как да се заблуждавам, че мога без хапчета. Само се чудя дали да пия Л тироксин 75 или 50, колкото пих последно. Вит. Д ми е изключително нисък, пия и Селен, но се зачетох, че не препоръчвате преди изследвания. На доктор няма да отида, обиколила съм всички споменавани ендокринолози. Може би само за ехо.

 Ето и изследванията ми от вчера. Хашимотото се върна с пълна сила, едва седя права от умора.

# 383
  • Мнения: 3 186
От къде си набавяте Т3 (български или чуждестранно производство) успешно? Изгубих търпение вече.

# 384
  • Мнения: 70
Благодаря за съветите !!!!!

# 385
  • София
  • Мнения: 808
От къде си набавяте Т3 (български или чуждестранно производство) успешно? Изгубих търпение вече.

Тайничка, моят пристигна вчера. Simple Smile
Поръчах турския Тиромел от този сайт:
http://sportnihrani.com/анаболни-стероиди/tiromel-abdi-ibrahim-трийодтиронин-хормон/

Започнах го днес.. много предпазливо, пих само 1 мгр (приблизително.. с това рязане на таблетки..) към еутирокса. Ще споделя и впечатления, когато усетя ефекта. Simple Smile

# 386
  • Мнения: 92
Момичета, привет Simple Smile
Аз след последната контрола реших нито нагоре, нито надолу с хормона - карам си на 25мкг. докато установя трайно дали ми е много или малко. Играе м**ка му и даже не ми се ходи на ендо понеже съм 100% сигурна, че само заради TSH ще ми вдигне, а аз не съм убедена, че трябва... Та засега трая.
За косата мога да споделя - моята почти незабавно спря да капе след като започнах хормона. Щях да се разрева от щастие, почти не беше останала косица вече... Сега бавно я възстановяван, но без желязо, че моят феритин е 200 и тепърва трябва да го нищя от какво е... Ползвам няколко спрея и добавки (не знам дали мога да ги напиша, да не рекламирам).
Другото е, че АГ-то ми пусна FSH, LH хормони и ми каза, че са в граница, но не са балансирани. Някой имал ли е подобен проблем и дали не е пак заради ЩЗ?

# 387
  • София
  • Мнения: 808
Bitter chocolate, май спирането на хормона е била лоша идея.. Sad
Може би да почнеш с 50.. не скачай веднага на висока доза..  И на следващата контрола си пусни TSH, FT4 и FT3.
Ако вит. D е нисък, пий си. Аз в началото като бях с ниски нива пиех Вигантол по 8 капки дневно.. почти два месеца. Сега съм на  5-6 капки.. С него можеш да пиеш и К2 и магнезий за по-добро усвояване.

K1kk, четох за висок феритин, че говори за някакво възпаление.. а желязото как ти е? Говори с лекар.

"If your ferritin is much higher along with less than optimal iron, it can point to INFLAMMATION, i.e. inflammation causes iron to be thrust into storage, and inflammation is common with certain thyroid patients for a variety of reasons. In less common cases, higher ferritin can be from liver disease, alcoholism, diabetes, asthma, or some types of cancer. But for most of us, it’s just about inflammation from hypothyroidism, or gluten issues, or unknown. So we need to lower the inflammation before taking iron supplements.

If ferritin is high along with a high % Sat and Serum iron, you may have hemochromatosis, an inherited condition. Time to get tested in working with your doctor."

# 388
  • Мнения: 70
Омега 3   добре ли е да се приема и по колко? Може ли да препоръчате  продукти?

# 389
  • Мнения: 92
Аз пия Комплекс Есенциални мастни киселини на AquaSource - комбинирам с разни храни (примерно овкусена салата или супа), добавям и астаксантин.

Общи условия

Активация на акаунт