Майчинството счетоводно-74

  • 48 859
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 179
Здравейте! Може ли да ми кажете някъде в сайта на НОИ вижда ли се дали са подадени документите за майчинство (след последния болничен от педиатъра на бебето)? В страницата, където излизат болничните например...

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
В страницата, където излизат болничните например...

Да,там ще ти излезе и декларацията
Ако ти започва презз юли,ще ти излезе август месец

# 32
  • София
  • Мнения: 179
В страницата, където излизат болничните например...

Да,там ще ти излезе и декларацията
Ако ти започва презз юли,ще ти излезе август месец

Много благодаря! Flowers Sunflower Болничният ми беше до 05.07. Ще гледам през август значи. Nature Sun With Face

# 33
  • Мнения: 234
Здравейте. Искам да попитам, при положение, че децата тръгнат септември на ясла (ноември стават на 2г.), аз кога трябва да се върна на работа? Имам за две години платена отпуска натрупана и после колко неплатена мога да ползвам-2 или 6 месеца?

# 34
  • Мнения: 137
Здравейте. Имам някокко въпроса.
1. На 21.08 ще ми издадат 45-дневния болничен. Но от 08.08 АГ иска да ми даде болничен за 10 до 18.08. Казаха ми че този 10 дневен болничен няма се отрази на обезщетението за майчинство, тъй като е в месеца, в който излизам в 45-дневния, а се взимал предходния месеца. Това вярно ли е или ще се отрази?
2.След катоми издадат 45-дневния болничен,в какъв срок трябва да го представя на работодателя и освен него, трябва ли да представям или попълвам нещо друго.?
3. След раждане на детето от кой се издава болничния, и освен акта за раждане попълва ли се нещо. И аз ли трябва да го подам в Ной или отново работодателя?

# 35
  • Мнения: 467
Здравейте. Искам да попитам, при положение, че децата тръгнат септември на ясла (ноември стават на 2г.), аз кога трябва да се върна на работа? Имам за две години платена отпуска натрупана и после колко неплатена мога да ползвам-2 или 6 месеца?
Когато децата тръгнат на ясла ще прекратите отпуска за отглеждане на дете до 2г. и вече дали ще работите или ползвате друг отпуск си е ваш избор

# 36
  • Мнения: 259
Здравейте. Искам да попитам, при положение, че децата тръгнат септември на ясла (ноември стават на 2г.), аз кога трябва да се върна на работа? Имам за две години платена отпуска натрупана и после колко неплатена мога да ползвам-2 или 6 месеца?
Когато децата тръгнат на ясла ще прекратите отпуска за отглеждане на дете до 2г. и вече дали ще работите или ползвате друг отпуск си е ваш избор
Имате право и на половината от майчинството до навършване на 2 години.

# 37
  • Мнения: X
Здравейте,
Разбрах, че съм бременна след като напуснах работата си и сега се чудя има ли смисъл да започвам нова работа и да крия бременноста си докато не изтече изпитателният срок (въпреки че ще си проличи). Опасявам се да не би да ме уволнят като забележат бременноста, или ако им съобщя по-рано от 6-тия месец.
Въпросът ми е, ако не започна работа сега, след раждането имам ли право на обезщетенията както следва:
Имам стаж повече от 12 месеца.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Idccya,няма как да криеш до 6 я месец бременността си.
Варианти имаш няколко
-да си подсигуриш фирма на приятел,който ще те назначи фиктивно и от неговата фирма да ползваш майчинство 2 години
-не пречи да си търсиш работа и да видиш какво ще се случи като напреднеш с бременността.Ако те уволнят,минаваш на фирмата на приятел.
-може още сега да те назначат във фирма на приятел,отработваш няколко дни и излизаш в болничен докрая.Коя седмица си?Имаш право на 180 календарни дни болничен преди 45 дневния болничен преди термин.
Безработните месеци по време на бременността ще ти ги взимат на МРЗ.Обезщетението,което си си сметнала е променлива величина,защото не се знае как ще се развият месеците ти по време на бременността.Но първата година ти е гарантирано 460 лв на месец.Това е минималното

# 39
  • Мнения: X
Благодаря, Elfita!
По принцип знам, че няма как да я скрия, затова не ми се рискува, не ми трябват ядове на главата сега (а аз много се засягам...).
Това което съм пресмятала е на базата на заплатата, върху която съм била осигурявана от септември до юли (тук: http://www.fskkartel.com/calc/maichinstvo.php ) като останалите месеци съм ги слагала на 0 лв (включително тези по време на бременността).
Имаш право на 180 календарни дни болничен преди 45 дневния болничен преди термин.
Да, но не трябва ли първо да мина през комисия? И не е ли само за рисковите бременности и за тези които имат по-тежка работа?

П.п.: И друг въпрос - колко време трябва да съм работила в една фирма, за да получавам 90% от заплатата като майчинство?

Последна редакция: пн, 31 юли 2017, 08:43 от Анонимен

# 40
  • Мнения: 234
Здравейте. Искам да попитам, при положение, че децата тръгнат септември на ясла (ноември стават на 2г.), аз кога трябва да се върна на работа? Имам за две години платена отпуска натрупана и после колко неплатена мога да ползвам-2 или 6 месеца?
Когато децата тръгнат на ясла ще прекратите отпуска за отглеждане на дете до 2г. и вече дали ще работите или ползвате друг отпуск си е ваш избор
Имате право и на половината от майчинството до навършване на 2 години.
Искам да ползвам всички отпуски, но не мога да разбера освен платената, на колко неплатена имам право?

# 41
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029
geri_ms, 6-те месеца неплатен може да ползваш чак след като детето навърши 2 години.

# 42
  • Мнения: 154
Здравейте. Имам някокко въпроса.
1. На 21.08 ще ми издадат 45-дневния болничен. Но от 08.08 АГ иска да ми даде болничен за 10 до 18.08. Казаха ми че този 10 дневен болничен няма се отрази на обезщетението за майчинство, тъй като е в месеца, в който излизам в 45-дневния, а се взимал предходния месеца. Това вярно ли е или ще се отрази?
2.След катоми издадат 45-дневния болничен,в какъв срок трябва да го представя на работодателя и освен него, трябва ли да представям или попълвам нещо друго.?
3. След раждане на детето от кой се издава болничния, и освен акта за раждане попълва ли се нещо. И аз ли трябва да го подам в Ной или отново работодателя?


1. Не, няма да ти се отрази на майчинството.  Аз бях така и разликата беше може би две или три стотинки.
2.  Възможно най бързо трябва се представи на работодателя, като всеки друг болничен. Колкото по рано го представиш, толкова по рано може те да го внесат в НОИ и да получиш плащане навреме (до десето число на следващия месец). Важно е да знаеш, че 45 дневния се плаща на два пъти. Веднъж дните за август, после дните за септември. Нищо друго не е нужно да носиш с него.
3. В болницата която раждаш ще ти издаде болничен плюс те издават бележката за бащата.  Акта за раждане може и веднага да ти го дадат, може и няколко дена след изписванетл. Зависи къде раждаш.  Този болничен пак се дава на работа ти, като обикновен болничен. След него има още един изравнителен болничен, освен ако не си родила точно на термин(тогава няма такъв болничен). Чак след този изравнителен болничен почва така нареченето майчинство и тогава ще ти трябва акта за раждане на теб. Мъжът ти ще му трябва копие от акта като си представя бележката за 15 дена бащинство.

# 43
  • Мнения: 137
Mandarincheto, много благодаря.

# 44
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 029

 Чак след този изравнителен болничен почва така нареченето майчинство и тогава ще ти трябва акта за раждане на теб. Мъжът ти ще му трябва копие от акта като си представя бележката за 15 дена бащинство.


Изравнителен болничен между термина и раждането я има, я няма, но след болничния за раждане задължително се издава болничен от педиатъра до 135-я ден.Чак тогава се подават другите приложения.

Общи условия

Активация на акаунт