В 8 клас съм вече зная - на ваканция да се порадваме накрая(10.07-16.07)

  • 50 134
  • 385
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 11 870
      За книгите- някога ,в нашето детство , а и по-късно,  когато уж живеехме в информационно затъмнение и почти нямахме телевизия, се прокрадваше по някакъв начин идеята за тези произведения и неусетно се създаваше чувство за познатост в съзнанието на децата много преди срещата със самото произведение .

       Например, в моето детство беше невероятен хит / а и сега ако го гледате ще е/ мюзикълът"Човекът от Ла Манча".С еднакво упование го гледаха възрастните, бабите и ние децата- вярно, преди всичко заради музиката. Покрай гледането , родителите ми си кажат някоя дума вповече, коментират произведението, което са чели и мозайката се наслагва. Когато в 9 клас / тогава го разглеждахме/ вече четях това произведение, то присъстваше по някакъв начин в съзнанието ми и просто се запълваха "боичките" в общата картина. Няма да е пресилено да кажа, че почти всички в класа го четяхме с увлечение и оживено коментирахме. Ама и мозъците ни не бяха запълнени с поредното "риалити", макар и да не е като да не сме имали бръмбари в главите си.

      Същото се отнася и до Йожени Гранде, до Хамлет/Невероятния Смоктуновски!/ до българските класически произведения, филмирани или представени в театрална постановка, до руската класика.
Понякога и лафове в семейството си имахме от тези произведения, например като тръгвах някъде на екскурзия или лагер и майка ми започнеше със съветите, баща ми веднага леко иронизираше: "Хайде, сега почват съветите на Полоний към Лаерт"   Simple SmileАма в тази възраст, 4-5 клас нито съм знаела кой е Полоний, нито Лаерт, а после при "срещата " с тях, години по-късно  симпатичният спомен ме водеше с любопитство през страниците на "Хамлет"

    Не е идеята дай да го гледаме на филм, защото е трудно да се чете, а по този начин, когато едно дете постепенно се запознава с произведението, когато чува да се говори за него, дори и спонтанно някакъв разговор в семейството да стане, някак следващата среща ще е не само приемлива, но и очаквана.

     


   

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 336
Моята дъщеря ще участва в третото класиране - дано да има късмет.
Изобщо не се записахме на второто - преценихме, че не е почтено да задържаме място, което не искаме. Дано на нейното място се класира дете, на което НТБГ ще му е присърце.

Пожелавам успех на всички, които ще участват занапред в класиранията....

# 32
  • София
  • Мнения: 215
Amber,благодаря  bouquet
Успех и късмет на всички ,чакащи трето класиране!

# 33
  • Мнения: 1 265
Ако се върнем в детството нашето поколение си имаме любимци като Пипи дългото чорапче, Емил от Льонеберя, Винету и т.н. Както и класически произведения-образци като "Под игото", "Мамино детенце", "Илиада" и др.


Но това не означава, че те ще допадат и на нашите деца, ще ги разберат или ще им станат интересни.  Действителността, нравите, действията на героите, които се разглежда в произведенията често могат да се явяват непонятни и нелогични за децата.
Дистанцията на различните епохи просто е по-голяма.

Детството ни е преминало в два различни века. И бързото навлизане на технологиите след 2000-та година прави някой неща от миналото като безкрайно странни и далечни.За мен класиката е носител на общочовешки ценности и е оставила следа в изграждането ми като личност, но дали ще бъдат добре приета и от нашите деца?!

Романтичността, мечтателността, наивността, идеалите на Дон Кихот могат да се примат като  смешна лудост от съвременните тинейджъри.

# 34
  • София
  • Мнения: 9 557
Amber, благодаря за темата. Нов етап от живота на децата - да е свързан с много успехи и хубави гимназиални години  bouquet

Моята не е стигнала до Сервантес още, мъчи се с древногръцката литература, но май повече я влече към Дан Браун. Свалила си е всичките му налични в читанката книги и по цяла нощ чете.
По препоръка от новото училище, си води някаква тетрадка, където записва герои, случки и важни моменти от книгите от задължителната литература. Каза, че това бил единствения начин да запомни нещо.

Имам един въпрос, в стил първолаци Simple Smile. Ще сменяте ли раниците на новите осмокласници и ако да, дайте иде с какви? Щерката от 4 клас е с Дайкин, много съм доволна, но вече плаче за смяна, на места се е протрила. Чудя се с каква да сменяме, дали да и предложа пак Дайкин или нещо друго, но не знам какво  Thinking

Успех на децата, които ще участват на трето класиране.

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 1 150
Дъщеря ми всяка учебна година е с нова раница и почти всичките са Габол. На коя презрамката се къса, коя се протърква... нищо лошо не казвам за марката, просто товарът й идваше в повече. Тази година предвид малкото предмети, които ще учи, може би ще вземем чанта за през рамо, но не сме решили окончателно.

Дон Кихот е възможно най-мъчителната книга, която съм чела. Никак не разбирам назидателния тон тук. Четенето на сила не постига нищо. Със сигурност новата програма по литература не е за тази възрастова група, а пък отгоре на всичкото дъщеря ми е и набор 2004, та изобщо нищо няма да вдене.

Успех на участващите в трето класиране!

# 36
  • София
  • Мнения: 5 549
И от мен успех на децата на трето класиране! Peace

Prizma, прекрасна книга чете твоето дете. И на моя тийн много му допада Сафон.

Много е променена програмата по литература в сравнение с нашата (една година преди вас).

Иначе задължителната литература си е просто задължителна..., не винаги човек би си избрал точно това да чете, но... това е положението.

# 37
  • Мнения: 7 917
...Моята не е стигнала до Сервантес още, мъчи се с древногръцката литература, но май повече я влече към Дан Браун...
Имам един въпрос, в стил първолаци Simple Smile. Ще сменяте ли раниците на новите осмокласници и ако да, дайте иде с какви? Щерката от 4 клас е с Дайкин, много съм доволна, но вече плаче за смяна, на места се е протрила. Чудя се с каква да сменяме, дали да и предложа пак Дайкин или нещо друго, но не знам какво  Thinking
Моя стигна до Сервантес, но Сервантес трудно стига до него...  newsm78 Мъчат се взаимно и онзи ден си говорихме, дали с нещо не е прекалявал, например треволига някаква или пък диетата на Док Кихот не е включвала специални гъби  Whistling
Онзи ден ми се молеше, да не чете "Едип цар" на Софокъл а само от разказаните митове и легенди да си прочете историята...
За раницата - само не се поддавай на увещания да е нещо лекичко тип дамска раница - нищо, че във вашето училище учебници не се разнасят (особено силно важи за 9ти клас и нататък, всеки учебник е огромна тухла по 2-3кг), носят се записки по английски, книжки, тефтер планер, сборник по математика и т.н. За малкия купувам раници на Габол, големия е на Suisse нещо си, малката е на Herlitz... от всичките тези съм доволна, че са здрави...

# 38
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Аз се качих на тавана да търся Илиада. Старогръцските легенди и митове съм го чела на наборката за лека нощ. После тя пак си ги прочете сама покрай Пърси, за да е в час с боговете на Олимп, та намерих сборник със задачи за 7 ми клас, въобще всичките си учебници, даже читанката и математиката си от първи клас. Естествено и ги показах и не беше изненадана, че сме учили много повече неща по математика. Учителя им бил обяснил колко още неща са се учили в този клас по негово време, та установих че явно с него сме набори.

# 39
  • София
  • Мнения: 337
Амбър мерси!  bouquet

Ние сме приключили с кандидатстването и записването, но въпреки това продължавам да следя темата с интерес. Май изминалата трескава година е оставила незаличими следи у мен.  #Crazy
Иначе набора се е гмурнал с пълна сила във ваканцията. Добре балансира между игрите на открито и компютъра, а скоро мисля и малко море да включи за разнообразие.
Аз му набутвам списъка с литературата за лятото че да вземе да попрочете нещо и от него. Той си го прибра и даже книжките не е подготвил. Само от време на време го гледам че чете по малко от неговата си фантастика.

# 40
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 223
Успех на решилите да се пробват на трети рунд!
Моят още не се е прибрал от Балчик. Ходиха за една седмица с училището . Провежда се международен фестивал на който се поставят пиеси и рецитации на английски. Ходи за трета година и много му харесва. Та имах предвид , че нищичко не е чел още. Не знам обаче дали ще го напъвам за задължителната литература или просто ще вземем нещо което да му е интересно.
Раницата на Георги е белмил и е изключително здраво нещо. Няма късане . И брат му е със същата.

# 41
  • Русе
  • Мнения: 11 913

Моя стигна до Сервантес, но Сервантес трудно стига до него...  newsm78 Мъчат се взаимно и онзи ден си говорихме, дали с нещо не е прекалявал, например треволига някаква или пък диетата на Док Кихот не е включвала специални гъби  Whistling

 Със сигурност детето се е мъчило да схване за какво иде реч.Моето най-вероятно щеше да включи на вентилатор и да чете едни думи на килограм за да отбие номера.Според мен даже е вредно да се опитват да четат така подбраната литература без обсъждане и направление. И много по-голяма е вероятността да прочетат отворено и с желание книгата сами след като са минали обсъждането на частите от нея.
  
   Светослав вече две години си кара с една раница от Лидъл- с една Пума на гърба и две отделения, която сам си беше купил заради някакви стикита. Изглужда си съвсем здрава още. Хубавото е, че училището ни е на четири минути път от нас, а пък сега изместихме баба му в нов апратамент, който е точно срещу входа на училището.

  Светослав се е гмурнал в анализирането на дънни платки и всевъзможни литератури за хардуер.Не мога да му избия от главата някои мераци. Между другото се прави някакво подобие на музика.

# 42
  • София
  • Мнения: 4 005
  И моят изкара 3 години с Дайкин, аз не вярвах, че ще издържи. Освен него, сме му дали една твърда раница за лаптоп, ако искат да се носи. Той пък много я хареса и реши, че това ще е раницата. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 2 353
  
 Светослав се е гмурнал в анализирането на дънни платки и всевъзможни литератури за хардуер... Между другото се прави някакво подобие на музика.

  Браво на детето! bouquet

# 44
  • Русе
  • Мнения: 7 766
Примъквам се, връщам се да дочета и после ще се изкажа  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт