Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Дребния нямаше и педито ни изпрати да му направят проба.Оказа се че се налага наново да го имунизираме.В 7-мия месец ни биха на ново ваксината.Сега вече има червено топченце на рамото.Беше направена веднъж ваксината в родилното веднага след раждането

# 16
  • Мнения: 8 585
Ако записът е коректен и има нанесена партида на ваксината, дата на приложение и подпис, нямате проблем.

Отрицателното Манту, което бихте получили, ако го направите, НЕ значи, че ваксината не е "сработила".
Положителното Манту, което бихте получили, ако го направите, изобщо не може да се отдаде само на ваксината (тоест, че тя е "сработила").

Манту не може да служи за критерий за ефективност на ваксината. Това е известно отдавна. И е пределно ясно като факт.
Факта на "липсата на белег" е индивидуален феномен и отчасти се дължи на факта на правене на БЦЖ из родилните домове. Така се правеше и в Германия, когато те работеха с БЦЖ, но те не приемаха липсата на белег за критерий за ефективността на ваксината. Simple Smile

Последна редакция: вт, 09 май 2006, 15:15 от Birdie

# 17
  • София
  • Мнения: 551
Ако записът е коректен и има нанесена партида на ваксината, дата на приложение и подпис, нямате проблем.

Отрицателното Манту, което бихте получили, ако го направите, НЕ значи, че ваксината не е "сработила".
Положителното Манту, което бихте получили, ако го направите, изобщо не може да се отдаде на ваксината (тоест, че тя е "сработила").

Манту не може да служи за критерий за ефективност на ваксината. Това е известно отдавна. И е пределно ясно като факт.
Факта на "липсата на белег" е индивидуален феномен и отчасти се дължи на факта на правене на БЦЖ из родилните домове. Така се правеше и в Германия, когато те работеха с БЦЖ, но те не приемаха липсата на белег за критерий за ефективността на ваксината. Simple Smile
Благодаря,информацията ми е много полезна,а предполагам и на други майки.

# 18
  • Мнения: 3 042
Мойте деца и двете нямат белег от БЦЖ ваксината, която се бие при раждането.
На дъщеря ми два пъти са и правили проба манту - един път, когато тръгна на ясла и после, когато стана на 7г - и двата пъти пробата беше "+".
Синът ми, когато се роди и се прибрахме от родилното най-щателно го прегледах за някакъв признак, че му е сложена тази ваксина. Оказа се, че на рамцето се напипва малко топче /на щерката не съм забелязала да е имало дори такова топче/ и за това се успокойх, че ваксина все пак е сложена. На манту не съм го водила и няма да го водя докато не се наложи .Най-вероятно, когато реша да го давам на градина ако все още се изисква тази проба за градина. Пробата задължително се прави на 7г.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 039
На моята дъщеря не се появи белег(нито подкожно топченце, нито нищо) от БЦЖ имунизацията, която се прави още в родилното. Около 11-я месеца на детето, педиатърката ни прати в Туб-диспансера на ул. Кирил и Методи. Там и направиха манту, от което се разбра че е ваксинирана. Също така ми казаха, че белег никога няма да и излезе.

# 20
  • Мнения: 8 585
Само недвусмислен запис в картона на детето е от значение.
Няма начин да разберете дали Манту е положително от ваксинация или от факта, че детето се е срещало с Микобактерия-та.

Класът Микобактерий, към който спада ТБЦ, има и щамове, които не се туберкулозни-например птичите подщамове.
Някои от тези подщамове Микобактерии са важен причинител на толкова разпространените трайно увеличени лифни възли в областта на шията при деца ( и подчелюстни също). Има становища че Манту-то се позитивира и от такъв тип щамове (които иначе не са туберкулозни).

Така че... нужно е осъвременяване на становищата и по-разумен подход.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 039
Само недвусмислен запис в картона на детето е от значение.
Няма начин да разберете дали Манту е положително от ваксинация или от факта, че детето се е срещало с Микобактерия-та.

Класът Микобактерий, към който спада ТБЦ, има и щамове, които не се туберкулозни-например птичите подщамове.
Някои от тези подщамове Микобактерии са важен причинител на толкова разпространените трайно увеличени лифни възли в областта на шията при деца ( и подчелюстни също). Има становища че Манту-то се позитивира и от такъв тип щамове (които иначе не са туберкулозни).

Така че... нужно е осъвременяване на становищата и по-разумен подход.

В такъв случай какви изследвания трябва да се направят?

# 22
  • Мнения: 4 668
Birdie , разбирам те , но все пак голяма част от нас не са лекари . Аз съм послушала педиатъра и направихме Манту . Мисля , че нищо лошо не му е станало на малкия , напротив . А след като няма смисъл защо тогава се прави тази проба? И дали наистина е така както казваш и заслужава ли си риска , да не се направи Манту и евентуална повторна ваксина ?

# 23
  • Мнения: 8 585
Давам информация, за да се избягват ненужни неща, и за информираност.
Няма никаква пряка опасност, но няма и полза от безсмислена повторна ваксинация!
Само документираност на правената ваксина е всичко, от което се нуждаем.
Не е необходимо да се правят каквито и да е било изследвания по отношение ефективността на правената доза БЦЖ (която е пълно документирана), просто защото НЯМА такива изследвания които да стават за тази цел.

Съжалявам за "бомбата", която пак съм принуден да "пусна", но това са известни неща от много отдавна и много важни теми, за да могат да бъдат отминати с "лека ръка". БЦЖ е специален препарат, не е ваксина както всички останали.

# 24
  • София
  • Мнения: 551
Давам информация, за да се избягват ненужни неща, и за информираност.
Няма никаква пряка опасност, но няма и полза от безсмислена повторна ваксинация!
Само документираност на правената ваксина е всичко, от което се нуждаем.
Не е необходимо да се правят каквито и да е било изследвания по отношение ефективността на правената доза БЦЖ (която е пълно документирана), просто защото НЯМА такива изследвания които да стават за тази цел.

Съжалявам за "бомбата", която пак съм принуден да "пусна", но това са известни неща от много отдавна и много важни теми, за да могат да бъдат отминати с "лека ръка". БЦЖ е специален препарат, не е ваксина както всички останали.


Какво представлява този препарат?Какви са рисковете от повторно ваксиниране?

# 25
  • Мнения: 8 585
БЦЖ е ваксина, но по същество е заразяване с микроб, макар и отслабен.
Има редица подробности от тясно медицинско естество, които не мога да пиша, защото са много специализирани като терминология.
БЦЖ е изоставена в почти всички Европейски страни в очакване на нова, по-ефективна ваксина. Германия последна направи тази стъпка.

За Бг това би било твърде смела крачка на този етап, и със случаите ТБЦ годишно, които имаме. Една доза е разумен подход, но не в родилният дом.

Какъв е смисълът да правите тази ваксина в родилният дом, щом като голям процент деца след време изобщо няма как да докажете, че са били ваксинирани, освен по запис? За да ги ваксинирате отново? Само за това?
Разбирате, неразумно е. Това, доколко изобщо работи тази доза от родилният дом, за тази ваксина, и в тази възраст е друг ГОЛЯМ въпрос.
Възрастта 18-24 месеца би била по-подходяща.

Тук (Гърция) БЦЖ се прави (все още) на 7 годишна възраст. Но са поели път да се откажат от БЦЖ.

Общи условия

Активация на акаунт