МОН - промените продължават

  • 131 963
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 885
  • European Union
  • Мнения: 1 432
Аз мисля, че критериите не се определят от педагогическия съвет (почти сигурна съм всъщност). Педагогическия съвет определя комисия по стипендиите, която определя критерии и ги представя на директора - според наредбата за стипендиите.
Освен това си мисля, че бюджетът за стипендиите не е твърда сума. Например има 100 новопостъпили деветокласници, никой не може да каже дали 25 или 50 от тях ще отговарят на критериите. По същата логика новопостъпилите ученици стават 200 с осмокласниците и всички си кандидатстват за стипендия според правилата на училището. Спомням си преди години, че нашите критерии бяха много рестриктивни и най-редовно връщахме пари от стипендии, защото не можехме да ги усвоим.

# 886
  • Мнения: X

Писмото на министъра, относно извършването на стопанска дейност от УН на територията на училищата и детските градини и събирането на средства от родителите на децата  и учениците.

Писмо

# 887
# 888
  • Мнения: 620
Колеги, пред мен стои казус. В групата ми /ЦОУД/ има дете, което от 3 години посещава частна школа по английски. Занятията са в сряда и събота от 15.00 часа. Доколкото почивният ден е свободен за девойката, то сряда се явява учебен и в 15.00 часа момичето е във втори час за самоподготовка. Родителите държат детето да не прекъсва заниманията си в школата, но и да посещава групата за ЦОУД. Отговорът на директора е, че това не е възможно, т.е. детето няма право да отсъства в сряда заради извънучилищен ангажимент. Проверки, нали разбирате... Е да, но този английски всъщност е именно "занимание по интереси", макар и платено от родителите и провеждано извън училище. И въпросът: как могат законово да се решат нещата в интерес на детето /смятам, че школата по език е полезна и необходима/, така че хем директорът и учителят в групата, т.е. аз, да не са в нарушение, хем момиченцето да си продължава извънучилищното обучение?

# 889
  • Мнения: 48 101
Аз съм родител, но обикновено местя часа в частните школи. Плащам- съобразяват се с часа. Школи много.

# 890
  • Мнения: 1 738
Явно има някакъв начин, защото при нас сработи този вариант. От нашия клас са 4 деца, които ще бъдат вземани от занималнята в 15.00. Школата писа някакво писмо до директорката и тя разреши, представител на школата да взима децата 2 пъти седмично от занималнята. Ако има значение, живея в малък град.

# 891
  • Мнения: 3 916
Школи много, но за да стоят 3 години там-явно им пасва. То и учители много, ама както знаем рядко някой си пасва. Под пасва, разбирайте всичко вкупом-отношение, методи на преподаване, успеваемост, всичко. Трудно е да намериш учител, който ще те научи действително. Изключително неприятно е с тази задължителност, ако не се разберат "вътрешно" не виждам как би могло да стане. Часове не се местят лесно, освен ако не си единствен ученик. Много често, училите навън деца по школи, после представляват училището на всякакви състезателни събития и училищата се кичат с техните постижения, така че такива "компромиси" не само е редно да се направят, ами да се поощряват.

# 892
  • Мнения: 11 726
При нас също са на целодневно обучение. В дните, в които имат извън училищна дейност представяме бележка от школата - името на детето, заниманието, което посещава и часовия пояс.
Никога не сме имали проблем с училището. Единственото изискване е, да е следобед, когато им се води занималнята. Обикновено между 15 и 17 часа.

# 893
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отказът на директора трябва да е в писмена форма. А за да бъде, родителите трябва да подадат писмено искане за това отсъствие, в което могат да приложат и някакъв документ, издаден от школата. В отказа си директорът трябва да се аргументира.

# 894
  • Мнения: X
Проекти на учебни програми за IV и за Х клас по всички общообразователни предмети са публикувани за обществено обсъждане на страницата на Министерството на образованието и науката (МОН). След утвърждаването им ще бъдат обявени процедури за написване на нови учебници, по които ще се преподава през учебната 2019-2020 година.

Цялата новина тук...

Проекти на учебни програми за IV клас
Проекти на учебни програми за X клас

Бележки, становища и предложения по проектите могат да бъдат изпращани към дирекция "Съдържание на предучилищното и училищното образование" на e-mail: a.tringov@mon.bg до 27 октомври 2017 г. включително.

# 895
  • Русе
  • Мнения: 11 926
  Новите учебни програми дали ще доведат до ревизия на рамковите учебни планове.

# 896
  • Мнения: X
Би трябвало учебните програми да са изготвени в съответствие с рамковите учебни планове. В края на всяка учебна програма е посочен годишният брой часове за изучаване на учебния предмет и е дадено препоръчително разпределение на часовете за нови знания,  упражнения, преговор, обобщение и за контрол и оценка на тези часове в проценти.

# 897
  • Мнения: 3 916
Аз си признавам, че не смогвам на темпото на планове, програми, промени, предложения, обсъждания. Вече нямам представа какво да чета, кое да гледам, къде да сравнявам, че да разбера какво точно се променя и да изградя мнение за добро ли е, не е ли. Sad

# 898
# 899
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Отменят полагането на изпит при 25% отсъствия.
Не можах да видя дали се оформя срочна оценка при предмети с един час седмично.

Общи условия

Активация на акаунт