"Полезно" - малък бутон с голямо значение

  • 8 446
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 840
Какво представлява бутонът “Полезно” и какви са неговите функции?

Една от най-значимите промени в новата версия на BG-Mamma е бутонът “Полезно”.
Зад този малък бутон всъщност се крие една голяма мрежа от функционалности, които разработваме с цел да направим форума едно още по-приятно и ползотворно място.



Чрез него вече можете да оценявате всеки коментар, помагайки да се отсее истински ценното и полезно съдържание, а също така и да бъдат отличени потребителите, които го създават.
От особено значение е бутонът да бъде използван правилно. “Полезно” не е еквивалент на “Харесва ми”. Дадено съдържание може да е забавно, да сте съгласни с него и да подкрепяте мнението на автора, но това не означава непременно, че то е полезно и трябва да бъде маркирано като такова. Използвайте бутона, за да отбележите само мнения, които съдържат качествена информация и коректни отговори на зададените в темата въпроси.

Много пъти се търси отговор на конкретен въпрос в дадена тема, но често той е скрит сред десетки страници с потребителски мнения и коментари, голяма част от които невинаги имат необходимата информативна стойност. Чрез новата система, върху която работим, в бъдеще с един клик ще можете да отсявате само тези мнения, които са маркирани като полезни – мненията с точната, подредена и важна информация в темата.

От друга страна, за нас е важно да можем да отличим и тези потребители, които създават ценното и полезно съдържание на форума. Когато маркирате дадено мнение като “Полезно”, Вие ни помагате да постигнем целта.

Насреща сме да отговорим на всички ваши въпроси и коментари, свързани с употребата на бутона “Полезно”.

Последна редакция: пн, 24 юли 2017, 14:25 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 11 912
Предлагам да се въведат и бутони "интересно" и "харесва ми". Може би това ще помогне на потребители като гласуват да разграничат "полезно" от "харесва ми" и така да отсеете едното  от другото.

# 2
  • Мнения: X
Предлагам да се въведат и бутони "интересно" и "харесва ми". Може би това ще помогне на потребители като гласуват да разграничат "полезно" от "харесва ми" и така да отсеете едното  от другото.

Съгласна съм. Досега съм събрала няколко "Полезни" клика и винаги е в смисъл на "харесвам, съгласен съм", а не че съм написала нещо кой знае колко полезно. В някои подфоруми колко да си полезен... просто си дискутираме.

# 3
  • Мнения: 9 616
В темата "Звездни компромати" една потребителка беше задала много уместен въпрос от сорта на:
""Ако някой напише "Звездата Хикс е ужасно дебела и грозна" и 5 други натиснат "полезно" това прави ли коментара полезен някому?""
Породено от горното, аз да питам - полезното за един ще бъде ли полезно за друг и как ще намираме точно полезното за нас? Simple Smile

# 4
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
Най-логично и практично би било, този списък с "полезности" да е индивидуален за всеки потребител. Така всеки ще вижда само мненията, които лично за себе си е намерил за полезни. От общ списък с постове, събрали най-много "полезно", едва ли има смисъл, точно поради споменатата от Ice Queen в горния пост причина.

И за да се ограничи спамът, ще е хубаво да има и "лайк" бутон, да! Ако искате го кръстете другояче де. Откак "полезно" го има в мобилната версия, аз лично съм си спестила много спам постове, защото (наред с много други потребители в момента) го ползвам за "лайк", "+1", "благодаря", "забелязах" и подобни. Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 1 573
Идеята зад бутона е по-скоро да се използва в информативни, а не в дискусионни теми. Не е необходимо да се ползва винаги и на всяка цена, а само когато наистина има смисъл.

Например тази тема Остров Тасос /Тема 9/. Първият пост е очевидно много информативен и полезен и заслужава да се маркира като такъв (това би заместило и многобройните благодарности за новата тема отдолу Wink )
След него обаче има доста коментари без никаква информативна стойност. Но пък коментар №10 съдържа информация. И то такава, която може да е полезна не само и единствено за конкретния питащ, но и за други потребители, които сега или занапред ще търсят отзиви за хотели.
В един момент, когато ще може да се филтрира съдържанието на база полезност, ако аз ще пътувам до Тасос, вместо да чета как на 100 човека много им се ходи там или планират някой ден да отидат (каквито са по-голямата част от постовете в такива теми), ще мога да прегледам само информативните коментари с ревюта на хотели и заведения, полезни линкове и т.н.

# 6
  • Мнения: 5 420
Аз предлагам, освен бутон "Полезно", да има и бутон +1, който да играе функцията на лайк. Така ще се спестят и многото едноименни постове. "Полезното" може да е полезно само в специфичните подфоруми, в Клюкарника, СО, Телевизия, Сериали какво чак пък полезно може да се каже...

# 7
  • Мнения: X
Идеята зад бутона е по-скоро да се използва в информативни, а не в дискусионни теми. Не е необходимо да се ползва винаги и на всяка цена, а само когато наистина има смисъл.

И как ще накарате юзърите да използват бутона точно така, а не в смисъл на харесвам, интересно, +1? Някои теми просто няма как да са информативни, но и в тях има бутон "Полезно". Няма и някакви ограничения в кликанията, някой може и 1000 мнения на ден да кликне като Полезни.

Другото -

Цитат
От друга страна, за нас е важно да можем да отличим и тези потребители, които създават ценното и полезно съдържание на форума. Когато маркирате дадено мнение като “Полезно”, Вие ни помагате да постигнем целта.

Как ще отличите потребителите, които са полезни? Надявам се да им плащате добре. hahaha Какво се предвижда - някой като натрупа 100 точки и...? Медал до прякора? Специална титла? Thinking

# 8
  • София
  • Мнения: 1 573
qrye, не е идеята да караме някого да прави нещо. Идеята е да се види смисъла от него и хората да искат да го правят Simple Smile
Това със сигурност няма как да стане веднага, още повече пък преди повечето от вас да свикнат с целта и употребата му и тази употреба да донесе видими ползи. Но все пак тази тема е първата крачка към целта и се надяваме скоро да натрупаме наистина адекватна база с полезни мнения, за да започне да функционира така, че да е от полза на всички.

Относно отличаването на потребителите с полезни мнения - да, със сигурност ще има рангова система на база полезност, а не само на база брой мнения, както е в момента. Какви допълнителни ползи ще има за потребителя от достигането на по-висок ранг ще споделим на малко по-късен етап, когато сме готови с тази рангова система.

# 9
  • Мнения: X
Благодаря ти за отговора. Малко като в детската градина е това с ранговете по полезност и ми се вижда като потенциален източник за дрязги и дискриминация. Но щом така сте си решили...

# 10
  • Мнения: 13 184
Най-логично и практично би било, този списък с "полезности" да е индивидуален за всеки потребител. Така всеки ще вижда само мненията, които лично за себе си е намерил за полезни.
Това наистина би било удобно.

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако има рангове, ще настане едно наговаряне, особено в отчетните и ще има излишък от полезни потребители. Примерно на-полезен и отваряш профила му, той само в турските сериали стои.

# 12
  • Мнения: 10 874
На мен идеята за бутона ми харесва и до момента го използвам само по предназначение. Споделям мнението, че би било хубаво всеки да вижда мненията, които е отбелязал като полезни.
...
В един момент, когато ще може да се филтрира съдържанието на база полезност, ако аз ще пътувам до Тасос, вместо да чета как на 100 човека много им се ходи там или планират някой ден да отидат (каквито са по-голямата част от постовете в такива теми), ще мога да прегледам само информативните коментари с ревюта на хотели и заведения, полезни линкове и т.н.
Това ми харесва най-много. Ако сега ми трябва някаква информация, търся съответната тема и я чета цялата, а ако е над 20 страници, това е огромен проблем. Чрез този филтър ще чета само мнения, които наистина биха ми свършили работа.

Предполагам, че ще намерят начин да следят как се използва бутона. В момента сигурно повечето постове, които са отбелязани като полезни, не са такива, така че трябва да има начин да премахнат това отбелязване. Съответно да го премахват всеки път, когато се отбележи като полезен някой несъществен пост.

# 13
  • Мнения: 10 051

Предполагам, че ще намерят начин да следят как се използва бутона. В момента сигурно повечето постове, които са отбелязани като полезни, не са такива, така че трябва да има начин да премахнат това отбелязване. Съответно да го премахват всеки път, когато се отбележи като полезен някой несъществен пост.
Имам виц отбелязан като полезен.
Не знам как ще го направят, но засега това не се вмества в идеята за полезност.

# 14
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 392
Ами то ако някой друг ще решава кое е полезно за мен и ми премахва "лайковете", смисъл да го има бутона няма. Този някой направо да следи темите и да отбелязва "полезните" постове, пък после да си слагат филтрите... 🙄

Общи условия

Активация на акаунт