Изследване на ХОРМОНИ – 15 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 82 730
  • 737
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 476
Утре ще пускам контрола на ЧХГ и тъкмо се чудех какво да пусна още. Мислех да пусна FT3, FT4, TAT, MAT и какво друго??? denis,този прогестерон в каква връзка се пуска? пак във връзка функцията на щитовидната ли? до сега не ми е пускан Sad

В четвъртък имам консултация с ендокринолог от болница "Щерев" и ми се иска да отида направо с резултати, а не тя да назначава тепърва, тепърва пак да ходя да правя и пак да ходя за разчитане. Ще загубя няколко дни така, а очевидно че ТСХ ми е високо за бременност.

denis, фактът че ще отнеме време по корекцията му, което незнам колко ще е (май в най-добрия случай месец), а пък аз съм бременна през това време, доколкото това се отразява негативно на бременността като такава, на плода ....

# 46
  • София
  • Мнения: 35 919
Утре ще пускам контрола на ЧХГ и тъкмо се чудех какво да пусна още. Мислех да пусна FT3, FT4, TAT, MAT и какво друго??? denis,този прогестерон в каква връзка се пуска? пак във връзка функцията на щитовидната ли? до сега не ми е пускан Sad

В четвъртък имам консултация с ендокринолог от болница "Щерев" и ми се иска да отида направо с резултати, а не тя да назначава тепърва, тепърва пак да ходя да правя и пак да ходя за разчитане. Ще загубя няколко дни така, а очевидно че ТСХ ми е високо за бременност.

denis, фактът че ще отнеме време по корекцията му, което незнам колко ще е (май в най-добрия случай месец), а пък аз съм бременна през това време, доколкото това се отразява негативно на бременността като такава, на плода ....
Да, може да пуснеш Т3 и Т4, но и ТСХ - тълкуват се заедно. Пусни и ТАТ и МАТ, ако искаш.
Прогестеронът е важен за бременността и растежа и развитието на ембриона и бебето, до образуване на плацентата.
ТСХ е важен за нормалното развитие на ембриона и трябва да е поне под 2.0
Всичко ще бъде наред, не се притеснявай  Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 1 554
Денисче, да попитам и теб. Повече от година си правя следните изследвания редовно, като промяна в показателите няма, а те са:
Скрит текст:
Сутрин без прием на храна, след  прием само на вода.
Гликиран хемоглобин – 4.9 % , 4.0-6.0%
Глюкоза                            - 4.33 mmol/l, 3.3-6.0
Инсулин                            - 4.98 uU/ml, 3,0-25,00
Триглицериди                 -1.05 mmol/, <1.7
Хомоцистеин                    -7.99 umol/L 5, 5.0-12.00
След поредния неуспешен ин витро опит реших да се изследвам за ИР, защото само това не съм пускала, въпреки че според док. няма смисъл. Въпросите ми са следните:
Прочитайки задни теми, оставам с впечатление, че има момичета, които започват прием на Метфодиаб без да са се подлагали на обременяване. Възможно ли е да си го самоназнача, като започна прием месец преди процедура, за да подобря Я? В случай, че се подложа на обременяване, има ли правила относно  приема на храна в предходните, преди изследването дни? Има ли проблем, че след деня на изследването ми се налага дълго пътуване? Благодаря за отделеното време bouquet

# 48
  • Мнения: 476
Денисче, да попитам и теб. Повече от година си правя следните изследвания редовно, като промяна в показателите няма, а те са:
Скрит текст:
Сутрин без прием на храна, след  прием само на вода.
Гликиран хемоглобин – 4.9 % , 4.0-6.0%
Глюкоза                            - 4.33 mmol/l, 3.3-6.0
Инсулин                            - 4.98 uU/ml, 3,0-25,00
Триглицериди                 -1.05 mmol/, <1.7
Хомоцистеин                    -7.99 umol/L 5, 5.0-12.00
След поредния неуспешен ин витро опит реших да се изследвам за ИР, защото само това не съм пускала, въпреки че според док. няма смисъл. Въпросите ми са следните:
Прочитайки задни теми, оставам с впечатление, че има момичета, които започват прием на Метфодиаб без да са се подлагали на обременяване. Възможно ли е да си го самоназнача, като започна прием месец преди процедура, за да подобря Я? В случай, че се подложа на обременяване, има ли правила относно  приема на храна в предходните, преди изследването дни? Има ли проблем, че след деня на изследването ми се налага дълго пътуване? Благодаря за отделеното време bouquet


С този изходен инсулин на гладно от 4.98 едва ли имаш инсулинова резистентност, но за твое успокоение може да направиш едно натоварване с глюкоза. Според мен метформин в никакъв случай не трябва да се приема от човек, който няма доказана ИР, а още повече планиращ забременяване. Храна недей да приемаш 12 часа преди изследването. Добре е да вземат кръв и да изследват нова на глюкоза и инсулин в нулева минута, 60-та минута и 120 -та минута. Няма проблем да пътуваш после.

# 49
  • Мнения: 476
denis, много ти благодаря. Ще пусна утре и ще пиша какво е станало.

# 50
  • Sofiq
  • Мнения: 8
Здравейте, днес ми излязоха тези хормонални изследвания. Какво мислите?
Хормони
Име на теста(изследване)       
FSH        5.4.   U/l     3.5 - 12.5    
Inhibin B       85.6       pg/ml     21 - 53    
AMH (Анти-Мюлеров хормон)        5.9       ng/ml     0.1 - 10.4   

Правени са на 3 ден от цикъла. Притесняваме Inhibin B че е висок 85.6
Вие какво мислите?

Благодаря Ви

# 51
  • Мнения: 10 201
И аз се присъединявам с питане за леко завишен Inhibin B. Денис, ти как гледаш на такива стойности, изследвани на 3 ден от МЦ:

АМХ - 5.773 ng/ml (1-6.80)
Inhibin B -  59.4 pg/ml    (21 - 53)

Това като добри резултати ли да се приемат или като индикация за проверка за ПКЯ? Четох, че завишен Inhibin B може и ПКЯ да показва, което доста ме изненада.

# 52
  • Мнения: 476
Ето ги и моите резултати от днес, макар че прогестеронът още не е готов. Denis, моля те да им хвърлиш едно око. Много ме тревожи този ТАТ, който е толкова висок. Иначе ЧХГ се е удвоило. Освен ТАТ има и още нещо, което ме озадачава - в понеделник в същата лаборатория пуснах ТСХ и беше 2.15, днес (два дни по-късно) пак в същата лаборатория е 1.2. Възможено ли е това? Останах с впечателението, че ТСХ е малко по-постоянен хормон, който не се мени толкова бързо.

CLINICAL CHEMISTRY
Blood sugar    5.66    mmol/l    3.5    6.1    

THYREOID HORMONES
TSH    1.2                               mU/l    0.35    4.94    
FT4    12.49                       pmol/l    9.01    19.05    
FT3    4.15                       pmol/l    2.62    5.7    
Anti-Tg /TAT/    6.84       IU/ml    0            4.11    H
Anti TPO /MAT/ 0.0                IU/ml    0            5.61    

GENDER HORMONES

b-hCG - serum, plasma    589.2    mIU/ml    0    5    H

Progesterone    НЕГОТОВ
             
METABOLIC MARKERS
Insulin    10.8    mIU/ml    3    17.1

# 53
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравейте, днес ми излязоха
Скрит текст:
тези хормонални изследвания. Какво мислите?
Хормони
Име на теста(изследване)       
FSH        5.4.   U/l     3.5 - 12.5     
Inhibin B       85.6       pg/ml     21 - 53     
AMH (Анти-Мюлеров хормон)        5.9       ng/ml     0.1 - 10.4   

Правени са на 3 ден от цикъла. Притесняваме Inhibin B че е висок 85.6
Вие какво мислите?

Благодаря Ви
Здравей!
Правена ли е скоро яйчникова стимулация? - може това да е причина, за по-високите нива на Инхибин В.
Другият вариант е по-големи фоликули - това или други причини - лекарят преценява.
Може да е и някакъв инцидент.
ФСХ е добре / но е трябвало да го пуснеш с ЛХ и Е2/


И аз се присъединявам
Скрит текст:
с питане за леко завишен Inhibin B. Денис, ти как гледаш на такива стойности, изследвани на 3 ден от МЦ:

АМХ - 5.773 ng/ml (1-6.80)
Inhibin B -  59.4 pg/ml    (21 - 53)

Това като добри резултати ли да се приемат или като индикация за проверка за ПКЯ? Четох, че завишен Inhibin B може и ПКЯ да показва, което доста ме изненада.
Висок е - консултирай се с лекар, ти беше и с високи нива на ЛХ - което си е индикатор за ПКЯ/СПКЯ/.


Ето ги и моите резултати от днес, макар че прогестеронът още не е готов. Denis, моля те да им хвърлиш едно око. Много ме тревожи този ТАТ, който е толкова висок. Иначе ЧХГ се е удвоило. Освен ТАТ има и още нещо, което ме озадачава - в понеделник в същата лаборатория пуснах ТСХ и беше 2.15, днес (два дни по-късно) пак в същата лаборатория е 1.2. Възможено ли е това? Останах с впечателението, че ТСХ е малко по-постоянен хормон, който не се мени толкова бързо.

CLINICAL CHEMISTRY
Blood sugar    5.66    mmol/l    3.5    6.1    

THYREOID HORMONES
TSH    1.2                               mU/l    0.35    4.94    
FT4    12.49                       pmol/l    9.01    19.05    
FT3    4.15                       pmol/l    2.62    5.7    
Anti-Tg /TAT/    6.84       IU/ml    0            4.11    H
Anti TPO /MAT/ 0.0                IU/ml    0            5.61    

GENDER HORMONES
b-hCG - serum, plasma    589.2    mIU/ml    0    5    H

Progesterone    НЕГОТОВ
             
METABOLIC MARKERS
Insulin    10.8    mIU/ml    3    17.1
Имаш ИР - трябва да внимаваш с въглехидратите. Консултирай се с Ендокринолог.
ТАТ е леко завишен, може да е от самата бременност.
За ТСХ - играе, което не е много добре. Каква доза Л-тироксин взе вчера? Преди изследването не си пила, нали?
При приема на Л-тироксин, трябва да спазваш правилата - веднага след сън, до 7-8 часа най-късно, 1 час преди хранене, 2 часа преди кафе, 4 часа интервал от други добавки и т.н. - ако не се спазват тези правила, се намалява действието на медикамента.
Напр. ако не е спазено условието, Л-тироксин  да се приеме 2 часа след кафе, и изпиеш кафето след 30 мин., ако е взета доза 100мкг - действа като 67мкг / или действа като по-ниска, с около 30%/.
Респ. ако се приема по-ниска доза - ТСХ е по-висок и обратно.
В колко часа изследва ТСХ , първият и вторият път?

Последна редакция: ср, 16 авг 2017, 13:05 от denis.

# 54
  • Мнения: 476
ТСХ е иследван и двата дни по едно и също време с 10 мин разлика, в диапазона между 9 и 9.30ч. Вчера взех по-голяма доза ел тирокцин по предписание на Начев по телефона, че докато се видим трябва да вземам един ден 25 мкг а другия 50 мкг. Та вчера взех 50 мкг. Преди изследванията (и двете) не съм пила лекарства, вода и т.н.
Пия ел тироксин от година и нещо в доза 25мкг, сутрин на гладно, но пия кафе около 15 мин след приема. С две думи яко съм намалила действието му.
Утре съм на еднокринолог (не Начев за съжаление, ще го чакам да се върне), но много ме притеснява този ТАТ защо е толкова висок.
Иначе за ИР си зная Sad даже днес отивам на диетолог, който да ми направи режим за бременността.

# 55
  • София
  • Мнения: 35 919
ТСХ е иследван и двата дни по едно и също време с 10 мин разлика, в диапазона между 9 и 9.30ч. Вчера взех по-голяма доза ел тирокцин по предписание на Начев по телефона, че докато се видим трябва да вземам един ден 25 мкг а другия 50 мкг. Та вчера взех 50 мкг. Преди изследванията (и двете) не съм пила лекарства, вода и т.н.
Пия ел тироксин от година и нещо в доза 25мкг, сутрин на гладно, но пия кафе около 15 мин след приема. С две думи яко съм намалила действието му.
Утре съм на еднокринолог (не Начев за съжаление, ще го чакам да се върне), но много ме притеснява този ТАТ защо е толкова висок.
Иначе за ИР си зная Sad даже днес отивам на диетолог, който да ми направи режим за бременността.
Ок.
Може по-високата доза, да е повлияла на ТСХ.
Ще чакам да споделиш, какво е неговото мнение.  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 283
Здравейте, след консултация с ендокринолог и пуснато изследвания TSH и FT4 се установи следното - TSH 2,5 ?!? Навсякъде пише, че трябва да в под 2. Предстои ми трансфер, обречен ли е опитът? Ендокринологът каза, че няма нищо притеснително, но подчерта че е завишен Sad

# 57
  • Мнения: 910
Здравей, Денис.

Миналият месец ТСХ се беше вдигнало на 4.50 с доза 50мкг. Вдигнах на 75мкг и днес резултата е 0,57.
Според теб да намаля дозата на 62,5 или да редувам 75/50 ?

# 58
  • София
  • Мнения: 35 919
Здравейте, след консултация с ендокринолог и пуснато изследвания TSH и FT4 се установи следното - TSH 2,5 ?!? Навсякъде пише, че трябва да в под 2. Предстои ми трансфер, обречен ли е опитът? Ендокринологът каза, че няма нищо притеснително, но подчерта че е завишен Sad
Ако ТСХ не е под 2.0 - поемаш риск.
Идеалните граници, когато има Хипофункция на ЩЖ, дори са 0,5-1,0.
При бременност, ТСХ ще се повиши, още и това е опасното за бременността и ембриона.

Здравей, Денис.

Миналият месец ТСХ се беше вдигнало на 4.50 с доза 50мкг. Вдигнах на 75мкг и днес резултата е 0,57.
Според теб да намаля дозата на 62,5 или да редувам 75/50 ?
За дозата, е редно да се консултираш с лекар. Peace
По-принцип, е по-добре да се подава една и съща доза, за да се избегне стреса към ЩЖ и тя да започне да функционира по-спокойно и по-нормално.

# 59
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 76


Denis, снаха ми е с базедова от май месец (тсх й беше 0.0011, този месец 4.2 и й намалиха дозата). Днес е пуснала фсх, лх и е2, ендокриноложката обаче не й вдига. Може ли коментар, тъй като е притеснена. Благодаря ти предварително!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт